PDA

View Full Version : Какво представлява 'геният'?



machoka
04-05-2010, 20:25
Как бихте описали 'геният' като явление, като понятие? Какво го обуславя, с какво се характеризира, широко признат ли е или напротив. Новаторството ли, неподражаемостта ли, неразбираното от аудиторията ли го изтъкват..

нека обхванем и изкуството, и науката.

anonymous546178
04-05-2010, 20:29
оххх, много има да се каже, ще го законспектирам

Геният е човек с по-различна мозъчна дейност от другите, той вижда през различни призми, точно затова е гении и бива изтъкнат от обществото... всеки човек на изкуството е един вид гении. Не ми харесва тази дума, някак си много комерсиализирана е.

machoka
04-05-2010, 20:31
Имах предвид геният не като човек, а като явление У човека.

Sham
04-05-2010, 20:43
ако приемем, че хората са за харесване, геният е причината за това.

ако приемем, че хората не са нищо повече от разумни животни (животни на реда), то геният е нечовешкият хаос у някои, понякога; някои, струва ми се, биха го нарекли Бог

...и още, и още... какви са тези абстракции?

semantics
04-05-2010, 20:45
За мен гении са хората, имали съдбата да бъдат на местата, на които са били, да срещнат хората, които са срещнали и да им се случат нещата, които са им се случили - и всичко това още от факта, че са имали именно родителите, които са имали. Това обаче съвсем на омаловажава тяхната същност.

И понеже много ми се спи, само ще кажа нещо, което намирам за най-важно - разликата между гений и талант е съществено да се разбере и според мен се състой в това, че докато талантът е най-често самороден, геният, след като е бил "продукт" на редица фактори, е съумял да култивира преди всичко своя вътрешен свят и мисъл. Защото талантът изчерпва развитието си с това да усъвършенства проявленията на конкретно свое умение, а геният е едно по-комплексно явление, поне за мен. Затова талантът трябва да се разглежда в контекста на изкуството, а геният - и в изкуството, и в науката.

plmn
04-05-2010, 21:03
гений ли? ами ако гледахте последният участник в България търси талант, щяхте да го видите. това, което прави - съвършено. все пак по всичко си личи, че когато не го прави, му е трудно да се впише в обществото и рядко се води по общоприети правила/норми.
самият му поглед, движенията му, начинът на изказ - от километри си личи, че тоя човек е някъде отнесен и си живее в негов паралелен свят, който ние няма да разберем, респективно, той не разбира нашия.
не съм сигурен дали всичко това се предопределя още при раждането, или просто начинът, по който даденият човек е расъл, средата, в която е бил пр.
Вероятно и двете.

machoka
04-05-2010, 21:05
геният затова е гений,щото е неописуем. ако можеше да се опише - щеше да се намери начин всеки човек да може да стане гений. а такъв начин няма :)

тъпото е,че разни лузъри,които са "неразбрани от света" и се занимават примерно с изкуство,си мислят че са артЪ и има нещо гениално в тях само защото са ретарди (в техните очи са "различни") :razz:

не,не сте гениални,бавни сте :D

добре че са плебеите, че да налеят малко здрав разум в еталона. :)

filmimilmi
04-05-2010, 21:06
http://z.about.com/d/physics/1/0/C/0/-/-/Einstein_tongue.jpg

SoNormal
04-06-2010, 15:18
безплътен дух :neutral:

Wrathchild
04-06-2010, 20:00
Геният е точно както описаха - човек, можещ да види нещата от различен ъгъл. Човек, който може да обърне внимание на нещо, което другите не забелязват и да измисли как да го използва.
Дали е широко признат? Не... напоследък по-скоро не.

Mitkoni
04-07-2010, 19:48
Според мен геният се създава,а не се ражда такъв.

Pwnmaster
04-07-2010, 19:50
Според мен геният се създава,а не се ражда такъв.
Абсолютно! За да си гений над всичко трябва да има вдъхновение!

PainMonopoly
04-07-2010, 20:40
Мозъкът на гения работи по много по-различен начин от този на обикновения човек. Дори понякога по начин, който не се харесва на обществото, по антисоциален или по криминален начин.