PDA

View Full Version : Революцията в Киргизстан



mech0
04-08-2010, 11:10
Как ще коментирате събитията в бившата съветска република? Защо повечето наши медии мълчаха вчера по въпроса като това беше основната новина на деня в света? Русия и САЩ имат бази там, ще се намесят ли в конфликта?

BERCUT
04-08-2010, 11:26
Русия би се намесила, само ако я помолят. САЩ обаче може и да се намеси и по негово усмотрение, но може и да не се намеси предвид, че там има и бази на друга страна.

Освен това не е в интерес на Русия да се меси, защото досегашното правителство беше про западно, а опозицията която взе властта е про руска. Освен това армията на Таджикистан, която вече е на страната на бонтуващите се, не е армията на Ирак, Афганитан или някоя друга страна от района и би могла да им създаде големи ядове и на двете страни. Освен това битката вече е загубена за президента, под негов контол са само две области, в които има цвилни свои привърженици, достатъчно е да пратят армията там, за да го свалят и него.

Освен това, аз поощтрявам действията на таджикистанците, правителството и президента наистина работеха против държавата.

gir
04-09-2010, 14:48
И САЩ, и Русия си гледат геополитическите интереси, разликата е в това, че САЩ са по-самоинициативни, по-дръзки и по-не зачитат ООН.
Щом като властта на Роза е проруска, Русия няма какво да се меси.
Дано всичко сега да е по-добре за Киргизстан!
Ти, личен въпрос към Беркут, с тоя татарски ник да не си от руските татари?

BERCUT
04-09-2010, 15:54
И САЩ, и Русия си гледат геополитическите интереси, разликата е в това, че САЩ са по-самоинициативни, по-дръзки и по-не зачитат ООН.
Щом като властта на Роза е проруска, Русия няма какво да се меси.
Дано всичко сега да е по-добре за Киргизстан!
Ти, личен въпрос към Беркут, с тоя татарски ник да не си от руските татари? Не знам какво те кара да мислиш, че в думата беркут има нещо татарско. Беркут в превод означава скален орел. Ника ми е такъв, защото това е моята любима птица. Освен това в моя край, т.е. Екатеринбург, татари няма. В родината на майка ми също няма татари.

amk933
04-09-2010, 16:30
Това, което се случва в Киргизстан, е поредния отчаян опит на Русия за влияние...поредното руско дело. :) Не, че и президентът беше китка за мирисане, но този, който се опитва да извлече максимална полза е Русия.

BERCUT
04-09-2010, 17:29
Това, което се случва в Киргизстан, е поредния отчаян опит на Русия за влияние...поредното руско дело. :) Не, че и президентът беше китка за мирисане, но този, който се опитва да извлече максимална полза е Русия. Русия не е спонсорирала и насърчавала никого за преврат, просто одобряваме новото правителство и тъй като е проруско е нормално да сме доволни.

amk933
04-09-2010, 18:15
Това, което се случва в Киргизстан, е поредния отчаян опит на Русия за влияние...поредното руско дело. :) Не, че и президентът беше китка за мирисане, но този, който се опитва да извлече максимална полза е Русия. Русия не е спонсорирала и насърчавала никого за преврат, просто одобряваме новото правителство и тъй като е проруско е нормално да сме доволни.

Ооо, сигурен съм, че никого не сте спонсорирали. Вярваш ли си? :lol:

Все едно целият този цирк не е изпипан от Кремъл.

BERCUT
04-09-2010, 18:36
Това, което се случва в Киргизстан, е поредния отчаян опит на Русия за влияние...поредното руско дело. :) Не, че и президентът беше китка за мирисане, но този, който се опитва да извлече максимална полза е Русия. Русия не е спонсорирала и насърчавала никого за преврат, просто одобряваме новото правителство и тъй като е проруско е нормално да сме доволни.

Ооо, сигурен съм, че никого не сте спонсорирали. Вярваш ли си? :lol:

Все едно целият този цирк не е изпипан от Кремъл. Кремъл няма интерес да умират невинни. Ако бяхме замислили нещо в момента там щеше да бъде 10-та армия.

gir
04-09-2010, 18:48
Ами първо съм татарче и съм с интерес в лингвистиката. В руския език има много, мноооого татаризми и тюркизми: лошадь, тюрьма, чугун и пр. БЕРКУТ е един от тях. Етимологията му е не просто татарска, а тюркска и алтайска. Примерно на монголски е БЮРГЕД..., на казахски е БЮРКЪТ...
Колкото до птичката - скален орел - кефи. Аз много обичам птиците, защото са потомци на динозаврите. А някои от тях - като щраусите и ему, са си (според мен) полу-динозаври.
Добре, вярвам ти, че нямаш татари в рода си. Това няма значение. Всички сме хора и народността не прави човека. Повечето татари в Русия са в добри отношения с русите...В Украйна напрежението е по-голямо, но това е страничен въпрос.

gir
04-09-2010, 18:55
И до двамата :


Възможно е и Русия, и САЩ да имат нещо...както и възможно дори и странични сили като Пакистан или Саудитска Арабия да имат. НО, без доказтелства - нямам как да твърдите каквото и да било. Възможността не е равна на действителност. Т.е., без доказателства да се твърди нещо е без стойност - като юридическа, така и политическа...В сферата на науките (примерно политология, геополитика, социаология), ако е упоменато, че е само ДОПУСКАНЕ, ХИПОТЕЗА, тогава може да се обмисля, премисля, мисли...
Иначе...съжденията:

"Русия има пръст в това"
"Китай има пръст в това"
"САЩ има пръст в това"
-и др.,
са равносилни откъм реалност и почти-равновилни откъм възможност...
Така че, ако можем да си послужим с едно криминологично понятие - това са ВЕРСИИ. Нищо повече.

BERCUT
04-09-2010, 19:27
Ами първо съм татарче и съм с интерес в лингвистиката. В руския език има много, мноооого татаризми и тюркизми: лошадь, тюрьма, чугун и пр. БЕРКУТ е един от тях. Етимологията му е не просто татарска, а тюркска и алтайска. Примерно на монголски е БЮРГЕД..., на казахски е БЮРКЪТ...
Колкото до птичката - скален орел - кефи. Аз много обичам птиците, защото са потомци на динозаврите. А някои от тях - като щраусите и ему, са си (според мен) полу-динозаври.
Добре, вярвам ти, че нямаш татари в рода си. Това няма значение. Всички сме хора и народността не прави човека. Повечето татари в Русия са в добри отношения с русите...В Украйна напрежението е по-голямо, но това е страничен въпрос. С етимологията на думите не съм много запознат. Радвам се че във форума има още хора от Русия и околността. Те украинците се държат зле с всички, нещо подобно като поведението на грузинците.

Мнението ти за това дали зад преврата стоят и трети страни е доста правилно и го подкрепям.

amk933
04-09-2010, 20:11
Това, което се случва в Киргизстан, е поредния отчаян опит на Русия за влияние...поредното руско дело. :) Не, че и президентът беше китка за мирисане, но този, който се опитва да извлече максимална полза е Русия. Русия не е спонсорирала и насърчавала никого за преврат, просто одобряваме новото правителство и тъй като е проруско е нормално да сме доволни.

Ооо, сигурен съм, че никого не сте спонсорирали. Вярваш ли си? :lol:

Все едно целият този цирк не е изпипан от Кремъл. Кремъл няма интерес да умират невинни. Ако бяхме замислили нещо в момента там щеше да бъде 10-та армия.

Съвсем честно те питам...правиш ли се или си заблуден? Защитавай си Русия, ама поне гледай трезво на света. Аз може да защитавам Америка, ама ми е ясно, че всичко това е интерес с тия войни.

А за Киргизтан...Анти-руско правителство бива свалено и бива заменено с про-руско такова и на следващия ден Русия обявява подкрепата си за него и изисква американските бази да бъдат затворени...ъъъ сляп ли си? Русия нямала пръст. :lol: Нямала интерес? Нима...

Rot
04-10-2010, 00:02
На Кремъл ни най-малко му пука за умрелите цивилни.
Русия си гледа интереса и всява ред в Централна Азия..

BERCUT
04-10-2010, 04:33
Русия не е претендирала за никакви бази. Вярно е че на базата на САЩ не се гледа с добро око, но Руското правителство просто попита какви са плановете на новото правителство относно американската база, при което някои лица подбетнаха, че може и да я затворят. Това което се предава по медиите е чиста пропаганда, аз лично повече се доверявам на дипломатическите канали за получаване на информация. Освен това Путин заяви, че ако Бакиев поиска помощ, Русия е длъжна да му помогна във връзка с това, че и Русия, и Киргизстан са членове на СНГ и ОДКБ. Това, че сме признал новата власт не може да докаже, че сме виновни, нито може да ни направи виновни за случващото се.

Wildchildd
04-10-2010, 07:11
Преебани са жителите на Киргизия. При про-американското нито са идвали американци да инвестират, нито нищо...доколкото си спомням диктатора си направи златна статуя или нещо от тоя род. Сега е ред на руснаците , грубо ме съмнява да се подобри стандарта на живот, но все пак ще видим как ще се развият нещата.

BERCUT
04-10-2010, 10:33
В момента очаквам и да отправите обвинения към Русия, за днената катастрофата в която загина президента на полша Лех Качински.

Rot
04-10-2010, 11:08
Ракетен щит? Хак ви ракетен щит...
Беркут, я се събуди..

BERCUT
04-10-2010, 11:20
Ракетен щит? Хак ви ракетен щит...
Беркут, я се събуди.. Какво за ракетния щит? И какво да се събуждам?

gir
04-10-2010, 11:25
В момента очаквам и да отправите обвинения към Русия, за днената катастрофата в която загина президента на полша Лех Качински.

Направо си признай, че ти лично си замесен в катастрофата, няма какво да го увърташ! :D :P

BERCUT
04-10-2010, 11:29
В момента очаквам и да отправите обвинения към Русия, за днената катастрофата в която загина президента на полша Лех Качински.

Направо си признай, че ти лично си замесен в катастрофата, няма какво да го увърташ! :D :P Мда, прав си. Без да овъртам признавам, аз платих на пилотите да се самоубият, като по този начин обият Качинки :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

gir
04-10-2010, 11:40
В момента очаквам и да отправите обвинения към Русия, за днената катастрофата в която загина президента на полша Лех Качински.

Направо си признай, че ти лично си замесен в катастрофата, няма какво да го увърташ! :D :P Мда, прав си. Без да овъртам признавам, аз платих на пилотите да се самоубият, като по този начин обият Качинки :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:

А така. Като си самопризнае човек няма как да го нападат толкова. :D

amk933
04-10-2010, 13:59
Русия не е претендирала за никакви бази. Вярно е че на базата на САЩ не се гледа с добро око, но Руското правителство просто попита какви са плановете на новото правителство относно американската база, при което някои лица подбетнаха, че може и да я затворят. Това което се предава по медиите е чиста пропаганда, аз лично повече се доверявам на дипломатическите канали за получаване на информация. Освен това Путин заяви, че ако Бакиев поиска помощ, Русия е длъжна да му помогна във връзка с това, че и Русия, и Киргизстан са членове на СНГ и ОДКБ. Това, че сме признал новата власт не може да докаже, че сме виновни, нито може да ни направи виновни за случващото се.

Вярвай си, няма лошо. То и на Сталин са вярвали, че е прозивеждал милиарди тонове пшеница, ама е било с няколко нули по-малко и хора са умирали от глад. Чудя се колко заблуден може да е един човек и все отварям тази тема. Става ми смешно, после тъжно, после затварям и после пак...Аз вярвам на това дето ще ми извади очите.

Руското правителство просто попита...така ли се казва вече на Путински "нареждам"? Интересно. На gir ще му разкажете играта на всякаква лексикология и етимология. :lol:

На дипломатическите канали на Русия щом вярваш ми е ясно...ще си гледаш света на криво цял живот и още много пъти ще те питат ще се събудиш ли. Но ти си вярвай. Я иди питай защо ви се присира при мисълта за антиракетен щит на НАТО, че ми е интересно какво ще каже радио Москва, Путин, етц или някоя радиостанция от 1923, че с тоя напредък на техниката сигурно сте там някъде...

И цар Едип не мислил, че бил виновен, ама...

BERCUT
04-10-2010, 14:14
Както съм казвал много пъти, престанало ми е да се изкарва Русия най-лошата, а САЩ най-добрите. Освен това имам пълното доверие на посланника, на баща ми и колегите му.

Русия, пак повтарям - НЕ Е ПОМАГАЛА НА НИКОГО, за да извърши нито оранжеви, нито цветни, нито каменни или каквито и там да са революции. Ако наистина вътрешната информация не е толкова сигурна, то това поставя под въпрос до колко е достоверна тази информация, за която преди твърдеше, че си получил от твои познати в ЦРУ и къде ли не още.

Относно техническото развитие на Русия, не се притеснявай. Достатъчно на високо ниво е при нужда да остави от САЩ, а и от цялата земя само купчина пепел.

ПП Повече ме притеснява техническото развитие на САЩ, след едно изявление на един американец - начохиме ракетите си срещу океаните, за да избегнем несанкциониран ракетен удар по нашите противници и съюзници. Това изявление ме накара да се замисля, до колко са сигурни американските компютри на военните, че да допуснат, не дай боже, такъв ракетен удар. И това ми било световна ултраразвита империя :D :D :D

amk933
04-10-2010, 14:28
Както съм казвал много пъти, престанало ми е да се изкарва Русия най-лошата, а САЩ най-добрите. Освен това имам пълното доверие на посланника, на баща ми и колегите му.

Русия, пак повтарям - НЕ Е ПОМАГАЛА НА НИКОГО, за да извърши нито оранжеви, нито цветни, нито каменни или каквито и там да са революции. Ако наистина вътрешната информация не е толкова сигурна, то това поставя под въпрос до колко е достоверна тази информация, за която преди твърдеше, че си получил от твои познати в ЦРУ, Аз съм ОЛИГОФРЕН и т.н.

Относно техническото развитие на Русия, не се притеснявай. Достатъчно на високо ниво е при нужда да остави от САЩ, а и от цялата земя само купчина пепел.

:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :lol: :lol: :lol: :lol: :-k :-k :-k :-k

Закопа си се сам. Нямам какво да кажа. Бива толкова мъка, бива, ама чак толкова...Тук изобщо не ставаше въпрос за САЩ, но явно неспособността на Русия да се сравнява с тях ви е създала такъв безумен комплекс, че във всяко нещо я търсите и виждате. Сянката и е като призрак, но харесва ли ви или не, винаги ще сте в нейната сянка.

Както каза един про-руски настроен човек, един стратег и супер успял в България човек и наш близък приятел: "Няма какво да те лъжа. Америка си е Америка. На времето Русия излезе от Студената война, защото не успя да и удържи нито икономически, нито технически, нито военно. Американската икономика е на съвсем различно ниво и в съвсем различно измерение." Ти си вярвай на руските канали. Не веднъж са ви лъгали. Но като гледам колко си наивен, ми е ясно защо хора като Путин успяват и защо ви лъжат все по-успешно. На Запад изглежда смехотворно и жалко.

BERCUT
04-10-2010, 14:36
Както съм казвал много пъти, престанало ми е да се изкарва Русия най-лошата, а САЩ най-добрите. Освен това имам пълното доверие на посланника, на баща ми и колегите му.

Русия, пак повтарям - НЕ Е ПОМАГАЛА НА НИКОГО, за да извърши нито оранжеви, нито цветни, нито каменни или каквито и там да са революции. Ако наистина вътрешната информация не е толкова сигурна, то това поставя под въпрос до колко е достоверна тази информация, за която преди твърдеше, че си получил от твои познати в ЦРУ, Аз съм ОЛИГОФРЕН и т.н.

Относно техническото развитие на Русия, не се притеснявай. Достатъчно на високо ниво е при нужда да остави от САЩ, а и от цялата земя само купчина пепел.

:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :lol: :lol: :lol: :lol: :-k :-k :-k :-k

Закопа си се сам. Нямам какво да кажа. Бива толкова мъка, бива, ама чак толкова...Тук изобщо не ставаше въпрос за САЩ, но явно неспособността на Русия да се сравнява с тях ви е създала такъв безумен комплекс, че във всяко нещо я търсите и виждате. Сянката и е като призрак, но харесва ли ви или не, винаги ще сте в нейната сянка.

Както каза един про-руски настроен човек, един стратег и супер успял в България човек и наш близък приятел: "Няма какво да те лъжа. Америка си е Америка. На времето Русия излезе от Студената война, защото не успя да и удържи нито икономически, нито технически, нито военно. Американската икономика е на съвсем различно ниво и в съвсем различно измерение." Ти си вярвай на руските канали. Не веднъж са ви лъгали. Но като гледам колко си наивен, ми е ясно защо хора като Путин успяват и защо ви лъжат все по-успешно. На Запад изглежда смехотворно и жалко. А ти се закопа като каза, че вътрешните канали не са надеждни, защото и ти преди се позоваваше на таква канали.

amk933
04-10-2010, 14:43
Продължаваш да си доказваш колко си заблуден. Ако мислиш, че Путин е уведомил всичките си посланници, че незаконно смята да покрепи бунтовниците в Киргизтан, защото има лична изгода и е комплексиран от САЩ, само доказваш колко заблуден си. И, ако си мислиш, че в Русия, в която 90% от нещата стават в разрез с хартата за човешките права и под масата, това, което се казва на населението е истина винаги, показваш, че си още по-заблуден. Това ти е Русия, не Запада. ;)

BERCUT
04-10-2010, 15:05
Продължаваш да си доказваш колко си заблуден. Ако мислиш, че Путин е уведомил всичките си посланници, че незаконно смята да покрепи бунтовниците в Киргизтан, защото има лична изгода и е комплексиран от САЩ, само доказваш колко заблуден си. И, ако си мислиш, че в Русия, в която 90% от нещата стават в разрез с хартата за човешките права и под масата, това, което се казва на населението е истина винаги, показваш, че си още по-заблуден. Това ти е Русия, не Запада. ;) Не съм казал, че в Русия цари пълна демокрация, но това какво мисли Путин не се разбира само от думите му, а и от действията му. Когато е решил нещо, то той се държи доста странно, но по думите на Исаков той се е държал напълно нормално в последния им разговор преди революцията в Киргизтан и разговора след това, когато го е питал, ако има въпроси от страна на София, какво да каже. Друг е въпроса, че при подобни действия в армията също започват да стават разни работи, а баща ми по време на революцията, а и в момента е там по покана за участие на щабни игри, като отколегите му които работят в армията не е разбрал нищо за никакви планове на Путин. Обикновенно на такива събирания се научават много неща.

gir
04-10-2010, 15:41
Много правилно се ориентирахте и двамата (даже и да спорите има нещо, което достигнахте от различни ъгли): ИНФОРМАЦИЯТА за нещата, достигайки до крайните потребители не е задължително да достигне в натуралния си вид. Всяка държава си има цензура (различна по вид), всяка държава си има тайни служби, военни тайни и пр. Подобно на медицинската тайна (понякога полезна за болния), понякога военната тайна е полезна за хората на дадената страна.
Доколкото разбирам имате досег и с дипломатически, и политически среди, та сте наясно как самият дипломатичен език може да предаде нещата по различен начин, натъртвайки на едни аспекти и оставяйки без внимание други, или премълчавайки ги.
Подхождайки исторически знаем, че Русия и САЩ са имали РЕДИЦА тайни операции къде ли не - Латинска Америка, Африка и пр.
След години службите разсекретяват документите и тогава вече СЪС СИГУРНОСТ се знае кое как е било.
В момента всичко което се говори са хипотези/версии, които могат да се доближават до реалността от 0.00 % до 100 %, но няма как да се провери. Ето защо, за да е коректен човек с другите и най-вече със себе сие най-добре само да отчита фактите.

Особено, ако няма ресурса да проведене изследвания/разследване.
Може и да се имате с хора от ЦРУ, с посланици и др. Обаче те също не са от върховете на властта, където се вземат решенията от типа къде, коя революция да бъде подкрепена с някакви средства. Т.е. на един агент от ЦРУ или на един посланик му се казва точно толкова, колкото му е необходимо за извършваната от него работа.
Представете си един хотел, 5-звезден. Камериерките, готвачите или масажистите там знаят за бизнес-стратегията и приходите на собственика на хотела почти толкова колкото нас. Затова даже и да питаме някой от тях, те едва ли ще ни бъдат полезни. Веднъж мениджър в хотел така и казал: "На служителите в хотела се казва само толкова, колкото е необходимо за тяхната работа."

BERCUT
04-10-2010, 16:01
gir прав си, но АМК се опитва да изкара руският народ тъп, че се връзва на думите на правителството и т.н.
Обикновенно генералите знаят всичко, но щом баща ми на щабните игри не е разбрал нищо, значи няма нищо. Въобще не съм заблуден както твърди АМК. Израснал съм постоянно сред дипломати и ми е напълно ясно, че посланниците не знаят всичко, но като познати на управниците отлично знаят би ли направило едно нещо управлението на дадена страна или не. Отговора на посланника, баща ми, висшия команден състав в генщаба не смятат, че преврата в Киргизтан е с помоща на Путин.

За незнаещите, щабна игра е разиграване на бой на карта между двама командири в поставена ситуация и с даден брой предполагаеми войски. В боят който са разигравали не е имало нищо съмнително. Сценарият е бил следният - Чечения се обявява за независима и военната техника на нейна територия, включително 3 ракетни силоза с ракети с ядрени бойни глави и един бомбандировач Ту-160 с три водородни бомби. Задача: с най-малщо щети да се възстанови контитуционния ред в Чечения и да бъде унищожена възстаническата армия, като не бъде допуснато изтрелването на ракетите или използването на бомбите.

amk933
04-10-2010, 16:24
Обикновенно генералите знаят всичко, но щом баща ми на щабните игри не е разбрал нищо, значи няма нищо. Въобще не съм заблуден както твърди АМК.

Ти сам доказа обратното на второто чрез първото си изречение. Генералите знаели всичко. Муахахахахахаха :lol:

А това, че сте заблудени е ясно. Фактите, че един манипулативен диктатор ви управлява, сега косвено, по-рано директно, сами по себе си говорят много. Освен това невъзможността ви да приемете американското превъзходство съвсем допълва трагичната картинка. И никога не съм казвал, че руснаците са тъпи. Казвам, че масата са наивни. След като вярваш на един бивш агент не, ами даже шеф на КГБ, няма какво да си говорим. Ще се срутиш от облаците някой ден.

BERCUT
04-10-2010, 16:44
И какво му е лошото да е шеф на Дома на дружбата на СССР с ГДР? А това че е бил агент през това време нищо не означава, и българският президент също е бил. Няма значение, дали човек е ил перди да стане президент чистач, учен, агент или военен, важното е да управлява добре. Когато пък управляваше Елцин, това беше върха на демокрацията, нали?! Понеже той служеше на интересите на САЩ, Русия беше демократична стран, когато Путин престана да й служи, Русия стана страна управлявана от диктатор, империята на злото.

amk933
04-10-2010, 18:47
Аз някога да съм казал, че българският президент става? Това ли ти е оправданието? Ако знаеше каква им е работата, нямаше да питаш всеки тук защо ти казва да се събудиш и защо мисля руснаците за наивни. Най-малкото, защото е агент, трябва всяка дума, която излиза от устата му да е под съмнение. Америка няма нужда от слуги. С нея всеки се съобразява и без това, защото само един може да е първи. ;)

BERCUT
04-10-2010, 19:13
Аз някога да съм казал, че българският президент става? Това ли ти е оправданието? Ако знаеше каква им е работата, нямаше да питаш всеки тук защо ти казва да се събудиш и защо мисля руснаците за наивни. Най-малкото, защото е агент, трябва всяка дума, която излиза от устата му да е под съмнение. Америка няма нужда от слуги. С нея всеки се съобразява и без това, защото само един може да е първи. ;) Тук не си прав, аз и още един приятел сме живото доказателство, че може и двама да са първи.

И не смятам, че съм наивен, а прсто смятам управлението на Путин за правилното. Това, че ти не го харесваш, не означава, че аз съм наивния. И други ти казаха, че се опитваш да си наложиш, мнението, и сега отново се потвърждава това.

Освен това, дори да приеме, че Русия е замесена, нещо което аз лично не смят, че е така. То това е толкова по-лошо за САЩ, поради следните причини:
1. САЩ по този начин доказнат, че нямат качествено разузнаване и хора, с които да противодействат.
2. Губят най-близката база до Ирак където могат да презареждат самолетите си.
3. Губят точки пред Русия.

Руси от своя страна печели:
1. Една американска база по-малко.
2. Руското разузнаване печели точки пред американско.
3. Достъп до неразработени находища на редки метали.
4. Ще докаже, че е способна отново да брани интересите си.
Но в същото време Русия би загубила:
1. Доверието си пред САЩ и ЕС.
2. Вероятно влошаване на отношенията с Китай и другите страни от близкия изток.
3. Казва зао на възможния безвизов режим до Турция.

Смятам, че Русия не би платила тази цена за няколко килограма редки метали и една американска база по-малко.

amk933
04-10-2010, 19:22
^Оооо, да. Само този цирк не бях гледал. Руснак да дава оценка на американското разузнаване.

Аз да си налагам мнението? Ти извъртя темата до САЩ. Винаги, когато спомена Русия и я упрекна за нещо, все САЩ ти е в устата. Точно това доказва мнението ми, че САЩ е номер 1 и руснаците се комплексират от това. А то, че може да има 2 номер 1та си прав, но случаят не е такъв. Аргументът САЩ са лоши е малко смешен срещу упрека, че Русия и в частност Путин и сие са виновни за конфликта в Киргизтан. А то това е повече от ясно. Това, че генералите не знаели - еми много лошо. То и Сталин на дали ги е уведомил преди ди ги изсече всичките. И тогава ли са знаели? (реторичен е въпросът, не се чувствай длъжен да отг., друго намеквам) ;)

gir
04-10-2010, 19:26
Така или иначе не може да се ангажира човек с твърдо становище, ако разсъждава научно. Науката е демократична - допуска много мнения, но и скептична - без доказтелства, предпочита да се въздържа от крайни съждения, иначе става лов на вещици и догматизъм.

Някой ден може и да се разбере КАК ТОЧНО са стояли нещата с преврата. Сега, както и правят много, може само да се гадае.

Аз, под влияние на интересния ви спор, си пък мисля няколко неща - някои с по-малка, други с по-голяма връзка:

1) Дори и Русия да е участвала в преврата (пряко, косвено, с пари, с агенти, с цивилни специалисти и пр. възможни похвати) КАКВО ОТ ТОВА? Да не е сефте? Да не е някаква качествено-нова работа в маниера на поведение на държавите? Още от времето на империите - Китайска, Римска и пр. нещата са се случвали по тоя начин - ако не може по някакви причини да се приложи пряка военна сила, ползват се заобиколни начини...


2) В Киргизия им стана вече навик да си свалят президентите. Предишният беше Аскар Акаев, ама Бакиев го смени пак по един насилствен начин, сега пък сменят Бакиев...Ето защо и тази смяна също не е нещо, което може да ни учудва.

3) В света може да същестува еднополюсен модел, двуполюсен или многополюсен. Според някои изследователи като Красимир Иванджийски в момента светът е двуполюсен като полюсите не са САЩ-Русия (защото Русия е слаба икономически), нито пък САЩ-Япония (която е силна икономически, но слаба военно), а именно САЩ-Китай. Китай има и икономическия и военния потенциал, както и други потенциали (суровинни, човешки ресурси), с което се е превърнал в устойчив втори полюс, конкуриращ САЩ.

BERCUT
04-11-2010, 04:28
^Оооо, да. Само този цирк не бях гледал. Руснак да дава оценка на американското разузнаване.

Аз да си налагам мнението? Ти извъртя темата до САЩ. Винаги, когато спомена Русия и я упрекна за нещо, все САЩ ти е в устата. Точно това доказва мнението ми, че САЩ е номер 1 и руснаците се комплексират от това. А то, че може да има 2 номер 1та си прав, но случаят не е такъв. Аргументът САЩ са лоши е малко смешен срещу упрека, че Русия и в частност Путин и сие са виновни за конфликта в Киргизтан. А то това е повече от ясно. Това, че генералите не знаели - еми много лошо. То и Сталин на дали ги е уведомил преди ди ги изсече всичките. И тогава ли са знаели? (реторичен е въпросът, не се чувствай длъжен да отг., друго намеквам) ;) Русия няма комплекси и не избива такива. Просто ти атакуваш Русия, аз съответно САЩ. Това се нарича противостояние, а не извъртане. Чаткаш?

Rot
04-11-2010, 08:49
Беркут, гледам нещо си падаш русофил. Няма нищо лошо, и аз се имам за такъв. Трябва да разбереш обаче, че наистина Русия има огромно влияние в този регион и ако не изцяло, то по-голямата част от този маскарад наречен революция е буквално ръководен от нея... пази си интересите. Не говорим за това кой е добър и кой лош, такива определения в международните отношения няма.
И спрете да давате подобни термини за цели държави - комплекси.. кви комплекси може да има цяла една държава? Липси и слабости в икономиката или други аспекти може да има, ама комплекси... айде разширете си речника.


Винаги, когато спомена Русия и я упрекна за нещо, все САЩ ти е в устата. Точно това доказва мнението ми, че САЩ е номер 1 и руснаците се комплексират от това.

А тебе просто няма да те коментирам..

Събрали сте се една трупа, с изключение на gir, който има някои добри аргументи, която обсъжда такива въпроси по възможно най-елементарния начин.

gir
04-11-2010, 09:31
Аз редовно си критикувам най-близките приятели. Снощи с един спорих 2 часа кой транспорт е по-безопасен - автомобилният или въздушният. Така че сега ще оспоря малко АМК-то, макар и да ми е един от любимците в тоя форум, щото от него може често да се научи много и щото интелектуалната му възраст е минимум 47, а не 17 години, за разлика от календарната му (17 г.)
И така:


1) Американците са съставени от много различни хора, вкл. и руснаци. Така че донякъде, като ДНК, като култура, американците са си руснаци. Много народ с руски произход е създал САЩ. Сетете се за певеца - Майкъл Болтън (Михаил Болотников, май му беше руското име). Така че да се говори против руснаците е все едно да се говори против част от сащ-ците. И обратно.

2) Самите руснаци, на свой ред, също не са "чиста раса". Това, което наричаме руснак, е смесица от викинги (първата руска динасития на Рюрик е викингска), славяни, печенеги (тюрки) и др. Така че даже чисто генетически такова нещо като руснак няма. Казват, че и самото име РУСЬ иде от едно викингско племе.

3) Хитлеристите са използвали такива термини като "еврейска наука". Това е неправилно, защото научното познание - примерно:

3.1) Кокошките са птици.

3.2) Две и две е четири (2+2=4).

3.3) ЦРУ е в САЩ.

СА СИ ДОСТОЯНИЕ НА ВСЯКА НАРОДНОСТ.

4) Беркутът е с руски корени, АМК-то е с арменски, ГИРчев е с татарски. ОБАЧЕ, забележете че, в общи линии, знаем български език, българска култура и история, българска политика и конюнктура повече от "чистите" българи.
Математци, историци, лекари, философи, военни и др. си има при всяка народност/националност.
И полседното - специално до ултра-националистите:
Помислете си за това, че дори и циганите могат да стават добри учени, ако им се дадат условия - примерът з това е Индия - повечето й народности там са си цигански (сходен на циганския език, сходна окраска на кожата, сходна музика и пр.), но Индия произвежда дори философия, компютърни специалисти и пр.
В същото време и най-генетично предопределеният със заложби на гений, ако го пуснеш да живее сред маймуните повече от Тарзан няма да стане.

BERCUT
04-11-2010, 09:50
Беркут, гледам нещо си падаш русофил. Няма нищо лошо, и аз се имам за такъв. Трябва да разбереш обаче, че наистина Русия има огромно влияние в този регион и ако не изцяло, то по-голямата част от този маскарад наречен революция е буквално ръководен от нея... пази си интересите. Не говорим за това кой е добър и кой лош, такива определения в международните отношения няма.
И спрете да давате подобни термини за цели държави - комплекси.. кви комплекси може да има цяла една държава? Липси и слабости в икономиката или други аспекти може да има, ама комплекси... айде разширете си речника.


Винаги, когато спомена Русия и я упрекна за нещо, все САЩ ти е в устата. Точно това доказва мнението ми, че САЩ е номер 1 и руснаците се комплексират от това.

А тебе просто няма да те коментирам..

Събрали сте се една трупа, с изключение на gir, който има някои добри аргументи, която обсъжда такива въпроси по възможно най-елементарния начин. Ти явно си единствения все още не разбрал, че не съм русофил, а руснак. Разбирам, че Русия е заинтересована от това Киргизтан да е по-близо до Москва, но обстановката в Кремъл и Генщаба с нищо не подсказва, че Москва е замесена в революцията. Обикновенно това се забелязва от рано - 2008, въпреки че се говореше за вероломно нападение от страна на Грузия, за нападението армията беше подготвена от месеци. Освен това както казах, ако Кремъл беше замесен с нещо в революцията в Киргизтан, то там сега щеше да е 10-та армия под предлог, че възстановява конституционния режим.

ПП Защо като бях написал в еднон мнение Ф Б Р (нарочно го пиша с интервали)във форума беше изписало "Аз съм олигофрен"

gir
04-11-2010, 09:56
Роте, радвам се, че ме харесваш. Ама за тях двамата не си съвсем прав. Малко са пристрастни, а и се изкушават да правят изводи без достатъчно фактически материал, обаче в същото време можеш да научиш и много неща от тях. Което ние не знам - научаваме от тях, което пък те не знаят - могат да научат от нас. И това е готиното на форумите, че практически БЕЗПЛАТНО ти дават знания, които иначе може и за 1 година в библиотеките или с e-books да не получиш. Всеки нещо е научил и смелил в главата си и го дава на другите.
Колкото за Киргизията, според мен се сблъскват 4 основни интереса:

-Турция (без значение, че културно и генетически двата народа не са близки, както прокламират пантюркистите от двете страни)

-Русия (по линия на СССР и на руското малцинство там, както и поради геополитически интереси)

-Китай (част от китайците са киргизи, т.е. киргизски китайци, освен това Киргизия е съсед на Китай и пр.)

-САЩ (хобито им е да са номер едно, както казват някои)



И така...

gir
04-11-2010, 10:06
Беркуте, може да си хем руснак, хем русофил :) Т.е. родолюбец, лошо няма. Аз съм срещал всякакви руснаци - и рисофили, и русофоби и русо-индиферентни.

Да, харесва ми как си го казал. Просто засега НЯМА ИНДИКАЦИИ, че има намеса на Русия, което значи че:

а) Няма.

б) Има, но на друго ниво:

-финансово
-агентурно
-друго

...


Това, което ме кара да не приемам твърдата теза на моя човек е, че Киргизстан е с доста слаба охрана и армия, та там даже и ние да идем, също можем да спретнем една революция :D Просто макар и ДОБРЕ ДОШЛА за Русия, революцийката си става и само с местен потенциал.

BERCUT
04-11-2010, 10:12
Беркуте, може да си хем руснак, хем русофил :) Т.е. родолюбец, лошо няма. Аз съм срещал всякакви руснаци - и рисофили, и русофоби и русо-индиферентни.
Да, харесва ми как си го казал. Просто засега НЯМА ИНДИКАЦИИ, че има намеса на Русия, което значи че:
а) Няма.
б) Има, но на друго ниво:
-финансово
-агентурно
-друго
...
Това, което ме кара да не приемам твърдата теза на моя човек е, че Киргизстан е с доста слаба охрана и армия, та там даже и ние да идем, също можем да спретнем една революция :D Просто макар и ДОБРЕ ДОШЛА за Русия, революцийката си става и само с местен потенциал. В този смисъл съм русофил да - обичам Русия, но можеби е по-правилно да се каже, че съм славянофил.

Агентурното ниво не се брои, на всякъде, всеки ден, всеки час има агентура :) :) :)

Rot
04-11-2010, 11:01
но можеби е по-правилно да се каже, че съм славянофил.

Значи още повече си приличаме. :)
Нов съм, наистина не знаех, че си руснак.

Инфантилно ми се вижда да има теми или дискусии като Русия срещу САЩ и тем подобни. Отдавна политиката, армията и морала на дадена нация са пряко зависими от икономическото състояние на дадена държава.

Ако е на технологично ниво - Руска технология срещу Американската, тогава да - дискусия ще има и ще е доста интересна. Но подобни общи приказки кой е номер едно и кой имал "комплекси"...

Защо да е нужно да Руснаците да местят цялата 10та армия в Киргизия, като с правилните кадри, достатъчно финансиране и действия в правилните моменти могат да овладеят една държава без да има и ботуш стъпил в тази "независима държава". Помисли колко много главоболия и международни, простете за израза, буквално простотии си спестява Русия ако действа по такъв начин...

BERCUT
04-11-2010, 11:37
Много се радвам, че има още хора обичащи Русия и другите славянски страни.

Финансирането го отхвърляме, поради простата причина, че в момента всички допълтителни приходи са насочени към модерниацията на армията. Естествено, има и други пера от бюджета от където биха могли да се вземат пари, но само с пари нещата не се постигат.
Разузнаването би помогнало само за оценяването на реалната обстановка, СВР и ГРУ не са МУСАД, за да се използват като оръжие.

Според мен единствения възможен вариант е да се накара определена група хора да се разбонтува, независимо прорускки или не, и без значение на причината, и президента наКиргизтан да помоли страните от СНГ за помощ, Русия да изпрати 10-та армия и да въдвори ред издигайки на власт проруско правителство.

В дадения случай протеста, който се превърна в революция не излухна спонтанно, а беше породен от лошото икономическо състояние на страната. Поради тази причина няма за какво да се вини, че Русия е замесена. Ако имаха качествено управление то Бакиев и компания сега щяха още да са на власт. Основната причина беше и си остава е хроничната некадърност на управляващите. Друго тълкование е, че в Киргизтан вече имат традиция в края или началото на мандата на правителството по подобен начин да се сменят вместо с нормални избори.

mech0
04-11-2010, 12:05
След като отворих темата продължвах с голямо внимание да следя новините и коментарите, които пишете и вече имам изградено мнение по въпроса за намесата на Русия. Киргизстан е свързан както икономически, така и политически с Русия, така че каквото значимо събитие стане в тези среди руснаците първи ще узнаят. Според мен революционерите са се ползвали с негласното съгласие на Путин и е вероятно да си получили някоя и друга финансова инжекция. Също така е вероятно да са им били обещани свежи руски капитали, ако дойдат на власт. Най - малкото, за да избухне такава революция трябва да са сигурни в суверенитета на границите си и че новото правителство ще бъде признато в международната общност и мисля, че точно там Кремъл е щял да използва всичките си връзки при остра реакция на западните държави.

amk933
04-11-2010, 15:16
След като отворих темата продължвах с голямо внимание да следя новините и коментарите, които пишете и вече имам изградено мнение по въпроса за намесата на Русия. Киргизстан е свързан както икономически, така и политически с Русия, така че каквото значимо събитие стане в тези среди руснаците първи ще узнаят. Според мен революционерите са се ползвали с негласното съгласие на Путин и е вероятно да си получили някоя и друга финансова инжекция. Също така е вероятно да са им били обещани свежи руски капитали, ако дойдат на власт. Най - малкото, за да избухне такава революция трябва да са сигурни в суверенитета на границите си и че новото правителство ще бъде признато в международната общност и мисля, че точно там Кремъл е щял да използва всичките си връзки при остра реакция на западните държави.

Кремъл и силни дипломатически връзки??? :lol:

Колкото успяха да пробият път на Абхазия и Южна Осетия, толкова ще успеят и с новото правителство на Киргизтан. Сиреч зерО. Русия е глас в пустиня. Колкото на НАТО му пука за позицията и за Косово, за противоракетния щит, за войниците в Прибалтика, толкова ще е и сега за Киргизтан. Най-много Северна Корея, Куба и Виетнам да и ударят по едно рамо.

За другото съм съгласен. То е ясно, че руският интерес клати феса там.

:)

BERCUT
04-11-2010, 15:32
След като отворих темата продължвах с голямо внимание да следя новините и коментарите, които пишете и вече имам изградено мнение по въпроса за намесата на Русия. Киргизстан е свързан както икономически, така и политически с Русия, така че каквото значимо събитие стане в тези среди руснаците първи ще узнаят. Според мен революционерите са се ползвали с негласното съгласие на Путин и е вероятно да си получили някоя и друга финансова инжекция. Също така е вероятно да са им били обещани свежи руски капитали, ако дойдат на власт. Най - малкото, за да избухне такава революция трябва да са сигурни в суверенитета на границите си и че новото правителство ще бъде признато в международната общност и мисля, че точно там Кремъл е щял да използва всичките си връзки при остра реакция на западните държави.

Кремъл и силни дипломатически връзки??? :lol:

Колкото успяха да пробият път на Абхазия и Южна Осетия, толкова ще успеят и с новото правителство на Киргизтан. Сиреч зерО. Русия е глас в пустиня. Колкото на НАТО му пука за позицията и за Косово, за противоракетния щит, за войниците в Прибалтика, толкова ще е и сега за Киргизтан. Най-много Северна Корея, Куба и Виетнам да и ударят по едно рамо.

За другото съм съгласен. То е ясно, че руският интерес клати феса там.

:)Като си толкова обеден, че сме замесени докажи. За разлика от теб аз не говоря голи приказки, а поне няколко пъти казах, защо Русия не е замесена. Обоснови се и ти.

gir
04-11-2010, 18:00
Понеже пуснах темата за разискване и в друг форум , ето едно мнение, което ми хареса, но зад което не мога да застана, просто ви го давам на вниманието, приятели:


Преврата в Киргизия стана, защото Путин "поръча" Бакиев.
Той вече му бе доста вреден, и понеже бе компрометиран като корупиран, много лесно бе да му се спретне една "цветна контареволюция" и да се свали от власт. Според мен, нещата бяха предварително договорени с останалите свръхсили (САЩ и Китай) и руснаците много спокойни си влязоха там, за да контролират положението (под претекст "за да запазим руското малцинство")
Стар и удобен трик, винаги работи в подобни ситуации.

BERCUT
04-12-2010, 14:14
АМК, а щом САЩ са най-добрите защо днес отказаха на Бакиев убежище. Нали те не са замесени, само една страна която е замесена в нещо от случилото се в Киргизтан би отказала убежище.

mech0
04-12-2010, 16:57
АМК, а щом САЩ са най-добрите защо днес отказаха на Бакиев убежище. Нали те не са замесени, само една страна която е замесена в нещо от случилото се в Киргизтан би отказала убежище.
Извинявайте за това, че няма да пиша по темата, но няма как да не попитам нашият експерт в световната история и политика BERCUT дали се е явил на олимпиада по история и какви резултати е постигнал тази година ? Ако искате ще публикувам кръговете от тази година на олимпиадата по материала за 10 клас, който обхваща периода от края на ПСВ до наши дни и всеки да прецени кой колко знае и е компетентен.

amk933
04-12-2010, 17:06
Защото Америка не е задния двор на всички и не е длъжна да дава никому убежище. Защо точно Америка, а не Русия например? Има 191 страни на планетата, защо точно САЩ, а не милата ти Русия, като не е замесена? Русия е доста по-близо...като са и толкова чисти ръцете защо не го спаси? И какво ми говориш за голи приказки в предишния ти пост, като не тебе аргументът ти е "щом тати не знае, значи не е вярно." Браво. Ама тати не е в главата на Путин. А и тати защитава интересите на Русия. Какво очакваш да каже? Да спонсорирахме бунтовниците за лична изгода? :grin: Ох, че наивно...Нямам какво да си защитавам тезата, то е явно...Даже днес подочух, че видиш ли ти милата ти Русия съвсем случайно вдигнала драстично цените на газа за Киргизстан преди преврата и съответно услугите поскъпнали няколкократно, което довело до още повече недоволство срещу Бакиев. Дали пък Русия не е замесена? Дори косвено това я прави такава. И ти сам си закопа с изречението: "само една страна която е замесена в нещо от случилото се в Киргизтан би отказала убежище." Русия щото го чака с отворени врати и все едно не е последната държава, която би му дала обежище. Ти сам си го каза.

BERCUT
04-12-2010, 17:17
Защото Америка не е задния двор на всички и не е длъжна да дава никому убежище. Защо точно Америка, а не Русия например? Има 191 страни на планетата, защо точно САЩ, а не милата ти Русия, като не е замесена? Русия е доста по-близо...като са и толкова чисти ръцете защо не го спаси? И какво ми говориш за голи приказки в предишния ти пост, като не тебе аргументът ти е "щом тати не знае, значи не е вярно." Браво. Ама тати не е в главата на Путин. А и тати защитава интересите на Русия. Какво очакваш да каже? Да спонсорирахме бунтовниците за лична изгода? :grin: Ох, че наивно...Нямам какво да си защитавам тезата, то е явно...Даже днес подочух, че видиш ли ти милата ти Русия съвсем случайно вдигнала драстично цените на газа за Киргизстан преди преврата и съответно услугите поскъпнали няколкократно, което довело до още повече недоволство срещу Бакиев. Дали пък Русия не е замесена? Дори косвено това я прави такава. И ти сам си закопа с изречението: "само една страна която е замесена в нещо от случилото се в Киргизтан би отказала убежище." Русия щото го чака с отворени врати и все едно не е последната държава, която би му дала обежище. Ти сам си го каза. Русия от никого не е молена за убежище и затова не е нито отказвала, нито приемала. Но ако бъде помолена е длъжна да приеме, защото я обвързват отношения с Киргизтан от СНГ и ОДКБ. Казах, че не само баща ми, но и посланника и цялата върхушка в генщаба нищо не знае.

mech0 от теб разбирам, че е имало олимпиада по история. Тази година се явих само на олимпиадите по Химия, РУ и АЕ. ЯАи аз съм 9 клас.

mech0
04-12-2010, 17:32
Защото Америка не е задния двор на всички и не е длъжна да дава никому убежище. Защо точно Америка, а не Русия например? Има 191 страни на планетата, защо точно САЩ, а не милата ти Русия, като не е замесена? Русия е доста по-близо...като са и толкова чисти ръцете защо не го спаси? И какво ми говориш за голи приказки в предишния ти пост, като не тебе аргументът ти е "щом тати не знае, значи не е вярно." Браво. Ама тати не е в главата на Путин. А и тати защитава интересите на Русия. Какво очакваш да каже? Да спонсорирахме бунтовниците за лична изгода? :grin: Ох, че наивно...Нямам какво да си защитавам тезата, то е явно...Даже днес подочух, че видиш ли ти милата ти Русия съвсем случайно вдигнала драстично цените на газа за Киргизстан преди преврата и съответно услугите поскъпнали няколкократно, което довело до още повече недоволство срещу Бакиев. Дали пък Русия не е замесена? Дори косвено това я прави такава. И ти сам си закопа с изречението: "само една страна която е замесена в нещо от случилото се в Киргизтан би отказала убежище." Русия щото го чака с отворени врати и все едно не е последната държава, която би му дала обежище. Ти сам си го каза. Русия от никого не е молена за убежище и затова не е нито отказвала, нито приемала. Но ако бъде помолена е длъжна да приеме, защото я обвързват отношения с Киргизтан от СНГ и ОДКБ. Казах, че не само баща ми, но и посланника и цялата върхушка в генщаба нищо не знае.

mech0 от теб разбирам, че е имало олимпиада по история. Тази година се явих само на олимпиадите по Химия, РУ и АЕ. ЯАи аз съм 9 клас.
Понеже някъде мисля мернах, че си на 17, затова, явно съм се заблудил. Нищо ще ви дойде и на тебе редът да четеш за политическите игри през 20 век, та да видиш защо с АМК сме на мнение, че Русия е замесена.

BERCUT
04-12-2010, 17:39
Ама чакай, това че не съм нужния клас не означава, че не се интересувам от история. Наясно съм с политическите игри и затова съм на мнение, че САЩ вероятно имат намеса. Но никъде твърдо не съм обвинявал както вие.

Също така да добавя към предишния си коментар, че АМК трябва да си спочни, че много внимателно обясних, какво печели и какво губи Русия от тези действия и както казах, международното доверие е много по-скъпо от Киргизтан или която и да е друга страна. Освен това Путин не може сам да си взима решения на кого да помага, къде да се меша и къде не, както твърди АМК.

И също така, АМК, престани да твърдиш, че съм наивен. Това че ти гледаш на Русия през една пречупена гледна точка съставена ти от западните медии, това не означава че разбираш какво става вътре в Русия. За разлика от теб, аз живея от време на време в Русия, получавам информация от достоверни източници и виждам случващото се със собствените си очи. Мога да ти гарантирам, че когато прекараш и един ден в РФ, мнението ти коренно ще се промени.

amk933
04-12-2010, 19:01
Нямам намерение да стъпвам там. Не искам да вляза в затвора за нещо, което не съм направил, да ме арестуват и пребият легално, защото говоря срещу Путин. Фактът, че западни компании напуснаха Русия и си управляват капиталите от чужбина, че руснаци биват избивани дори в чужбина от ФСБ и, че има един бивш агент с диктаторска осанка, комуто цялото население се кланя е достатъчен да ме отврати. Като добавим и жалките писъци на Кремъл от присъствието на САЩ и НАТО, било то и географски, ми става още по-зле...А и нямам какво да търся в Русия, поне докато тоя целия авторитарен режим не рухне и не се появи някакъв зародиш на истинска, а не хартийна демокрация.

А това с намесата на САЩ звучи толкова нелепо...не знам дали сам осъзнаваш какво казваш, защото трезвен човек не би твърдял подобно нещо. Америка ще помогне на някакъв про-руски малоумник да се качи на власт на мястото на един про-западен президент и ще постави съществуването на военната си база под въпрос. Имаш чувство за хумор. И ми е много странно защо подмина въпроса с газа и как ще го оправдаеш като е един от катализаторите и поводите за преврата и учудващо идва точно от Русия...Абе карай.

BERCUT
04-12-2010, 19:34
Сори, но нямахвреме тогава да пиша.

Относно газа, да цената му бе леко увеличена поради това, че газотранспортната мрежа на Киргизтан е технически остаряла и част от количеството газ се губи по един или друг начин от което щети търпи Газпром и руската икономика.

На мен въобще не ми се вижда фантастично с помоща на САЩ да се издигне проруско правителство в Киргизтан. Точно такъв преврат "застрашаващ" демокрацията и поставящ американската база под въпрос е удобен САЩ да нахълтат с войските си и да направят нещо подобно на това което направиха в Ирак. Тук вече няма какво да се мисли, защо - много изгодна военна база и слаборазработени залежи на редки метали. Слабо разработени са защото Киргизтан няма ресурсите сам да ги разработи.

mech0
04-12-2010, 19:40
Ама чакай, това че не съм нужния клас не означава, че не се интересувам от история. Наясно съм с политическите игри и затова съм на мнение, че САЩ вероятно имат намеса. Но никъде твърдо не съм обвинявал както вие.

Също така да добавя към предишния си коментар, че АМК трябва да си спочни, че много внимателно обясних, какво печели и какво губи Русия от тези действия и както казах, международното доверие е много по-скъпо от Киргизтан или която и да е друга страна. Освен това Путин не може сам да си взима решения на кого да помага, къде да се меша и къде не, както твърди АМК.

И също така, АМК, престани да твърдиш, че съм наивен. Това че ти гледаш на Русия през една пречупена гледна точка съставена ти от западните медии, това не означава че разбираш какво става вътре в Русия. За разлика от теб, аз живея от време на време в Русия, получавам информация от достоверни източници и виждам случващото се със собствените си очи. Мога да ти гарантирам, че когато прекараш и един ден в РФ, мнението ти коренно ще се промени.
Никой не е казвал, че не се интересуваш от история. Само, че ми кажи - каква история - тази на Русия нали? Имаш ли някаква представа въобще от това как се появява третия свят, какво е това понятие, имаш ли представа от българските герои като генерал Вазов, Димитър Списаревски, Христо Луков, знаеш ли как един ефрейтор от ПСВ за 15 години става пожизнен фюрер, знаеш ли нещо за маите, олмеките, миштеките, кой е генерал Кони, знаеш ли термини като локаут, девалвация и денонсиране? Мисля, че и руската история нещо ти убягва след като твърдеше, че Русия е най - силната държава в периода 1939-1944 или по - точно я разглеждаш както ти е удобно. И понеже виждам, че си начетен с руската история ще ми обясниш ли на какво стъпва НЕП, обявено от Ленин и как СССР излиза от изолацията след ПСВ ?

amk933
04-12-2010, 20:10
Разсмя ме със САЩ и нападението на Кигизтан.

Защо не станеш автор на фантастика? Имаш потенциал да задминеш Роулинг по продажби. Сигурно и Обама още не знае, че Америка ще напада, а и много и е притрябвала някаква си страна бедна на природни ресурси и с една база. :razz: Добре че не си учител по геополитика.

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/04/11/AR2010041103827.html

И ще ми обясниш ли какви са тези двойни стандарти:
The Kremlin’s leaders do not seem to have offered Mr Bakiyev asylum in Moscow, as they did to his predecessor. On April 8th, the new prime minister said America can continue to use the Manas airbase.

После защо ли не сте му предложили обежище. Да, нямали сте пръст. Вторият цитат е част от една статия на The Economist. Много ми е интересен принципа, на който си избирате на кой да давате убежище. Сигурно пак по усмотрение на Путин и неговите кукли на конци.

BERCUT
04-12-2010, 20:56
Значи първо с термините, ако не се лъжа беше когато една от страните прекрати даден договор. Девалвацията е намаляване на златното съдържание на парична единица, и май биваше открита и официална и скрита. Локаут мисля че беше прекращаването на работата на компания и спирането на плащането на заплати с цел да се притиснат работниците.
Третия свят са страните от Азия, Южна Америка, Африка, Океания, а според някои източници и Балканския полуостров. Това са страни които се развиват по-бавно икономически в сравнение с индустриалните сттрани от Европа и САЩ. Понятието мисля че го употребяваше един французин за първи път някъде през 50-те и първоначално се е отнасял за страните нямащи отношение нито към НАТО и нито към Варшавския договр.
И не се интересувам само от руска, защото всяка една история на държава е свързана с историята на другите страни и народи и незнанието на чуждата история е незнание и на собствената. Относно мнението ми за СССР, то е донякъде породено от това, че основната част от населението му е било руско, също така, СССР изнася сам най-тежкия фронт. По време на войната съумяват да запазят темповете на производство на оръжие и даже да ги увеличат дори по времето на евакуация на заводите и още дпуги фактори.
Димитър Списаревски до колкото знам е български пилот от ВСВ, който извършва подвиг който не е извършен от нито един друг летец - нито руски, нито американски, нито немски - да се забиеш на таран в чужд самолет, за да защитиш родината си е достойно за похвала и уважение. Даже, колкото и странно да ти звучи, в Екатеринбург на военното летище има паметна плоча с неговия лик - именно от там разбрах за него. А относно генерал Вазов, кой от двамата имаш впредвид - Георги или Владимир. А Луков е бил доколкото знам фашист и е бил обит от комунистите още преди преврата. За фюрера, тъй като само един човек е носил тази титла, това е Хитлер и горе-долу ми е известна биографията му.
Генерал Кони е можеби най-страшния мъж в Уганда. Мисля че изповядваше теократически идеи.
За народите на Америка имам доста четива, но все още не съм намерил време да ги прочета. В момета чета една доста интересна книга за историята на България.
НЕП възстановява от части частната собственост, нещо като перестройката. Но при перестройката е било в търговията, а в НЕП при земеделието. Също така индустрията е била по-свободна, имало е пазарна икономика и селяните са могли да наемат работници, като са плащали такси на държавата за това. Причината е била, че икономика лежаща на селското стопанство е негодна за социализъм.
За това как Съветския съюз излиза от изолация утре ще обясня ако не забравя, защото ми се спи вече.

BERCUT
04-12-2010, 21:01
Разсмя ме със САЩ и нападението на Кигизтан.

Защо не станеш автор на фантастика? Имаш потенциал да задминеш Роулинг по продажби. Сигурно и Обама още не знае, че Америка ще напада, а и много и е притрябвала някаква си страна бедна на природни ресурси и с една база. :razz: Добре че не си учител по геополитика.

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/04/11/AR2010041103827.html

И ще ми обясниш ли какви са тези двойни стандарти:
The Kremlin’s leaders do not seem to have offered Mr Bakiyev asylum in Moscow, as they did to his predecessor. On April 8th, the new prime minister said America can continue to use the Manas airbase.

После защо ли не сте му предложили обежище. Да, нямали сте пръст. Вторият цитат е част от една статия на The Economist. Много ми е интересен принципа, на който си избирате на кой да давате убежище. Сигурно пак по усмотрение на Путин и неговите кукли на конци. Ти май не разбра - Киргизтан е бъкан с редки и скъпи метали, чието производство е скъпо и затова не е разработено от Киргизтан.
Относно това, на кого е отправяно и на кого не - то според новия закон приет през 2008 Бакиев сам трябва да си го поиска.

mech0
04-12-2010, 21:36
Значи първо с термините, ако не се лъжа беше когато една от страните прекрати даден договор. Девалвацията е намаляване на златното съдържание на парична единица, и май биваше открита и официална и скрита. Локаут мисля че беше прекращаването на работата на компания и спирането на плащането на заплати с цел да се притиснат работниците.
Третия свят са страните от Азия, Южна Америка, Африка, Океания, а според някои източници и Балканския полуостров. Това са страни които се развиват по-бавно икономически в сравнение с индустриалните сттрани от Европа и САЩ. Понятието мисля че го употребяваше един французин за първи път някъде през 50-те и първоначално се е отнасял за страните нямащи отношение нито към НАТО и нито към Варшавския договр.
И не се интересувам само от руска, защото всяка една история на държава е свързана с историята на другите страни и народи и незнанието на чуждата история е незнание и на собствената. Относно мнението ми за СССР, то е донякъде породено от това, че основната част от населението му е било руско, също така, СССР изнася сам най-тежкия фронт. По време на войната съумяват да запазят темповете на производство на оръжие и даже да ги увеличат дори по времето на евакуация на заводите и още дпуги фактори.
Димитър Списаревски до колкото знам е български пилот от ВСВ, който извършва подвиг който не е извършен от нито един друг летец - нито руски, нито американски, нито немски - да се забиеш на таран в чужд самолет, за да защитиш родината си е достойно за похвала и уважение. Даже, колкото и странно да ти звучи, в Екатеринбург на военното летище има паметна плоча с неговия лик - именно от там разбрах за него. А относно генерал Вазов, кой от двамата имаш впредвид - Георги или Владимир. А Луков е бил доколкото знам фашист и е бил обит от комунистите още преди преврата. За фюрера, тъй като само един човек е носил тази титла, това е Хитлер и горе-долу ми е известна биографията му.
Генерал Кони е можеби най-страшния мъж в Уганда. Мисля че изповядваше теократически идеи.
За народите на Америка имам доста четива, но все още не съм намерил време да ги прочета. В момета чета една доста интересна книга за историята на България.
НЕП възстановява от части частната собственост, нещо като перестройката. Но при перестройката е било в търговията, а в НЕП при земеделието. Също така индустрията е била по-свободна, имало е пазарна икономика и селяните са могли да наемат работници, като са плащали такси на държавата за това. Причината е била, че икономика лежаща на селското стопанство е негодна за социализъм.
За това как Съветския съюз излиза от изолация утре ще обясня ако не забравя, защото ми се спи вече.
Как няма да ти се спи, ти 1 час търсиш отговорите на 2 въпроса(на другите не държах да ми отговаряш, ама като си отговорил добре). Похвално е, че поне знаеш къде да им намериш отговрите, въпреки че пак пропусна някой от тях, други направо се изказа (Христо Луков - нацист, не те питам какви са политическите му възгледи, а това защо е национален герой, но спокойно, твърде малко хора знаят какво всъшност е направил именно заради комунистите, които и до днес не искат даже една улица да му кръстят), а за генерала имах предвид за Владимир (не му написах първото име, защото обидно малко хора знаят за Георги Вазов, но ето ти знаеш, което е похвално или и ти са като го написа в интернет ти излезнаха двамата и се видя в чудо :razz: ).

BERCUT
04-13-2010, 11:39
Защо пък реши, че съм се ровил в интернет, за да отговоря на няколко елемтарни въпроса. И не съм се ровил два часа в интернет, просто тогава висях мнението ти, малко преди да си легна и ми отне точно 5 минути да напиша всичко.

За Луков ми е известно, че е бил фашист и предводител на някакво фашистко младежко движение и затова комунистите са го убили. За него въобще нямаше да знам, ако не ми бяха дали някакъв флаер на Атака или на БНС на който пишеше "Ти изббираш" и имаше снимка на Азис и този генерал.
За Георги Вазов има 2 страници в Голямата съветска и в Голямата руска енциклопедия, и той е можеби единствения офицер от който Куропаткин е бил доволен :) и за него ми е известно основно това какво е правир в руската армия.
За Владимир Вазов разбрах покрай Георги Вазов, защото той беше записан в енциклопедията като негов брат и проявих интерес за него.

Излизането от изолация на Съветския съюз започва още през гражданската война, като първата стъпка е да сключат мир с Естония и да развият търговски отношения. После Ленин подписва мир с правителствата на Литва, Латвия и Финландия, като основна клауза във всички договори е недопускането на вражески сили от тяхна територия в територията на Съветите. Съветския съюз, за да бъде признат от другите държави прави и много отстъпки, т.е. за да сключи догов за мир с Полша им предава големи територии от Беларус и Украйна, които през ВСВ си връща. Също така трябвало да върнат на Полша всички военни трофеи и да платят 30 млн. златни рубли като репарации. Но в същото време Полша давала равни права на руснаците, украинците и беларусците, което била според мен е било доста важно от психологическа гледна точка. И въпреки че договора с Полша поляците постоянно не го спазвали, помогнал да се окрепят границите от запад. Освен със страните възникнали на територията на бившата Руска империя Съветите започват дипломатически отношения със страните от Азия, като най-важен бил договора с тогавашната Персия. Също важен бил договора Съветския съюз да въвежда свои войски на територията на Иран, в случай че трета страна се опита да го нападне от там. Освен това СССР първи признава независимостта на Афганистан, а освен това Съветите имали и приятелски отношения с Кемал Ататюрк. По късно, през 1921 се подписва и договор за търговия с Англия, а след това с Норвегия и Германия. Последни сключили търговски договор италианците. Генуеската конференция от 1922 е много важно събитие спомагащо за излизането от изолация на СССР. Точно на тази среща започва развитието на приятелските отношени с Германия, която както и Съветския съюз е изгубила много през войната. През 1924 Съветския съюз е признат за наследник на Руската империя. После поетапно е признат и от другите държави в Европа и света. Ключов момент е приемането на СССР в лигата на нациите през 1934.

mech0
04-13-2010, 17:04
Защо пък реши, че съм се ровил в интернет, за да отговоря на няколко елемтарни въпроса. И не съм се ровил два часа в интернет, просто тогава висях мнението ти, малко преди да си легна и ми отне точно 5 минути да напиша всичко.

За Луков ми е известно, че е бил фашист и предводител на някакво фашистко младежко движение и затова комунистите са го убили. За него въобще нямаше да знам, ако не ми бяха дали някакъв флаер на Атака или на БНС на който пишеше "Ти изббираш" и имаше снимка на Азис и този генерал.
За Георги Вазов има 2 страници в Голямата съветска и в Голямата руска енциклопедия, и той е можеби единствения офицер от който Куропаткин е бил доволен :) и за него ми е известно основно това какво е правир в руската армия.
За Владимир Вазов разбрах покрай Георги Вазов, защото той беше записан в енциклопедията като негов брат и проявих интерес за него.

Излизането от изолация на Съветския съюз започва още през гражданската война, като първата стъпка е да сключат мир с Естония и да развият търговски отношения. После Ленин подписва мир с правителствата на Литва, Латвия и Финландия, като основна клауза във всички договори е недопускането на вражески сили от тяхна територия в територията на Съветите. Съветския съюз, за да бъде признат от другите държави прави и много отстъпки, т.е. за да сключи догов за мир с Полша им предава големи територии от Беларус и Украйна, които през ВСВ си връща. Също така трябвало да върнат на Полша всички военни трофеи и да платят 30 млн. златни рубли като репарации. Но в същото време Полша давала равни права на руснаците, украинците и беларусците, което била според мен е било доста важно от психологическа гледна точка. И въпреки че договора с Полша поляците постоянно не го спазвали, помогнал да се окрепят границите от запад. Освен със страните възникнали на територията на бившата Руска империя Съветите започват дипломатически отношения със страните от Азия, като най-важен бил договора с тогавашната Персия. Също важен бил договора Съветския съюз да въвежда свои войски на територията на Иран, в случай че трета страна се опита да го нападне от там. Освен това СССР първи признава независимостта на Афганистан, а освен това Съветите имали и приятелски отношения с Кемал Ататюрк. По късно, през 1921 се подписва и договор за търговия с Англия, а след това с Норвегия и Германия. Последни сключили търговски договор италианците. Генуеската конференция от 1922 е много важно събитие спомагащо за излизането от изолация на СССР. Точно на тази среща започва развитието на приятелските отношени с Германия, която както и Съветския съюз е изгубила много през войната. През 1924 Съветския съюз е признат за наследник на Руската империя. После поетапно е признат и от другите държави в Европа и света. Ключов момент е приемането на СССР в лигата на нациите през 1934.
Ами предположих го, защото беше писал точно преди 5 минути по темата и гледам, че преди това беше отговарял в малък интервал от време. Щом казваш, че не е така - ок, само адмирации за това, че си успял да напишеш такоав изчерпателно мнение за 5 минути. А за генерал Луков можеше да научиш страшно много, ако просто бе обърнал флаера от другата страна. :) А отностно изолацията на СССР има само един важен договор, за който ти леко загатна. Това е Рапалският договор, подписан между Съветска Русия и Германия на 16.4.1922 г. Двете страни се отказват взаимно от военните озбезщетения, а Германия опрощава старите дългове и отнетата собственост. Срещата в Генуа е организирана от Съглашието, а исканите огромни обезщетения от Съветска Русия относно интервенциата на съглашенските войски водят до непостигане на споразумение. Именно няколко дни по - късно идва тази дипломатическа изненада, която дава урок на държавите победителки. Относно историческите въпроси, нямах цел да се заяждам много, просто исках да покажа, че човек не може да знае всичко относно история и политика на такава възраст на каквото сме аз, ти и АМК - така, че да си свалим кривите очила и да гледаме по - реално на нещата, а не да си говорим за някаква си инвазия на САЩ в Киргизстан, нахлуавне на 10-та армия или това, че Путин едва ли не сам с АК - 47 е свалил правителството, защото е смехотворно.

BERCUT
04-13-2010, 18:40
Искът на СССР е ответен ход на иска за обезщетение от Англия и Франция, възлизащ на огромно количество имперски златни рубли.

Знам, че не знаем всичко и всеки казва нещата от лично негова гледна точка, аз на руснак, АМК и ти на американофили (извинявай ако съм объркал обежденията ти). Но нали в темите всеки трябва да изказва своето лично мнение.

mech0
04-13-2010, 19:12
Искът на СССР е ответен ход на иска за обезщетение от Англия и Франция, възлизащ на огромно количество имперски златни рубли.

Знам, че не знаем всичко и всеки казва нещата от лично негова гледна точка, аз на руснак, АМК и ти на американофили (извинявай ако съм объркал обежденията ти). Но нали в темите всеки трябва да изказва своето лично мнение.
Е ще те разочаровам - не съм американофил, даже съм доста против американците в провеждане на политика, начин на живот и т.н. Всъщност плюя по всичко, което ми се вижда грешно в другите държави и в България. И аз като теб обичам родината и защитавам действията, предприети в неин интерес. Във форума не съм от много скоро, но сега започвам да пиша в този раздел и се явявам нещо като трета страна в спора между теб и АМК в повечето теми - като сега споря с теб, че Русия има пръст в цялата работа в Киргизстан, така съм спорил и с АМК.

BERCUT
04-14-2010, 09:37
Искът на СССР е ответен ход на иска за обезщетение от Англия и Франция, възлизащ на огромно количество имперски златни рубли.

Знам, че не знаем всичко и всеки казва нещата от лично негова гледна точка, аз на руснак, АМК и ти на американофили (извинявай ако съм объркал обежденията ти). Но нали в темите всеки трябва да изказва своето лично мнение.
Е ще те разочаровам - не съм американофил, даже съм доста против американците в провеждане на политика, начин на живот и т.н. Всъщност плюя по всичко, което ми се вижда грешно в другите държави и в България. И аз като теб обичам родината и защитавам действията, предприети в неин интерес. Във форума не съм от много скоро, но сега започвам да пиша в този раздел и се явявам нещо като трета страна в спора между теб и АМК в повечето теми - като сега споря с теб, че Русия има пръст в цялата работа в Киргизстан, така съм спорил и с АМК. Ясно, докато до преди меше крайно Русия срещу крайно САЩ, сега вече имаме и един арбитър, което е доста добре за развитието на споровете, защото ако си забелязал между мен и АМК има 90% заяждане и 10% мислене по въпросите от политиката, но да се надявам че от сега нататък ще намалее заяждане, а ще се увеличи дела на политиката :)