PDA

View Full Version : Вредят ли сайтовете за запознанства? (impulse, facebook)



Inkognoto
04-09-2010, 07:27
Вредят ли тези сайтове според вас или просто подканват всички тийнове да си слагат снимки в интернет да казват, че не се харесват, но приятелите им да им казват че са хубави, но свъщност те са грозни.Тоест превръщане на всички в Чалгари! 8-)

WILD__BOY
04-09-2010, 07:32
Вреда има, голяма е, но не е това, което ти си написал.

Мотото на таз годишната кампания за по-безопасен интернет бе "Think b4 u post" (бел. ред. "Мисли преди да публикуваш").

Супер глупаво е как хора споделят толкова много информация и си мислят, че тя ще е достъпна само за приятелите им. Ама та нали тая информация се съхранява на някакъв сървър. А кой има достъп до тоя сървър?

Преди 2 години удариха MySpace и какво стана - появи се торент с хиляди снимки, който уж са били видими само за приятелите на потребителите, които са ги качили.

Отделна е темата, че facebook е просто online клюкарник създаден под предтекста, че свързва хората. Е кво ми свързва с тях, като вече съм свързан?!?! Бегай бе!

kalpazanka
04-09-2010, 07:35
Фейсбук сайт за запознанства ли е?! :shock:

WILD__BOY
04-09-2010, 07:36
Фейсбук сайт за запознанства ли е?! :shock:

facebook стана мегдана на Интернет, а запознанства стават на мегдана

Canis_Dirus
04-09-2010, 07:37
Аз на някои не знам, какво им е навредило, обаче е нанесло огромни щети!

WILD__BOY
04-09-2010, 07:39
Аз на някои не знам, какво им е навредило, обаче е нанесло огромни щети!

мозъчни?

kalpazanka
04-09-2010, 07:39
Сега не е на мода да се снимаме за спомен. Сега се снимаме за фейсбук. :-o

machoka
04-09-2010, 08:22
Не живеете май в своето собствено време ми се струва.. колкото и да псуем по тези, вече станали 'типични' неща за днешния ден, нищо няма да се промени..

по принцип е модерно, считащите се за 'над тези неща' да хейтят по адрес на тези нови форми на общуване, но в тях има и много плюсове, които от водопада критики сякаш остават незабелязани.

1. Вероятността да намериш точния човек до себе си се увеличава многократно, на фона на ситуацията преди деситилетия, когато ограничаваш избора си до 20 селски ергенина в родната паланка или кварталната ку?ва. Възможността да подбираш нови приятелства, спрямо всевъзможни интереси които вълнуват и двама ви (подредени в падащи менюта?!) е много полезен инструмент, непознаващ границите на населеното място, в което си. Вместо да си на принципа 'проба-грешка', изискващ години в повечето случаи, а и не без емоционални сътресения - всичко това за което говорим е един вид НЯКАКВА гаранция, че без да си чупиш главата да намериш сродна душа.

2. За много самотни (полу-)възрастни хора 50+, това е, да не кажа единственият, избор за намиране на подкрепа в срещуположния пол. Тия хора, поне повечето от тях, не ходят по дискотеки, клубове, не са социално активни за да имат поле за нови запознанства.. подобни сайтове са перфектната платформа, на която те да могат да се запознаят, да си поговорят и ако (или с който) си допаднат - да се видят и да продължат борбата с живота съвместно.

Във връзка с тези два параграфа можем да отбележим, че щастливите бракове произведени от посетителите на тези сайтове никак не са малко... а да не говорим за останалите силни любовни връзки, които са били и ще бъдат.

3. Много по-добре тийн-а да си губи времето по такъв начин, от колкото в пиянство, дрогиране, безразборен секс.

4. Всички тия неща като критика в първия пост се случват и в релания живот - повдигането на фалшиво самочувствие, свалянето на измислени звезди на русокосите, дългокраки амеби и т.н. Виртуалното пространство е едно отражение на реалното такова, а не обратното.

5. ФЕЙСБУК и подобни проекти, имат способността чрез своите групи и т.н. да формират общности, като по този начин може да се постигнат РЕАЛНИ резултати, а не само виртуални. Пример - дупките във Варна, убитото по зверски начин момиче - всички последващи протести, ако не се лъжа бяха се зародили като идея и обсъдени именно в тези виртуални групи.. т.е. те са достатъчен катализатор за предприемане на съвсем реални дейности. В тази връзка са и още един полезен будилник за социална активност, която е доста закърняла у българина.

6. Не на последно място трябва да се обърне внимание и на бизнес средата - по-големите от тези проекти (предимно в световен план, но и тук до известна степен) развиват бизнеса, нови работни места, рекламодатели, конкуренцията която вдига и стандарта на предлаганите услуги.

machoka
04-09-2010, 08:47
Аз мисля, че нашите деца или НАЙ-много децата на техните деца ще живеят в един доооста по-виртуален свят, в който вече ще е проблем ако не притежаваш всички тези 'качества', които в момента изтъкваш като недостатъци. И тогава хейтърите ще сме останали една шепа белобради старчета, които както сегашните ще псуват за това що 'ЖиСиЕм-а' бил лошо нещо, я по-добре излез и се виж с хората..схващате смисъла.

Работа с реални високи доходи- онлайн.
Покупки всичко за вкъщи - онлайн молове
Развлечение - онлайн геймки
сметки и т.н. - онлайн

Ще имаш един цял онлайн свят, който има доста предимства - няма задръствания (хАхАХХ), пестиш енергия, нерви и средства, от което следва покачване на горната възрастова граница и т.н...мога да ти развия един цялостен проектов анализ, ама ме мързи.

В многото виртуални приятелства няма лошо - и в момента има виртуални общности, в които се събират хора от всякакви професии и си помагат взаимно който от каквото има нужда, което като се замислиш е дооооооооооста полезно.

А това дали всичката тази онлайн 'интеграция' ти пречи по някакъв начин на 'живите' взаимоотношения - би трябвало да си е строго индивидуално за всеки поотделно.

machoka
04-09-2010, 09:06
То ЩЕ се случи..

нищо не съм казал за секса, за разходките в планината, за тениса в борисовата, за бирата по парковете.. тези неща няма да изчезнат, но говорим за това че ще живеем в цифрово-онлайн общество. Ще седнеш в парка да четеш книжка, но ще извадиш ebook-а, който има връзка с виртуална Библиотека, обединяваща тези на Оксфорд, Кеймбридж, Националната ни и т.н. и ще четеш каквото пожелаеш, буквално. И т.н. с тия, абсурдни от наша гледна точка примери..

Canis_Dirus
04-09-2010, 09:09
То ЩЕ се случи..

нищо не съм казал за секса, за разходките в планината, за тениса в борисовата, за бирата по парковете.. тези неща няма да изчезнат, но говорим за това че ще живеем в цифрово-онлайн общество. Ще седнеш в парка да четеш книжка, но ще извадиш ebook-а, който има връзка с виртуална Библиотека, обединяваща тези на Оксфорд, Кеймбридж, Националната ни и т.н. и ще четеш каквото пожелаеш, буквално. И т.н. с тия, абсурдни от наша гледна точка примери..
Да де и в класическите романи ще има product placement. Ако ще сядаш в парка пак ще си четеш книга, защото книгата не са само буквите, а усещането да имаш хартия в ръцете си, да прелистиш страницата, да ти зашумоли, да ти замирише на книга.

Inkognoto
04-09-2010, 09:58
Facebook приемам забележката не е точно саит за запознанства, но всъщност всеки се стреми да има приятели колкото повече толкова повече.. както казва мечо пух
аз лично си играя на игрички и права тестове 8-) най новия епизод на south park е точно по тази тема .... и мисля че доста хора трябва да го гледат, доста е поучителен!

kalpazanka
04-09-2010, 10:09
Facebook приемам забележката не е точно саит за запознанства, но всъщност всеки се стреми да има приятели колкото повече толкова повече.. както казва мечо пух
Айде стига с генералните изводи! Гади ми се вече! Това, че решавате тестове, че си раздавате целувки, мечета, подаръци и покани за фармвил води до теми в Любов като тази http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=315136&highlight=%F4%E5%E9%F1%E1%F3%EA
Осакатявате си уменията за общуване, осакатявате представата си за другия, пренасяте чисто човешки емоции във виртуалния свят и на живо не можете да вържете смислено изречение.
Вманиачаването за повече приятели дори не искам да го коментирам. Толкова ли си нямате истински извън Интернет, че си мерите..... списъците с такива във фейсбук?
Вярно е, че си запълвате времето с нещо по-добро от пушене на трева, друсане, пиене, но пристрастяването към интернет е не по-малко опасно и пагубно /включително за психиката/.

Inkognoto
04-09-2010, 10:18
Фармвил е тъпо и е много грозна анимацията!
Аз имах предвид, че това че имаш много приятели в феизбука нищо не означа тъй като са виртуални и надали някога ще ти подадът ръка в беда.Пък и както писах вече това с целувкити и мечетата води само до очалгаряване на обществото. :)
ДА ЖИВЕЕ МЕТАЛА! :grin:

kalpazanka
04-09-2010, 10:22
На колко годинки си, Inkognoto?

Inkognoto
04-09-2010, 10:31
Вай не виждам какъв ви е проблема пък на вас този сайт споделя на мнения ли е или да коментираш дали другия е тъп като филия или има кофа место глава!

PainMonopoly
04-09-2010, 10:33
Основната вреда е, че се губи време там. Вместо да учиш, цъкаш из фейсбук. Това си е сериозен проблем.

И все пак дали тези сайтове ще донесат вреда, си зависи от човека. Ако някой прекарва по 16 часа на ден там, проблема е в него, не в сайта.

Inkognoto
04-09-2010, 10:38
еми съжелявам, че се опитвам поне да развеселявам отколкото да обиждам хората.

w0sh
04-09-2010, 10:41
И аз имам фейсбук и смятам ,че за един млад и ативен човек това си е напълно в реда на нещата. Не изпитвам сляп и безпочвен негативизъм, а се старая да гледам обективно.

Проблемът, който аз виждам е повече в хората, отколкото в програмата.
Накратко: Действията, който се извършват в един такъв сайт, като че ли заместват реалните им еквваленти.

Жоро Здравков и Миглена Иванова станаха приятели - едно евентуално заместване на реалния процес. Тези хора се видяха за 5 минути или изпиха едно кафе заедно. Те не се познават и фейсбука няма да им позоволи да се опознаят. Самият факт, че те ежечасно имат достъп един до друг ги лишава от желаниет наистина да се видят и опознаят в по-късен период, и наистина да станат приятели.

Петър Младенов подкрепя каузата "И животните са живи същества" - Още една нелепост. Няма по-голяма залъгалка за съвестта от тази лъжлива кауза, която подкрепихме във фейсбук. Щом сме подкрепили каузата във фейсбук, то тогава е много вероятно да не направим нищоповече по въпроса, защото вече сме изпълнили дълга си.

И много други.

Ферми.

Inkognoto
04-09-2010, 10:45
това със сигурност е най- свестния коментар някога написван в тази тема!

Serseri91
04-09-2010, 11:35
Абе, не знам за тези сайтове, ама на мен лично този форум много ми помогна да си разширя знанията, да мога да се изразявам по - добре, да разбирам по - добре и общо взето хубави неща.
Фейсбук имам, ама всичките които са ми в списъка с приятели, ги виждам редовно (през ден-два/седмица). :-o Изобилието от такива сайтове ги прави безсмислени.Представете си да имаше само .. фейсбук да кажем.Тогава съвсем по различен начин бихме го оценявали. :-o

cherinka
04-09-2010, 11:51
Сега не е на мода да се снимаме за спомен. Сега се снимаме за фейсбук. :-o
Едно момиче ме спря веднъж пред панаира, вика снимай ме, направих й 7-8 снимки и се запътихме към една пейка, да си вземем чантите и 20 секунди мълчание с непознат знаете как е и ми изцепи "Аз щото да си ги кача във фейсбука". 8-)

amk933
04-09-2010, 12:36
Ползвам Фейсбук от 3 години и си беше супер преди селските пръчки от Бусманци, които не са виждали мол, да го налазят. Сега пак си е супер, но чат-пат попадам на някоя сърцераздирателна картинка във виден столичен кенеф. За мен фейсбук е начин да подържам връзка с хората, с които се срещам при пътувания и т.н. От всичките 430 човека, които имам познавам 99% от тях. Няма как да си говоря с всеки един по телефона всеки ден или да си пиша по Скайп, а така подържам някаква връзка с тях. И няма плусчИтъъъ, минусЧитъъ, оунчиТа и етц. Гадно е, че импулсарките го набараха, ама ще им писне (надявам се).

filmimilmi
04-09-2010, 17:15
По-лесно е да покажеш позата си в интернет. Като съм влизам в импулс наблюдавам, че повечето влизат единствено, за да получетат "плюсчИтата", които в реалния живот им липсват. В профила си всеки става такъв какъвто иска да бъде. :)

cherrygloss
04-09-2010, 17:54
Аз нямам регистрация в никой от горепосочените сайтове, но Фейсбук е по-приемливо от импулс.Импулс е за комплесирани момичета ,които пускат една гола снимка, за да може батковците да им се нарадват и да им пишат плюсчета, което пък уж им повдига самочувствието..

MelisaxGlamour
04-09-2010, 21:48
Ползвам Фейсбук от 3 години и си беше супер преди селските пръчки от Бусманци, които не са виждали мол, да го налазят. Сега пак си е супер, но чат-пат попадам на някоя сърцераздирателна картинка във виден столичен кенеф. За мен фейсбук е начин да подържам връзка с хората, с които се срещам при пътувания и т.н. От всичките 430 човека, които имам познавам 99% от тях. Няма как да си говоря с всеки един по телефона всеки ден или да си пиша по Скайп, а така подържам някаква връзка с тях. И няма плусчИтъъъ, минусЧитъъ, оунчиТа и етц. Гадно е, че импулсарките го набараха, ама ще им писне (надявам се).

Как ти е facebook-a,ако не нахалствам,просто ми е интересно,защото ми се виждаш доста интелигентен.. хих :)

Wrathchild
04-09-2010, 22:17
Фейсбук и за мен не е сайт за запознанства. Просто е удобно място за комуникация с познатите ми, понеже не всички ползват скайп, а на някои им нямам телефоните и нямам възможност да се срещам с тях.
Освен това ми е по-удобно да кача снимки от дадено събитие във фейсбук един път, отколкото да пращам на 10 човека поотделно.
Даде ми и възможност да преустановя контакти с хора, чиито дири бях загубила и смятах, че надали ще срещна повече.
Не ме интересува кой какви позьорски снимки си качва. Хората, с които комуникирам, не си качват снимки, правени по тоалетни.

5StaR
04-09-2010, 23:22
Жоро Здравков и Миглена Иванова станаха приятели - едно евентуално заместване на реалния процес. Тези хора се видяха за 5 минути или изпиха едно кафе заедно. Те не се познават и фейсбука няма да им позоволи да се опознаят. Самият факт, че те ежечасно имат достъп един до друг ги лишава от желаниет наистина да се видят и опознаят в по-късен период, и наистина да станат приятели.


Хм не съм съгласен, фейсбоок ти помага да опознаеш някой, стига да имаш желание. Пример: бях на дискотека с приятел и негови познати, запознах се с момиче и тъй като в дискотека няма как да опознаеш някой, чрез фейсбоок в последствие научих мн за нея, нейните интереси - хобита, къде учи, с какво смята да се занимава, къде ще кандидатства висше и прочие. В интернет си свободен да пишеш когато си поискаш, може да обмисляш нещата преди да ги кажеш(напишеш)[не си притиснат в някое кафене, чудейки се какъв безсмислен, налудничав въпрос да зададеш, за да избегнеш неловкото мълчание]. Много тийнове имат проблем с комуникацията, чрез интернет я преодоляват, много по-лесно е да се опознаеш с някой през интернет, да "разчупиш леда", за да може в последствие и в "реалния" живот да контактуваш с него. През интернет не се изпитва страх от това да бъдеш отхвърлен, стресът е драстично по-малък от дадена случка в "реалния живот". Всичко в интернет е до приоритети, ако поставяш чата във фейсбоок(или скайп) пред това да излезнеш с някой на разходка, кафе и прочие е твой проблем, ако предпочетеш да играеш Фифа2000 вместо да изиграеш един мач с твои 15 приятеля примерно, пак е твой проблем. Поставяйки интернет пред "реалното" може да доведе до проблеми, в противен случай носи само плюсове :)

пс. Избягвам да се присъединявам към групи във фейсбоок, според мен повечето са лицемерни, не мисля, че примерно петстотинте хиляди присъединили се към "помогнете на Хаити" наистина се интересуват от случилото се.