PDA

View Full Version : Младите хора...



semantics
04-10-2010, 17:07
Това е форум от и за млади хора, затова съм повече от любопитен да пусна темата тук именно.

Какви са младите хора днес? С какво се занимават? За какво мечтаят? Какво могат? Какво не могат? Къде живеят и как живеят? Всичко, което е характерно за тях днес и в България, като всъщност, четейки това, мислете а) за себе си; б) за познатите ви; в) за другите млади хора (като цяло); г) за обществото, в което сме.
Мнението на обществото за младите ми е ясно. Искам да прочета какво казват младите сами за себе си, защото като група, не мисля че имаме много съзнание какви сме, защо сме, къде сме и така...

Моето мнение във връзка с темата може да прочетете по-долу:


За младостта като болест
или
Колко трудна е задачата на Обществото

Да си млад човек днес е нещо като проклятие или поне тежка болест, за която единственото лечение е по-бързо да станеш възрастен. Докато не станеш е силно вероятно да си отрепка, много възможно е да си глупав и със сигурност си абсолютно безполезен… Така че е добре да се заемеш активно с лечението по своето порастване, като 1) се родиш в семейство, което не знае какво друго да те прави, освен да те храни и облича; 2) учиш в училище, което въобще не те пита защо си в него, какво ще правиш след него и което успоредно с укорите, че си тъп се старае да те направи два пъти по-тъп; 3) работиш работа, която е нещо малко по-малко от „ден да мине, друг да дойде”; 4) живееш в страна, в която на един като теб се падат петима, поне три пъти по-стари от теб; и 5) тези петимата, дето са три пъти по-стари от теб или ти преподават в университета, или са ти прародители, или заедно с още много като тях са в градския транспорт и те плюят, но във всички тези случаи те плюят. Като заживееш все някак с всичкото това лечение и междувременно гълташ грамадни хапове телевизионна и печатна простотия и псевдовиртуална И-нет реалност, вече си на път да станеш възрастен. Тогава спокойно можеш да се приютиш под топлото юрганче не просто на възрастта, но на обществото, което ще стори всичко по своите силите да поеме цялата вина за глупостите ти връз плещите си. И ще си излекуван от болестта, наречена „младост”, а че си започнал бавно, но сигурно да развиваш дваж по-тежките симптоми на злокачествената безмозъчна старост… е, от това днес май е трудно да се имунизираш.
Интересно е да се отбележи едно. Подобно на древната атинска демокрация, в която право на глас имат абсолютно всички, освен робите, полусвободните, тези под 20 години, жените, тези с нечиста кръв и не знам още кой, като остава има-няма 20% от населението с политически права; така и днешното свръхмодерно гражданско и демократично общество, според самомнението си, съдържа в себе си всички други, освен политиците, престъпниците, медиите, малцинствата, хората в неравностойно физическо или икономическо положение, хората с различна сексуална ориентация, наркоманите, пенсионерите и… децата и младите хора. Сиреч, един контингент от хора на възраст между 30 и най-много 50 години, които са в добро физическо и евентуално психическо здраве, които са със строго хетеросексуална ориентация, които са напълно трезви откъм всякакви психоактивни вещества (изключая цигари и алкохол - те са безобидни), които имат социално приемливо поведение и без криминално минало, които нямат право на законодателна инициатива и нямат отношение към правенето на вестници, телевизии и радиа, които нямат никакво вземане-даване с роми и които имат поне стабилно икономическо състояние всъщност са Обществото…
А как тежка е задачата на това Общество! То е призвано да избира политиците и партиите, които идват незнайно откъде, но е важно да ги избере, защото те ще го управляват. То трябва да сигнализира за престъпността и да избягва корупцията, които се появяват някак си, но трябва да ги бори, че да не се разпространяват много. То е постоянно в отношения с медиите, които работят за неясно кого. То трябва да интегрира малцинства и въобще всички различни, защото…. са различни, което сигурно ги кара да се чувстват ужасно и е добре да се съжаляват и приобщават за това. То е призвано да дундурка своите пенсионери, защото те много са работили някога, някъде и за някого и сега им е тежко по някаква си причина. А някои май казват, че то, Обществото, освен всичко друго, трябва да се грижи за новите поколения, които също се появяват незнайно откъде…
Явно задачките му идват много на това Общество, защото май не се е справило с никоя от тях към днешна дата. В това число и с децата и младите хора не успява да се справи, които, според самото него, боледуват все по-тежко. Но как да го виниш това Общество – на един негов здрав, интелигентен, богат, чистокръвен, проспериращ и възрастен член се падат сигурно по един гей, двама наркомани, трима инвалиди, четирима политици, петима журналисти, шестима престъпници, седем циганина и осем пенсионера!
Мътните го взели, разбира се, че оня нехранимайко вкъщи му е последната грижа! Той е винаги под ръка за строго мъмрене, а и все ще се излекува…

написано от Тежко Болен

filmimilmi
04-10-2010, 17:57
Какви са младите хора днес?

Каквито и вчера.

С какво се занимават?

С това, което ги вълнува - секс, пиене, наркотици, ...

За какво мечтаят?

За възможно все повече от тези три неща преди малко.

Какво могат?

Да те ядост.

Какво не могат?

Да не те ядосат.

Къде живеят и как живеят?

Главно вкъщи, при родителите си, ...

...

Мисля, че в темата няма много смисъл. Пак ще има 15 годишни, които се правят на каки и батковци с уж много житейски опит и ще разправят колко пропаднали са връстниците им, как страната ни с такава младеж няма бъдеще и прочее. Каквито и да са младите сега, те ще порастнат и има време да помъдреят, нали за това са годините след 30... Поне това е мнението ми по темата.

Wrathchild
04-10-2010, 18:28
Всяко поколение е 'пропаднало' в очите на по-старото такова. И за майките и бащите ни са говорили така, и за бабите и дядовците...
Не мисля, че може да се каже кой знае колко по темата. Ролите ще се сменят. Ние също ще станем мрънкащи възрастни, припяващи 'днешната младеж...'

semantics
04-10-2010, 19:02
Ок. Ако това е единственото по темата - младите стават възрастни и кръгът се затваря... НИМА?!?, то явно наистина няма какво да си кажем.

Т.е., ние сме такива, каквито и предните, каквито и следващите - на тази основа може да стане задълбочена дискусия, сигурен съм...

Вижте, хора...

Побърквам се, когато някой пенсионер ме омърмори в трамвая, че не съм станал на друг пенсионер или на него. Наскоро един, когато някакво момиче го изпревари на една от седалките, а той се оказа прав, започна на висок глас "О, да, те защото МНОГО са работили и са МНОГО уморени. Като станат на моята възраст, ще видят те!". Когато си млад, не можеш да си уморен, не можеш да си болен. Бесен съм на това елемтарно мислене, защото имам много познати, включително и аз, които работим наистина много и не просто за да оцелеем, а защото искаме нещо от живота си. Но това елементарно мислене започва да става страшно, не виждате ли? Да оставим пенсионерите и да вдигнем нещата на друго ниво:
Знаете ли, че от Освобождението и ДО ДЕН ДНЕШЕН в програмите на всички политически партии се посочва като приоритет подпомагането на младежта, развитието на училищата, университете, подкрепа за семействата... Мамка му, не си ли виждате стаите, в които учите? Февруари месец карах лекции в условия на ебати мизерията, а уж плащам такса! Това ли е отношението на обществото и "възрастните", в които и ние ще се превърнем? Не, мерси...
Не се изчерпва със старата пропаст между поколенията, защото днес децата са по-необгрижени от всякога! В резултат на това и светкавично промнящия се свят, ние се оказваме буквално постоянно непригодни за задаващите се условия.
Все едно И в този форум не храните девойките, дето още в 6-ти клас изглеждат като фолк-диви! Все едно и тук не храните колко глупави и идиоти са младите хора, а в това число уж попада целият форум, ебаси!

По света се обръща все по-голямо внимание на децата и младите хора - реализират се всевъзможни програми и инициативи, да не говорим за коренно различната политика. У нас, ако не беше европейския натиск, щяхме да сме дори по зле...
Наистина ли не намирате нищо за коментиране?

Liar
04-10-2010, 19:32
Така като гледам, мнението не е написано от съдник на младите, а от гледната точка точно на такъв, човек с идеи и възможности, които не се вписват в рамките на обществото, поради което той бива закопан.
Аз поне виждам проблема в безразличието и стремежа за изкореняване на нетипичното.
НО го удобрявам, когато е превенция срещу простотата. Тоест, без фолк диви.

filmimilmi
04-10-2010, 20:40
Ок. Ако това е единственото по темата - младите стават възрастни и кръгът се затваря... НИМА?!?, то явно наистина няма какво да си кажем.

Т.е., ние сме такива, каквито и предните, каквито и следващите - на тази основа може да стане задълбочена дискусия, сигурен съм...

Вижте, хора...

Побърквам се, когато някой пенсионер ме омърмори в трамвая, че не съм станал на друг пенсионер или на него. Наскоро един, когато някакво момиче го изпревари на една от седалките, а той се оказа прав, започна на висок глас "О, да, те защото МНОГО са работили и са МНОГО уморени. Като станат на моята възраст, ще видят те!". Когато си млад, не можеш да си уморен, не можеш да си болен. Бесен съм на това елемтарно мислене, защото имам много познати, включително и аз, които работим наистина много и не просто за да оцелеем, а защото искаме нещо от живота си. Но това елементарно мислене започва да става страшно, не виждате ли? Да оставим пенсионерите и да вдигнем нещата на друго ниво:
Знаете ли, че от Освобождението и ДО ДЕН ДНЕШЕН в програмите на всички политически партии се посочва като приоритет подпомагането на младежта, развитието на училищата, университете, подкрепа за семействата... Мамка му, не си ли виждате стаите, в които учите? Февруари месец карах лекции в условия на ебати мизерията, а уж плащам такса! Това ли е отношението на обществото и "възрастните", в които и ние ще се превърнем? Не, мерси...
Не се изчерпва със старата пропаст между поколенията, защото днес децата са по-необгрижени от всякога! В резултат на това и светкавично промнящия се свят, ние се оказваме буквално постоянно непригодни за задаващите се условия.
Все едно И в този форум не храните девойките, дето още в 6-ти клас изглеждат като фолк-диви! Все едно и тук не храните колко глупави и идиоти са младите хора, а в това число уж попада целият форум, ебаси!

По света се обръща все по-голямо внимание на децата и младите хора - реализират се всевъзможни програми и инициативи, да не говорим за коренно различната политика. У нас, ако не беше европейския натиск, щяхме да сме дори по зле...
Наистина ли не намирате нищо за коментиране?

Да, когато станеш на 70 и си изморен само от тежестта на тялото си, едва тогава ще ги разбереш. Не всички пенсионери мрънкат, а и да мрънкат ти си в правото си ако искаш и да не ги слушаш. Така разказваш описаният от теб случай, като че все едно някой е тръгнал да ругае и заплашва момичето, че ще я убие с бастуна си. И да си смачкан от труд, няма опасност да умреш от преумора ако постоиш още 5 минути на път за вкъщи прав, докато на старчока това може да му е предпоследното возене в живота, а следващото да му бъде това с катафалката до гробищата. Ако някой е виновен за скапаният ти работен ден, това ще е началникът ти, не пенсионерите. Но хайде да ги оставим тях за момент и да вдигнем нещата на по-злобно ниво. 8-)
ДА! Вината за кофти условията, в които живееш е на цялото общество, а не просто на родителите ти, които не могат да си позволят да ти платят да учиш на по-хубаво място...
ДА! Можеш да мерсиш на всички едно хубаво за това, че никой не те е спрял или накарал да си избереш по-хубаво място за реализация. Мда, те са виновни за това, че не си доволен от условията, които сам си избрал. Абе да, прото за всичко са ти виновни всички... 8-)
С какво по-точно сме непригодни? Ти родител ли си, учител ли си, какъв си? ... А за последното, програми и иниациативи, просто бедна ти е фантазията колко много такива има, просто си се затворил в горящата вътре в теб злоба и съвсем целеустремено изливаш още повече масло върху нея. Доставя ти някак удоволствие мисълта, че ако ние българите се считаме за потънали на самото дъно всеки малък успех ще ни се струва огромен. На тебе всеки ти е виновен. :)

Sham
04-10-2010, 21:12
Ти си от един специален тип празнодумци*, забелязала съм.(това макар първото ми впечатление да бе положително) Поставяш тема, дори я дробиш на подтемички, насочвайки евентуален разговор в определени(избрани от теб) посоки. И след това изливаш думи, думи, думички(думички, хвани ги:Д), които нямат нищо, ама абсолютно нищо със заглавието и темата ти. Просто любимо!<3

//кажи какво искаш да коментираме, ще го направим с кратки, но съдържателни постове, можем да осъществим дискусия, дори(силата на фантазията!:Д)


*Напомняш ми поне двама души от същата група в този форум:Д

WILD__BOY
04-10-2010, 21:18
за кво ти е да си говорим за тва какви са младите хора днес??!?!? кво ти пука?
има много и прекалено различни млади хора, някои желаят публичност, получават я, после се появяват ограничени "разбиращи" хорица, които казват - младите хора са такива и такива. стига с глупостите.

semantics
04-10-2010, 22:22
Добре, явно няма да се получи. Ок съм с това.

Имам си причини да ме вълнува темата, които обаче не е нужно да са причини на всички, затова може би не се получава и излиза като празни приказки. И специално за filmimilmi ще разкрия тези причини, понеже бе най-любезен от всички писали, че към днешна дата работя в една предстояща национална кампания, едно НПО и една международна мрежа, всички целящи младите хора, а последната и изградена и водена от такива.
Въпросът за горящата злоба го оставям отворен.

Възможно е да не съм съобразил някои неща около темата, така че може да се заключи.