PDA

View Full Version : Ако станеш кмет...



SunSmile
04-13-2010, 11:45
Какви са първите 3 неща, които бихте направили, ако станете кмет? Защо? Какво бихте направили, за да подобрите живота на всички поколения, живеещи там? Какви дейности ще са ви приоритети; защо?
С какво ще се постараете да ви запомнят хората, да ви обичат, уважават и да ви преизбират още много мандати? Ще разчитате ли предимно на собствените си дела, отколкото на делата на общинския съвет или на хората, на които можете да възлагате ваши отговорности?




* не говорим дали искате/неискате да ставате кмет, а ако (евентуално) СТАНЕТЕ кмет на вашия град или на друг град, който ви харесва

** И да примем, че нямате 'дупки' в общинския бюджет, а имате достатъчно средства, за да реализирате желанията си

Sham
04-13-2010, 11:56
без коли, без
//нещата, които искам да направя, в голямата си част не зависят от кмета, виж, направи ме поне мин., тогава ще си говорим. имам злобилски планове и сметки:Д

SunSmile
04-13-2010, 11:57
Sham, сподели ги

SWASTIKA
04-13-2010, 17:33
Който и да стане кмет, ще гледа да си оправи положението, няма какво да се лъжем...

Canis_Dirus
04-13-2010, 17:49
Проблема с плащането на данъците по местоживеене го има във всяка една държава, където данъка се плаща по този начин. Тук наприер също е така и самия град страда от промяната. До 70-те данъци са се плащали по месторабота, оттогава стремеглаво расте и външния дълг на провинцията (град-провинция сме).

Обаче пропускателен режим няма как да стане, освен в централните част, защото възпрепядства свободното придвижване. А да се направи фиктивна адресна регистрация в София дори и със 15 години задна дата не е никакъв проблем. Тук дори някои мангали си направиха така и сега взимат помощи 8-)

Да обържеш работно място с местожителство е груба дискриминация и от ЕС много ще дърпат ушите.

А мярката "който живее в София по-мало от 10 години да напусне" ще принуди и много големи фирми и инвестотори да напуснат, защото мениджърите им няма да имат право да влизат в София.


Забрана ва влизане на превозни средства не се въвежда така. Ще се въведат еко-норми с различни зони. Това автоматично ще остави само нови и икономични коли с ниски норми на газове в по-централните части. Отделно се въвежда супер-център с платен пропуск.
Да се насърщи строителството на МОЛове в крайните квартали, както и да се обособят бизнес паркове извън центъра.

Има хубави идей, но липсва малко погледна върху динамиката на системата.

A защо ще махате колите? Не променяйте система отвън, а я накарайте сама да се промени. Вместо глобите за неправилно паркиране да се раздават от МВР - да миант към общината. Тук ги издават едни лелки, на които им казват Politessen. Те нямат право да викнат примерно паяк, но пишат глоби като на конвейр. Също така масово се инсталират подвижна радари, които се обслужват от хора преминали триседмично обучение (безработни). Това направо подлудява експертите по сигурността на пътя, защото подбни клопки се слагат специално на места, където ще се изкарат пари, а няма да се подобри сигурността. Това няма да казвам, колко пари може да докара само в София. Без платени глоби не се издава винетка, или не може да се мине ГТП. Блицове на големите кръстовища.
Аз защо мислите, че не карам редовно тука? един близ му струваше към 150 евро и месец без книжка.

А бту софииска регистация се издава на цлата област. Затова мога да си направя и ргистрация в някое село като си купя бунгало там и си регна колата.

strangler
04-13-2010, 17:55
Специално за София, първото нещо ще е вместо дупчене на билети да се въведе система с контрольори, които са постоянно в автобусите и след всяка спирка минават и продават билети на всеки нов, който се е качил.Това е практика в доста големи градове в България - да не се разчита на "добрата воля" и страха от глоба.Това се прави защото градски транспорт не е частна фирма (доколкото знам,а и да е няма значение) и вместо да работи на загуба заради селяни, може парите да се инвестират в нова материална база, защото сегашната е сериозно амортизирана..или пък част от допълнителните пари ще компенсират евентуално намаление на картите за пътуване на неучащи- които са над 50 лв и са голяма част от минималната работна заплата.

someonerandom
04-13-2010, 18:24
ше въведа софийското местожителство и всеки,който живее в София от по-малко от 10год. ще бъде помолен да напусне (а ако откаже - екстрадиран) :)

ще отделя мангалите в 1 гето,което да нямат право да напускат

ще направя движението на автомобили в центъра на града платено,както е в някои европейски столици




ехааа,какъв рай ше е 8)
С други думи,в София-само кореняци софиянци,без никой да има право да се премести там.Нещо не одобрявам :D
За Варна-Първото,което ще направя е да построя кучешки приюти с ваксинация и т.н. и с възможност за осиновяване(Ако изобщо някой иска)
Ще пооправя малко пътищата.С един приятел веднъж взехме да броим дупките на една улица и намерихме към 10 за 20ина метра :D Вярно,че главните са добри,обаче излезеш ли от главната доста пъти положението е трагично.
Сигурно изглежда глупаво,обаче ще вложа някакви средства в съживяване на Морската градина,че нещо не ми харесва много.И за почистване на плажа-веднъж се бях гмурнал с очила и оттогава на градски плаж не ходя ...

Canis_Dirus
04-13-2010, 20:07
Знам, че е разхвърляно, но го писах на няколко пъти.

Реално няма как да накараш някого да сключи дългосрочен договор за наем. Всеки договор може да бъде прекратен с максимум 6 месеца предвартелен срок. Всичко останало ще е против разпоредбите и ще е твърде заробващо, за да мине.
Освен това вианги остава възможността да си купиш идеална част от имот за няколко десетки лева и да заобиколиш закона.
Както и ще насърчи отдаването под наем "на черно". Примерно аз ще се водя наемодател в някои от имотите на сестра ми на символична цена (никой не може да ми каже колко да взимам наем и кого да си избера) и пак ще мога да взема адресна.
Няма как да прокараш мярка за намаляване на заетостта на регионално ниво в региона с най-ниска безработица. Някак е подозрително ;)

Начин да заобиколиш това е да се наложи работодателите да плащат пътните на работниците си. Тук е така и пак има хора, които всеки ден пътуват по 200 км в едната посока.

Малко са ми комунистически тия мерки със "софииското гражданство" и няма да проработят, защото няа по-лесно от това да си изкараш адресна регистрация.

Canis_Dirus
04-13-2010, 20:26
Проблемите на голяма система трудно можем да ги решим така в темичка във форума, без да имаме подробни и обективни данни, понеже тук всеки има субективна преценка.

А такива крайни мерки просто няма как да се прокарат предвид качеството на администрацията.

SunSmile
04-13-2010, 20:49
А ако не сте кметове на София, а на някой друг град, в които сте били?

Проблемите на София наистина са големи и трябва много да се работи по проекти за промени, но какво правим с малките градове, провинцията? Всъщност как може провинцията да стане по - примамлива дестинация за някои 'софиянци' и те да отидат там?

Canis_Dirus
04-13-2010, 20:53
Проблемите, които са в София ги има и във всеки един друг град, но в по-малки размери.
Иначе можеше и да е по-лошо. Можеше София да е в равнина и да расте откъм предградия и тогава щеше да стане втори Детройт.

tqnko
04-13-2010, 21:45
А ако не сте кметове на София, а на някой друг град, в които сте били?

Проблемите на София наистина са големи и трябва много да се работи по проекти за промени, но какво правим с малките градове, провинцията? Всъщност как може провинцията да стане по - примамлива дестинация за някои 'софиянци' и те да отидат там?Бе те 70% от жителите на софия идват от провинцията ти ми говориш отново да се връщат. Много ясно се връщат, защото майките и бащите им примерно са някъде извън софия и т.н.
Да не говорим, че е престъпление да дишаш мръсен въздух и през лятото да не отидеш за 1 събота и неделя до някое морско курортче ...

SunSmile
04-14-2010, 05:18
Примерът Своге - София определено не е субурбанизация, а трудова емиграция, която има навсякъде.
От моя град има такава до АЕЦ, Плевен, някое друго село... но не е субурбанизация

strangler
04-14-2010, 08:00
Субурбанизация няма в никой български град- това е тенденция в развитите държави- част от населението се изнася да живее в покрайнините на града на спокойствие, но работи още в града.

Трудовата миграция не пречи на София, тъй като главното обвинение е в това, че хората от съседните градове открадват работата на софиянците, което не е истина, тъй като работодателите определят изискванията и квалификацията на служителите, които наемат.

strangler
04-14-2010, 09:20
Това с луксозните пропъртис го има и в другите градове.Лично в моя- това е един квартал, който допреди 10 години е бил село.Оттогава си е запазил обика на село и ако нямаше скъпите сгради щеше да си остане само миризмата на кокошки и кравички.За последните години обаче стана модерно да се строят там къщи- наистина обстновката в квартала е отблъскваща, но къща там те вдига в йерархията на обществото.

Аз продължавам да си мисля, че няма субурбанизация, защото:
- тя трябва да е масова, а не да представлява вилна зона за богатите.

- тя трябва да е самоцелна- изнасяш се за да се откъснеш от суетата на града, задръстванията и мръсния въздух поне за малко.

- тя трябва да има алтернатива- да имаш възможност да живееш в нормален квартал от града, но да избереш да живееш извън официалните му граници.Това, което виждам в България е, че субурбанизирането е възможно само за по-заможните, които не са изправени пред алтернативата- или жилище в града или извън него, а просто имат и двете за свое удобство.

plmn
04-15-2010, 21:52
Субурбанизация няма в никой български град- това е тенденция в развитите държави- част от населението се изнася да живее в покрайнините на града на спокойствие, но работи още в града.

Не съм съгласен. Това, което си описал го има в моя град, и го виждам съвсем ясно, тъй като съм от хората, които живеят във въпросните 'покрайнини'. На работа/училище се ходи с кола, а най-близката автобусна спирка е на 1км.

///

Първо, газифицирането беше абсолютно безсмислено - процента на потребителите - много нисък - все пак, ще довърша започнатото за да няма половинчати работи.
Така и така всички улици са разкопани, ще подновя тръбите, ще се чистят канализации, и пр.

Разширяване на всички улици, никакви дупки, пукнатини, прахоляци... тротоарите - пригодени за инвалиди/колоездачи; нова пътна маркировка на всяка улица/булевард; още светофари; инсталиране на камери - не само по светофарите, но и на различни места из града; РАБОТЕЩО улично осветление...
парапети/огради на всички нужни места; разделно събиране на отпадъци; повече патрули следящи за обществения ред;
саниране на сгради; подновяване/ремонт на междублоковите пространства, площадки, градинки;
подземни паркинги;
метро - не мисля, че е нужно имайки предвид големината на града, но определено всички автобуси ще бъдат подновени, маршрутите - променени; премахване на тия отвратителни 100-годишни тролеи; забрана за каруци по шосетата;

ГЛОБИ. МНОГО ГЛОБИ/АКТОВЕ/САНКЦИИ.

за всеки, който продава алкохол/цигари на непълнолетни;
за всеки нарушаващ обществения ред, както и правилата по пътищата;
изискване на документи и разрешително, от всеки един, който строи където му падне - при доказване на нелегалността на обекта - прекъсване на всякаква дейност и събаряне на обекта;

ше наблюдавам всичко сам и ще давам разпореждания лично - искаш ли една работа да ти се свърши, свърши си я сам...

ако наистина имах неограничен бюджет - ще 'срина' града до основи (постепенно), и ще го променя тотално.
целта - да заприлича на нормален европейски град.

пп. разхвърляно е.. няма как. човек не знае от къде да започне..

SunSmile
04-16-2010, 05:29
^
Субурбанизацията в България, не е това, което е на запад, но в първия пост, в който беше споната думата - нямаше смисъл.

* Добро мнение, в което не става въпрос за Софията