PDA

View Full Version : Сок от моркови вреди ли?



MaxXissaa
04-14-2010, 08:57
аз съм на 14 и секи ден пия по някаде 250мл сок от моркови :D

Вярно ли е че може да ми стане нещо на белия дроб или на другите органи

Говоря за 100% сок от моркови обаче не пия цял ден това а мн други раб

Липсва описателно заглавие!
kalpazanka

Nakadah
04-14-2010, 08:59
аз съм на 14 и секи ден пия по някаде 250мл сок от моркови :D

Вярно ли е че може да ми стане нещо на белия дроб или на другите органи

Говоря за 100% сок от моркови обаче не пия цял ден това а мн други раб

нищо не мое ти стане

SK0RP10N
04-14-2010, 09:14
На белия дроб - не, на черния (ако не се лъжа, при него ставаше увреждането при прекален прием на Витамин А), но за да ти стане нещо, сигурно трябва да изпиеш 25 литра за един ден.
Най-много да почнеш да пикаеш оранжево (без майтап)

zoreto
04-14-2010, 09:54
Ще станеш по-висок от сока от моркови иначе няма какво друго да ти стане,освен ако не пиеш в промишлено количества :)

KumchoValcho
04-14-2010, 15:41
Трябва да пиеш егати огромното количество, за да се предозираш с витамин А :-o

Rounder
04-14-2010, 16:12
нищо не мое ти стане ве,ти трябва да изпиеш сумати и нещо че да ти се прецака дроба...
пий и не се тревожи..

аз пък пия сок от лимони 100% :grin:

MaxXissaa
04-14-2010, 17:48
нищо не мое ти стане ве,ти трябва да изпиеш сумати и нещо че да ти се прецака дроба...
пий и не се тревожи..

аз пък пия сок от лимони 100% :grin:

Ауууу ! :D Пробвал съм неможах повече от 20 мл :D

crazyme
04-14-2010, 17:51
и според мен нищо няма да ти стане - гледай само да не станеш оранжева :razz: :razz:

AlaBalaa
04-14-2010, 18:49
морковите не съдържат ли и желязо ?

Rounder
04-14-2010, 20:20
нищо не мое ти стане ве,ти трябва да изпиеш сумати и нещо че да ти се прецака дроба...
пий и не се тревожи..

аз пък пия сок от лимони 100% :grin:

Ауууу ! :D Пробвал съм неможах повече от 20 мл :D

хах,дамм повечето ми фр. като ме видят как изяждам 2 кг. лимони,почват да се споглеждат :-D

Rounder
04-14-2010, 20:21
морковите не съдържат ли и желязо ?

тц,алуминий

L0ST
04-14-2010, 20:57
Нищо не може да ти стане бе, кой те стресна така? :D

cherrygloss
04-15-2010, 06:13
Брат ми нещо му стана по едно време(като замина в Англия) и започна да яде по 5кг моркови седмично и баба ми чела че ако прекаляваш има болест,при която кожата малко по малко става оранжева.
Не знам колко да вярвам :lol:

kalpazanka
04-16-2010, 14:08
Не е болест, просто се отлага пигмент.-
В морковите не е ли предшественика на витамин А?

MaxXissaa
04-16-2010, 15:58
Не е болест, просто се отлага пигмент.-
В морковите не е ли предшественика на витамин А?

kalpazanke кажи и ти нещо :D

после да не пиша нова тема ОРАНЖЕВА КОЖА хелпп :shock:

sunshine773
04-16-2010, 19:25
Да наистина и един мой познат стана оранжев :D :D

MaxXissaa
04-16-2010, 20:28
Да наистина и един мой познат стана оранжев :D :D

Ама оправи ли се ? :shock: :shock: :shock:

И след колко време ако е ДА ;d

kalpazanka
04-18-2010, 11:22
Не е болест, просто се отлага пигмент.-
В морковите не е ли предшественика на витамин А?
kalpazanke кажи и ти нещо :D
Какво друго да ти кажа, освен че хипохондриците, писали в темата, са ти взели акъла?
Отлагането на пигмент не е смъртоносно, още по-малко пък болест.

MaxXissaa
04-18-2010, 14:52
Не е болест, просто се отлага пигмент.-
В морковите не е ли предшественика на витамин А?
kalpazanke кажи и ти нещо :D
Какво друго да ти кажа, освен че хипохондриците, писали в темата, са ти взели акъла?
Отлагането на пигмент не е смъртоносно, още по-малко пък болест.

омг ! знам че не е смъртоносно но ми стига да ходя с оранжева кожа ... :)


междодругото мерси че ми сложи заглавие :D

Exothermic
04-18-2010, 18:48
Нищо няма да ти стане на черния дроб.
Но, ако нон стоп се наливаш с морковен сок,
няма да имаш нужда от солариум. :-D

SWASTIKA
04-18-2010, 20:58
Морковите са богати на каротин, който в последствие черния дроб преобразува във витамин А (когато е необходимо).

Общо взето витамин А е много необходим за един организъм, НО в определени количества. Полезен е, защото без него имунната ни система сдава багажа и е податлива на инфекции от шарка до СПИН. Ретинола (витамин А) играе важна роля в синтеза на зрителния пигмент родопсин, който позволява на очите ни да се адаптират към слабата светлина, дефицитът му довежда до кокоша слепота и вроговяване на кожата.

Освен спомагането на зрителния пигмент, витамин А играе важна роля и за синтеза на надбъбречните и полови хормони. Мога да спомена дори, че повиша устойчивостта на организма към настинки грипове и инфекции.

Тук обаче има едно голямо обаче.

Взимането на големи количества витамин А за малък период от време може да доведе до повръщане, размазано виждане, раздразнителност, главоболие, дори болки в костите.

Редовен прием на повече от 10 000 IU (безопасната горна граница за витамин А), може да доведе до главоболие, загуба на коса, уголемяване на черния дроб и далака, не е шега работа. Дори има регистрирани смъртни случаи при прием на повече от 25 000 IU в рамките на един ден.

Не прекалявайте.

MaxXissaa
04-19-2010, 05:47
Морковите са богати на каротин, който в последствие черния дроб преобразува във витамин А (когато е необходимо).

Общо взето витамин А е много необходим за един организъм, НО в определени количества. Полезен е, защото без него имунната ни система сдава багажа и е податлива на инфекции от шарка до СПИН. Ретинола (витамин А) играе важна роля в синтеза на зрителния пигмент родопсин, който позволява на очите ни да се адаптират към слабата светлина, дефицитът му довежда до кокоша слепота и вроговяване на кожата.

Освен спомагането на зрителния пигмент, витамин А играе важна роля и за синтеза на надбъбречните и полови хормони. Мога да спомена дори, че повиша устойчивостта на организма към настинки грипове и инфекции.

Тук обаче има едно голямо обаче.

Взимането на големи количества витамин А за малък период от време може да доведе до повръщане, размазано виждане, раздразнителност, главоболие, дори болки в костите.

Редовен прием на повече от 10 000 IU (безопасната горна граница за витамин А), може да доведе до главоболие, загуба на коса, уголемяване на черния дроб и далака, не е шега работа. Дори има регистрирани смъртни случаи при прием на повече от 25 000 IU в рамките на един ден.

Не прекалявайте.

А можеш ли да ми кажеш това 25 000 IU колко горе долу чаши сок са или незнам ..... някакво сравнение да имам , защото въобще не сам я чувал тая мярка .. . :oops:

cherrygloss
04-19-2010, 08:06
http://www.puls.bg/forum/viewtopic.php?f=49&t=9750#p43330
Виж тази тема.
Болеста с оранжевата кожа се казва "Хиперкаротинемия".Но това е мисля че ако ядеш само моркови , ноктите и ръцете ти стават оранжеви.

SWASTIKA
04-19-2010, 13:00
1 IU е биологичен еквивалент на 0, 3 микрограма ретинол и 0, 6 микрограма бета-каротин (САЩ), а в 100 грама моркови има повече от 11 милиграма бета-каротин.

dakata123
04-19-2010, 13:06
Един приятел изяде 8-9 пакета от онея лилавите бонбонки теменужки и започна да пикае лилаво :lol:

MaxXissaa
04-19-2010, 16:35
1 IU е биологичен еквивалент на 0, 3 микрограма ретинол и 0, 6 микрограма бета-каротин (САЩ), а в 100 грама моркови има повече от 11 милиграма бета-каротин.

ок мерси , ама ... може ли просто да ми кажеш колко мл. на ден мога да пия спокоино ...

Около 200-250мл или нещо такова , защото тези ИУ ... бета каротин някви такива не ги разбирам :D

SWASTIKA
04-19-2010, 19:34
В 1 мл има ОКОЛО 166 IU, в 100 грама моркови има около 1826 IU. Безопасната горна граница е 10 000 IU, което значи, че в около 545 - грама моркови има okolo 9860 IU, което е максимума за деня.

ВАЖНО!

Казвам колко IU има в 100 грама моркови, които са ЦЕЛИ, а не изстискани и превърнати в сок от моркови, тоест сам ще трябва да изчислиш на колко мл са равни 545 грама моркови.

Моите средни изчисления дават ОКОЛО 1 чашка от 100 мл, но пак ти казвам, това ти трябва да експериментираш.

Купуваш точно 545 грама моркови, изстискай ги и виж колко мл можеш да пиеш на ден. Успех.


пп: Естествено това е доста относително, но е препоръчително да не прекаляваш с тази статистика.

raliichkaa
04-20-2010, 19:30
как ще вреди..това са само витамини и полезни неща :)

gia_sena_mono
04-20-2010, 21:24
Може да се превърнеш в морков. :-D
Та така де, не смятам че ще ти навреди.

SK0RP10N
04-20-2010, 22:10
как ще вреди..това са само витамини и полезни неща :)
Ама ти май си бая тъпа ?
Нали знаеш "прекален светец и Богу не е драг" ?
Т.е. всичко, което смятаме за полезно, е полезно в определени граници, после почва да вреди.
Все едно да кажеш - ми виното е полезно, пий колкото искаш.Да, полезно е, но до една чаша дневно, после се води жив битов алкохолизъм.
Или що се отнася до витамините - ще дам малко нереален (т.е. трудноосъществим, но действителен) пример точно за витамин А: изяж черен дроб от бяла мечка - толкова е богат на витамин А, че би се оказал смъртоносен за човек именно заради хипервитаминозата