PDA

View Full Version : Психология, психотерапия..



FilmiranM
04-16-2010, 16:22
здравейте, на 15 съм и много харесвам психологията и психотерапията
обичам всичко свързано с тях, обичам да анализирам хората, постоянно го правя, простооо обичам го! Хаха
И първоначално бях решил като порасна, че искам да стана психотерапевт. Мечтата ми беше просто (може би все още е), но тогава почнаха хората около мен да ми влияят. Сестра ми, например, ми казва, че психологията не е толкова приложима, няма да изкарвам много пари, няма възможности за реализация и т.н. На нея мечтата за мен й е софтуерен инжинер или нещо подобно. Обичам компютрите, но психологията ми е като страст някак си..

ТАаа унесох се, въпроса ми е - Действително ли психологията е много малко приложима, слабо заплащана и т.н. професия?
И за психология ясно, но за да станеш психотерапевт какво трябва да се учи? :) ВСЪЩНОСТ то има няколко вида психолози май, не съм много наясно.. Общо взето евентуално бих искал да помагам на хората за лични проблеми, страхове, самочувствие и т.н. Също много бих искал и да се занимавам и с тийнейджъри :)
Някой занимава ли се с това? може ли да сподели мнение :)


Осъзнавам факта, че все още съм малък и мнението ми се мени, до сега исках да съм какво ли не, но от няколко години насам вече чувствам, че съм разбрал с какво искам да се занимавам..

filmimilmi
04-16-2010, 16:43
Важно е ти какво искаш, а не какво другите искат от теб. :)
Иначе ето http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/magist_rski_programi/filosofski_fakultet/specialnost_psihologiya

dPa3HuTeJl
04-16-2010, 17:10
хахах се едно описа мен :D И аз искам същото и постоянно анализирам хората , и НЕ психологията няма да замре ! И е доста добре платена професия , е много ясно зависи колко си добър , но обикновенно е много доходна професия 8)

SmilezZz
04-16-2010, 18:09
Не слушай какво казват другите..Нали все пак ти го искаш,не някой друг..
И тази професия е доста приложима и добра платена..Щом това ти е мечта,бори се за нея..Не оставяй някой да те разубеди от това :)

britzy
04-16-2010, 18:36
ако си психиатър -се учи медицина,работиш в болница
ако си психолог(което ще съм аз 8-) ) -матура по БГ и чужд език знам ,че е иии никой не ти е казал ,4е тряа в БГ да работиш,не се ограничавай само с нея,върви нейде 8-) 8-) 8-)

FilmiranM
04-16-2010, 18:47
Е добре, в момента съм в хуманитарна паралелка, 8ми клас съм.
Мисля евентуално другата година да се преместя в математическа/икономическа паралелка ако евентуаааално реша по-късно да се занимавам с иконимика, примерно..
Какво да правяя, страх ме е :/

vampirediaries
04-17-2010, 10:42
И аз искам да стана психолог,но не мисля да е в България.

SuNsEt
04-17-2010, 10:59
Ако търсиш реализация в чужбина като психотерапевт и ако наистина си добър в работата си,тогава ще си доста добре платен.Тук в България не вярвам да намериш кой знае каква реализация...

vampirediaries
04-17-2010, 12:55
То е така,защото българите смятат че за да ходиш на психолог трябва да ни луд или да имаш някакви психически проблеми. :?

MissHouse
04-17-2010, 16:37
Не слушай какво казват другите..Нали все пак ти го искаш,не някой друг..
И тази професия е доста приложима и добра платена..Щом това ти е мечта,бори се за нея..Не оставяй някой да те разубеди от това :)

cherrygloss
04-17-2010, 18:03
хахах се едно описа мен :D И аз искам същото и постоянно анализирам хората , и НЕ психологията няма да замре ! И е доста добре платена професия , е много ясно зависи колко си добър , но обикновенно е много доходна професия 8)
И аз така!Все едно аз съм го писала!
Само че аз от скоро искам това или журналистика, но съм още 8ми клас и имам време да решавам.
Ако някой знае повече информация и сайтове за видовете психолози, къде може да се учи : давайте :) :)

ScarletBite
04-17-2010, 18:10
Абе то и за готвач казват, че било жалка професия, но я иди в един 5-звезден френски ресторант... кулинарът там ще може да те купи и продаде с парите, които изкарва :)

JDeel
04-18-2010, 06:51
Нищо подобно. Психологията е едно от нещата, които не могат да изчезнат.
Знаеш ли кое е важното обаче? Каквото и да е, което не ти харесва - няма да можеш да се занимаваш с него. Дори няма да ти е по-добре заплатено, защото просто няма да се справяш добре и няма от къде да ти дойдат тея пари. В този случай губиш удоволствие, не печелиш никакви пари в повече, и получаваш един дълъг период от време в миналото, през който си се натискал да станеш нещо, което никога няма да станеш. Едно напълно изгубено време.
Прави това, което искаш да правиш. Остави другите да говорят. Те не са открили своят път.

onestar
04-18-2010, 08:31
Иха, с теб ще ставаме колеги. :wink: Аз също обожавам тази професия, доставя ми удоволствие и мисля да започна да се подготвям за нея. :)

Хората околоко мен също ми казват, че не е особенно доходна, че ще хвърля годините си в учене и пр., но все пак това искам => за това ще уча.
Не ги слушай. :wink:

Мм... от къде си? И къде мислиш да кандидатстваш с психология?
Аз винаги съм искала във Варна, но сякаш в Пловдив има повече възможности точно в тази сфера... не знам. :-o

FilmiranM
04-18-2010, 09:40
Благодаря ви страшно много, хора! Ще следвам мечтата си, хаха

А иначе, не съм запознат с училища и т.н., но бих искал да уча в София, предполагам Софийския универститет, НО за това има много време, тепърва ще му мисля. :)

Chacho
04-18-2010, 14:14
Горе ти го казаха, ще го кажа и аз. Между психология и психотерапия разликата е от земята до небето. Едното е лекарска професия, другото е по повърхностно. (нищо лично)

Ако станеш психотерапевт, с малко воля може да се реализираш и като психолог. Обратното не става. Психотерапевтската професия е в пъти по-сериозна от психоложката и според мен там е достойно да използваш термина "психоанализа".

Лекар със специализация в България не се става лесно. Имаш доста годинки да учиш, след това трябва и да пробиеш. А манталитета ни е такъв, че на психолог не бихме отишли (броя и себе си в това число). Повечето се реализират в друга сфера (медии, литература,образование)

Изказвам лично мнение, ти събирай информация и изгради собствено. Айде успех с квото решиш да се захванеш!

petko98
04-19-2010, 15:49
Chacho, съжелявам че ти го казвам, но нямаш идея за какво говориш :(

[/quote]Между психология и психотерапия разликата е от земята до небето. Едното е лекарска професия, другото е по повърхностно. (нищо лично)


Не, разликата не е от земята до небето и не, нито едното не е лекарска професия. С психотерапия се занимават основно(но не само) психолози и психиатри. Психиатрията е лекарска професия, може би се бъркаш с нея, но в никакъв случай не бих казал, че психологията е по-повърхностна от психиатрията.

[quote]Ако станеш психотерапевт, с малко воля може да се реализираш и като психолог. Обратното не става.

Какво!? Незнам откаде да започна просто тези две изречения са Epic Fail... Ако задължително трябва да направим грешна генерализация, то е най-точно да кажем, че психотерапията е част от психологията. Може би пак се бъркаш с психиатрия - психиатър би станал психолог по-лесно отколкото обратното(поради липса на задълбочено медицинско образование на психолога).


Психотерапевтската професия е в пъти по-сериозна от психоложката и според мен там е достойно да използваш термина "психоанализа".

Не, не е в пъти по сериозна...най-малкото защото двете се припокриват до голяма степен. А, психоанализа е метод за лечение, но и цяло учение в психологията. Ако не е достойно психолог да се занимава с психоанализа, то тогава незнам за кой е...


Лекар със специализация в България не се става лесно. Имаш доста годинки да учиш, след това трябва и да пробиеш. А манталитета ни е такъв, че на психолог не бихме отишли

Само да вмъкна, че психолозите не са лекари.

Авторе, ако искаш да се занимаваш с психотерапия е най-логично да учиш психиатрия (медицина+специализация за психиатър) или психология и чак тогава да се насочиш към психотерапията. Аз лично бих избрал психология - има извънклинично приложение - в рекламата, криминалистика, организационна и трудова психология и други. Освен това психиатрията изисква ученето на медицина което определено не е за всеки. Мога да ти говоря за изпити, но ти е твърде рано и те съветвам да не си избираш това което ще учиш по входния изпит, а дали си в математическа или хуманитарна паралелка няма никакво значение, стой където ти е по добре и не се притеснявай :)

P.S. Много опростено, разликата между психиатър и психолог(такъв в клиничната сфера) е ,че психиатъра може да предписва лекарства, а психолога - не.

FilmiranM
04-19-2010, 17:03
Chacho, petko98 ти отговори напълно изчерпателно на поста. :)

Психиатрия НЕ искам в никакъв случай, психология искам. Разбира се, че първо ще уча психология и чаак тогава ще мисля за психотерапията..
Единствено ме притеснява това - къде бих могъл да си намеря работа като психолог? И заплащането какво е? Защото до колкото съм 'чувал', заплащането било ужасно, повечето дори не си и работели по професията и т.н. :shock:

То малко впрягам каруцата пред коня де, но просто питам информативно.
Иначе petko98, благодаря за изчерпателния си пост. :)

cherrygloss
04-19-2010, 17:22
Тъй като и аз искам това да уча и поразпитах майка ми и баща ми.
Те пък казват, че тази професия е много високоплатена, ако успееш да се реализираш.Можеш да си направиш частен офис, където да я практикуваш.
Ако знаеш език = чужбина.
На мен още ми е доста рано,но вече вземам да се насочвам.

janesplinters
04-19-2010, 18:08
Винаги можеш да започнеш друга професия свързана с хора и да използваш психологията върху тях.Нещо като хоби.Почти всички влиятелни хора са и добри психолози.

sunstreet
04-19-2010, 19:38
И аз искам да уча психология и то много. Дори съм си взимала книги със някакви начални "стъпки" в психология. Но доколкото и аз знам психотерапевт е съвсем различно от психолог. И за психотерапевт ти трябва медицина, а аз там по-добре да не казвам - никак ме няма (пък и аз не искам това). Така де, да попитам, за да станеш психолог и то аз искам детски какво трябва да се учи и вклчюва ли се медицина?

KumchoValcho
04-19-2010, 20:06
И аз искам да уча психология и то много. Дори съм си взимала книги със някакви начални "стъпки" в психология. Но доколкото и аз знам психотерапевт е съвсем различно от психолог. И за психотерапевт ти трябва медицина, а аз там по-добре да не казвам - никак ме няма (пък и аз не искам това). Така де, да попитам, за да станеш психолог и то аз искам детски какво трябва да се учи и вклчюва ли се медицина?оф прочети кво са писали хората и тогава се изказвай, тотални глупости говориш.
Аман от прости хора.
По-нагоре абсолютно всичко е обяснено.

sunstreet
04-19-2010, 20:36
Айде да не обиждаш, става ли?
Прочела съм какво пише. Питам това, което не съм намерила или разбрала... Все пак това е форум !!!