PDA

View Full Version : Мътнини в очите (Eye Floaters). Тема за тук.



SWASTIKA
04-17-2010, 15:50
"Здравите, съфорумци.

Хората, които не са се сблъсквали с този проблем сигурно се питат за какви мътнини става въпрос. Ето и нагледно как изглеждат те в очното тяло:

http://i44.tinypic.com/netemh.jpg

Първата ми среща с гадинките беше преди близо 9 години. Точно за първия учебен ден се събудих и имаше 1 черна точица в лявото око, ходих на няколко прегледа и ми казаха, че начин да се излекува няма и трябва да свикна с тази точица. С времето се научих да е игнорирам, но след около 2-3 години се появиха голямо количество мътнини и в двете ми очи, като те не бяха черни точици, а тъй наречените (cobwebs) или паяжинки, прозрачни точици и т.н.

Като прозрачните мътнини представляват нещо подобно:

http://i40.tinypic.com/js0co6.png

Ходил съм над 10 пъти на преглед при очен лекар и всеки път репликата е една и съща, че няма начин да се лекуват и трябва просто да се науча да ги игнорирам. Мътнините най-лесно се забелязват на светъл фон.
Преди няколко дена след случайно търсене в гуугъл попаднах и на точно наименование на тъй наречените мътнини(eye floaters), след няколко дневно търсене стигнах до заключението, че мътнините се появяват в следните случаи:

- стрес
- прекомерна употреба на алкохол
- проблеми с черния дроб
- нездравословно хранене
- взимането на определени витамини
- странични ефекти от взимането на определени антибиотици


Препоръчва се взимането следните билки или екстракт от тях във формата на хапчета. Според някои източници е възможно и има шанс да се изчистят след употреба на следните хапчета:

- черна боровинка (bilberry)
- екстракт от магарешки бодил (Milk thistle)
- Lutein (Лутеин)


Линкове по темата:

http://en.wikipedia.org/wiki/Floater
http://www.eye-floaters.com/

Форум:

http://floatertalk.yuku.com/

Скоро мисля да си направя нов преглед на очите, но желая да бъде при доказан специалист в областта си. Приемам всякакви предложения.

Забравих да спомена, че има оперативни методи, които не са препоръчителни при нисък брой мътнини, тъй като са рискови. Мътнините в повечето случаи се появяват при старите хора от порядъка на 60+ годишни, но в последните няколко години се забелязва бум и при младите хора, дали е в следствие на мобилните телефони, прекомерната работа пред компютъра и нездравословното хранене, никой не може да каже.

Единственото, което ме притеснява и стресира, е това че с времето може да се влошат и да нямам нормално зрение, а зрителните органи са едни от най-важните. В последните 2-3 месеца развих и нова мътнина точно в центъра на зрението, която е малка и прозрачна, но е виждам почти навсякъде, тъй като е точно в центъра на зрението ми, което е ужасно и изнервящо.

Първите симптоми и мътнините започнаха на 13 годишна възраст, а сега съм на 22. Дано в близкото бъдеще се открие ефикасен и безвреден начин на лекуването им."

из един форм.


Вие имате ли такива мътнини? При мен започват да стават все повече и повече, а не виждам лечение.

dead_princess
04-17-2010, 15:57
Всяка сутрин след като стана ги има тези "мътнини" и после изчезват.

Canis_Dirus
04-17-2010, 16:19
Всяка сутрин след като стана ги има тези "мътнини" и после изчезват.

Може да е от безопасната игла, която ти минава пре 0к0т0 ;)

SWASTIKA
04-17-2010, 16:20
Намерих още информация за тях:

"Мътнини в стъкловидното тяло.

Мухес волантес

/Мътнини в стъкловидното тяло/



Какво са мухес волантес?

Може би понякога вие виждате малки, тъмни, подвижни точки , чертички, мрежички, облачета дим във вашето зрително поле. Всички те се наричат мухес волантес. Най-често се виждат на светъл фон / лист хартия, бяло боядисана стена/ или при поглед към небето.
Мухес волантес всъщност са мътнини в стъкловидното тяло /витреус/ на окото, които хвърлят сянка върху ретината. Витреусът е прозрачен гел, изпълващ вътрешността на окото. Ретината е зрителната ципа, постилаща задния полюс на окото.

Какво причиняват мухес волантес?

Когато хората достигнат средна възраст, витреуса започва да се уплътнява и/или разводнява, формирайки окръглени мътнини и/или нишки. Следва отдръпване на гела от задната стена на окото - настъпва задно отлепване на стъкловидното тяло.
Това е нормален физиологичен процес. Най-често той предизвиква виждането на мътнини пред очите.
Задното отлепване на витреуса е най-често при хора, които:
• са късогледи
• претърпели катарактна екстракция
• претърпели YAG- лазер
• с прекарано вътреочно възпаление
Видът на мътнините може да бъде сигнал за посещение при вашия офталмолог, особено ако те се появят внезапно, така сякаш са изсипани сажди пред очите.


Сериозно състояние ли са мухес волантес?

В процеса на отлепване на стъкловидното тяло от зрителния нерв и ретината, последната може да се скъса. Това понякога се съпровожда от различно по степен кървене в окото, което може да изглежда като новопоявили се мухес волантес.

Разкъсването на ретината винаги е сериозен проблем, тъй като може да доведе до отлепване на ретината.
Вие трябва да посетите вашия офталмолог, колкото е възможно по-скоро, ако:
• имате дори една внезапно появила се мътнина
• ако видите изведнъж множество светкавици от светлина пред очите


Могат ли мухес волантес да бъдат отстранени?

Когато мухес волантес са симптом на скъсване или отлепване на ретината, лечението на последните две състояния е с лазерна коагулация или оперативно.

Останалите мухес волантес са безвредни и избледняват с времето, стават по-малко досадни и неприятни и не изискват лечение.
Приемът на специализираните за очите хранителни добавки, може да направи мътнините по-ефирни, по-нежни и по-малко дразнещи."

Canis_Dirus
04-17-2010, 16:22
Има раздел "Здравни проблеми и болести", за такъв стар потребител е срамота да не намери правилния раздел
http://www.teenproblem.net/f/viewforum.php?f=4

SWASTIKA
04-17-2010, 16:25
Пише "тема за тук", в целия форум има еднакви хора, независимо от разделите, а този обхваща всичко.

Canis_Dirus
04-17-2010, 16:29
Темата е достатъчно специфична и профилирана, за да си намери мястото в специализиран раздел.

Скоро ще бъде преместена, защото този раздел предполага дискусия за нещо, което е релевантно за голяма част от съфорумците, а не да засяга толкова специфичен проблем, по който могат да се изкажат компетентно само тесни специалисти.

amk933
04-17-2010, 16:49
Нямам мътинии в очите.

Аз съм ходил на 3ма очни лекари и всички са били някакви "светила." Е помогнаха ми, вярно е...

доц. Андреев - клиника Ден
проф. Марков (този, който оперира една жена преди години и и върна зрението след заливане с киселина) - вече не знам къде е. По-рано беше в една оптика на Графа.
проф. Танев - един от най-добрите офталмолози занимаващи се с лазерна хирургия

Моят проблем беше хроничен конюктивит. Бях малък. Вече го нямам след смяната на няколко вида лекарства.

dead_princess
04-17-2010, 17:24
Всяка сутрин след като стана ги има тези "мътнини" и после изчезват.

Може да е от безопасната игла, която ти минава пре 0к0т0 ;)

м0же и 0т т0ва да е. ;)

WaterLilly
04-17-2010, 21:47
Май ги имам. Виждам ги само като гледам нещо много светло - примерно небето. Като спра да си мърдам погледа почват да падат надолу. :lol: Не ги възприемам сериозно, защото рядко става, пък и са някакви малки кръгли точици. Не ми пречат.

KumchoValcho
04-18-2010, 09:14
Аз понякога съм ги получавал..Много ми е яко как сами се движат и не мога да ги спра някак си 8-)

jackoboy
07-30-2010, 11:29
Имам една такава мътнинка, почти не се забелязва, но е пред окото ми постоянно.Не ми пречи, но ще се радвам да изчезне.Свикнах с нея, но в началото ми вървеше по нервите.Проблем не съм имал с зрението.На 16 години съм и мисля, че се получи след смяната на 3 антибиотика един след друг. :-o Още сега ще си купя тези билки... Надявам се това нещо да изчезне. :(

TykaSePisheNick
07-30-2010, 23:31
Май ги имам. Виждам ги само като гледам нещо много светло - примерно небето. Като спра да си мърдам погледа почват да падат надолу. :lol: Не ги възприемам сериозно, защото рядко става, пък и са някакви малки кръгли точици. Не ми пречат.
И аз имам такива маниики.Пробвай да си затвориш очите и се опитай да ги следиш с поглед /невъзможно е, знам/.Като по-малък така заспивах 8-)