PDA

View Full Version : Химия.. помощ



FantaMen
04-19-2010, 13:36
Привет..утре имам контролна на Йонно обменни процеси... по точно на тея съкратени молекулни и пълни йонни уравнения... някой ще може ли да ми ги обясни че в час нищо ама нищо не разбирам... да де то половината клас си е така... Та ако може някой да обясни как става работата от съкратено в йонно и така... Казаха ни че ше имаме едно от трите... и от него тряя напраим другите две... Там таблицата се гледаше кое се разтваря кое пада като утайка ама пак нищо не мога да схвана...Благодаря предварително ....

chemist9009
04-19-2010, 13:49
Например ако е дадено молекулно уравнение:
NaCl + AgNO3 = AgCl(утайка) + NaNO3
Пълно и съкратено йонно уравнение изглежда така:
Na(+) + Cl(-) + Ag(+) + NO3(-) = AgCl(утайка) + Na(+) + NO3(-)
Пълното йонно уравнение показва какви йони се съдържат в разтвора.Когато веществото е слаб електролит,утайка или газ в пълното уравнение не се пише на йони.То се записва в съкратено йонно уравнение:Аg(+) + Cl(-) = AgCl.
Когато е дадено съкратено йонно уравнение и имаш да напишеш молекулно и пълно йонно уравнение.Тогава си избираш две вещества които са разтворими и съдържат йоните от съкратеното йонно уравнение.Например: Ba(2+) + SO4(2-) = BaSO4 (утайка)
Можеш да вземеш BaCl2 и H2SO4 =>
Молекулното уравнение е:
BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl
Пълното йонно уравнение е:
Ba(2+) + 2Cl(-) + 2H(+) + SO4(2-) = BaSO4 + 2H(+) + 2Cl(-)
Ако имаш проблеми по химия.Готов съм да помогна!
Можеш да ми пишеш и ЛС.


~~~0rg@n!C Ch3m!$try !$ my p@$$!0n~~~
8) 8) 8)

FantaMen
04-19-2010, 13:59
Горе долу го разбрах... значи съкратеното изразяваш реакцията само на утайката.... а пълното ги пишеш разделени на наи простите както ти си дал Na Ag и т.н ... ако дадат съкратено и ние да праим пълно и молекулно значи тряя да гледам таблицата и да засека 2 та елемента от уравнението с други два и да пише Р демек разтворимо.... а има ли вариант да не е утайка газ или слаб електролит ... до колкото разбирам просто ще напише не може да протече реакция... а и друго как да разбера газ слаб електролит или утайка е... ?

chemist9009
04-19-2010, 14:15
ако няма утайка,слаб електролит и газ пишеш реакцията не протича.Слаби електролити са органичните киселини,HCN,H2SO3,HNO2,H2CO3;утайки са всички вещества които в таблицата са означени с Н(неразтворими) или М(малкоразтворими),а газове са H2S,NH3(който се получава при разлагане на NH4Cl,NH4OH),CO2(който се получава при разлагане на H2CO3 )


~~~0rg@n!C Ch3m!$try !$ my p@$$!0n~~~
8) 8) 8)

cvetinka95
04-19-2010, 14:35
Съжалявам, че не пиша по темата, но още не сме го взели. Това е осми клас, нали?
В кой град и училище учиш? :)

FantaMen
04-19-2010, 17:37
Това се учи и в 8 и в 10 клас се учи също само че доста по разширено но основите се учат точно в 8-9 клас... Иначе уча в ПГМЕЕ (Механотехникум) в Бургас

rooney_09
03-27-2011, 13:18
А аз го уча и в 11ти клас :? (ЕГ)

Bojidar1999
06-17-2014, 07:14
1.Кой от процесите НЕ изразява дисоциация във водна среда?
а)2NaCl->2Na+Cl2
б)КОH->K++OH-
в)H2SO4->2H+SO42-
г)BaCL2->Ba2-+2Cl-

2.Посочете вярното твърдение :
При окислително-редукционните процеси, окислителят :
а)отдава електрони и повишава своя заряд
б)отдава електрони и понижава своя заряд
в)приема електрони и понижава своя заряд
г)приема електрони и повишава своя заряд

3.Кой от посочените процеси е възможен?
а)КОH+NaCl->
б)Fe+NaCl->
в)Al+конц.H2SO4->
г)CuCl2+NaOH->

4.В кой от посочените съдове може да се съхранява разтвор на FeCl2?
a)магнезиев
б)меден
в)алуминиев
г)цинков