PDA

View Full Version : История - Термини /помощ/



Jessie
04-20-2010, 13:01
Ако някой може да ми помогне с няколко термина по история, няма да му/й се сърдя. :( Трябват ми значенията им.


- демократи
- либерали
- консерватори
- реформатори
- промонархически
- републикански
- социализъм
- комунизъм
- коалиционно правителство
- референдум
- демократически
- неофашизъм

Трябват ми за утре. :(

Jessie
04-20-2010, 18:57
Подчертаните вече ги имам, ако някой може да ми помогне за другите ще съм му благодарна. :(

LoupGarrou
04-20-2010, 19:35
Консерватори - Произхода на думата идва от латински език 'conservator'. Консерваторите са хора, които са привърженици и поддържат вече установения ред и не искат промени : )

Консерватизъм - политическа доктрина, която се придържа към установените традиционни монархически ценности и гледа на промените като заплаха за социалния мир и стабилност; Консерваторите са хората, които следват тази доктрина ; ) !

Seducti0n
04-20-2010, 19:50
- реформатори - извъващите промени в дадена област

- социализъм-представлява равноправие във всяко едно отношение, поравна подялба на получените блага, липса на частна собственост

-референдум-допитване до народа

Jessie
04-21-2010, 19:05
Благодаря. :) Не съм била днес в час, но даскалицата ме е търсила да ме изпита, така че ще си имам поне мъничко инфо за следващия път. :D

:-)

FlashMX
04-21-2010, 20:10
Тези термини трябва от обща култура да се знаят....Поне демократи/демократически.... Държавното устройство на България е демокрацията все пак...

Greennight
04-21-2010, 20:16
Комунизъм- като наименование на тип държавно устройство в „социалистически“държави . При това държавно устройство комунистическата партия се слива с държавата, която притежава всички средства за производство и налага планова икономика. Исторически погледнато комунистическите режими са осъществявани от авторитарни, репресивни или насилнически правителства. Комунизмьт като държавна идеология е налаган чрез масово насилие, чрез сломяване сьпротивата на опозиционните сили, чрез насилствена промяна на формата на собственост и формирането на нов политически елит, чиято цел е оставането на власт с всички средства.

Greennight
04-21-2010, 20:17
Либерализмът е концепция и политическа традиция, също философия и течение, което се ангажира със свободата като основна политическа ценност. Основна загриженост за либерализма са личната свобода и социален прогрес. Либералното управление означава социум, в който има свобода на мисълта, свободно обменяне на идеи, пазарна икономика, поддържаща частното производство и предприемачество, прозрачност на управлението, също ограничения върху властта на църквата и тези на правителството. Защитени и подкрепени са равните права на глас, откритите и честни избори, равното право на участие и успех.

Либерализмът доразвива принципите на демокрацията и демократизма.

Либерализмът има своите корени в Западното Просвещение, но днес терминът обозначава едно наистина голямо поле и разнообразие на политическата мисъл.

Greennight
04-21-2010, 20:19
Консерватизмът е политическа доктрина, възникнала след големите обществени сътресения в Европа, предизвикани от Френската революция с последвалите Наполеонови войни. Намира концентриран геополитически израз в решенията на Виенския конгрес, закрепващ като политическа философия предишното статукво.

Консерватизмът обединява всички, които се противопоставят на революцията и "модернизацията на обществените отношения" и по същество защитава традиционните аристократични и монархически ценности на епохата отпреди т.нар. Велика Френска революция.

Greennight
04-21-2010, 20:19
Неофашизъм е термин обрисуващ обсег от движения изникнали след Втората световна война, които проявяват значителни елементи на фашизъм, като адмирации към Хитлер, Мусолини и прочее, инсигния на Фашистка Германия, Италия, национализъм, нативизъм, антикомунизъм, опозиция по отношение на парламентарната система и либерална демокрация.

Greennight
04-21-2010, 20:21
Коалиционно правителство-Народнолибералната партия е българска политическа партия, съществувала от средата на 1880-те до 1920, като е най-дълго управлявалата през този период. С нея са свързани вестниците „Свобода“ и „Нов век“. Тва намерих успех. :)