PDA

View Full Version : Помощ/Задачи



doublet
04-20-2010, 14:41
Здравейте!
Грам си нямам понятие от задачите по информатика и в други ден ще ме изпитват.. договорил съм се с даскалката да науча 4 програми на изуст и да напиша 1 която ми посочи (от тези 4 pr-ми) Аз имам 2 написани, но другите 2 не !

Ако някой разбира и може да ми ги напише моля !!
Само да допълна /да са написани на C++/

Задача 1:
Да се напише рекурсивна функция, която намира N-тото число от редицата на Фибоначи.Като се използва тази функция да се напише програма, която намира 9-тото, 11-тотот и 13-тото число от редицата на Фибоначи.

Задача 2:
Да се напише рекурсивна функция, която установява дали дадена редица от числа е нарастваща.Като се използва тази функция да се напише програма, която установява дали редицата от числа а0, а1, а2...aN-1 е нарастваща.

loveUpeps4o
04-20-2010, 14:53
Преведи си го и на C++. Няма да намериш отговора тук(според мен). Използвай GOOGLE!

Chacho
04-20-2010, 16:10
Предварително се извинявам, че не е на С++. Това са просто методите на решение. Някой, който знае синтаксисът на езика, ако може да ги разпише просто.



ми първата задача:

число от редицата на фибоначи се намира по формулата

X(n)=X(n-1).X(n-2)

Параметър на функцията ще е само номерът на числото

рекурсията ще е следната

Ако n=1
f(n)=1

Иначе Ако n=2
f(n)=1

Иначе f(n)=f(n-1).f(n-2)




Втората задача

Функцията ще е булева, а аргументите й ще са масивът и неговата дължина.

f(A,n)

Ако n=1:

f(A,n) = 1 (вярно)

Иначе Ако n=2:

f(A,n) = (An-A(n-1)>0)

Иначе:

f(A,n) = f(A,n-1) and (An-A(n-1)>0)



При стойност вярно значи, че масивът е нарастваща редица.

doublet
04-20-2010, 16:22
Преведи си го и на C++. Няма да намериш отговора тук(според мен). Използвай GOOGLE!

е как точно да потърся в google? :)

loveUpeps4o
04-20-2010, 16:31
Преведи си го и на C++. Няма да намериш отговора тук(според мен). Използвай GOOGLE!

е как точно да потърся в google? :)
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=39415
Виж примерни кодове и си състави, ако няма такъв за твоята задача. На С++ не мога да ти помогна