PDA

View Full Version : Млад шофьор



Sc0field
04-22-2010, 14:40
Здравейте. Не знам дали мястото на темата е тук и ако не е нека модераторите я преместят :). Та запитването ми към вас е. Наскоро завърших шофьорското си oбyчение и подадох документи за издаване на свидетелство за управление на МПС от категория "В". Та по тази тема имам няколко въпроса:
Първо: С контролния талон, който ми бе даден при подаване на документите, имам ли право да управлявам МПС преди да съм получил и самата книжка? И като млад шофьор колко контролни точки получавам към него?
Второ: Като млад шофьор трябва ли да спазвам някакви по специални правила? Като например: да шофирам с придружител(шофьор с по голям стаж) , да не шофирам след 22 часа, да не мога да управлявам кола с двигател по голям от 1.6 и т.н?

pamii
04-22-2010, 14:59
Не знам дали мястото на темата е тук и ако не е нека модераторите я преместят :).


He e .. :?

Sc0field
04-22-2010, 15:00
Еми нека я преместят

KpucmuHa
04-22-2010, 16:15
е не можа ли да питаш като си подава документите? :lol:

Sc0field
04-22-2010, 20:43
Всеки казва "не знам" ... :?

SolusChristus
04-22-2010, 22:16
Докато не вземеш самата книжка нямаш право да управляваш МПС.

Нямаш право да шофираш след 23:00 без придружител, шофьор със стаж над година, също така нямаш право да управляваш МПС с работен обем на двигателя над 1600 куб. см.

babity
04-22-2010, 23:54
Докато не вземеш самата книжка нямаш право да управляваш МПС.

Нямаш право да шофираш след 23:00 без придружител, шофьор със стаж над година, също така нямаш право да управляваш МПС с работен обем на двигателя над 1600 куб. см.

И к'во, фамилното возило ако е 1.9 да не шогирам ли? Да бе...

Freddiee
04-23-2010, 03:13
Докато не вземеш самата книжка нямаш право да управляваш МПС.

Нямаш право да шофираш след 23:00 без придружител, шофьор със стаж над година, също така нямаш право да управляваш МПС с работен обем на двигателя над 1600 куб. см.
Не е ли 1600куб.см?

thegmin
04-23-2010, 04:31
А сигурни ли сте че този закон е приет? Аз когато си изкарвах книжката преди 6 месеца все още беше само предложение в парламента.

plmn
04-23-2010, 08:04
А сигурни ли сте че този закон е приет? Аз когато си изкарвах книжката преди 6 месеца все още беше само предложение в парламента.

и аз не мисля, че е приет.

към автора - шофираш като си вземеш талона И книжката, винаги ги носиш, както и всички документи на колата.
относно другия ти въпрос - аз взех книжка преди 5-6 месеца някъде, и получих 39 точки.

Claire
04-23-2010, 08:08
Убочение, предрожител ахахаха
автора май е решил да прави правописна реформа :lol:

SunSmile
04-23-2010, 08:14
Докато не вземеш самата книжка нямаш право да управляваш МПС.

Нямаш право да шофираш след 23:00 без придружител, шофьор със стаж над година, също така нямаш право да управляваш МПС с работен обем на двигателя над 1600 куб. см.

Мисля, че го приеха това и би трябвало да се спазва.

babity: Като семейната кола е 1.9 след година ще можеш да я караш!

machoka
04-23-2010, 09:03
Това за кубатурата не би трябвало да са го приели или поне не в този му вид. Дори те не са такива прошляци и знаят, че има коли 1.6 по 300+ коня, а повечето дизели до 1.9 са под 130 коня.
Ако има ограничение, трябва да е по киловати, но не по-малко от 150коня, защото всяко треторазрядно комби има вече около 120, а както стана ясно горе това са си чисто семейни коли.

А и това за часовете търпеше критики, защото я си представете че на един млад татко, който си е изкарал книжка скоро му се разболее детенцето, жената или друг близък..кво, човек на 25-30 няма да излезе след 22 часа с колата си да иде до болницата ли? И други нелепи примери.

tqnko
04-23-2010, 09:07
Тия закони не са ги приемали!

Loshotia
04-23-2010, 09:09
Докато не вземеш самата книжка нямаш право да управляваш МПС.

Нямаш право да шофираш след 23:00 без придружител, шофьор със стаж над година, също така нямаш право да управляваш МПС с работен обем на двигателя над 1600 куб. см.

И к'во, фамилното возило ако е 1.9 да не шогирам ли? Да бе...

Можеш да го шофираш, но с придружител- смятай човек, който е "опитен водач". Това със сигурност го знам, защото имах проблеми с колата на баща ми точно по тази причина.

tqnko
04-23-2010, 09:12
Докато не вземеш самата книжка нямаш право да управляваш МПС.

Нямаш право да шофираш след 23:00 без придружител, шофьор със стаж над година, също така нямаш право да управляваш МПС с работен обем на двигателя над 1600 куб. см.

И к'во, фамилното возило ако е 1.9 да не шогирам ли? Да бе...

Можеш да го шофираш, но с придружител- смятай човек, който е "опитен водач". Това със сигурност го знам, защото имах проблеми с колата на баща ми точно по тази причина. :lol:
Този закон не е приет. Ако беше приет със сигурност 19 годишната пикла от града ни която кара един додж с над 4.0 двигател отдавна нямаше да го кара

plmn
04-23-2010, 09:17
Докато не вземеш самата книжка нямаш право да управляваш МПС.

Нямаш право да шофираш след 23:00 без придружител, шофьор със стаж над година, също така нямаш право да управляваш МПС с работен обем на двигателя над 1600 куб. см.

И к'во, фамилното возило ако е 1.9 да не шогирам ли? Да бе...

Можеш да го шофираш, но с придружител- смятай човек, който е "опитен водач". Това със сигурност го знам, защото имах проблеми с колата на баща ми точно по тази причина. :lol:
Този закон не е приет. Ако беше приет със сигурност 19 годишната пикла от града ни която кара един додж с над 4.0 двигател отдавна нямаше да го кара

точно тая пикла с доджа й е през кура дали има закон и го нарушава, и точно нея няма да я барнат

SunSmile
04-23-2010, 09:35
50 кинта в книжката, докато я подаваш и може и комбайна да караш, където искаш....
Ако се спазваха закони и оня рязан турчин, който е 93 нямаше да върти колата си, когато беше стъкло зимата, нямаше да кара всеки ден като бесен.... НО понеже има кой да му дава пари и да го учи как се дават рушвети, продължава да си кара като първия пич...


A.C.A.B

tqnko
04-23-2010, 09:38
Съгласен съм, но закона така и така не е приет.

SunSmile
04-23-2010, 09:49
А трябваше....!!!
Но като гледам как за 10% разлика в изплащането на болничните не могат да изберат един вариант и да приключат... скоро няма да приемат и много други по - важни закони! Не им е лесно да се намират в "работа" на тия хора :?

MaLyKoLiU
04-23-2010, 10:42
Това пък с кубиците е най-голямата простотия...
Закона не е приет, понеже е меко казано малоумен. :-D
Булидите във формула 1 са с двигатели 1.4кубични см. По-принцип ако се приема подобен закон трябва да е за мощността на двигателя, а не за обема му.
И още една издънка в "закона"... Аз взех книжка преди 6 месеца и от тогава съм се качвал само веднъж да карам кола... и може да не се кача още година, но понеже имам книжка повече от година и прескачам забраната за мощността на двигателите... :lol: А униформения няма как да разбере колко коли съм карал преди да се кача на Аудито със 6 литровия двигател... :lol:

Rounder
04-23-2010, 11:24
Това са глупости с кубатурата,ко тря си купа нова кола за да мога да не нарушавам закона,а след като направя стаж от няколко години тогава,тря си купиш над 1.6.
То и с кола 1.6 пак може да направиш белята,може да я турбинираш и какво ли не,и пак може да си е от 200 кончета нагоре,това са глупости измислени от ония кавали от правителството само и само да смучат пари от някъде.

Vanish
04-23-2010, 15:14
Докато не вземеш самата книжка нямаш право да управляваш МПС.

Нямаш право да шофираш след 23:00 без придружител, шофьор със стаж над година, също така нямаш право да управляваш МПС с работен обем на двигателя над 1600 куб. см.

И к'во, фамилното возило ако е 1.9 да не шогирам ли? Да бе...

Можеш да го шофираш, но с придружител- смятай човек, който е "опитен водач". Това със сигурност го знам, защото имах проблеми с колата на баща ми точно по тази причина. :lol:
Този закон не е приет. Ако беше приет със сигурност 19 годишната пикла от града ни която кара един додж с над 4.0 двигател отдавна нямаше да го кара
то в България кво ли е прието ;)

Serseri91
04-23-2010, 17:27
Законите за кубиците и вечерният час не са приети.Мен са ме спирали десетки пъти и никой не ми е казвал нищо.

Мързи ме да го пиша пак, за това цитирам директно от друг форум:

Абе, виж сега - то да те ограничат до Х коня / Х кубика, тя колата пак няма да е безопасна.Една кола с 1.4 мотор, а такива най - често са коли тип хечбек, които са доста нестабилни (още един фактор), ще има капацитета да вдигне критичните 80-100 км/ч което си е достатъчно за смъртен случай.
Иначе съм съгласен с това за повишаването на възрастта на пълнолетие.
Другото което може да се направи е да се удължи времето за обучение преди явяване на изпити.И да се обучават във всякакви условия, защото аз ходих на курсове лятото, после като дойде зимата ми беше трудно :? И също трябва преди даване на книжката да се пускат "филмчета на ужасите", които ги пускат на кандидатите за възстановяване на точки.

tuzaro
04-23-2010, 17:51
тва пък за вечерния час е голяма простотия... то през зимата и в 7 часа е тъмно колкото и в 23. А за кубиците и с двутактово трабанче може да се убиеш.
SunSmile, кво е тва АЦАБ майна 8-)

SunSmile
04-23-2010, 18:12
тва пък за вечерния час е голяма простотия... то през зимата и в 7 часа е тъмно колкото и в 23. А за кубиците и с двутактово трабанче може да се убиеш.
SunSmile, кво е тва АЦАБ майна 8-)

Един път ти обяснявах, майна! Само нЕма да се прайш, че не знаеш :o :lol:

kypo
04-23-2010, 21:18
нема такива закони бе
и са тъпи най-малкото. вечер да се кара е много по-добре. аз имам книжка от 18 годишен, демек от 5 години (бахти старчока) и първата кола която подкарах беше разбира се 2000 кубиков, 150 коня голф :lol: :lol:
и с нея яко газ нощно време към морето. за 5 години и други коли не съм имал даже одраскване, то си е до шофьор, не до кола, коне, кубици!
и да не си помислите че съм някой гъз, си карам съвсем нормално (е вече от половин година се возя щото продадох колата си) 8-)

JohnnyQuid
04-23-2010, 22:46
^ http://vbox7.com/play:2d69f457

още 1 потвърждение :D

DonMikelle
04-24-2010, 00:29
http://www.youtube.com/watch?v=XUMA27_tHNc&feature=player_embedded#!


на 8 години... смЕтайте.

Това хлапе е сина бившия рали пилот Хари Рованпера бивш пилот на фирмените отбори на Сеат, Пежо, Митсубиши и Шкода в Световния рали шампионат, записал няколко победи и десетки класирания в топ 3 в ралита от световния и европейския рали шампионат. Малкия се е научил да кара автомобил когато е бил на 2,5 години и също така се е състъезавал с картинг няколко години, а миналата година се класира 3ти от 19 финиширали в някакво местно състезание като беше единственият състезател по 18 годишна възраст. Освен че е син рали състезател Кале Рованпера е роден във финландския град Юваскила-градът дал на света някои от най-добрите пилоти и шампиони в автомобилните състезания. Така че-това хлапе е съвсем друга история.

А по темата за младите шофьори-съгласен съм да има известни ограничения, но шофьорска книжка да се взема както е редица европейски страни на 16 години и практическото обучение да включва шофиране както през лятото, така и през зимата, нощно шофиране и т.н. Тази идея за кубатурата на двигателите е пълна идиотщина има двигатели 1,6-160 к.с. и съответно двигатели 1,8-2,5 по 75-90 к.с. пъ и идиотщината зад волана не се влияе особено от възраста. Един идиот си е такъв и на 18, и на 48 години.

WILD__BOY
04-24-2010, 07:03
ВЗИМАШ СИ КНИЖКАТА И ТАЛОНА И ТОГАВА КАРАШ (вървят заедно каквото и да правиш до момента, в който контролен орган НА КАТ!!! не ти го отнеме и не ти връчи срещу това акт (предложение за наказние))

ИМАШ ПРАВО КВОТО СИ ИСКАШ ДА КАРАШ ОТ КАТЕГОРИЯ В! Тоест МПС с допустима маса до 3,5т. (гледаш отзад да не е двуоска или с два реда гуми)

можеш да си караш когато ти падне

мен лично са ме спирали след 12 вечерта, оня видя, че съм на 3 месеца стаж и се избъзика нещо с мен, провери дали имам оборудване и ми пожела лек път

В момента карам 1.9TDI и съм съгласен с мачока (btw seat имат Leon Cupra R от 2000 до 2003 1.9TDI 150к.с.)

относно ограничението по мощност - моята по талон се води 90к.с. и 202Nm, а отдавна не е толкова... :oops:

Serseri91
04-24-2010, 10:11
ИМАШ ПРАВО КВОТО СИ ИСКАШ ДА КАРАШ ОТ КАТЕГОРИЯ В! Тоест МПС с допустима маса до 3,5т. (гледаш отзад да не е двуоска или с два реда гуми)





:razz: :razz: :razz: :razz: как му обясни обаче :razz: :razz: :razz: :razz:

WILD__BOY
04-24-2010, 21:32
ИМАШ ПРАВО КВОТО СИ ИСКАШ ДА КАРАШ ОТ КАТЕГОРИЯ В! Тоест МПС с допустима маса до 3,5т. (гледаш отзад да не е двуоска или с два реда гуми)





:razz: :razz: :razz: :razz: как му обясни обаче :razz: :razz: :razz: :razz:

добре, всеки пък като се качиш на нещо, товариш го и го караш към Надин да ти го мерят дали е по-малко от 3,5т.

кажи ти как да го обясня???

Serseri91
04-25-2010, 09:14
Не, бе.Всичко е ОК, просто ми стана смешно.Иначе си прав, не се нерви.

MakeMeLaugh
04-25-2010, 10:23
А бе теб на какво са те учили по-точно?!

Тоя инструктор твоя нищо ли не ти е казал, ти уста нямаш ли да попиташ?

Звънни му сега на мобилния и го питай.

tqnko
04-25-2010, 14:41
http://www.youtube.com/watch?v=XUMA27_tHNc&feature=player_embedded#!


на 8 години... смЕтайте.ако е финландец не се учудвам

babity
04-25-2010, 15:06
babity: Като семейната кола е 1.9 след година ще можеш да я караш!

В това няма капчица смисъл. Половината ми умения и навици са похабени само след месец чакане КАТ да си оправя насраната система, не искам да мисля как бих шофирала след година, ако продължавам да не карам. 'Щото в тази работа уменията се развиват с практиката, а не с времето, в което си имал книжка, мухлясваща в портфейла ти.

Rounder
04-25-2010, 17:03
прав/а си,за мен книжката е само една хартиика с която доказваш че си правосбособен,а дали е така...

щото аз мога смелко да кажа,и да покажа,че мога да карам много повече от хора с над 5 г. стаж !

карам от 11 годишен....
мога да карам,трактори,комбаини,ка иони,коли.....като под карам,имам предвит че наистина мога,а не просто че съм въртял геврека там 20 мин. :-D

То тия книжки,ги копуват като топъл хляб....такаче тази книжка е пълен ташак,освен ако не се спре корупцията,в което силно се съмнявам

WILD__BOY
04-25-2010, 19:26
прав/а си,за мен книжката е само една хартиика с която доказваш че си правосбособен,а дали е така...

щото аз мога смелко да кажа,и да покажа,че мога да карам много повече от хора с над 5 г. стаж !

карам от 11 годишен....
мога да карам,трактори,комбаини,ка иони,коли.....като под карам,имам предвит че наистина мога,а не просто че съм въртял геврека там 20 мин. :-D

То тия книжки,ги копуват като топъл хляб....такаче тази книжка е пълен ташак,освен ако не се спре корупцията,в което силно се съмнявам

подкрепям с две ръце! тая работа с книжките не е нормална, но пък има хубав виц за това:


Младеж отива да си купи книжката от даяджия:
- Здравейте, колко ще ми струва книжката?
- 800лв. - отговаря даяджията
- Еее... много скъпи са станали!
- Така е, тоя дето ги даваше по-евтино го блъсна един с купена книжка.

babity
04-25-2010, 19:42
щото аз мога смелко да кажа,и да покажа,че мога да карам много повече от хора с над 5 г. стаж !

То и в тая работа се иска да му се отдава на човек. Моя приятелка кара почти година вече. Да, с времето спря да си гаси колата по завои и кръстовища, но дори и след тази година все още паркира по слух.

WILD__BOY
04-25-2010, 19:47
щото аз мога смелко да кажа,и да покажа,че мога да карам много повече от хора с над 5 г. стаж !

То и в тая работа се иска да му се отдава на човек. Моя приятелка кара почти година вече. Да, с времето спря да си гаси колата по завои и кръстовища, но дори и след тази година все още паркира по слух.

то с повечето жени е така, всичко е нормално при приятелката ти, само да не спира близо до мен

SunSmile
04-25-2010, 20:22
babity: Като семейната кола е 1.9 след година ще можеш да я караш!

В това няма капчица смисъл. Половината ми умения и навици са похабени само след месец чакане КАТ да си оправя насраната система, не искам да мисля как бих шофирала след година, ако продължавам да не карам. 'Щото в тази работа уменията се развиват с практиката, а не с времето, в което си имал книжка, мухлясваща в портфейла ти.

Мене или КАТ кво ни бърка, че ти ще забравиш да караш,а?!
Шофирането не е лесна работа и съм на мнението, че тва е нещо, з акоето или имаш инстикт и 'талант', или НЕ! Не е нещо, което можеш да научиш, ако нямаш усет!
Няма как да забравиш! Факт е, че часовете са малко и много неща се научават след като вземеш книжка с практика, но имам познати карали шофьорски в СОФИЯ, имат книжки и сега дори на село ги е страх да карат кола. Книжките им стоят за украса, просто защото не всеки с книжка има таланта да бъде шофьор!

Как ще забравиш да шофираш...?!
За мен е невъзможно, ако го имаш като усет. Никой не се е родил научен, факт! Но за мен е все едно да забравиш как да ходиш, да пишеш, таблицата за умножение... как да смяташ.... :?

babity
04-25-2010, 20:59
^Принципно аз и сега се сещам, че като превключва скоростите трябва да натисна съединителя, ама де факто, на практика понякога си го забравям или просто си я гася. 'Щото съм отвикнала, 'щото не го правя всеки ден. На теория е лесно да си научиш кога какво и как се прави. Чисто практически, как да го изпълниш като действие, вече си зависи и от практиката, освен от усета/таланта или както и да го наречем там.

SunSmile
04-25-2010, 21:16
Ми като забравяш да натиснеш съединителя кой ти е дал книжката бе?!
Не забравяш да ядеш, да се къпеш... а забравяш за съединителя?!
Смятай ако тва забравяш ... кво остава да сбъркаш спирачките с газта?!
Не се качвай на шофьорското място, моля те!
АМАН от такива шофьори! :x Вижда, че не му се отдава, ама от инат го прави... По-добре карай колело, че няма ко да сбъркаш! :?

Понякога, дефакто, на практика - не става шофьор от тебе!
Не от всяко дърво става свирка...!

tqnko
04-25-2010, 21:44
Как ще забравиш да шофираш...?! :D
При мен горивото като е дефицит и докато заредя позабравям малко :D
пс. в кръга на шегата

babity
04-25-2010, 22:02
Ми като забравяш да натиснеш съединителя кой ти е дал книжката бе?!
Не забравяш да ядеш, да се къпеш... а забравяш за съединителя?!
Смятай ако тва забравяш ... кво остава да сбъркаш спирачките с газта?!
Не се качвай на шофьорското място, моля те!
АМАН от такива шофьори! :x Вижда, че не му се отдава, ама от инат го прави... По-добре карай колело, че няма ко да сбъркаш! :?

Понякога, дефакто, на практика - не става шофьор от тебе!
Не от всяко дърво става свирка...!

След края на изпита ми по курмуване нямаше отбелязана нито една грешка. Нито основна, нито второстепенна, но щом точно ти си казала, че не мога да карам.... коя съм аз, че да споря с теб.

Serseri91
04-25-2010, 22:12
SunSmile, много агресивно, бе: )


Забравя се ! Когато не карал известно време не забравяш, а просто напрегнатат обстановка те кара да игнорираш педалите искоростите.На едно натоварено кръстовище знаеш ли как се вдига адреналина ако не си карал отдавна ? Знаци ли да гледаш, дясно стоящ ли, мигач, скорости ... на писане е лесно, казвам го от личен опит.Не бях карал около 1 месец и ходихме в Търново за фестивала, нямаш си на представа колко стресирано ми беше в този трафик.

MakeMeLaugh
04-25-2010, 22:20
Напротив - НЕ се забравя!
Напрегнатата обстановка изобщо не трябва да ти влияе.

Правилно го каза - не от всяко дърво става свирка ;)

WILD__BOY
04-26-2010, 00:07
не знам дали се забравя, но опита играе много важна роля!
казват, че чак след първите 100 000км имаш реално някакъв опит, защото уж си минал почти всички възможни ситуации на пътя.

SunSmile
04-26-2010, 05:12
След края на изпита ми по курмуване нямаше отбелязана нито една грешка. Нито основна, нито второстепенна, но щом точно ти си казала, че не мога да карам.... коя съм аз, че да споря с теб.

Да! Хората, които в момента познавам и имат книжки, щото другите имат и да имат и те... сега изобщо не се качват да карат. А нямат никакви грешки на изпити в София, а сега живеят на село...!

НЯМА ШАНС да се забрави такова нещо, бе!
А кръстовищата, адреналина...не трябва да ти влияят! Аз като сядам да карам умирам от кеф, кръвта ми е в главата, но сядаш кефиш се и решаваш, че трябва да си супер съсредоточен и тогава тръгваш. Кво ще ми влияе имали много коли на кръстовището, няма ли...?!

* Продължавам да съм на принципа, че или става шофьор от тебе, или НЕ! Не може да се научи!

SunSmile
04-26-2010, 05:26
не знам дали се забравя, но опита играе много важна роля!
казват, че чак след първите 100 000км имаш реално някакъв опит, защото уж си минал почти всички възможни ситуации на пътя.

Никой не отрича ролята на опита, но да забравяш съединителя като сменяш скоростите..... :? НЯМА ОПРАВДАНИЕ !!!

Nakadah
04-26-2010, 05:35
то ако книжката те правеше шофер трябваше цяла северна америка да са мега добри, само дето по статистика 87% от колите продаващи се втора употреба са били блъскани...

Не можете да си представите какви шофери са тука
аз не знам да плача ли, да се смея ли...

Nakadah
04-26-2010, 05:37
не знам дали се забравя, но опита играе много важна роля!
казват, че чак след първите 100 000км имаш реално някакъв опит, защото уж си минал почти всички възможни ситуации на пътя.

Никой не отрича ролята на опита, но да забравяш съединителя като сменяш скоростите..... :? НЯМА ОПРАВДАНИЕ !!!

То е добре че мое кара кола със скорости, защото тука те не знаят какво е това...

SunSmile
04-26-2010, 05:40
не знам дали се забравя, но опита играе много важна роля!
казват, че чак след първите 100 000км имаш реално някакъв опит, защото уж си минал почти всички възможни ситуации на пътя.

Никой не отрича ролята на опита, но да забравяш съединителя като сменяш скоростите..... :? НЯМА ОПРАВДАНИЕ !!!

То е добре че мое кара кола със скорости, защото тука те не знаят какво е това...

Абе добре е... ама ако ще забравя съединителя е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО да не шофира! :lol: Може да забрави спирачките някой път и.... :?

WILD__BOY
04-26-2010, 06:52
Някои хора много си вярват... :lol:
да...

SunSmile, а ако знам при кви обороти да вкарвам предавка без да натискам съединител? щото знам... и редовно си правя бъзик с такива като теб. ТЕХНИЧЕСКИТЕ ПОЗНАНИЯ НИКОГА НЯМА ДА ТЕ НАПРАВЯТ ДОБЪР ШОФЬОР!!!

Nakadah
04-26-2010, 07:02
Някои хора много си вярват... :lol:
да...

SunSmile, а ако знам при кви обороти да вкарвам предавка без да натискам съединител? щото знам... и редовно си правя бъзик с такива като теб. ТЕХНИЧЕСКИТЕ ПОЗНАНИЯ НИКОГА НЯМА ДА ТЕ НАПРАВЯТ ДОБЪР ШОФЬОР!!!

мое да имаш знанията, ма някога правил ли си го ?

machoka
04-26-2010, 07:05
включвайте, включвайте без съединител, че бая гладни майстори има. 8)

WILD__BOY
04-26-2010, 07:06
Някои хора много си вярват... :lol:
да...

SunSmile, а ако знам при кви обороти да вкарвам предавка без да натискам съединител? щото знам... и редовно си правя бъзик с такива като теб. ТЕХНИЧЕСКИТЕ ПОЗНАНИЯ НИКОГА НЯМА ДА ТЕ НАПРАВЯТ ДОБЪР ШОФЬОР!!!

мое да имаш знанията, ма някога правил ли си го ?

да, на Ford S Max, Golf 3 1.9TDI, Renault Clio 2 :-P


включвайте, включвайте без съединител, че бая гладни майстори има. 8)

с наще пътища няма такова нещо като гладен майстор

Nakadah
04-26-2010, 07:08
[quote=Raybeez]Някои хора много си вярват... :lol:
да...

SunSmile, а ако знам при кви обороти да вкарвам предавка без да натискам съединител? щото знам... и редовно си правя бъзик с такива като теб. ТЕХНИЧЕСКИТЕ ПОЗНАНИЯ НИКОГА НЯМА ДА ТЕ НАПРАВЯТ ДОБЪР ШОФЬОР!!!

мое да имаш знанията, ма някога правил ли си го ?

да, на Ford S Max, Golf 3 1.9TDI, Renault Clio 2 :-P

Лъжец....

WILD__BOY
04-26-2010, 07:12
Лъжец....

както кажеш... ;) ти повече ги разбираш
все пак идеята ми беше друга, че SunSmile се заяжда с някой, който не е натиснал амбреажа като е сменял предавка... това се учи с опита, но има по-важни неща, а именно как да намериш своето място на пътя и как да си максимално безопасен.

Nakadah
04-26-2010, 07:13
Лъжец....

както кажеш... ;) ти повече ги разбираш
все пак идеята ми беше друга, че SunSmile се заяжда с някой, който не е натиснал амбреажа като е сменял предавка... това се учи с опита, но има по-важни неща, а именно как да намериш своето място на пътя и как да си максимално безопасен.

абе смятах да не се намесвам в тая тема, ма вече е прекалено късно

понеже ти такъв спец, я ми обесни за какво е съединителя, и защо е необходим при смяна на скорости!

WILD__BOY
04-26-2010, 07:14
Лъжец....

както кажеш... ;) ти повече ги разбираш
все пак идеята ми беше друга, че SunSmile се заяжда с някой, който не е натиснал амбреажа като е сменял предавка... това се учи с опита, но има по-важни неща, а именно как да намериш своето място на пътя и как да си максимално безопасен.

абе смятах да не се намесвам в тая тема, ма вече е прекалено късно

понеже ти такъв спец, я ми обесни за какво е съединителя, и защо е необходим при смяна на скорости!

съединителя е направен, за да ти раздвижва левия крак докато караш любимия си автомобил :-)

Nakadah
04-26-2010, 07:15
Лъжец....

както кажеш... ;) ти повече ги разбираш
все пак идеята ми беше друга, че SunSmile се заяжда с някой, който не е натиснал амбреажа като е сменял предавка... това се учи с опита, но има по-важни неща, а именно как да намериш своето място на пътя и как да си максимално безопасен.

абе смятах да не се намесвам в тая тема, ма вече е прекалено късно

понеже ти такъв спец, я ми обесни за какво е съединителя, и защо е необходим при смяна на скорости!

съединителя е направен, за да ти раздвижва левия крак докато караш любимия си автомобил :-)

а ако колата ми е автоматик? кво правиме? там няма съединител нали?

WILD__BOY
04-26-2010, 07:23
а ако колата ми е автоматик? кво правиме? там няма съединител нали?

е много ясно, че няма... как ще има :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:





аре стига с глупостите
съединителя свързва/отделя скоростната кутия от мотора, карайки ги в първия случай да се въртят с еднакви обороти, а във втория с различни. така ако нацелиш оборотите можеш да вкараш предавка без съединител.
при твоя автомобил, който би следвало да не автоматик, щом живееш в щатите, не става ръчно смяната на предавката, а чрез различни автоматични методи управлявани от компютър (според зависи от това колко нова е скоростната ти кутия)

Nakadah
04-26-2010, 07:28
а ако колата ми е автоматик? кво правиме? там няма съединител нали?

е много ясно, че няма... как ще има :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:





аре стига с глупостите
съединителя свързва/отделя скоростната кутия от мотора, карайки ги в първия случай да се въртят с еднакви обороти, а във втория с различни. така ако нацелиш оборотите можеш да вкараш предавка без съединител.
при твоя автомобил, който би следвало да не автоматик, щом живееш в щатите, не става ръчно смяната на предавката, а чрез различни автоматични методи управлявани от компютър (според зависи от това колко нова е скоростната ти кутия)

Стига толкова спам от моя страна, Не моята кола НЕ Е автоматик, няма нито 1 RS4 автоматик в света!

Някога карал ли си Автоматик? Ако да чудил ли си се защо като сложиш на "d" колата тръгва сама?

И последно значи съединителя няма нищо общо със зъбците на скоростната кутия и захващането/отпускането им?

ПС: Ако включиш скорости без съединител чупиш зъбците на скоростната кутия и меташ кутията...

WILD__BOY
04-26-2010, 07:33
а ако колата ми е автоматик? кво правиме? там няма съединител нали?

е много ясно, че няма... как ще има :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:





аре стига с глупостите
съединителя свързва/отделя скоростната кутия от мотора, карайки ги в първия случай да се въртят с еднакви обороти, а във втория с различни. така ако нацелиш оборотите можеш да вкараш предавка без съединител.
при твоя автомобил, който би следвало да не автоматик, щом живееш в щатите, не става ръчно смяната на предавката, а чрез различни автоматични методи управлявани от компютър (според зависи от това колко нова е скоростната ти кутия)

Стига толкова спам от моя страна, Не моята кола НЕ Е автоматик, няма нито 1 RS4 автоматик в света!

Някога карал ли си Автоматик? Ако да чудил ли си се защо като сложиш на "d" колата тръгва сама?

И последно значи съединителя няма нищо общо със зъбците на скоростната кутия и захващането/отпускането им?

ПС: Ако включиш скорости без съединител чупиш зъбците на скоростната кутия и меташ кутията...

не знаех това за RS4, но съм карал A4 автоматик 2.5tdi quattro автоматик и там до колкото знам устройството на автоматика е направено така, че когато отпуснеш спирачката в същия момент съединителя се отпуска плавно и почва да се приплъзват дисковете, за да се потегли равномерно.

RS4 няма ли със SMG???

Nakadah
04-26-2010, 07:36
а ако колата ми е автоматик? кво правиме? там няма съединител нали?

е много ясно, че няма... как ще има :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:





аре стига с глупостите
съединителя свързва/отделя скоростната кутия от мотора, карайки ги в първия случай да се въртят с еднакви обороти, а във втория с различни. така ако нацелиш оборотите можеш да вкараш предавка без съединител.
при твоя автомобил, който би следвало да не автоматик, щом живееш в щатите, не става ръчно смяната на предавката, а чрез различни автоматични методи управлявани от компютър (според зависи от това колко нова е скоростната ти кутия)

Стига толкова спам от моя страна, Не моята кола НЕ Е автоматик, няма нито 1 RS4 автоматик в света!

Някога карал ли си Автоматик? Ако да чудил ли си се защо като сложиш на "d" колата тръгва сама?

И последно значи съединителя няма нищо общо със зъбците на скоростната кутия и захващането/отпускането им?

ПС: Ако включиш скорости без съединител чупиш зъбците на скоростната кутия и меташ кутията...

не знаех това за RS4, но съм карал A4 автоматик 2.5tdi quattro автоматик и там до колкото знам устройството на автоматика е направено така, че когато отпуснеш спирачката в същия момент съединителя се отпуска плавно и почва да се приплъзват дисковете, за да се потегли равномерно.

RS4 няма ли със SMG???

SMG е само на M-series на БМВ
имах m5 e60 с SMG и да ти кажа е пълен БОКЛУК! Всички познати който са имали БМВ с SMG го казват същото.

Има много видове автоматични скоростни кутии и тях вече не ги разбирам, но знам че при кутиите като SMG или Tipтronic който са на принципа на автоматичната, имат на всяка скорост електричен съединител....

т.е ти нямаш педал за съединител, но съединителя още е там...

WILD__BOY
04-26-2010, 07:39
SMG е само на M-series на БМВ
имах m5 e60 с SMG и да ти кажа е пълен БОКЛУК! Всички познати който са имали БМВ с SMG го казват същото.

Има много видове автоматични скоростни кутии и тях вече не ги разбирам, но знам че при кутиите като SMG или Tipтronic който са на принципа на автоматичната, имат на всяка скорост електричен съединител....

т.е ти нямаш педал за съединител, но съединителя още е там...

аз имам приятел, който кара e92 и е доволен от неговата скоростна кутия, но там вече съединителите са два и до колкото знам единия е за четните, а другия за нечетните скорости и реално сменяш много по-бързо скорост..

SunSmile
04-26-2010, 08:24
Лъжец....

както кажеш... ;) ти повече ги разбираш
все пак идеята ми беше друга, че SunSmile се заяжда с някой, който не е натиснал амбреажа като е сменял предавка... това се учи с опита, но има по-важни неща, а именно как да намериш своето място на пътя и как да си максимално безопасен.

Малък опит ли са 30 учебни часа, за да научиш ПОНЕ да НЕ ЗАБРАВЯШ съединителя?! кво си научил тогава, бе?! Много неща се учат с МНОГО опит и каране и след курсовете, но тва да ЗАБРАВИШ за съединителя.... говори, че не мисли за карането, а БЛЕЕШ някъде!
Ако ще блееш, ще си разсеян, ще си говориш по телефона, спи ти се... ходи си почивай и мисли на спокойствие, никой не те е наврял в тая кола на сила?!

* нямам интерес да споря с никой!
НЕ ОТ ВСЕКИ С КНИЖКА СТАВА ШОФЬОР!

SunSmile
04-26-2010, 08:41
^ Радвам се, че проявяваш загриженост за мен :lol: :lol: :lol:

Добре съм! 8-)

machoka
04-26-2010, 08:42
SunSmile, що си толко дочаклива на тема шоферлък?

Да не би да са те късали 2 пъти на теория и 3 пъти на кормуване (въпреки завидните ти способности), та така се палиш? :smt011

всъщност, всяко момиче с претенции за шофьор искрено ме забавлява .. сексист! 8)

machoka
04-26-2010, 08:44
а я тези с автоматиците да ни разяснят малко кикдаун-а, бтв като сме зачекнали темата )

SunSmile
04-26-2010, 08:51
На нищо не са ме късали!
На пътя не се паля толкова лесно, но когато съм права за нещо си държа на моето!
Не мога да си представя как се забравя съединителя при положение, че имаш книжка....!!!


* не ангажирам никого; не се обяснявам на никого!

WILD__BOY
04-26-2010, 08:57
На нищо не са ме късали!
На пътя не се паля толкова лесно, но когато съм права за нещо си държа на моето!
Не мога да си представя как се забравя съединителя при положение, че имаш книжка....!!!


* не ангажирам никого; не се обяснявам на никого!

както съм писал по-горе в темата - карал съм 2.5 TDI Quattro на мой много добър приятел, който го кара вече 6 месеца. има се за човек с опит и въпреки това когато му се наложи след тия 6 месеца audito да влезне в сервиз за 3 дена и да кара кола с ръчни му изгасна на 2 пъти докато пътувахме към Младост... тея неща са си до навик... и въпреки това той е много по-безопасен от теб, незабравящата съединителя :D

machoche, прав си... по-добре сексист, отколкото наивник :D

SunSmile
04-26-2010, 09:10
относно твоя приятел ... не оспорвам! Да караш автоматик и след тва с ръчни е допустимо, защото наистина е до навик.
НО авторката не се е учила по време на курсовете на автоматик, за да и е простено да забравя! :?

ndle
04-26-2010, 09:32
боже боже боже..
@Sunsmile ти си от тия момичета дето ок мое караш кола ама се е превъзнесло толкова много че може а другите момичета не че няя накъде.. се тая.. има и друго де.. ако шоферлъка беше талант тогава заащо 90% от жените не могат да карат - нима 90% нямат талант !? :shock:

и за да те предизвикам още повече ще ти кажа че и аз забравях съеденителя и имам книжка от 2 години и 8000км зад гърба си и нито 1 едно докосване до друг автомобил. Нещо да ми кажеш???

babity
04-26-2010, 10:05
относно твоя приятел ... не оспорвам! Да караш автоматик и след тва с ръчни е допустимо, защото наистина е до навик.
НО авторката не се е учила по време на курсовете на автоматик, за да и е простено да забравя! :?

Не съм авторка на темата. Това първо. Второ: съединителя съм го забравяла само веднъж и то по време на курмуване. Трето: това беше просто един пример, по - скоро визирах плавното отпускане на съединителя (начинът, по който се гаси кола на светофар). Четвърто: аз, въпреки явното ми нежелание, си спазвам всички глупави правила. Дори се оказа, че едната ни кола (която ще карам) е 1.6, та и това няма да мога да наруша. Пето и последно: в петък си вземам книжката. Ако желаеш мога през уикенда да ти направя демонстрация, та да си спокойна, че няма да изтрепя сюр билюк народ по пътищата.

plmn
04-26-2010, 10:07
^ кОрмуване :-)

babity
04-26-2010, 10:12
^ кОрмуване :-)
На мен кУрмуване повече ми допада. Има нещо в тая дума... :D :D :D

plmn
04-26-2010, 10:15
^ кОрмуване :-)
На мен кУрмуване повече ми допада. Има нещо в тая дума... :D :D :D

Явно не забравяш да използваш поне лоста 8-)

WILD__BOY
04-26-2010, 10:22
@babity, аз желая да ми направиш демонстрация 8)

Serseri91
04-26-2010, 12:32
SunSmile, скъпа, с каква кола си изкара курсовете ?

LadyDi
04-26-2010, 12:44
Мале, какъв скандал се завихри тук.
Тоя съединител имам чувството, че е направен само, за да ми трови живота.

tuzaro
04-26-2010, 13:18
тя колата като е с автоматични скорости я няма тръпката да караш... единия крак ти е свободен, едната ръка, зимаш си един пакет семки и почваш да люпиш.
За пича дето кара от 2 години и има 8 000км., аз като карам от 5 месеца и има 4 000км. без да съм ударил кола по голем шофер ли ме прави?? То ако караш у някое село с 15 и коли може и 20 години да караш без ПТП

ndle
04-26-2010, 14:39
тя колата като е с автоматични скорости я няма тръпката да караш... единия крак ти е свободен, едната ръка, зимаш си един пакет семки и почваш да люпиш.
За пича дето кара от 2 години и има 8 000км., аз като карам от 5 месеца и има 4 000км. без да съм ударил кола по голем шофер ли ме прави?? То ако караш у някое село с 15 и коли може и 20 години да караш без ПТП

хах чакай само не ме изкарвай селянин :D
но иначе да на село може - това за километрите го казах, защото девойката я захапала, че 2,3 пъти забраила съеденителя и вече край тя не трябва да зима книжка... опасна е за движението :(

MakeMeLaugh
04-26-2010, 16:46
Леле, в какви филми се вкараха тийновете млади шофьори a.k.а Майсторите :lol:

Изкарайте книжки, па покарайте няколко хиляди км, та пробвайте повече 2-3 марки, та тогава говорете и правете заключения бе, какво се надлъгвате тука :D

Sc0field
04-26-2010, 20:12
Лелеее какъв скандал се завихри от една нищо и никаква тема :D

А относно кикдаун-а са ми казвали,че като караш на 3-та или 4-та предавка с по ниски обороти като натиснеш рязко педала на газта (предполагам до край), колата сваля 1, 2 или 3 скорости (зависи от колата) при което както си караш на 3та със 2000 оборота за много кратко време отиваш на 1ва със 6000 и повече после 2ра и т.н.


Ако някой може да го обясни по добре нека го направи, защото и на мен ми е любопитно дали е точно така.

WILD__BOY
04-26-2010, 20:44
Лелеее какъв скандал се завихри от една нищо и никаква тема :D

А относно кикдаун-а са ми казвали,че като караш на 3-та или 4-та предавка с по ниски обороти като натиснеш рязко педала на газта (предполагам до край), колата сваля 1, 2 или 3 скорости (зависи от колата) при което както си караш на 3та със 2000 оборота за много кратко време отиваш на 1ва със 6000 и повече после 2ра и т.н.


Ако някой може да го обясни по добре нека го направи, защото и на мен ми е любопитно дали е точно така.

Kick Down-а при старите автоматици (преди компютрите да се намесят сериозно) при натискане до ламарината сваля една надолу. Са вече модерните свалят с една или две според зависи от режима на работа, натоварването и куп други глупости (например ако катериш баир).

babity
04-27-2010, 15:35
Днес си взех книжката! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Супер грозни са тея новите. 8-)

Biskfitka
04-27-2010, 18:13
Днес си взех книжката! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Супер грозни са тея новите. 8-)Честито.. 8-)

Ама какви спорове започнахте,а автора само зададе 3-4 в-са :D

Нямам търпение и аз да взема книжка (след 2 години ..) :(

Sc0field
04-27-2010, 21:11
Днес си взех книжката! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Супер грозни са тея новите. 8-)


Аз другата седмица ще ходя да си вземам моята . Покажи я да я видим как изглежда, ако може.

Nakadah
04-27-2010, 23:22
Днес си взех книжката! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Супер грозни са тея новите. 8-)

честито, глей да не утрепаш некой

babity
04-28-2010, 17:37
Днес си взех книжката! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: Супер грозни са тея новите. 8-)


Аз другата седмица ще ходя да си вземам моята . Покажи я да я видим как изглежда, ако може.

Не, не. Държа да се изненадаш. Ще издам само за черно-белите снимки и нищо повече.

Sc0field
05-16-2010, 20:50
В Петък след матурата отскочих до Пловдив и си взех книжката. Амиии нз ... с изключение на черно бялата снимка ми харесва, ама кво ме бърка нали вече мога да си джиткам спокойно :D

BonbonaBaby
05-17-2010, 10:54
[quote=thegmin]относно другия ти въпрос - аз взех книжка преди 5-6 месеца някъде, и получих 39 точки.

Бъркаш се баче...

В талона така ти пише,иначе са 28 :) Питай някой,който е в час да видиш.. ;)

ArTanDra
05-17-2010, 16:07
Какви скандали за едни коли.. часовете по кормуване са си малко, не са достатъчни, аз мога да карам тези 30 часа (или там колкото са) през лятото, а зимата? Когато е стабилно заледено, какво правя тогава когато колата поднася.. при нас също не се учи на паркиране или пък се отива на някой огромен паркинг на супермаркет и айде, ами малките улички? Просто нашите курсове са доста елементарни и глупави, нищо не може да научиш. Примерно бях карала на немска магистрала доста шокиращо е от дясно тирове, от ляво коли с над 250 км/ч, при нас такива пътища няма, но има изтребители, които карат с над 200 км/ч, влизат в насрещното, много съм се нагледала на такива, просто няма закони.

tuzaro
05-17-2010, 18:56
ти ако си някъв малумен и 60 часа да е курса нема да се научиш. Като не ти стигат 32 часа взимаш допълнителни. Ако помолиш инструктора ше те научи и да паркираш, то пък щото е голема философия... А за малките улички, то пак си е път като всички други, не може все по трилентов път да караш, тва е най лесно.

plmn
05-17-2010, 19:28
относно другия ти въпрос - аз взех книжка преди 5-6 месеца някъде, и получих 39 точки.

Бъркаш се баче...

В талона така ти пише,иначе са 28 :) Питай някой,който е в час да видиш.. ;)

може. кога ще станат 39?

BonbonaBaby
05-17-2010, 19:34
Ами до колкото знам аз по-старите шофьори имат 39 точки в талона,а по-млладите само така пише,иначе са 28 .. така чух от един катаджия.

Ама мен не ме вълнува кой знае колко,щото си върта без книжка... 8-)

cherinka
05-17-2010, 19:57
Не ги ли дават тия книжки с 9 точки?

А смисълът да караш с опитен шофьор къв е? Ако объркаш нещо някъде той как да ти натисне спирачката като е на другата седалка???
А,е, цензура и законите.

babity
05-17-2010, 20:23
относно другия ти въпрос - аз взех книжка преди 5-6 месеца някъде, и получих 39 точки.

Бъркаш се баче...

В талона така ти пише,иначе са 28 :) Питай някой,който е в час да видиш.. ;)

Т'ва са глупости. Точките са си 39. Т'ва са официални документи и такива работи като едно да пише, а друго да е просто са смешни и неверни.

BonbonaBaby
05-17-2010, 20:35
относно другия ти въпрос - аз взех книжка преди 5-6 месеца някъде, и получих 39 точки.

Бъркаш се баче...

В талона така ти пише,иначе са 28 :) Питай някой,който е в час да видиш.. ;)

Т'ва са глупости. Точките са си 39. Т'ва са официални документи и такива работи като едно да пише, а друго да е просто са смешни и неверни.

Ами катаджия го каза,незнам може и да лаже,макар че не виждам за какво...

skuck
05-17-2010, 20:38
относно другия ти въпрос - аз взех книжка преди 5-6 месеца някъде, и получих 39 точки.

Бъркаш се баче...

В талона така ти пише,иначе са 28 :) Питай някой,който е в час да видиш.. ;)

Т'ва са глупости. Точките са си 39. Т'ва са официални документи и такива работи като едно да пише, а друго да е просто са смешни и неверни.

Ами катаджия го каза,незнам може и да лаже,макар че не виждам за какво...


Абе не го слушай него.... аз ако слушам катаджията .... до сега 100 пъти да съм влезнал в затвора!

BonbonaBaby
05-17-2010, 20:40
Може и да са е заяждал нещо,знам ли.. :-o

plmn
05-17-2010, 20:49
:grin: 8-)

Sc0field
05-17-2010, 22:49
Тва със точките е било отхвърлено като предложение още 2008 :P