PDA

View Full Version : Всичко най-най-важно за вашата коса!



casey
04-22-2010, 14:24
Без значение какъв проблем имате със косата си – накъсване, без обем, побеляваща, мазна или с пърхот, 5 съвета могат да ви помогнат да подобрите състоянието й.

Бухваща и накъсана коса
1. Хидратирайте косата си. Косата бухва, когато сухата коса абсорбира влага от въздуха, като това може да се предотврати със кремообразен шампоан и маска. Нужно е единствено да отмиете добре продуктите, за да не изглежда замърсена и мазна. Опитайте се да миете косата си два пъти на ден, защото себумът е един от най- добрите начини да се преборите със хвърчащата коса.

2. Сушете правилно. За да запазите къдриците меки, нанесете стилизиращ лосион на влажна коса и оставете да изсъхне сама. Колкото повече пипате косата си и прокарвате пръсти през нея, толкова по- безформена и бухнала ще бъде тя. За да загладите косата си докато я сушите, насочвайте сешоара по дължините, а не в корените.

3. Защитете косата си. Използвайте силиконови или кристални продукти за коса, но не нанасяйте прекалено много. Така, косата ви ще бъде добре защитена и бляскава.

4. Подхранвайте с масла косата си два пъти в седмицата. Пшеничните масла са едни от най- близките до естествените масла на скалпа. Нанасяйте ги на суха коса, със ръцете си и леко разтривайте, след това със широка четка разрешете добре косата, за да я подхраните цялостно. Преди да измиете, оставете маслата да действат колкото е възможно по- дълго, поне 5- 10 мин.

5. Подстригвайте и боядисвайте косата си правилно. Избягвайте прекалено етажираните прически. Ако косата ви е къдрава или чуплива не е подходящо, да бъде филирана, защото така бухва още повече и е трудна за оформяне. Кичурите или прекаленото боядисване, може да задълбочи проблема, защото амоняка и блондора отварят косъма.

Липса на обем,слепваща коса
Гладката и мека коса е страхотна на външен вид, но прекалената липса на обем, подчертава овала на лицето ви и различни недостатъци на структурата ви, ето няколко съвета относно обема-

1. Етажирайте косата си умерено. Придържайте се към леко етажираните прически. Много хора в желанието си да имат повече обем, етажират силно косата си, отнемат от естествената плътност и обем. Леко етажираните черти или карета, могат да бъдат чудесен избор на прическа за дамите, които искат повече обем.

2. Изсветляването на основният ви цвят един- два тона, създава илюзията за повече плътност на косата. Но ако не искате да променяте цвета си или да третирата косата си, то тогава изсушаването с четка и сешоар, е подходящ вариант. Но все пак в ръцете на добър колорист можете да постигнете невероятни и свежи резултати.

3. Подхранвайте косата си преди да я измиете със шампоан. Придавате й еластичност и хидратирате в дълбочина, но ще отмиете всички ненужни и тежки продукти в последствие. Ако косата ви е наистина замърсена, то тогава е добре да я измиете, подхраните и измиете отново, за да получите обем.

4. Внимателно сушете косата си, прекаленото изсушаване на тънката и мека коса, може да отнеме обема за кратко време. Изсушавайте косата си на големи сектори, за да избегнете слепването.

5. Фиксирайте обема. След като косата е изсушена, разделете на големи сектори и фиксирайте с продукт за обем. Можете да добавите сух шампоан в корените си, за да придадете още повече обем на косата и да отстраните излишните стилизиращи или подхранващи продукти, останали по нея. Тези които не харесват ефекта на лака за коса, могат да използват пяна за обем в корените. Нанесете пяната по черката и разрешете косата си от вътрешната страна.

Сиви корени
Повечето жени започват да побеляват около 30 годишна възраст.

1. Миенето. Избягвайте шампоаните оцветители, които след редовна употребва могат да направят косата ви да изглежда с неестествен цвят. Но използвайте дълбоко подхранващи продукти, за да омекотите твърдата бяла коса. За да избегнете прекаленото омазняване на корените, когато я подхранвате, обърнете внимание на продукти съдържащи витамин Е и цветни масла и билки. Един път в седмицата масажирайте скалпа с подхранващи продукти и завийте косата в кърпа и оставете да подейства около 5 минути, след това отмийте добре.

2. Цвтна гама. Заложете на цвят на косата, който съчетава 2 или 3 подхождащи си нюанса на основният тон, за да освежите цвета. Така белите коси, ще се скрият по- лесно и няма да са толкова забележими. Изключение правят само червенокосите, които трябва да избягват нюансирането, за тях е по- добре да изберат близък до естественият им цвят боя.

3. Между визитите ви в салона за красота, можете да поддържата цвета си лесно, като боядисвате корените с един тон по- светъл цвят от желаният. Ако не прецените добре цвета и вземете по- тъмен от колкото ви е необходимо има опастност цялостно да потъмните косата си, така, че винаги избирайте по- светлата боя за коса.

4. Създайте илюзия. Ако прекалено дълго време не сте успели да се боядисате, то тогава придайте максимум обем в корените. Изсушете косата си отдолу нагоре със продукт за обем, или си сложете за няколко минути ролки, когато косата е почти изсушена.

5. Не отскубвайте побеляващите коси,защото това води до неприятно израстване на нови, които трудно могат да бъдат загладени.

Мазна коса
1. Ежедневно мийте косата си. Мазната коса се нуждае от меки шампоани, които не измивате прекалено дълбоко косъма, защото това може да накара скалпа да увеличи продуктивността на себум.

2. Изберете подходяща прическа- мазната коса, която е с дължина по- голяма от тази до раменете, може да изглежда като лош екстеншън, след като се раздели на кичури.Леко етажирана прическа може да помогне на мазната коса, да изглежда по- добре. Но плътните бретони не са препоръчителни, защото ако косата ви е мазна, най- вероятно и кожата на лицето също е мазна, което ще го направи непрактичен и труден за поддържане.

3. Не изправяйте косата си с преса. Не прекалявайте с използването на пресата за коса, защото може да омазни допълнително косата ви, вместо това опитайте да оформяте косата си със сешоар, или само в краищата, където е необходимо.

4. Правилен избор на продукти. Спрей или продукт за плътност може да бъде вашият нов най- добър приятел, особенно ако има функцията да изсушава леко корените. Избягвайте спрейове за блясък и кремове за коса, те могат да омазнят доплънително косата и скалпа. Ако имате къдрици, използвайте лек гел за да ги оформяте.

5. Контрол над мазната коса.
За да се преборите с мазната коса бързо, напръскайте сух шампоан и разрешете косата си. Можете също така да използвате прозрачна пудра или кърпички, за да освежите косата си, ако ви се налага да излезете,а нямате време да я измиете.

Пърхот
Пърхотът не е просто суха кожа на скалпа, то е сериозно и специфично явление подобно на екзема. Единственият начин да контролирате явлението, е да правите често пилинг на скалпа, за да премахнете увредените клетки. Ето как да го направите -

1. Пазарувайте правилни продукти. Има два типа шампоани – първият тип е от рода на ‘ Хед енд Шолдърс’- който съдържа кетоконазол и цинк, а другият има формула, която ексфолира със помощта на салицилова киселина клетките на скалпа.
Ако косата ви е боядисана или увредена, изберете мек шампоан. Ако шампоанът е силен, го нанасяйте, където е нужно, а след това измийте отново със овлажняващ шампоан, за да успокоите скалпа.

2. Мийте косата си добре, масажирайте със шампоана скалпа си и оставете да подейства няколко минути. След това отмийте със топла, но не гореща вода. След няколко дни ще забележите разлика, като след това ще продължите да използвате шампоана против пърхот само когато се налага. Ако не забележите ефект до месец, се консултирайте с дерматолог. Може и да се наложи да направите процедура,включваща използването на стероиден лосион.

3. Изсветлете косата си.На тъмна коса, пърхотът е лесно забележим, така, че няколко тона по- светла коса или кичури, може да е добро решение, ако сте в процес на лекуване на пърхота.

Източник:
http://roshavka.wordpress.com/ Сайта на Рошавка със съвети,прически и други полезни неща.

Надявам се да съм ви била полезна! :)

PlamitOo
04-22-2010, 15:28
Много хубава тема. :)

Elenichkaa
04-22-2010, 16:21
+ за темата ;)

psych0
04-22-2010, 16:47
\:D/

GirLN
04-22-2010, 17:01
Браво на авторката. Добра тема. :smt023

Molzinka
04-22-2010, 18:02
Евала за темата! :) Помогна ми съветчето за суха коса :-)

Stellsy
04-22-2010, 19:18
Аз малко се обърках.. косата ми се омазнява и има пърхот. Кой от процедурите да правя? :-o

titinkaa
04-22-2010, 19:27
Браво за темата,полезна е!
Нещата казани за мазната коса са правилни,поне при мен са така,както са описани тук. :)

lovence
04-23-2010, 18:40
темата е мн яка и полезна поне на мен ми е от полза :)

britzy
04-23-2010, 19:00
Много хубава тема. :)
+

stelityy
04-23-2010, 19:54
Много хубава тема. :)

lisi4ety
04-23-2010, 19:58
Темата е хубава, но не съм съгласна с това, което е написано за мазната коса. Мийте я ежедневно? Really? Така става още по-зле!!

pLaMmMmM
04-25-2010, 13:01
Темата е хубава, но не съм съгласна с това, което е написано за мазната коса. Мийте я ежедневно? Really? Така става още по-зле!!
+1 точно така е :shock:

casey
04-25-2010, 13:19
Темата е хубава, но не съм съгласна с това, което е написано за мазната коса. Мийте я ежедневно? Really? Така става още по-зле!!
+1 точно така е :shock:

Това да миеш косата си по-често няма да намали особенно омазняването, нито ще го увелличи. Редовното миене ще предотвърти прекаленото омазняване. Тоест косата ти седи немита тя се омазнява, като я измие отново става нормална, но ако не я измиеш става още по-зле. Надявам се, че ме разбра.

Благодаря на всички... :-)

Inn0cenCe
04-27-2010, 20:53
Много хубава тема. :)

DarknessAngel
04-28-2010, 07:39
Мдам на мен също ще ми е от полза темата. Но ежедневното миене по 2 пъти нещо не ми допадна. :?

sian4eto
04-28-2010, 08:04
Много хубава тема. :)

със сигурност ще бъде полезна :)