PDA

View Full Version : Въпрос за самочувствието ми..



FilmiranM
04-24-2010, 11:49
Смея да кажа, че съм умно, възпитано момче, харесвам се и на външен вид и т.н. Самия факт, че тези неща ги мисля, би трябвало да означава, че имам добро самочувствие за себе си, и че съм по-уверен, но всъщност изобщо не съм. Със сдухано самочувствие съм постоянно, и се дразня, защото някакви супер прости за мен хора имат егати увереността и самочувствието, а аз..
Как да си "напомпам" самочувствието? Защото знам, че АКО бях много по-уверен, бих могъл да покажа потенциала си в много неща, тъй като съм много способно и кадърно момче. Всеки час ме е "срам" да вдигна ръка да си изкажа мнението, защото си оплитам езика от притеснение да не кажа някоя глупост и т.н. И социалния ми живот е скапан, само заради това. Срамежлив съм, комплексиран съм и т.н.
Не ми давайте от онези празни съвети от рода на "да не ти пука" или "бъди себе си", защото именно това е нещото, което не мога, и което се стремя да постигна. Дайте ми някакви техники, де да знам.. самовнушение..нещо, което да ми помогне. :)

filmimilmi
04-24-2010, 14:22
Страдаш от излишни комплекси. Явно като малък не си бил много общителен и сега това ти пречи да си по-смел в контактите си. Промяната не става от днес за утре, но може да бъде осъществена. Просто както ти самият каза, всичко е до самовнушението. Всичко е въпрос на това в какъв филм се вкараш. Ако успееш да се вкараш във филма, че си лидер и другите ще те възприемат като такъв. Само трябва да го направиш успешно. Достатъчно е да се включваш повече в иниациативите на колектива в училище или пък на средата, в която движиш като цяло. Не е задължително да станеш арогантен темерут, който не зачита чуждото мнение и на всяка цена държи само на своето. Просто трябва да осъзнаеш силата на качествата си и предимствата, които те ти дават пред много други. Казваш, че си умен, а пък един филм не можеш да измислиш как да процедираш в компания, когато и твоето мнение трябва да бъде чуто. Щом имаш интелект залагай на силния диалог. Използвай аргументи, които защитават твоята позиция по такъв начин, че останалите просто да не могат да ги оборят. Изпитваш страх единствено от чуждото мнение, а в действителност не осъзнаваш силата на своето. Мислиш си, че то е маловажно, защото както винаги предпочиташ да страниш от колкото да се включиш и рискуваш мнението ти да бъде оборено. Но в това няма нищо страшно. От грешките си се учим, а и осъвършенстването ни става посредством допускането им. Не се страхувай от допускането на грешки, когато искаш да оспориш чужда позиция. По-добре да кажеш нещо в дадена ситуация, за да напомниш на останалите, че и ти си там, че и ти се броиш в отбора, от колкото непрекъснато да страниш от страх, че ще те сдухат ако мнението ти прозвучи смешно. Това е илюзия, само ти си втълпяваш, че включването ти в дадена тема с твоя позиция би развалило добрия тон, който останалите са задали и твоето мнение само би го развалил и биха ти се изсмяли. Напротив, самочувствито ти ще дойде, когато другите почнат да те уважават. А уважение се печели, когато си смел и не те притеснява това какво ще изръсиш, било то обмислено и необмислено включване в дадена тема, за която останалите си лафят. За да те уважават, ти самият трябва да почнеш да уважваш себе си и своята позиция. Не си премълчавай, когато си несъгласен с чуждо мнение. Най-добре можеш да спечелиш останалите на своя страна не като си пасивен и постоянно им угаждаш, я в междучасието да си препишат домашните от теб, я да те помолят за джобни и прочее, а когато действително почнеш да изразяваш своите позиции и заставаш смело зад тях без да те притеснява как останалите го възприемат. Колкото по-твърдо заставаш на своя страна, толков повече гарантираш своята неприкосновеност, защото останалите не биха искали да се занимават с това да влизат в спор с теб, защото знаят, че абсолютно винаги ще умееш да се защитиш. Силата на твоя аргумент идва единствено от силата, с която си го стиснал. Отпусни го и той ще загуби своето значение! Винаги трябва да имаш собствено мнение, което да поставяш над останалите. Бъди повече егоист и не позволявай на други да настъпват егото ти. Имаш пълната свобода да докажеш себе си по най-различни начини, само трябва да опиташ веднъж да отстояваш на собствената си воля, а от там насетне всеки следващ опит ще затвърди позициите ти на човек, който знае какво иска, в очите на останалите! Инструментите да се промениш са в твоите ръце! Използвай ги! Няма как постоянно в дадена ситуация да имаш по един приятел, дегизирал се като невидим, да ти подсказва на ухото какво да правиш и как да действаш. Довери се на личните си качества и не ги подценявай! Само се замисли колко много хора в една въображаема йерархия могат да се наредят зад теб, а ти да си техен лидер. Никой не те превъзхожда по качества, освен ако ти самия не му позволиш той да изпъкне пред теб с тях, когато ти не си използвал своя потенциал. Научи се да отстояваш на позициите си, бъди по-решителен, макар и това, което понякога правиш да изглежда недообмислено. Силата на твоите действия е в тяхната импулсивност, не в това дали са правилно обмислени. Колкото по-импулсивно живееш и колкото по-малко те грее какво си мислят останалите за теб, толкова по-успешно ще се справиш със задачата да промениш себе си и начинът, по който светът гледа на теб!

Успех! Дано думите ми бяха достатъчно мотивиращи! : )

pamii
04-24-2010, 14:59
filmimilmi - :shock:

БРАВО :!:

kris4ety14
04-24-2010, 15:19
Мнението на filmimilmi e страхотно :grin: .

Към автора: Препоръчвам ти две изключително добри книги(най-вече втората): Невролингвистично програмиране For Dummies и НЛП за 21 дена. Нека заглавието им не те плаши, защото те са написани по достъпен и практичен начин и ситуациите, които са разгледани в тях са взети направо от живота (има разказани истории на хора, които преодоляват проблемите си благодарение на методи от НЛП).

Проблемът със самочувствието може да се уреди, ако успееш да си набележиш конкретна, постижима цел за собственото ти усъвършенстване в дадена област. Примери за това колкото искаш. В спорта - започваш да тренираш нещо за удоволствие и здраве, като придобиеш умения, ще получиш резултати - приятна фигура, сила, издръжливост. Във връзките с околните хора или за дадена област от образованието - трябва да определиш кои хора си заслужават. Подбери си хора, които са успели в нещо и следвай техния модел. Това не означава да прекратиш контактите с хора, които смяташ, че не заслужават - в определен момент могат да ти направят услуга. Също така сядай над книгите, докато е време. Намери начини да получаваш и извличаш повече информация от всичко, което те заобикаля. Нямам идея на каква възраст си, но е добре да помислиш с какво желаеш да се занимаваш като завършиш. Добре е да се концентрираш върху желанието си и да си изясниш какви ползи би имало за теб, за да не се окаже в един момент силите ти да са прахосани за нищо. И да се върна пак към въпроса със социалните отношения. Като започнеш да се занимаваш със спорт, нещо извънкласно, ще се запознаеш с един куп хора, които ще имат сходни интереси на твоите. Наблюдавай ги внимателно и си общувайте. Те няма да седят като завързани, а вероятно може да им допаднеш. Така като получиш облекчение и ти стане лесно да комуникираш с външните хора, полека-лека ще ти стане ясно и какво да правиш с близкото обкръжение. Също така опитай да разшириш сферата на интересите си. Разнообрази живота си.
Като обобщение ще кажа, че за да имаш успехи в отношенията ти с другите, трябва да се постараеш да удовлетвориш себе си. Т.е. това, че се смяташ за умен, хубав и възпитан е много добре, обаче трябва и да си внушиш силно, че си способен да преодолееш проблема с общуването. Да допълня и че понякога недоразуменията с другите идват от това, че не можем да погледнем на нещата от техния ъгъл.

danibebi
04-24-2010, 18:00
:) Мненията са ви изчерпателни и хубави.

FilmiranM
04-24-2010, 18:32
filmimilmi
Това, което написа беше най-мощното нещо, което съм чел през живота си
И всичко, което написа за мен беше тооооооооолкова вярно, лелее
Просто..нямам думи да ти кажа колко ти благодаря!!! Просто ме е страх от мнението на другите за мен и така..

kris4ety14, благодаря за книги, всъщност тази втората преди време мислех да си я купувам. Запознат съм горе/долу какво е НЛП. Ще си я купя
На 15 съм. Искам да се занимавам с психология - срамота, бъдещ психолог, а какви психологически проблеми има, а? 8-) 8-)

Благодаря ви ааадски много :)

FilmiranM
04-24-2010, 18:36
Един въпрос, по-специално за filmimilmi
Спомена за домашните, действително почти всеки път някой ми иска домашната да препише от мен.. и по принцип хората, които ми я искат са добри, в смисъл държат се добре с мен, приятелите сме (не близки, но нямаме никакви конфликти). Та как да постъпя спрямо тези хора? Да не им дам домашната следващия път или?
В случая тая ситуация е просто като пример де.
:/

filmimilmi
04-24-2010, 20:37
Да, научи се да отказваш! Понякога трябва да си малко по-лош с хората, защото в противен случай рискуваш да ти се качат на главата. Повярвай ми, това че си услужлив ги кара в твое лице да виждат единствено своите домашни и нищо друго. Как може да спечелиш уважение ако си позволяваш да крадат от труда ти? В момента сякаш мотото ти е "Моето е общо", докато би трябвало да бъде "Моето си е мое, а чуждото е общо!". В момента сам си признаваш, че си допуснал всички да те използват.

действително почти всеки път някой ми иска домашната да препише от мен..
А и като по правило, дори да позволиш на един да преписва, до него ще се наредят още няколко души, които нямат оправдание защо не им е стигнало времето сами да се потрудят. Да свършиш работата на всички само обезценява качествата, които имаш. В училище всички са конкуренция, само обърни внимание на пътите, в които някой казва, че никога не учи и като по чудо си изкарва шестиците. Това е тънката хитринка на тези, които оценяват труда си и не го раздават на останалите току така, а дори изпъкват пред колектива, когато ги изпитват на дъската и останалите си кажат "Брей, тоя/тая колко знае, а хич не учи.". :) Цени себе си, за да те уважават. Позволиш ли си да те използват веднъж, наглостта им ще се засилва, а когато се наложи наистина да откажеш, ако например стане дума за есето ти по психология, което не искаш някой друг да копира, за да докажеш на даскала, че имаш уникална мисъл, изведнъж останалите ще станат гадняри, въпреки хилядите пъти, когато си им помагал. Препоръчвам ти още от понеделник да започнеш да си малко повече егоист. Това е всичко! :)

kris4ety14
04-24-2010, 21:07
Радвам се, че съм ти помогнала, FilmiranM :) .

FilmiranM
04-24-2010, 21:12
Е да, обаче един човек ми е супер приятен и не бих могъл да му откажа някак си..
Има по принцип хора, които си ги режа без проблем, защото нямам отношения с тях и са ми безразлични. А тоя човек ми е приятен. Не би ни развалило отношенията, но просто според мен ще създам неприятен момент така излишно.. :/

Chacho
04-24-2010, 22:04
Въпроса е в замисъла. Ти не го правиш напук, просто отстоваш мнението/намерението си. Ще те разбере.

filmimilmi
04-24-2010, 22:05
Е да, обаче един човек ми е супер приятен и не бих могъл да му откажа някак си..
Има по принцип хора, които си ги режа без проблем, защото нямам отношения с тях и са ми безразлични. А тоя човек ми е приятен. Не би ни развалило отношенията, но просто според мен ще създам неприятен момент така излишно.. :/

Няма как. Ако му дадеш да преписва, заедно до него ще се наредят маса хора, на които не си дал да преписват. Или на никой, или на всеки. Избирай. :) Може да му даваш да преписва стига да е само той, но внимавай да спазва тази уговорка и да не става посредник за разпространението на домашното ти сред останалите. :)

Chacho
04-24-2010, 22:48
И все пак какво пречи да даде домашното си на всички?

kris4ety14
04-25-2010, 08:45
Учителите знаят възможностите на всеки и дори някой да се представи с невероятно оригиналното домашно, това няма да затвърди трайно висока оценка за уменията му. Та погледнато от тази страна, не виждам защо да не дава да попреписват 8) . Е, ако му е неприятно да дава труда си на сульо и пульо, тогава може да ги резне деликатно.

justunique
04-25-2010, 09:38
...

Chacho
04-25-2010, 10:27
и аз съм имал такива проблеми .. преди нямах смелост да си отворя устата за нищо .. думите ми идваха на езика и в момента в който реша да ги кажа нещо ме спира .. винаги държах мнението си дълбоко в себе си и не го показвах .. скоро разбрах че е било грешка .. не за друго, но самият ти казваш че си умен и интелигентен .. ако понякакъв начин си отвориш устата, оправдаеш някого, дори самият себе си .. хората ще променят виждането си за теб .. не е казано че трябва да си вреш носа навсякъде .. обаче за неща, които те засягат си казваш всичко .. използвай трудни, сложни и неразбираеми за останалата част от класа ти думи .. това е показва, че си по начетен от тях .. ще направиш впечатление не само на тях, но и на учителите

по въпроса за домашните .. ми в нашия клас всички си помагат .. който си е написал домашната дава на другите .. друг е въпроса ако използват само теб .. има разлика между това да правиш услуга и това да даваш на някой само и само да промени мнението си за теб .. напротив .. така показваш че си по мек от другите и се даваш лесно, което е признак, че хората лесно могат да те манипулират ..

вдигни си самочувствието и виж как всичко ще е оправи :-D


Опитвай се да говориш с неразбираеми думи, всички ще те заобичат затова че искаш да се изтъкнеш като нещо повече от тях.

iv4eee
04-25-2010, 12:32
лично аз до миналата година бях много свита в себе си.. съучениците не ми обръщаха внимание и мислех, че никога няма да се впиша никъде.. тогава реших да променя както външността си така и характера си... явно много хора са забелязали това в мен, защото хората, които най - малко съм очаквала сега са в добри отношение с мен... за мнението на хорана не ми пука изобщо.. те говорят и с това стават жалки.. искам да кажа на автора на тази тема, че сам решаваш дали да бъдеш един от другите.. това,че им даваш да преписват не те прави член на тяхната група.. за тях си просто едно помагало, което те използват... те те уважават докато помагаш.. когато видят,че вече нямат полза от теб спират да те търсят.. можеш да си избиеш респекта само когато мислиш по своя начин и със своята глава.. колкото до самочувствието - изгражда се с времето и с постоянството... за да станеш един от всички трябва да живееш по собствените си правила, а не по правилата на другите... не трябва да се влияеш от мнението на околните за теб, зашото много ясно,че ще искат да те провалят.. :) :)

justunique
04-25-2010, 13:17
...

kris4ety14
04-25-2010, 14:30
и аз съм имал такива проблеми .. преди нямах смелост да си отворя устата за нищо .. думите ми идваха на езика и в момента в който реша да ги кажа нещо ме спира .. винаги държах мнението си дълбоко в себе си и не го показвах .. скоро разбрах че е било грешка .. не за друго, но самият ти казваш че си умен и интелигентен .. ако понякакъв начин си отвориш устата, оправдаеш някого, дори самият себе си .. хората ще променят виждането си за теб .. не е казано че трябва да си вреш носа навсякъде .. обаче за неща, които те засягат си казваш всичко .. използвай трудни, сложни и неразбираеми за останалата част от класа ти думи .. това е показва, че си по начетен от тях .. ще направиш впечатление не само на тях, но и на учителите

по въпроса за домашните .. ми в нашия клас всички си помагат .. който си е написал домашната дава на другите .. друг е въпроса ако използват само теб .. има разлика между това да правиш услуга и това да даваш на някой само и само да промени мнението си за теб .. напротив .. така показваш че си по мек от другите и се даваш лесно, което е признак, че хората лесно могат да те манипулират ..

вдигни си самочувствието и виж как всичко ще е оправи :-D


Опитвай се да говориш с неразбираеми думи, всички ще те заобичат затова че искаш да се изтъкнеш като нещо повече от тях.


не ! говори като селяк с най-простите думи, пък разправяй че си интелигентен .. тогава вече ще те заобичат

За да изглеждаш интелигентен пред другите, изобщо не е необходимо да си служиш с префърцунени думи или фрази, заети кой знае откъде. Красотата на езика е да изразяваш мислите си с прости (не просташки!) думи, за да бъдеш разбран.