PDA

View Full Version : Анимационното студио "Гибли" в София



HexGirl
04-28-2010, 10:37
Анимационното студио "Гибли" на гости
http://www.znam.li/documents/images/stand.bg/images/userUpload/page/thumbs_480/0_17901700_1272268478s.jpg
Японското студио за анимационни филми студио Гибли (Studio Ghibli) често се определя като японският еквивалент на Disney. Създадено през 1985 година от Хаяо Миядзаки и Исао Такахата, студио Гибли е най-активният проводник на т.нар. аниме - японският пример за анимационен филм.
Първото аниме, спечелило Оскар за най-добра анимационна лента, е проект именно на Гибли. Става дума за разкошната анимация „Отнесени от духовете", която се сдоби с уважението на филмовата академия през 2002 година.
От 1 май до 13 юни в кино Люмиер ще се проведе панорамата „В приказния свят на студио Гибли", по време на която ще могат да бъдат видяни на голям екран едни от най-добрите японски анимационни проекти.

Аниме-шедьовърът „Принцеса Мононоке", анимираната екранизация по едноименната книга на Урсула Ле Гуин „Приказки от Землемория", „Отнесени от духовете", „Моят съсед Тоторо" и ред други филми из студио Гибли ще бъдат показани на голям екран.

Японските анимации са изключително интересни не само във визуално отношения, но и на сюжетно ниво. Магическият елемент е основната съставка, към която се прибавят разностранните особености на японската култура и светоусещане. Не трябва да се оставя в полезрението и фактът, че студиото работи на базата на ръкотворчеството. Филмите се правят кадър по кадър, всеки от които е рисуван на ръка (метод, който Disney пренебрегва за сметка на технологизирането).
Панорамата официално стартира на 25 април с три заглавия: „Наусика от долината на вятъра", „Приказки от Землемория", „Подвижният замък на Хоул". Но ако си ги пропуснал имаш възможността да ги гледаш от 1-ви май в кино Люмиер. Относно програмата можеш да се информираш

Из.http://www.znam.li/Pages/Culture/Default.aspx?evntid=1392486

Когато научих днес така се зарадвах . Тези филми не са за изпускане повярвайте ! Който има време нека иде няма да съжалява

HexGirl
04-28-2010, 10:48
веднъж да съм на едно мнение с теб !!
Разбрах ,че ще се пускат по магазинната мрежа Колекция Гибли ,
което е страхотно !!! С българско и японско аудио на доста ниска цена 14 лв , ако някой знае точно кога ще почнат да ги продават нека сподели .
Защото държа да си купя поне 1-2 от филмите нищо че съм ги гледала ...

Romance
04-28-2010, 21:41
И аз чух за това преди около седмица, но за съжаление няма да мога да го посетя, въпреки че за мен това сигурно би било събитието на годината 8-)

ArrowsOfDeath
04-28-2010, 22:54
Откакто гледах Howl's Moving Castle, не съм го изтрил, а това е над година и половина и още стои на компа. Много добра анимация, невероятна история.

semantics
04-29-2010, 21:12
Еманацията на възвишеното в една култура, живяла столетия наред на изолиран остров насред Тихия океан.
Еноти се борят за територия, налагайки злонамерени строителни работници с гигантските си надуваеми тестиси... Гениално, както и да го гледаш.
А, също и летят с тестисите си.

Имат и хубави неща, обач', да. Принцеса Мононоке и Хаул'с Мувинг Кесъл са наистина добри, че ги споменавате, щото пак са болни, но са болни със стил някак...

realantisocial
04-29-2010, 21:45
Сериозно по темата - анимето мен не ме кефи. Има нещо адски отблъскващо в персонажите или по-скоро в идеята на това как художникът-аниматор вижда композицията на обектите в равнината. Особено на човешките същества. Не обсъждам сценарии и тем подобни неща, които убягват на японците, но определено естетическите им виждания се разминават с тези на европейците.
Модата на анимето мисля, че отмина след като бе развенчан митът, че аниме-комиксите се рисуват в Япония :D

DieselBlood
04-29-2010, 21:48
Студио Джибли правят в пъти по-добри анимации от сегашните американски лайна.За Принцеса Мононоке няма какво да говорим-пълна класика.Замъкът в Небето-няма такъв филм.Просто каквото докоснат Джибли,то се превръща в класика.Жалко,че не съм от София и не мога да ида.

WILD__BOY
04-29-2010, 21:49
Сериозно по темата - анимето мен не ме кефи. Има нещо адски отблъскващо в персонажите или по-скоро в идеята на това как художникът-аниматор вижда композицията на обектите в равнината. Особено на човешките същества. Не обсъждам сценарии и тем подобни неща, които убягват на японците, но определено естетическите им виждания се разминават с тези на европейците.
Модата на анимето мисля, че отмина след като бе развенчан митът, че аниме-комиксите се рисуват в Япония :D

споделям мнението ти, но не напълно
на мен анимето ми е анимация рисувана на ишлеме. и на мен са ми много противни сами те типажи...

Sham
04-29-2010, 22:03
имам "Принцеса Мононоке" на касета вкъщи.
помня как малоумният ми брат припадаше по филмчето и го беше разменил с тогавашен приятел за моята с "Цар Лъв", още не ми го побира умът. О.о

horacio
10-01-2010, 16:54
Студио Джибли правят в пъти по-добри анимации от сегашните американски лайна.За Принцеса Мононоке няма какво да говорим-пълна класика.Замъкът в Небето-няма такъв филм.Просто каквото докоснат Джибли,то се превръща в класика.Жалко,че не съм от София и не мога да ида.

Не мога да бъда по-съгласна с теб :) Адски много ме кефят аниметата, особено филмите на това студио :P ще го кажа като кифлите - УНИКАЛНИ СА :-) :-) Гледала съм всичките филми на студио Ghibli без 1-2-3 :D И са адските 8-) По цял ден мога само тях да гледам :-) Whisper of the heart е много хубав техен филм, както и Spirited away, който го споменаха по-горе... ииии Cat returns и естествено Holw's moving castle :grin: :grin: Дори дават техни филмчета по ТВ 7 някой път... аа и забравих да кажа Kiki's delivery service :oops:

baywatch
11-11-2010, 10:29
Знаете ли къде, в кои магазини продават колекцията на Студио "Гибли"? Искам да си закупя всички филмчета, разбрах че са на промоция от по 9.99 лв., а не 17.00 лв. както ги пуснаха в началото.
Благодаря предварително. :)