PDA

View Full Version : Английски- проверка



Manenkoto
04-28-2010, 15:32
Здравейте имам нужда от помощ някой да провери Letter of Application или така нареченото мотивационно писмо. Благодаря предварително на всеки който си направи труда да го прочете и провери.

Dear Sir or Madam,

I am writing to about your advertisement in the international magazine for International Adventure Course.
I am 16 years old. My mother tongue is Bulgarian and I come from small town Samokov in Bulgarian. I have been learning English for six years in private school. My second language in school is Russian. At the moment I am studying for the FCE exam.
One of main reasons I am applying for this job is that I love to work with children. I have experience of looking after them. Last summer I was nanny of three children. I also have a little sister and I often take care of her. She is 10 years old. I would also say that I can organize sport events because I was interested of sport. This spring I would be in course of first aid qualification.
I am available for start this job between July 25 and August 30. I can be contacted on 0895723666 after 2 p.m. every day.
Thank you for considering my application. I look forward to hearing from you soon.

Yours faithfully,
Ketty

Nakadah
04-28-2010, 23:22
Здравейте имам нужда от помощ някой да провери Letter of Application или така нареченото мотивационно писмо. Благодаря предварително на всеки който си направи труда да го прочете и провери.

Dear Sir or Madam,

I am writing regarding the advertisement in the international magazine for International Adventure Course(Бъди по специфична, като например номер на обявата и тн...).
I am 16 years old. My native/first language is Bulgarian and I come from a small town which is named Samokov and it is located .... Bulgarian. I have been studying English for six years. My second language in school is Russian(трябва да го промениш някси...). At the moment I am studying for the FCE(what is FCE?) exam.
One of the main reasons I am applying for this job is that I love working with children. I have X experience with children. Last summer I was nanny to three children. I also have a little sister and I often take care of her. She is 10 years old. I would also say that I can organize sport events because I was interested of sport(How is that related to the job?). This spring I would be(Не звучи сериозно) in course of first aid qualification.
I am available to start this job between July 25 and August 30. I can be contacted on 0895723666(what is that? Cell? Home?) after 2 p.m. every day.
Thank you for considering my application. I look forward to hear from you soon.

Sincerely,
Ketty(Second Name?)

прегледах го само на бързо, има доста правописни грешки и нещо не ми се струва добро, ако имах обявата пред очите ми може би щях да ти кажа какво точно ти куца...

Както и предишния път ти казах, трябва да специфицираш всичко, като например като си била гледачка на деца какво точно си правила и как това ще помогне ако те назначът на работата....

ПС: Сигурен съм че съм пропуснал някой неща...

Manenkoto
04-29-2010, 05:40
Сега отивам на училище после ще видя да ти покажа и рекламата... Ами правописните грешки са защото го качвам на компютъра по принцип го пиша на листа а не тук някак си е по удобно и в бързината като го качвам и не гледам хубаво... Да на доклада имам оценка "Добър" но средното ниво а не да клони към "Много Добър" ее пак съм доволна това е като че ли една от най-високите ми оценки... После ще видя как да променя някой работи дето си посочил.. Все пак много ти благодаря ти си единственият който ми помага тука...

Manenkoto
04-29-2010, 12:47
You see the following job advertisment in an international magazine.


International Adventure Course
Do you speak English?
We are looking for people to work on an international adventure course in Canda helping to organise sports and social activities for young people aged 9-12.

You must be available for at least 4 weeks between Jylu -September.

To apply, write telling about yourself and saying why you think you would be suitable fot the job.


Ето я рекламата. Това за 1 път го пиша та си е възможно да имам доста грешки отначало си мислех че ще е лесно но в последствие разбрах че не е.

Bp1koLak
04-29-2010, 20:22
По - добре се откажи от английския и се опитай да се запишеш на някой клас по моделиерство. Мисля, че може би повече ще ти се отдава, стига малко да се разкрасиш и да свалиш някое килце.

Manenkoto
04-29-2010, 20:34
Ахаа... Еми благодаря непременно ще се възползвам от съветът ти

nAc3p3nqKaA
04-29-2010, 20:37
ти си мно тапа е тука е забранено да се пи6е на латица!! зми го текста и го редектрай да го напражи6 на кирица! 4е си яка пичка и не изкам да те банат

Manenkoto
04-29-2010, 21:20
хахаха оуу ще ме побъркаш... Нямаш акъл честно.. Все тая не знам само кой остава тъпия в случаят...

Chacho
04-30-2010, 03:59
Здравейте имам нужда от помощ някой да провери Letter of Application или така нареченото мотивационно писмо. Благодаря предварително на всеки който си направи труда да го прочете и провери.

Dear Sir or Madam,

I am writing in regard to your advertisement in the international magazine named International Adventure Course.
I am 16 years old. My mother tongue is Bulgarian and I come from a small town called Samokov in Bulgaria. I have been learning English for six years in private school. I also study Russian at school. At the moment I am preparing for the FCE exam.
One of the main reasons for applying for this job is that I love working with children. I have experience in looking after such. Last summer I was nanny to three children. I also have a little sister and I often take care of her. She is 10 years old. I would also say that I can organize sport events because I was interested in sports. This spring I am going to apply for a course in first aid qualification.
I am available for startting the job between July 25 and August 30. I can be contacted on 0895723666 after 2 p.m. every day.
Thank you for considering my application. I look forward to hearing from you soon.

Kind Regards,
Ketty

В цитата съм включил поправките си.

Трябва да сложиш пълното име накрая и по-добра логична структура на текста. Да става ясно защо си написала всяко едно изречение, смисълът който предаваш чрез него.

Manenkoto
04-30-2010, 05:35
Благодаря, ми знам че са двете просто не исках да си пиша моето име :)

Nakadah
04-30-2010, 07:31
Благодаря, ми знам че са двете просто не исках да си пиша моето име :)

напиши го това което тоя над тебе ти е дал и ти гарантирам че дори няма да го прочетат, камоли да ти се обадят...

Nakadah
04-30-2010, 07:33
You see the following job advertisment in an international magazine.


International Adventure Course
Do you speak English?
We are looking for people to work on an international adventure course in Canda helping to organise sports and social activities for young people aged 9-12.

You must be available for at least 4 weeks between Jylu -September.

To apply, write telling about yourself and saying why you think you would be suitable fot the job.


Ето я рекламата. Това за 1 път го пиша та си е възможно да имам доста грешки отначало си мислех че ще е лесно но в последствие разбрах че не е.

Започваш с това как къде и защо си видяла обявата и че им пишеш във връзка с обявата(1-ви параграф)
после казваш малко за себе си, но нещата трябва да са така написани че да се вижда защо ти би била добро попълнение към работата/програмата и какъв опит и скилове имаш...(2-ри параграф)
Казваш кога можеш да почнеш и как да се свържат с тебе, как че с нетърпение чакаш да ти се обадят или нещо такова(3-ти параграф)

завършваш с Sincerely,
First and Second name