PDA

View Full Version : Нещо с молба



StrangerIsTyping
04-30-2010, 16:54
Добър вечер на всички.
Искам да пусна нещо не поради причината, че е хубаво или че имам самочувствието на писател. За пръв път пиша нещо в такава форма,... всъщност за пръв път пиша. Дори не знам как звучи отстрани и колко правила нарушава. На "Вие" съм с ритъм и всякакво чувство за издържаност.
Затова ако някой получи подтик, нека да критикува или оплюва, а много благодарност и ако на някого му се обяснява. Ако ли не, здраве да е.

Свят на безгранична мъка,
на страданието зад завеса,
на изсмукани от пръстите
радост, молитва, заблуда.
Амин.
Театър, елементарна размяна
на маски и чувства, сякаш
на двора детска игра,
змейове, злодеи, принцеси.
Дали?
Борба за нашите ценности,
за мъничка, изблъскана,
за изродена и забравена
точица, частица, прашинка
щастие.
Свят, странна амалгама,
на поета, дето възпява,
на безумеца рисуващ
просякиня, вещица, изкусителка.
Надежда.
Мъчителка, душевен пламък.
Да пребъде последната
болест на Пандора,
вдъхновение, път, самота.
Цяла човешка раса.

/Че не съм творец, ми е ясно. Единственото, което изпитвам, е новозародил се интерес към тази форма за себеизразяване./

anonymous546178
04-30-2010, 17:18
Никъв ритъм няма, добре че го знаеш.
На моменти са банални редчетата, на моменти безсмислени (за последното е само според мен, не мога да налагам мнението си) :)

SmilezZz
04-30-2010, 18:00
Като за пръв път писана е много добре..Личи си,че имаш талант,който трябва да "откриеш"..
Наистина няма ритъм - но ти си го знаеше..Но не се притеснявай..След време и ритъма ще си е "наред"...
Но като цяло си е доста хубаво..Поне на мене ми хареса

StrangerIsTyping
04-30-2010, 19:59
Мерси за отделеното време. За смисъла настрана, за него и не претендирам. Колкото до ритъма, чувството за ритъм развива ли се (от поста на SmilezZz оставам с впечатление, че се развива постепено, въпреки че кавичките малко ме бъркат)? Или е от нещата, дето ако ги нямаш, колкото и да ги мъчиш не стават?
Не ме разбирайте погрешно, не искам да ставам поет, интересувам се по-скоро от теоретична гледна точка. Кое определя ритъма? Четенето на глас би ли могло да помогне?
/Въпросите са зададени от един изключително немузикален и неритмичен тип. Питането е може би тъпо за някои, но е сериозно./

Благодаря предварително, ако някой има желание да се занимава. Ако ли не, лека вечер на всички. (=

anonymous546178
05-01-2010, 08:32
И аз не мога да обясня ритъма... просто докато го четеш и ти се струва недовършено някак си значи няма ритъм (нещата които драскам аз си нямат ритъм по принцип, съвсем умишлено... друго пиша аз) :D

StrangerIsTyping
05-01-2010, 13:06
Да, явно научният подход към ритъма не е подходящ, но може би е единственият, който би ми помогнал да го разбера. Чета стихотворение, виждам идеята, виждам и използваните похвати примерно, не виждам ритъм. Чета го на глас. Нищо не чувам и нищо не усещам. Остана осмислянето като последен шанс да напипам за какво иде реч. Явно си е дар Божи, който мен ме е пропуснал. А ако някой от вас пише в тази форма, то как започва да пише, каква му е първата асоциация като се сети за своето вдъхновение, как протича процесът на самото написване? Тъмна Индия ми е, но все пак имам надежда, че някой ден ще заимам представа и за това.
Приятен ден на всички и мерси на отговорилите. =)

anonymous546178
05-01-2010, 18:47
Пак казвам, по начина по който пишеш, пробвай да не пишеш стихчета ами малко по различен тип... Не казвам че аз съм добър в това, но все пак ще постна всичко, което съм писал да прочетеш.

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=324344&view=next

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=292467&highlight=%E3%EB%EE%E1%E0%EB%ED%EE%F2%EE+%E7%E0%F2 %EE%EF%EB%FF%ED%E5+++%EC%E8%F2


http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=245215&highlight=

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=309565&highlight=%ED%E5%F9%EE+%F1%E8%ED%FC%EE eдинственото в което съм вкарвал рима, тук таме, чат пат




Не знам дали ще ти хареса ама пробвай да прочетеш някои

StrangerIsTyping
05-01-2010, 20:58
Аз ако ще пиша, то това би било проза и само проза. =)
Имаш идеи и поглед в твоите неща, синьото ми се види особено хубаво даже. В поезията има принципно една символика, дето аз не я разбирам много много, 'щото ми липсва четенето и си признавам.
Тепърва проявявам интерес към нея и това в първия ми пост беше по-скоро тип "да видя какво ще стане". Дали интересът ми ще е дълготраен или не, времето решава.

Впрочем защо само четири? Не преставай да пишеш и да постваш. Ще ми е интересно да те следя. =)

Поздрави и лека нощ.

anonymous546178
05-02-2010, 09:50
Засега толкова... аз пиша когато ми се пише

SmilezZz
05-02-2010, 10:47
Колкото до ритъма, чувството за ритъм развива ли се (от поста на SmilezZz оставам с впечатление, че се развива постепено, въпреки че кавичките малко ме бъркат)
Не ме разбирайте погрешно, не искам да ставам поет, интересувам се по-скоро от теоретична гледна точка. Кое определя ритъма? Четенето на глас би ли могло да помогне?

1.Кавичките да не те объркват :D
2.Да,според мен и ритъма се развива..Ако имаш силна воля (което мисля,че ти притежаваш) всичко ще си бъде наред..

Но иначе както muscle [b]някакси недовършено ти е..Но пак казваш - НЕ се притеснявай..Много ти е хубаво..Но само трябва малко да поработиш с този ритъм..Някакси се опитай да "завършиш" смисъла..