PDA

View Full Version : физика, 10 клас, задачи, помощ



unicorn_f
05-02-2010, 15:34
Утре ще ме изпитват на едни задачи. От няколко дни се опитвам да ги реша, обаче не мога да ги измисля мамка им. Моля ако някой успее да ги реши да ми пише, че имам само една оценка. 3 задачи са:

1) Катодът на фотоклетка се облъчва с монохроматична светлина с енергия на фотоните 3eV. Колко е отделителната работа за метала на катода, ако спирачното напрежение е 1,2eV?
a) 4,2 б) 1,8eV в) 1,2eV г) 3eV

2) Отделителната работа за натрия е 2,3eV, При каква енергия на фотоните максималната кинетична енергия на фотоелектроните е 1eV?
a) 2,3eV б) 1,3eV в) 0.3eV г) 3,3eV

3) Фотоклетка с цезиев катод се облъчва с монохроматична светлина. Енергията на фотоните е 3,71eV. Определете отделителната работа за цезия, ако фототокът се прекратява, когато на фотоклетката се подаде в обратна посока напрежение с големина 1,90 V.
а) 1,90eV б) 5,61eV в) 1,81eV г) 3,71eV

Ще дам отговорите, за да е по - лесно.
Отговори: 1- б, 2-г,3-в

Благодаря предварително на тези, които ще се опитат.

x7aZzy
05-02-2010, 17:39
1.
Уравнение на Айнщайн: hν = Ae + Ekmax
Дадена ти е енергията на фотоните (hv), а Ekmax = еUc = 1,2eV
Заместваш и получаваш: Ae = hv - Ekmax = 1,8еV

2.
Уравнение на Айнщайн: hν = Ae + Ekmax
Имаш отделителната работа и максималната кинетична енергия на фотоелектроните ---> E = Ae + Ekmax = 3,3eV

3.
Уравнение на Айнщайн: hν = Ae + Ekmax
Е = 3,71 eV
Uc = 1,9V ---> Ekmax = 1,9eV
Наистина ли трябва пак да га обяснявам...

п.п. Не знам дали ти е направило впечатление, че в решенията и на трите задачи се повтаря уравнението на Айнщайн - научи го! Задачите са изключително елементарни и не мисля, че изискват някакви специални умствени умения, просто ти трябва една формула, мам*а му.