PDA

View Full Version : Въпрос за религията и отношенията между половете



Aniiiii
05-03-2010, 19:28
Та, заглавието не е много описателно, но исках да го напиша колкото се може по цензурирано. Сега ще обясня какво имам впредвид

Значи, аз живея в Лондон и както знаете тук има хора от всякакви народности, държави, религий etc...
В класа ми сигурно една трета за мюсюмани. Всички твърдят че според Исляма, те не могат да имат сексуални или някакви други по-така отношения докато не се омъжат/оженят. (Те твърдят, но всъшност голяма част не го правят)

Хубаво до тук, всичко си е ок, но въпроса ми е според Библията има ли нещо подобно? (Всъщност аз не съм много много от вярващите, но все пак когато ме попитат, аз казвам че съм Православна Християнка, а те си мислят че всички са вярващи като тях и е голямо престъпление да не вярваш в Бог)
Аз не знам много за нашата религия, поради простата причина че никой не ме е научил. Да - ходя в църква, на празници и до там си остава.

Много ми е интересно, защото на мен ми е смешно когато някой от тях претендира за тези неща а всъщност много от тях правят обратното. Е все пак е Лондон .. гъзари и т.н знаете как е...
Дори някои се опитват да ме убеждават, че това нещо го има и в Библията, но Европейските държави са много "разкрепостени" и ние сме си измислили нещата как да са.

Ако някой знае, нека ми разясни.

И какво мислите всъщност за секса след брака? Това заради религията ли трябва да се прави или защото така го чувстват хората? (Просто искам мнение)


Thanks !

filmimilmi
05-03-2010, 19:57
Християнството също не приема секса преди брака както и ревностно се бори против всякаква форма на интимност преди брачен съюз. Няма изключения! Но естествено не ти е необходимо да вярваш във всички глупотевини. Тези правила са били актуални, когато все още не е имало контрацептивни средства и по този начин са помагали на жените да се предпазят от нежелана бременност, което все още си се счита за позор, а и от болести предавани по полов път.

gandalfepi4
05-04-2010, 10:23
горе-долу каквото го има в корана за жените ( да, плюс това за забрадките, то идва ТОЧНО от християнството) го има и в библията, но просто не се спазва. всичко което може да се каже го има тук

http://members.shaw.ca/tfrisen/Bbl/Sexism/Sexism.html

има си и цитати и всичко. не е някакво дълго есе а само ясни и прости цитати според които не требе да говориш много много, не трябва да носиш бижута, не требе да излизаш без забрадка, не требе да противоречиш на мъжа си, не требе да си по-умна от мъжа си (че и който и да е мъж всъщност) НО требе да помниш доста добе че ти си по-низша от мъж във всяко едно отношение и заслужаваш да се държат с тебе гадно. надявам се да съм ти помогнал :)

Aniiiii
05-04-2010, 21:24
:shock: Честно да си кажа, не знаех тези неща...

Мерси за отговорите, сега разбрах доста...

kokolan
05-06-2010, 07:08
Първо, когато питаш за нещо толкова сложно като християнството, не може да очакваш да получиш "смислен" отговор. Половината богослови тук са пъпчасали тинейджъри, гледали Заицак (или както там се пише, те си ме разбират, които трябва), чули некви части от Библията и решили, че светът им е ясен.
За теб изключително полезно е да не си изграждаш представите за каквото и да е от лица със спорен авторитет. Все пак това по някакъв начин се отразява върху живота ти и решенията, който ще взимаш. Трябва да си изключително внимателна поради това. Тук говоря по принцип, не конкретно за случая!
Относно gandalfepi4: пич объркал си рейса. Нещата за които пишеш наистина се споменават, но си доста далеч от смисъла им. И за да не кажа че си манипулатор, надявам се просто да си заблуден, ми намери цитат от Св. Отци или от Св. Предание (надявам се да знаеш какво означават тези неща), който да тълкуват нещата за които говориш по начина по който си ги интерпретирал.
За момичето:
http://forums.pravoslavie.bg/viewtopic.php?f=10&t=1426
до колкото си спомням се засягаха и двете страни по въпроса. Имай предвид, че това са лични мнения на различни хора. Допитай се до свещеник.

gandalfepi4
05-06-2010, 07:08
всъщност забравих готините неща. требе и да знаеш че в края на всеки цикъл трябва да жертвопринесеш по две костенурки или гълъби на яхвето понеже си била нечиста, но ХЕЙ не забравяй че това е моята еретическа гледна точка - скоро би следвало да се изсипят "истинските" християни и да ти обяснят кое е метафора за какво и колко е еманципирана и човеколюбива библията :D

Kaley
05-06-2010, 13:17
СТАР ЗАВЕТ - СТАР ЗАКОН гандалф.. казвам го не за 1 път..

SolusChristus
05-06-2010, 14:52
СТАР ЗАВЕТ - СТАР ЗАКОН гандалф.. казвам го не за 1 път..

Това, че е в Стария Завет не значи, че автоматично е невалидно и не може да се използва като контрааргумент.

gandalfepi4
05-07-2010, 06:14
СТАР ЗАВЕТ - СТАР ЗАКОН гандалф.. казвам го не за 1 път..

и к'во като е в шибания стар завет бе моме мисли малко с тая куха кратуна! щом иисус сам си казва че закона е съвършен и валиден до края на света к'во ми се дзвериш, какво разбираш ти че да спориш не с мен а с бога който почиташ? мисли малко кво пишеш са не мое да изкараш тъпата ти религия че е добра към жените само щото ти си такава или щото такива са сегашните нрави

и децата трябвда да се убиват и всичко, така ти казва милостивия бог

аре са да си прочетеш едната книжка и да не спориш с някой дето е изчел повече хартия отколкото ти си използвала за да си бършеш дирника

) “For truly, I say to you, till heaven and earth pass away, not an iota, not a dot, will pass the law until all is accomplished. Whoever then relaxes one of the least of these commandments and teaches men so, shall be called least in the kingdom of heaven; but he who does them and teaches them shall be called great in the kingdom of heaven.” (Matthew 5:18-19 RSV) Clearly the Old Testament is to be abided by until the end of human existence itself. None other then Jesus said so.

2) All of the vicious Old Testament laws will be binding forever. "It is easier for Heaven and Earth to pass away than for the smallest part of the letter of the law to become invalid." (Luke 16:17 NAB)

3) Jesus strongly approves of the law and the prophets. He hasn’t the slightest objection to the cruelties of the Old Testament. "Do not think that I have come to abolish the law or the prophets. I have come not to abolish but to fulfill. Amen, I say to you, until heaven and earth pass away, not the smallest part or the smallest part of a letter will pass from the law, until all things have taken place." (Matthew 5:17 NAB)

3b) "All scripture is inspired by God and is useful for teaching, for refutation, for correction, and for training in righteousness..." (2 Timothy 3:16 NAB)

3c) "Know this first of all, that there is no prophecy of scripture that is a matter of personal interpretation, for no prophecy ever came through human will; but rather human beings moved by the holy Spirit spoke under the influence of God." (2 Peter 20-21 NAB)

4) Jesus criticizes the Jews for not killing their disobedient children according to Old Testament law. Mark.7:9-13 "Whoever curses father or mother shall die" (Mark 7:10 NAB)

5) Jesus is criticized by the Pharisees for not washing his hands before eating. He defends himself by attacking them for not killing disobedient children according to the commandment: “He that curseth father or mother, let him die the death.” (Matthew 15:4-7)

6) Jesus has a punishment even worse than his father concerning adultery: God said the act of adultery was punishable by death. Jesus says looking with lust is the same thing and you should gouge your eye out, better a part, than the whole. The punishment under Jesus is an eternity in Hell. (Matthew 5:27)

7) Peter says that all slaves should “be subject to [their] masters with all fear,” to the bad and cruel as well as the “good and gentle.” This is merely an echo of the same slavery commands in the Old Testament. 1 Peter 2:18

8) “Did not Moses give you the law, and yet none of you keepeth the law" (John7:19) and “For the law was given by Moses,..." (John 1:17).

9) “...the scripture cannot be broken.” --Jesus Christ, John 10:35

MochaOnMyLips
05-11-2010, 07:06
Ще започна с това, че не съм религиозна (първи пост в този раздел ми е, обикновено вися на друго място), така че се извинявам, ако стане така, че обидя някого. Иска ми се да мисля, че съм толерантна към вярващите, но не знам, доколко това е истина.
Когато Библията е била писана (а това дори и невежа като мен знае, че се е случило доста отдавна), хората са живели по 35 години и са се женили на по 12 - 13. Така че може би трябва да погледнете под малко по-различен ъгъл на нещата.
Колкото до въпроса дали човек трябва да чака до брака, независимо дали по религиозни или други причини - според мен категорично НЕ. Сексът е начин да се създаде поколение, но и начин да си доставите взаимно удоволствие. И двете му функции са важни, ако я нямаше втората (както при повечето животни) проблемът въобще нямаше да седи. В този си аспект сексът е важно нещо в една връзка и не бива да бъде пренебрегван (въпреки че не е най-важното!).
Библията поне по този въпрос е доста остаряла и всеки с малко ум в главата може да го види.

kokolan
05-11-2010, 17:25
Съжалявам, но не мога да се съглася.
Библията не е остаряла защото етиката в нея е приложима за всеки човек по всяко време.

Колкото до въпроса дали човек трябва да чака до брака, независимо дали по религиозни или други причини - според мен категорично НЕ. Според мен пък това си е личен въпрос, който всеки индивидуално трябва да прецени сам как да постъпи.
За сегашния свят е много важно да си създаваме "удоволствия". Хубаво е "хората с малкото ум" да почнат и да приемат секса като отговорност.
Въпросът дали се пазиш за брака не се решава с това дали сексът носи удоволствие или не - следвам твоята мисъл. По същество няма значение чисто физически, така че забраната е дадена да ни предпази на чисто духовно ниво. А какво е то вече е отделна тема, която явно е твърде стара.

gandalfepi4
05-11-2010, 17:54
Съжалявам, но не мога да се съглася.
Библията не е остаряла защото етиката в нея е приложима за всеки човек по всяко време.


И който легне с жена, която е в нечистотата си, и открие голотата й, той е открил течението й, и тя е открила течението на кръвта си; за това, да се изтребят и двамата изсред людете си.

Ако някой легне с мъжко, като с женско, и двамата са извършили гнусота; непременно да се умъртвят; кръвта им да бъде върху тях.

8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

Пазете, прочее, всичките Ми повеления и всичките Ми съдби та ги извършвайте, за да не ви избълва земята, гдето Аз ви завеждам да живеете в нея.

23И да не ходите по обичаите на населението, което Аз изпъждам отпред вас; защото те извършиха всички тия гнусоти , и затова Аз се погнусих от тях.

24А на вас съм казал: Вие ще наследите земята им, и Аз ще я дам на вас за притежание, земя гдето текат мляко и мед. Аз съм Господ вашият Бог, който ви отделих от племената.

мисля че мнението на всевишния е доста ясно а?

обаче съм съгласен за отговорността де +1 за т'ва конкретно изказване :D

kokolan
05-11-2010, 20:12
А какво прави Иисус със блудницата - пребива я с камъни ли или й казва върви и не греши повече? Всичките тези постановления, които ги цитираш са отменени.

gandalfepi4
05-12-2010, 07:27
А какво прави Иисус със блудницата - пребива я с камъни ли или й казва върви и не греши повече? Всичките тези постановления, които ги цитираш са отменени.

миии има някои данни които сочат че точно тази история е добавена по-късно, ако се интересуваш пиши, и освен това "къде се отменят" щото както писах по-горе и двата бога казват че закона е супер и ще си седи вечно но НИКЪДЕ не виждам да има някакво отменяне освен при тази история която мисля силно не е от автентичната версия и мога да дам инфо по въпроса

MochaOnMyLips
05-12-2010, 07:36
Не отричам, че сексът е отговорност, дори напротив. Казвам само, че целомъдрието по никакъв начин не те извисява духовно. Това, че сексът е отговорност, в никакъв случай не значи, че секс (преди брака) не трябва да се прави. Това, разбира се, си остава личен избор, а на хората им е разрешено да правят, каквото си поискат.
Отхвърлям девствеността до брака, защото е нещо глупаво. Отхвърлям и всичките ку*вички, които лягат с всеки втори по същата причина.

офтопик: А с разводите и повторния брак какво правим? Зашиваме се?

GalaxyEater
05-12-2010, 08:01
Колкото по-на запад или на изток тръгнем от източна европа и близкия изток, толкова по-ясно става, че нещата не само с религията, а и с традициите, културите, маниерите и всичко духовно са парадоксални.
Ако успееш добре да си изиграеш ролята си на местен, цялото духовно наследство, за народа/религията ти, може да ти служи изключително полезно при различни ситуации.
Представи си колко отвратена ще бъде мюсюлманска касиерка, ако в супермаркета й подадеш свинско, за да го отчете на регистъра
"Съжалявам, господине, против религията ми е дори да пипам свинско месо, може би ако го държите вие..."
"О, АМА РАЗБИРА СЕ, КАК МОЖЕ ДА СЪМ ТОЛКОВА НЕДОСЕТЛИВ Извинете, госпожо, трябваше да се досетя, особено след като носите и бурката си, вината е изцяло моя."
Интересното е, че нито свинското отравя мюсюлманите, нито бурката е задължителна част от женското им облекло.
Дори в Иран жените са свободни да не слагат плат на главата си, ами имаше ли забрадки в "Перла"? Ако не се лъжа жените в сериала дори носеха панталони, що за безсрамие, Турция?! Потомци на османската империя, ама друг път.
Сега представяш ли си как се е хилила същата касиерка, като си напускал супера с наведена глава. Мазно, нали?
Съвет, ако не си родом от Англия - британците особено не обичат, когато някой си имигрант от бившия съветски блок научава повече за културата им, ако се правиш на неразбираща те с удоволствие ще те излъжат, но това, което не знаят е предимство за теб. В този случай всички печелят.
И затова ако ти е удобно и си съгласна, ако намериш някъде петиция против провеждането на закона "Шария", драсни един подпис.
Не се давай на англичанина, още по-малко на мюсюлманския англичанин.