PDA

View Full Version : Не тръгва...



transformable
05-05-2010, 13:46
overclock-си пц-то и сега не тръгва... Ни приема ни предава... Не се включва нищо.. Да ли е изгорял :(

doomkillerr
05-05-2010, 14:12
overclock-си пц-то и сега не тръгва... Ни приема ни предава... Не се включва нищо.. Да ли е изгорял :(

А ти какво имаш в предвид под "не тръгва" - изобщо не реагира при натискането на "Power" бутона ли? Ако е така пробвай да нулираш Биоса, като използваш "дъмпера" на дъното, който е за тази цел или махни батерията за 1-2 минути, до като се разредят кондензаторите! Ако след това пак не тръгва, най-вероятно е изгорало или захранването или дънната платка, но си оставям вратичка и за други възможности... :-o

П.С. - Да не забравиш да изключиш компа от електрическата мрежа, преди да пипаш каквото и да е нещо по него въпре, защото има възможност за получаване на статично електричество и по такъв начин да изгориш някоя част, ако още е здрава... :)

transformable
05-05-2010, 14:14
overclock-си пц-то и сега не тръгва... Ни приема ни предава... Не се включва нищо.. Да ли е изгорял :(

А ти какво имаш в предвид под "не тръгва" - изобщо не реагира при натискането на "Power" бутона ли? Ако е така пробвай да нулираш Биоса, като използваш "дъмпера" на дъното, който е за тази цел или махни батерията за 1-2 минути, до като се разредят кондензаторите! Ако след това пак не тръгва, най-вероятно е изгорало или захранването или дънната платка, но си оставям вратичка и за други възможности... :-oВключвам го не стартира.. Отворих го за да видя да ли процесора да не би да е прегрял нещо... Беше доста топъл,но след 15 мин се охлади и пак не тръгна... Ще пробвам това което ми каза,но не разбирам много от пц-та и т.н.. :-x

ludikalinki
05-05-2010, 15:54
Ами като не разбираш от РС-та за какъв дявол си тръгнал да оверклокваш? Или си чул някъде, че имало далавера да надуеш 2 гигахерцов процесор на 3 гигахерца...
Помисли ли дали дъното поддържа стойностите, които се опитваш да настроиш? Дали паметта може да работи на новата честота или ще издържи допълнителното напрежение? Имаш ли читаво охлаждане, което да е в състояние да отведе допълнително генерираната от процесора топлина поради по-високата тактова честота?
Аз се мъчих повече от два месеца с едно дъно на Асус (P5Q-E), което не искаше да разпознае 16GB OCZ Gold памет. Писах в какви ли не форуми на Асус, на OCZ, но... така и не успях да накарам системата да се държи стабилно с толкова памет, и я оставих на 12.
Преди да ресетнеш биоса с този джъмпер изключи захранващия кабел както те посъветваха по-горе и натисни бутонът за включване. По този начин токът, който се е задържал в кондензаторите, ще "излезе".
Като цяло не се препоръчва да променяш работните честоти на нито един компонент ако не знаеш какво правиш. Рискуваш да изпържиш всичко :)

Cybershot
05-05-2010, 17:15
Кажи ми какво пипа, докато го клоква?
Ако си пипал само множителя и входната честота, постът на @doomkiller ще те оправи, въпреки че когато напрежението е недостатъчно ПСто пак тръгва и излиза черен екран и ти изписва че е неуспешен овърклока и можеш да се върнеш БИОС или да продължиш по дефоулт настройки (демек не клокнат).
П.С Кажи ми какво променя и колко (точно ми кажи колко бутна честотата и множителя и какъв ти е процесора)
Ако си пипал напрежението 100% си го изгорил.
Ако е прегрял по принцип БИОС има опция при определени градуси да се гаси и като истине може да се пусне.

Petrow
05-05-2010, 17:24
Аз лично го учих това за oveclock-a че е доста голяма грешка да го направиш... а й не мога да разбера защо го правите.. като дори при успешен overclock не се усеща разликата (поне така съм чул )

doomkillerr
05-05-2010, 17:30
Аз лично го учих това за oveclock-a че е доста голяма грешка да го направиш... а й не мога да разбера защо го правите.. като дори при успешен overclock не се усеща разликата (поне така съм чул )

Ами то това си е мания... Вземаш си нова машина и я клокваш, слагаш водно охлаждане, вдигаш напрежението и от една средностатистическа машина правиш по-добра... Все пак всичко си е относително. При клока чувствително се скъсява живота на всички елементи на РС-то. :? Аз примерно съм си клокнал процесора (10%) и Рам паметта за да работи на по-голяма честота (тя си е клокерска). Преди време и Видеото бях клоквал, но след тестове видях колко може да се постигне и го върнах обратно към заводските честоти (видеото заводски е клокнато малко), защото в момента игри много рядко пускам, пък и да пусна някоя я играя най-много 10-15 минути. По скоро ми прави кеф да тествам машината на новите заглавия! :)

Cybershot
05-05-2010, 17:38
Аз лично го учих това за oveclock-a че е доста голяма грешка да го направиш... а й не мога да разбера защо го правите.. като дори при успешен overclock не се усеща разликата (поне така съм чул )

Овърклока единствената полза от него е ако ПСто ти е по-старо да го направиш по-бързо с минимално финансиране.
Иначе е голяма мания, колко му е предела (както при колите, искаш да пробваш колко може да дигне), ако не му разбираш, не се занимавай!

bonbogoko
05-05-2010, 17:44
Живота на компонентите е средно 5 до 10 год., но преди това вече ще са тотално морално остарели. Компонентите са клок се подбират внимателно, не можеш да очакваш стабилен овърклок със захранване китаец Noname, дъно Asrock и там няква евтина памет. Компонентите са малко по-скъпи. Инак овърклока се използва масово - имаш по-нисък клас проц. го буташ до по-висок, ама си трябва първо солидно захранване и охлаждане и второ опит - не става - тук и там да натиснеш. Има си граници, които кат пресечеш от хубав прос вече мож да си имаш ключодържател. Така че към автора, нулирай биоса, като извадиш батерията или с джъперите и не се занимавай с неща, дет не разбираш. 8)

asp1r1n94
05-05-2010, 19:09
Компонентите са клок се подбират внимателно, не можеш да очакваш стабилен овърклок със захранване китаец Noname, дъно Asrock и там няква евтина памет.
Какво против Аsrock ,от 4 години ми е и нямам проблем!

bonbogoko
05-05-2010, 19:19
Че кой ти е казал, че имам нещо против малката сестра на Asus, напротив първия ми комп още от време оно беше с Asrock K7VM2 и Duron се клокваше с нея от 1300 на 1500 Mhz. Дадох пример че от нищо нещо не става, не можеш да изтискаш повече от low end решенията. 8)

L0ST
05-05-2010, 19:26
Мен лично ме съмнява да го е изгорил. От 6-7 години клоквам всичко - процесор, рам, видео и до сега не съм успявал да изгоря нищо макар и да клоквам на "предела" им, но разбира се преди клок чета по форуми, сайтове и т.н., при клок се усилва постепенно, наблюдават се волтажи, температури и т.н. .

Не знам защо си помислих, да не би да му е изгоряло захранването - примерно едвам е държало рпеди клока и след клока не е издържало, не знам дали е възможно де...

Аз имам едно c2d дето го клоквам на 100% със боксов охладител и стокови волтажи и си кара по 24/7 абсолютно стабилно и държи по 30 градуса на idle, добра партида предполагам.

Petrow
05-05-2010, 19:48
Клоквайте бе давайте... после пускайте теми .. " Не тръгва" :?

bonbogoko
05-05-2010, 19:54
Спок, истински клокър никога няма да пусне тема, тези дет пускат теми са леймъри, които нямат нищо общо с нас. За да си клокър трябва четене, а те без да четат пипат и после плачат. 8)

Petrow
05-05-2010, 19:56
Аз съм си много спокоен 8-) ,признавам си не мога да overclock-a но неискам и да пробвам защото знам че ще го объркам,като незнаеш по добре непипай..

Cybershot
05-05-2010, 20:13
Мен лично ме съмнява да го е изгорил. От 6-7 години клоквам всичко - процесор, рам, видео и до сега не съм успявал да изгоря нищо макар и да клоквам на "предела" им, но разбира се преди клок чета по форуми, сайтове и т.н., при клок се усилва постепенно, наблюдават се волтажи, температури и т.н. .

Не знам защо си помислих, да не би да му е изгоряло захранването - примерно едвам е държало рпеди клока и след клока не е издържало, не знам дали е възможно де...

Аз имам едно c2d дето го клоквам на 100% със боксов охладител и стокови волтажи и си кара по 24/7 абсолютно стабилно и държи по 30 градуса на idle, добра партида предполагам.

абе момче ти вярваш ли си?
Който и да е процесор от c2d серията не можеш да подкараш на клок от 100% със BOX охлаждането му, който да е 24/7 и да държи 30 градуса, пък волжата ти направо ме утрепа....
Това което си написал и Господ не може да го направи!

L0ST
05-05-2010, 20:27
Мен лично ме съмнява да го е изгорил. От 6-7 години клоквам всичко - процесор, рам, видео и до сега не съм успявал да изгоря нищо макар и да клоквам на "предела" им, но разбира се преди клок чета по форуми, сайтове и т.н., при клок се усилва постепенно, наблюдават се волтажи, температури и т.н. .

Не знам защо си помислих, да не би да му е изгоряло захранването - примерно едвам е държало рпеди клока и след клока не е издържало, не знам дали е възможно де...

Аз имам едно c2d дето го клоквам на 100% със боксов охладител и стокови волтажи и си кара по 24/7 абсолютно стабилно и държи по 30 градуса на idle, добра партида предполагам.

абе момче ти вярваш ли си?
Който и да е процесор от c2d серията не можеш да подкараш на клок от 100% със BOX охлаждането му, който да е 24/7 и да държи 30 градуса, пък волжата ти направо ме утрепа....
Това което си написал и Господ не може да го направи!


Хващаме ли бас? Абсолютно сериозно ти говоря, ако не знаеш по-добре не пиши. Мога да ти пратя един шот от преди няколко месеца на евереста да идиш за клока и волтажа, температурата не съм я снимал. Сега съм с друг процесор


EDIT:
http://prikachi.com/files/1559199N.jpg


ЕДИТ2:

Оф не бе, не 30 градуса, държи към 40-45, щех да пиша 40, техническа грешка, пък и никога не си проверявам коментарите - мързел. Държи си към 40-43 градуса със бокс-а, но не повече

Cybershot
05-05-2010, 20:42
А ти правиш ли разлика между Core 2 Duo и Pentium?
Мисля че този процесор е към фамилия Pentium, не към Core 2 Duo.
Относно напрежението те поздравявам за сполучливата бройка!

L0ST
05-05-2010, 20:58
Попринцип както казах, преди да клоква чета по форуми. Не съм сигурен наистина дали не е dual core pentium, но при купуването ми казаха, че е c2d и сега при търсене на модела за клок първо ми узлиза: Intel Core 2 Duo E2140/E2160 Overclocking Results
Така че, де да знам :lol:

Стар процесор, но оже скоро да го сложа да направя още един тест, ще му сложа някой хубав охладител и ще видя до де мога да го дигна :D

transformable
05-07-2010, 08:13
Захранването е изгоряло.. Оправих го 8)

bonbogoko
05-07-2010, 08:19
Браво и не си прави експерименти с китайски захранвания че следващия път може друго да отиде. Почети преди да правиш какъвто и да е клок и виж дали с направения клок имаш реален прираст в произовдителността, да не е само за спорта. Купи си хубаво захранване и охлаждане на всички ключови елементи - мосфет, охлаждане на проца да не е фабричното въпреки че за лек клок и то върши работа. И внимавай гаранцията отива и после да не получиш изгорял проц, вместо бърз/ 8)

DarkAngelOfHope
05-07-2010, 09:02
Абе кой ви излъга че с AsRock не може да се прави Overclock ? Аз стария си процесор от 2.8 го клокнах до 4.2 GHz и сигурно щеше да може и повече ако захранването не беше 255W :D (Процесора беше Intel Celeron D336) + това AsRock пуснаха едно тестово дъно с което само с една настройка ти клоква процесора на 100%, но тъй като е тестово ставаше само с един модел на Intel C2D ... :)

и като клоквате ... заключвайте честотите на видео картата и на Рам паметите че незнам дали ще опушитее процесор или дъно ... ама видеото може да замине ... :)

doomkillerr
05-07-2010, 09:42
Аз се чудя само, какви са тези клокове за които говорите на 100% без да пипате волтажите на процесора и температурата се вдига само с 10 градуса при боксов охладител... :shock: :shock: :shock:

За мен това е НЕРЕАЛНО! :? Може евереста да пише, че е клокнат процесора двойно, но фактически това е заблуда! Процесора работи на доста по малка честота, защото ако не му подадеш повече ток, няма как да стане този "мощен" клок! 8)

П.С. - Може и да греша (в което силно се съмнявам), но дори и по някакво чудо да стане клока, колко време мислите ще издържи този процесора?!?! :?

То клока най-добре става ето така:
http://www.youtube.com/watch?v=AdbsnEYr0wA&feature=related

DarkAngelOfHope
05-07-2010, 09:53
Ами за това въпросното дъно което споменах ... сигурно само си вдига волтажи и т.н., просто си има настройа за 100% клок, с температурите също незнам как стоят нещатата там ... колкото до клок-а при мен ... ест. бях вдигнал волтажа на процесора и за охлаждането се бях погрижил (4х8см + 1х12см перски за кутията и Freezer 7 Pro за процесора)

Трябва някой ден да се хвана и да видя какво може Е5300 :)

L0ST
05-07-2010, 14:14
Напълно реално си е. Няма как да ви докажа, затова не смятам и да споря.

http://www.tomshardware.co.uk/forum/244921-11-another-e2140-success
http://www.overclockers.com/forums/showthread.php?t=513496

Първите резултати от google za OC e2140

Това ми е последният коментар тука - винаги ще се намерят хора, които ще спорят, няма смисъл и аз да продължавам - безсмислено е.

Ади със здраве и заминавам да търся некви лекарства, че едвам мърдам

Cybershot
05-07-2010, 14:30
Има нещо особено в този процесор :-o
Естествено че след клок се правят тестове за стабилност и т.н. въпреки че на мен първата ми работа би била някой бенч да пусна :D

darkPaladin
05-08-2010, 05:50
Трябва да сте садисти,с компа си за да направите overclock

Cybershot
05-08-2010, 06:51
10х200 до 10х230 ли го докара?
Мисля че може и повече да се извади, виж следващия път и температурите как са.
Бях гледал един Феном със пуснат SmartFan (не е клокван) вентулатора почна да върти 30мин след пускането на ПСто 8)

L0ST
05-08-2010, 09:52
10х200 до 10х230 ли го докара?
Мисля че може и повече да се извади, виж следващия път и температурите как са.
Бях гледал един Феном със пуснат SmartFan (не е клокван) вентулатора почна да върти 30мин след пускането на ПСто 8)


И аз така мисля, един подобен го бях вдигнал от 2.0 до към 2.6-2.7 и работеше доста стабилно, но бая грееше. Мисля, че и видеото може да се дигне още. При видеото като се дига с по малко и всекипът се прави тест там за artefacts (не съм мн сигурен дали така му се викаше).

Cybershot
05-08-2010, 13:44
И все пак друго си е Intel 8)
Тия Athlon-и при клок греят като Котлони :D
Феномите са бая податливи, пък и преди си копуваше двуядрен Феном и имаше голям шанс да стане четириядрен :) Сега незнам дали са оправили този "бъг" но е голяма далавера.
П.С и Кеш можеше да отключиш (от 6 на 8МБ как звучи :D )

L0ST
05-08-2010, 13:51
И все пак друго си е Intel 8)
Тия Athlon-и при клок греят като Котлони :D
Феномите са бая податливи, пък и преди си копуваше двуядрен Феном и имаше голям шанс да стане четириядрен :) Сега незнам дали са оправили този "бъг" но е голяма далавера.
П.С и Кеш можеше да отключиш (от 6 на 8МБ как звучи :D )

Звучи ми нерелано "отключване а кеш", но е споря - може и да е възможно.

Иначе преди имах един едноядрен Athlon, наистина бая грееше, след клок, докато вървеше някоя игра си дигаше 70-80 градуса :lol: