PDA

View Full Version : Инцидент в "The mall" в София



hhhtttyyy
05-05-2010, 20:43
Добър вечер, искам да разкажа за един инцидент в търговския център "The mall" в София и за това какво беше отношението на служителите на мола към клиентите, за начина на отразяване на случая в медиите и за един дребен пример как "стават" нещата в България. Инцидента се случи вчера привечер (по-надолу съм го описал подробно). След като се прибрах писах на Информационна агенция "Фокус" с информация за инцидента, с вярата, че новината ще бъде публикувана коректно. Новина не беше публикувана снощи, а чак днес след обяд в 13:34. Ето я публикуваната новина - ht tp: // focus - news .bg/ ?id= n 1390306 . Да подчертая, че аз не съм Борис Петров. Моето писмо изобщо не е взето под внимание. Ето какво написах в това писмо:

"""""

Здравейте, искам да Ви изпратя новина.

Стана инцидент в новия търговски център "The mall" на бул. "Цариградско шосе" в София. Главното входно фоайе на първия етаж на търговския център се наводни с много неприятна на цвят и мирис вода. Водата идваше от магазините на "Germanos" и "Phantasya", които се намират точно срещу главния вход на мола. Инцидента стана към 19:30 часа. Водата беше кафеникаво-ръждива на цвят и миришеше лошо. Самият инцидент не е толкова основната новина, колкото реакцията на охраната и цялата управа на мола. Водата напредваше бавно и достигна асансьорите и ескалаторите. Нито асансьорите, нито ескалаторите не бяха спрени. Все пак, мисля, че така се прави от мерки за сигурност да не стане друг инцидент - с токов удар например, който би застрашил живота и здравето на хората, ползващи асансьорите и ескалаторите. Водата напредваше и очевидно все още нищо не можеше да се направи да бъде спряна, но евакуация не беше предвидена. По едно време се качи човек, който очевидно има някаква ръководна длъжност в хипермаркет "Carrefour", който се намира в подземния етаж (под наводнения етаж). Този човек говори с някой от главните охранители. Това, което дочух от разговора им беше: човекът от "Carrefour" каза на другият да направят всичко възможно да спрат водата, защото няма намерение да затваря магазина предварително, защото щели да дойдат още много клиенти. Очевидно печалбата на тези хора е по-важна от живота и здравето на собствения им персонал и техните клиенти. На полуетажа между първия етаж и хипермаркета паднаха няколко големи парчета от тавана - водата беше успяла да пробие там. За щастие това стана на място, където не преминават много хора. Някои от ескалаторите спряха - може би се повредиха или се включи някаква защита от водата, но очевидно не бяха спрени от човек, защото останалите работеха хаотично. Асансьорите продължаваха да се движат, въпреки че, водата влизаше в кабините, когато се отвориха вратите и хората, слизащи от асансьорите стъпваха в 4-5 см. мръсна вода. Причината за аварията не беше ясна, нито защо водата беше кафява и миришеше лошо. Продавачите от съседните магазини се опитваха с парцали, метли и други подръчни средства да спрат водата да не влезе в техните магазини, но безуспешно. Охранители и други служители на мола тичаха насам -натам, но никой не предприе никакви адекватни мерки за сигурността на посетителите. Дори не беше спрян потока от влизащи клиенти в търговския център. Някои съседни магазини, незасегнати от водата , започнаха да затварят. Очевидно някои им беше дал заповед да затварят за по-безопасно. Но никой не се погрижи за евакуация на мола. Водата влизаше в контакт с осветителни тела и други електрически системи. Очевидно водата пробиваше и на долните нива - освен падналите парчета от тавана на долното ниво, някои хора разказваха как имало и паднали парчета мазилка върху коли на паркинга, който се намира още едно ниво надолу. Управата на търговския център щяла да им "запуши" устите с пари, за да не предявят обвинения(това го разказваха другите зяпачи). Инцидента напомни за слуховете, че търговският център е строен много некачествено в бързината да отвори по-скоро. Много хора коментираха как десетки магазини и заведения не бяха отворени в деня на откриването на мола. Това говори, че помещенията са предадени на ползвателите им в последния момент и те не са имали време да си аранжират магазините и заведенията до откриването, което от своя страна говори за това, че до последния момент е имало строителни дейности по мола. Освен това посетители на тоалетните и кино "Арена" разказват, че вътрешните помещения и коридори (където се намират тоалетните и през които излизат зрителите на киното от залите след филмите) се довършвали и след откриването на мола и там било склад за строителни материали и все още се разхождали майстори. Днешната авария повдига въпроса за качеството на сградата от една страна и за подготовката за действия в аварийни ситуации на персонала. Трябва ли хората да се безпокоят за своята безопасност и живот, когато посещават този търговски център?!? Аз излязох от сградата около половин час след началото на аварията , вече уплашен за своята безопасност, защото водата настъпваше из целия първи етаж, а всички електрически системи си работеха, създавайки голяма възможност за трагедия. Все още нямаше никаква евакуация на присъстващите в мола, даже други хора си влизаха свободно. Малко преди да изляза един охранител се развика "БЕЗ СНИМКИ!!! БЕЗ НИКАКВИ СНИМКИ!!! СПРЕТЕ ДА СНИМАТЕ!!!", един младеж, който снимаше попита "Не сме ли в свободна държава?!", отговора, който последва беше, цитирам: "Тук аз съм властта, спри да снимаш, да ти е*а майката!!!". И други снимащи зяпачи бяха заплашвани с обиди да спрат да снимат! Един човек каза, че пише на медиите за случката, след което беше заплашен, че нямало да има никакъв резултат, защото те били по-големи от която и да е медия! За това реших аз да напиша това писмо, за да видя дали наистина са по-големи от медиите или има медии, които не се страхуват... Докато бях там (до към 20:00 часа) не бяха повикани никакви официални власти - полиция, пожарна или дори линейка (имаше нужда - една възрастна жена се стресна от гледката и и стана лошо и седна на една от пейките в фоайето).

Надявам се, че наистина не сте страхлива медия и ще публикувате новината....

Лека вечер!

""""

Твърдя, че всичко написано в това писмо е точно това, което видях и чух! Днес на обяд си помислих, че агенция "Фокус" няма да публикува новината и за това реших да пратя същия текст до други медии. Пратих го в btv, nova телевизия, БНТ и телевизия "Европа". Не видях нито една реакция от тези медии. Очевидно в това, което чух там има нещо вярно - очевидно има натиск върху медиите. Няма свобода на словото... Ако просто сравня това, което наистина се случи и това, единствената информация в медиите (Агенция "Фокус", 13:34) има огромни разлики!!! Най-важното, както написах и в писмото, изобщо не бяха спазени най-простите правила за безопасност в аварийни ситуации!!!

Днес питах един мой приятел, който работи в един магазин в мола какво е чул за случая. Той реши да ми сподели, защото сме доста близки, като ме помоли да не казвам на никой, защото му било казано да си мълчи, иначе не само ще го уволнят ами и можело и "да му се случи нещо". Каза, че става дума за много сериозен конструктивен проблем на сградата. При много бързото строителство има някои пропуски и това сега се отразявало. Имало проблеми и на други места, но те умело се прикривали... Имало сериозни подкупи на комисиите, които одобряват сградата и дават разрешителни за ползване...Каза ми го с такъв страх - чак се оглеждаше, въпреки че нямаше никой наоколо! Мисли да напуска магазина и ми препоръча повече да не стъпвам в мола...

Реших да пиша в този форум за да създам дискусия. Мисля, че трябва да имаме доста по-силна гражданска позиция! Не ме разбирайте погрешно, нямам нищо против мола, даже доста ми харесва, но искам да знам, че като посещавам каквито и да е публични места и сгради (че и жилищни сгради) съм в безопасност, и че моето семейство е в безопасност, както и всички останали хора са в безопасност. Нека господата, управители от мола да обяснят публично и подробно:
Какво се случи вчера и каква е причината?
Защо не бяха спазени най-основните мерки за безопасност - спиране на асансьори и ескалатори, евакуация и т.н.?
Защо охранителите и другите служители нямаха никаква представа какво да правят в такава ситуация и дали изобщо те са минали през някакво обучение за действия в аварийни ситуации???
Защо беше забранено на зяпащите хора да снимат и защо имаше желание да се потули историята???
Защо лъжат в медиите? Защо не искат да разкажат какво всъщност се случи??? Инцидента не беше овладян бързо (даже не знам за колко време, но за 30-40 минути изобщо не беше овладян, даже се беше разраснал в пъти спрямо началото!!!); имаше голяма опасност за посетителите (основно тези, които ползваха ескалатори и асансьори), но въпреки това нямаше евакуация, даже влизаха и нови посетители - тези са основните различия между истината и новината, има и други...
Как ще ни докажат, че сградата е наистина безопасна за нас и как ще се защитят срещу слуховете, че са подкупвали институциите за да им одобрят сградата???
Защо наистина доста магазини и заведения не са били отворени в деня на откриването на мола??? Защо е имало довършителни работи в сградата след откриването и???

Аз мисля, че подобни въпроси трябва да се задават и на други обществени сгради с голяма посещаемост, особено другите молове, за които също има подобни слухове...

Коментирайте, нека се получи една дискусия, нека да проявим гражданско съзнание!!! Пуснете тази тема (или линк към нея) и в други форуми, които посещавате, за да може наистина да се раздвижи наистина гражданското съзнание!!!

Сега ми е интересно дали и върху модераторите от Дата.бг ще се окаже натиск да изтрият темата..............

Лека вечер!

copy/paste от форума на data . bg от раздел "На лафче ;-)", поради невъзможността да се пускат линкове към други сайтове от нови петробители

semantics
05-05-2010, 20:50
От днес нататък над теб тегне обвинение в антидържавна дейност и реакционни практики, а най-големият ти ужас ще се казва Canis_Dirus.

Canis_Dirus
05-05-2010, 21:00
Това са долни инсинуации на дребни душички, които само завиждат на величието на МОЛА! :-x :-x

МОЛОВЕТЕ са най-здравите, стабилни, качествени и сигурни конструкции в света!
:grin:

shadow4e
05-05-2010, 21:21
Каква точно е целта на темата? Такива теми само с копи-пей хич не обичам.

Иначе една приятелка е била там тогава и ми разказа с две думи.

Canis_Dirus
05-05-2010, 21:25
Каква точно е целта на темата? Такива теми само с копи-пей хич не обичам.

Иначе една приятелка е била там тогава и ми разказа с две думи.
Целта е да се разпространяват лъжи и да се злослови против МОЛА!
Темата не само трябва да бъде заключена, ами и модерирана, а на ямстото на първото мнение да се сложи хвалбествено слово за МОЛА!

shadow4e
05-05-2010, 21:50
А ти не лъжеш ли работодателя, че работиш. :D

По темата: това, че някои магазини не са били отворени, не е гаранция, че сградана не е построена добре. В другите молове беше по същия начин. Ходила съм само в Аутлета и даже не беше сложена настилка в част от магазините само и само да се отворят магазините навреме, стоките бяха мръсни. Така че не само за Дъ Мол могат да се очакват такива неща.
Надявам се подкупените да са си затваряли очите за дребни неща и да не слушаме по новините за нова трагедия.

EndlessNights
05-05-2010, 22:20
кур за темата ти бе

Canis_Dirus
05-06-2010, 07:39
На някого ще му се отнемат правата май!
Или това е просто част от рекламната стратегия на новия онлайн МОЛ

www.mall.teenproblem.net

Очаквам това да бъде най-големият виртуален мол и да измести реалните такива!

m1nik
05-06-2010, 09:16
Вчера четох за това...

голям автогол още в началото, но племето е тъпо и ще продължи да ходи...

Няма да оправиш държавата, ако ще още 100 такива теми да пуснеш..в още 100 различни форума..Не казвам, че всички други не се възмущават, или, че лъжеш за всичко написано по-горе..казвам, че от темата смисъл няма..темата и с 987654321 страници да стане..се тая..мола няма да бъде постоен наново..

а Canis_Dirus не е интересен :)

realantisocial
05-06-2010, 10:51
В днешната преса има материали по въпроса.

BlackWings
05-06-2010, 23:57
Това ако е истина , повече там няма да стъпя.

OtherSide
05-21-2010, 20:33
дамм добър старт за новия мол
определено ще му върви като по..... вода :D

myNameIsImmortal
05-21-2010, 20:53
С това клипче да не би да искат да си рекламират стоката в магазина, и че има 10%-тово намаление :lol: :lol: