PDA

View Full Version : Препоръчайте дъно за процесори сокет LGA775



ludikalinki
05-07-2010, 11:15
Здравейте,
преди около 2 години и нещо си сглобих една хубава система с идеята да я използвам за тестов сървър. Накратко конфигурацията:

Памет: OCZ2G80016GQ, 16GB (4x4GB) Q/C Kit
CPU: Intel Xeon x3360
Дъно: Asus P5Q-E
Видео: MSI RX3650, 512MB GDDR3
Захранване: CoolerMaster RealPower 52
Охлаждане: Asus Triton 78

До тук добре :)
Сложих всичката памет, буутнах, тръгна... рестартирах - и до тук :) Не минава POST, не изписква след като стартирам системата.
Писах на сума ти места -
http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?49959-No-POST-with-16-GB-of-RAM&p=343068&highlight=
xtremesystems.org
и къде ли не.
Според мен самото дъно не може да се справи с толкова много памет. Имате ли някакви препоръки за хубаво дъно? Предпочитам Asus :)
Благодаря!

doomkillerr
05-07-2010, 12:54
Ти ни взе за канарчета бе....Преди 2 години си сглобил системата и не може да я подкара и само пише по форуми.Първо ако наистина имаш такова нещо в линка ,койо си дал към другия форум са ти обеснили защо не тръгва.Второ не ми се вярва да си дал една купчина пари и това да си седи две години да прашасва,защото този процесор сега е 500 и нещо лева,а преди 2 години ,когато е излезнала тази серия е бил тройно и четворно сигурно по скъп.Хайде в друг форум бягай да залъгваш!!!!!

Точно така си е! Момчето ни взе за балъци тук! :D Първо до колкото видях в другия форум е намерено решение на проблема! Момчето, което е писало там темата, със сигурност не е потребителя "ludikalinki"! :? Постингана е стабилност на системата, чрез сяна на БИОСА и вдигнати волтажи на Рам паметта! :)

П.С. - Най ми хареса, това че си е взел тази система за тестов вървър... - че кой би ти дал 4000 лв. за сървър, който ще ползва само за тестване?!?! :razz: :razz: :razz:

ludikalinki
05-07-2010, 13:25
Оф... Ако искайте-вярвайте.
Да, системата си стои две години.
И вие какво очаквате, да постна в американски форум използвайки ник ludikalinki?
В другия форум не е намерено решение на проблема, само съвети, които се опитвах да следвам, и се отказах.
Нямам намерение да ви доказвам, че тази система физически съществува.
Явно... вместо конструктивни съвети получавам само насмешка.
Айде останете си със здраве :)

doomkillerr
05-07-2010, 13:49
Явно си забравил, какво си написал на края на темата:


Well... I made some progress here :)
I am not sure if this is because of the BIOS version, or I just somehow did set the right values, but my system is stable now.
I've reverted BIOS to 1402.
Then set timings to 6-5-5-18, Frequency to Auto, POST shows 400 MHz.
DRAM Read Training is Disabled;
Ai Clock Twister is Light;
DRAM Voltage is 1.88, NB - 1.28.
Everything else is AUTO.
1402 might not be the best version, but I'll better wait for Asus to release version after 1703. I mean the settings could be correct regardless the BIOS version.
I hope the voltages are not too high.

8)

dPa3HuTeJl
05-07-2010, 13:57
Абе човек знаеш ли защо си мислят че е ебавка ?? Защото си пръснал 3000-4000лв. за такава машина и при най-малкия проблем си я оставил в мазето да хваща паяжини ... и на мен не ми се вярва :? И кви са тия форуми ? Ти в пещера ли живееш.. знаеш ли че навънка има магазини за компютри който могат да ти го оправят за 1-2 часа мах. Ето защо темата е ебавка .. :D

ludikalinki
05-07-2010, 14:18
Ами да ти кажа... не съм в България. Това едно. Второ... преди да заподозря паметта или по-скоро невъзможността на дъното да я подкара си мислех, че имам проблем с биос-а. Свалих си най-новия от сайта на Асус и флашнах. Системата умря. Помислих си, че съм прецакал самия чип. Свалих дъното и го занесох в магазина, от който съм го взел. Опитах се да обясня какво е станало и дали биха могли да ми флашнат биоса. Те отказаха - те не се занимавали с флашване. Брей... Отидох после при хората, от които съм купил паметта. Там размениха местата на чиповете, и направиха restore от втория чип на първия. Казаха да сваля най-новия биос. Е, свалих го, флашнах и пак дърво. Вадих чиповете, сменях им местата. От много вадене на единия се счупи крачето. Рових из нета за чипове, търсих програматори... ама са доста скъпи. Намерих най-накрая един германец, който флашваше чипове. Поръчах си, пристигна чипът, сложих го... Сетих се, че може наистина да не е от биоса, а някакъв компонент да прави проблем. И махнах един блок от паметта. Тръгна.
Отворих тикет с Асус, звънях им. Тяхното оправдание - ами тази памет не е в ASUS Qualified Vendor List. Така че не можем да ви помогнем.
А и какво мислиш ще направят в магазин за компютри? Паметта просто е много, повишаване на напрежението на северния мост не помага, настройки на тайминги също. Аз вярвам много повече на форума на производителя на паметта OCZ от колкото на магазините за компютри.

Идеята на темата беше дали някой има опит с дъна Асус да препоръча някое. Но както е казал народът: Помогни си сам, за да ти помогне и Господ; На вълка му е дебел вратът, защото си върши работата сам.

doomkillerr
05-07-2010, 14:18
Абе човек знаеш ли защо си мислят че е ебавка ?? Защото си пръснал 3000-4000лв. за такава машина и при най-малкия проблем си я оставил в мазето да хваща паяжини ... и на мен не ми се вярва :? И кви са тия форуми ? Ти в пещера ли живееш.. знаеш ли че навънка има магазини за компютри който могат да ти го оправят за 1-2 часа мах. Ето защо темата е ебавка .. :D

А има и нещо друго! Преди човек да тръгне да хварля тези пари ще се консултара най-малко с 3-4 човека дали конфигурацията ще е сполучлива, дали няма да стане някой проблем, както в случая че дъното прави проблеми с толкова много памет и т.н. Не мога да разбера, защо продължава да ни замазва очите с това "Оф... Ако искайте-вярвайте. " :-x

ludikalinki
05-07-2010, 14:25
Явно си забравил, какво си написал на края на темата:

Не, не съм забравил.
Целият проблем е, че системата не е стабилна. В смисъл тръгва, минава POST, зарежда операционната система. И... забива. Или буутвам диагностично СД, стартирам тестове на паметта, и почват грешките. Или буутне, зареди ОС, пускам Prime95, и забива. Като махна захранващите кабели и натисна бутонът за включване за да се разредят кондензаторите, след това я изчакам около 15 минути - пак тръгва. Но не можеш да разчиташ, че няма да забие отново :D
"Прашасва" защото нямам много време да се занимавам. Като я подкарам в скоро време ще направя скрийншот...

loveUpeps4o
05-07-2010, 14:36
"Прашасва" защото нямам много време да се занимавам.
Много ти станаха лъжите! Ходи да пишеш в друг форум!

doomkillerr
05-07-2010, 15:13
А проблема да не е пък от процесора, защото като гледам в сайта на Asus - http://usa.asus.com/product.aspx?P_ID=BnbKt78D3Oz4qtge в секция "CPU Support List" няма подръжка на "Xeon" процесори, също както и няма подръжка за дадената памет! Точно за това те питах, като си поръчвал компонентите не си ли се поинтересувал дъното каква памет подържа, какъв процесор и т.н. То за това, като си се обаждал на подръжката на дъната "Asus", правилно са ти казали, че щом тази памет я няма в списъка с подържана памет не могат да ти помогнат! Тези памети от списъка те са ги тествали на даденото дъно и не е имало проблеми, каквито в момента ти имаш. Има вероятност компонентите да не си пасват и за това, каквото и да направиш, може и да не стане нищо!

П.С. - А защо точно "Asus" дъно искаш? Ето ти едно дъно, което си е сървърно, подържа до 8GB памет, но и това си му стига: http://www.enicomp.com/shopping/product.php?p=40483

Cybershot
05-07-2010, 15:34
А ти знаеш ли за какво се използват паметите на OCZ?

doomkillerr
05-07-2010, 16:11
А ти знаеш ли за какво се използват паметите на OCZ?

Към кой е този въпрос? :-o

ludikalinki
05-07-2010, 16:11
Ако проблемът беше в процесора нямаше да може да тръгне с по-малко памет. Върви си перфектно с 3-те блока памет, въобще не се замисля. Пробвах да му повиша малко напрежението, клоква без никакви проблеми. Но не мисля, че това е нужно.
Това дъно поддържа процесори на сокет 775. Подобни на Xeon сериите са "десктоп" процесорите Core 2 Quad. Мислех да взема такъв, но се ориентирах към Xeon. Исках x3320, x3330, но ги нямаше... намерих х3360 и го взех.
Изчел съм сума ти ревюта за процесора, за дъното... Доста хора си слагат сървърни процесори, защото имат по-голям кеш и работят по-бързо от десктоп събратята.
OCZ паметите са клокърски. Исках да взема кит, т.е. комплект. Трябваха ми 16 GB защото смятах да инсталирам 2-3 виртуални машини, едната от които ще е Windows Server Enterprise 2008 + Exchange 2007. Междувременно излезе R2 на сървъра и Exchange 2010.
Не знам защо точно Асус дъно - може би въпрос на предпочитания. Дъното е перфектно, но за по-малко памет...