PDA

View Full Version : Есе



jynweytek
05-09-2010, 10:04
Трябва ми есе за вторник на тема "Извади първом гредата от окото си и тогава ще видиш как да извадиш сламката от окото на брат си"
Намерих малко неща по тази тема и написах нещо, но темата не ми е по вкуса особено много,така че просто не се сещам какво да напиша..

Хората обичат да намират грозни черти в другите, да лепят етикети и да заклеймяват. Най-много им се отдава да търсят недостатъци и да се хранят със злобата в сърцата си. Чуждото нещастие също придава смисъл на скучния и монотонния им живот. Хранят се с огризките на своето собствено безочие и пият от чуждите сълзи.
По-голямата част от нас търсят грешките в другите, а забравят за своите собствени нравствени недъзи. Усилията ни да очистим от греха нашия събрат, без преди това да сме опознали и очистили собствената си душа, ще бъдат безплодни. Ние често сме заслепени,прекалено горди и самоуверени. Съдят другите за грешките,които правят и не са способни да разберат,че самите те попадат в омагосан кръг от неправилни решения. Когато даваме оценка за поведението на някой човек трябва първо да се взрем в собствената си душа,да обмислим собствения си начин на живот и след това да се месим в този на другите около нас. Осъзнаването на самия себе си от всеки човек е единственият шанс за едно по-добро и красиво бъдеще за всички хора. Много от нас мислят,че водят някакъв модел за правилен живот,а всъщност се крият зад фалшива външност. Светът на злото е
една своеобразна нравствена килия, в което човекът е заключен завинаги. Затова трябва да се освободим от калта, полепнала по душите ни и да погледнем с топли очи на света около нас.

До тук съм стигнала. Ще съм много благодарна ако някой го продължи поне с няколко реда :)