PDA

View Full Version : Как да избера университет ?



Red_Devil
05-09-2010, 14:40
В момента съм 11-и клас и искам да уча в университет, но не знам как да избера. Математиката ми върви най-много и мисля да правя матура по математика... от другите предмети интересни са ми биологията и химията, по информатика нищо не разбирам, както и по философия. Почти сигурно ще избера София или Варна, но има толкова много университети, че честно казано, ми изглеждат еднакви.. Разглеждал съм няколко сайта и ми е някакво объркано.. не знам точно какво търся. Както и при кандидатстването след 7-и клас, родителите ми ме оставиха сам да направя своя избор и аз ибрах паралелката с най-висок бал :-D . Този избор сега е много важен и е време да го взема, макар че много обичам да правя нещата в последния момент :D
Надявам се на някакви напътствия и препоръки, свързани с най-важното което трябва да гледам в сайтовете, както и с различните възможности за реализация при завършване на съответното ВУЗ..

Dizziness
05-09-2010, 15:31
http://www.kadedaucha.com/?id=223 :)

YouDontKnowMe
05-09-2010, 15:48
За математика, РС науки , ИТ инжинер - Софийския,ФМИ , ето ти по факултети - http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/fakulteti Има огромно разнообразие от специалности.В повечето математически бала е много висок, особено в Компютърни науки и Софтуерно инжинерство. Имаш възможност да държиш 3 изпита по математика- предварителен, математика 1 и математика 2 , като най-високата ти се взима за балообразуваща. Също така се изискват оценките от дипломата по математика и физика, желателно е да са шестици.Може да кандидатстваш и с матура по математика, но коеф. от 3 намалява на 2.5.

УАСГ - Ако умееш да рисуваш , да чертаеш, абе за архитект и инжинер - там. Но задължително ти трябват уроци по рисуване. Математиката също не е лека.
http://www.uacg.bg/UACEG_site/index-bg.html

Технически университет - София - ами за всички други инжинерни, технически специалности. Каквото се сетиш.Там летвата не е толкова висока като в УАСГ и СУ, макар, че си зависи от специалността.
http://www.tu-sofia.bg/index.html

Относно реализация ... Зависи повече от спец. която избереш, от колкото от университета. Ти ако си учиш съвестно, няма да имаш никакви проблеми.
О'кей, за математическите спец. мога да помогна малко:
Компютърни науки и Софтуерно инжинерство - ами сигурно ти е ясно, може да работиш като администратор, поддръжка на мрежи , софтуерен инжинер , общо взето имаш избор. Ако комбинираш после с една икономическа магистратура - няма да е зле.
Математика/Математика и информатика/ Информатика - по-скоро педагогически - преподавател, или да се занимаваш с някаква научна дейност в БАН , ако продължиш обучението си.
Приложна математика/ Статистика - статист , разни изчислителни дейности да извършваш, предполагам

И все пак, поразгледай сайтовете ... Има възможност за обмен на студенти в СУ, по програмата Еразмус , предполагам, че и в другите университети има. Но това е в случай, че владееш чужд език/имаш сертификат за владеенето му.
За СУ- ако нямаш добра подготовка по математика е по-добре да тръгнеш на уроци, изпитите няма да са ти леки, ако не си бил/а в математическа паралелка/гимназия.

Успех :)

Red_Devil
05-09-2010, 17:06
благодаря за коментарите.. но все пак изрично ще гледам да НЯМА информатика, че съм гола вода. Иначе от това, което написа ми изглежда интересно приложна математика, статистика :) .. но ще поразгледам сайтовете разбира се ...

kRisSkOy
06-01-2010, 23:24
братле на първо място сложи тфа което те влече, с което искаш да се занимаваш , след тфа драсни в гугъла и намери уни-тата с такава специалност

jubbacca
06-04-2010, 23:09
С математиката можеш да идеш някоя инженерна специално в различните технически унита, как и в СУ. Отделно казваш, че биологията и химията ти вървят - ами замислял ли си се за медицина? Или пък ветеринарна? Отделно има и специалности само с биология и само с химия ... зависи какво точно те влече. Но нямаш време ... за много мислене! 8)

ZipFail
06-04-2010, 23:32
Първо разбери какво искаш да правиш и след това къде да го учиш ;)