PDA

View Full Version : МВР ще следи електронните комуникации



ludikalinki
05-10-2010, 09:25
Днес сутринта по навик отварям електронната преса и попадам на доста провокативно заглавие:
Skype и GSM под лупа. Следи ги МВР
По-надолу се обяснява, че органите на реда и националната сигурност ще имат право да изискват от Интернет доставчиците и GSM операторите разпечатки с трафични данни. С други думи логовете, които съдържат информация за това какво потребителят е посетил в Интернет, кой сайт е отворил, с кого си е писал в Скайп, или друг клиент. Най-вероятно в тези логове ще се съдържат IP адресите на вашия компютър и на отсрещния (образно казано).
Естествено тези разпечатки ще се предоставят след съдебна заповед и само и единствено с цел разкриване на тежки престъпления.
Обикновените потребители не би трябвало да се притесняват, че ще бъдат следени и че ще им бъдат нарушени правата.
Аз лично смятам, че като цяло тази идея е добра. Ако се използват за разкриване или предотвратяване на тежко престъпление такива трафични данни трябва да бъдат предоставяни на службите. Но кой би могъл да даде гаранции, че утре някой няма да започне да следи безконтролно Интернет потребителите? Може ли да се вярва на спец службите?

doomkillerr
05-10-2010, 09:53
МВР ще следят тези за които имат някакви доказателства, че се занимават с криминална дейност! Примерно вместо да говорят по телефона мафиотите използват скайп! :-D Не вярвам скоро да настане време МВР и службите за национална сигурност да следят всички в интернет, просто защото това е невъзможно! Първо нямат този ресурс, както технически така и човешки и второ тук не сме Америка - "страната на наеораничените полицейски възможности" 8)

Valento
05-10-2010, 09:54
Просто това за следене в i-net прострнството...е пълна безмислица , не стига че качестовото на услугата доставяна от доставчиците е пълна " БОЗА " ,има хора които не обичат да бъдат "контролирани" и със сигурност ще има протести срещу този "контрол"!

L0ST
05-10-2010, 11:56
Примерно аз ако се свързвам през някой VPN посредством криптирана връзка ще могат ли пак да ме "следят"?


Нещата вързани с мрежи ми куцат на мен, така че да питам :lol:

minus273dot15
05-10-2010, 12:57
Примерно аз ако се свързвам през някой VPN посредством криптирана връзка ще могат ли пак да ме "следят"?


Нещата вързани с мрежи ми куцат на мен, така че да питам :lol:

Теоретично, при добро желание, достатъчно време и компетентни кадри - да. На практика - едва ли ще си дават труд да го направят.

Интересно ми е как смятат да декриптират Skype разговорите? Май са се събрали някакви писатели на научна фантастика в това министерство и в момента замислят бестселър. Нямат финансовата възможност да си позволят нито достатъчно образовани кадри, нито подходяща техника.. Поредният прах в очите, оправдание за държавни пари на вятъра...

ludikalinki
05-10-2010, 13:30
Не мисля, че ще се съхраняват самите съобщенията на Скайп, ICQ и т.н. Просто физически това е невъзможно - представете си терабайти с логове... кой Интернет доставчик, особено малките фирми, ще може да си позволи да инвестира в огромни дискови масиви, и да пази данните за определен период от време.
Най-вероятно ще се пази информация с кой IP адрес е осъществена връзка.
Ако да кажем лицето Х е стар познайник на полицията. Има съмнение, че се готви престъпление - обир на банка примерно. Службите издействат съдебна заповед за получаване на логове от Интернет доставчика на Х. Получават ги тези данни и оттам разбират, че Х доста често си е писал с някого, който има IP адрес 55.66.77.88 (примерно) - лицето У. Службите идентифицират къде живее У въз основа на IP адреса му и правят обиск. Намират доказателства, че се готви обир на банка "БурканБанк" АйДеДе. И го предотвратяват :)
Общо взето ако службите се съобразяват със Закона обикновените потребители не трябва да се притесняват.

L0ST
05-10-2010, 13:49
Според мен това изобщо не би трябвало да е проблем - съхранението на информацията. Носителите стават евтини, да е говорим колко скъп интернет плащаме повечето потребители.

За мен друг е въпроса - при скайп или пък използването на виртуални мрежи, до които достъпът се криптира, как могат да разбият енкрипцията и по важният въпрос - не дали могат, а дали имат ресурсите да го направят :lol:.

doomkillerr
05-10-2010, 14:54
...За мен друг е въпроса - при скайп или пък използването на виртуални мрежи, до които достъпът се криптира, как могат да разбият енкрипцията и по важният въпрос - не дали могат, а дали имат ресурсите да го направят :lol:.

Ами то всичко си зависи от кадрите, които работят в сектор "Компютърни престъпления" на ГДБОП... :)

onqtam
05-10-2010, 15:06
пълните глупости :Д нали фр-тата от арената и замундата ше се сад-нат ако тва се случи наистина :Д

L0ST
05-10-2010, 15:16
пълните глупости :Д нали фр-тата от арената и замундата ше се сад-нат ако тва се случи наистина :Д


Що? Ще ни арестуват за пиратски софтуер, музика и филми? Глупости, Пък и аз ги ползвам за лична нужда, не ги размножавам :lol:


Иначе колкото пиратски софтуер и филми имам у нас, могат за милиони да ме съдят :lol: :lol:

loveUpeps4o
05-10-2010, 18:50
Ако си мислите,че и сега не ни следят.... 8)
Форумите са отворени за всеки. В Teenproblem форума можеш да влезнеш и без регистрация.

slavito007
05-10-2010, 19:42
Е нали целият обмен на данни по скайп - съобщения, файлове, разговори - е криптиран, как ще го следят? :-o

loveUpeps4o
05-10-2010, 21:57
Е нали целият обмен на данни по скайп - съобщения, файлове, разговори - е криптиран, как ще го следят? :-o
Не могат!

doomkillerr
05-10-2010, 22:20
Ето и малко актуална информация по темата:


Skype и GSM под лупа. Следи ги МВР

От днес законно ще ни следят в интернет и по телефонни разпечатки, след като в сила влизат промените в Закона за електронните съобщения.

Според окончателния вариант интернет доставчиците и мобилните оператори ще дават данните на ДАНС, МВР, НРС, но само след съдебно разрешение.

Задължително условие е интернет следенето да е за “разкриването и разследването” на тежки (наказуеми с над 5 г.) престъпления или за “издирване на лица”.

В срок до 72 часа след разрешението от съда интернет доставчиците и мобилните оператори трябва да предоставят данните. Те са длъжни да пазят сведенията за трафика за срок от 1 година.

Първоначално МВР искаше директен достъп до данните, т.нар. интерфейс, както и ползването им без ограничения.

В началото на януари обаче, след среща между представители на министерството и инициативен комитет от граждани, които се обявиха против промените в Закона за електронните съобщения, директният достъп чрез интерфейс отпадна.


Източник: http://www.dnes.bg

А ето и конкретно за Скайп разговорите:


"Евроджъст" поиска разговорите по Skype да се следят

Европейската мрежа за съдебно сътрудничество "Евроджъст" заяви готовност да помогне на полицията и прокуратурата в държавите - членки на Европейския съюз, да следят телефонни разговори, провеждани по интернет чрез програми като Skype. "Искаме да се срещнем и да говорим с всички страни членки как това да стане възможно технически и юридически", заяви говорителят на "Евроджъст" Йоанес Туй, цитиран от EUObserver. По думите му това следене няма да засегне "обикновените потребители", а ще се използва само при криминални разследвания. Очаква се обаче преговорите между "Евроджъст" и отделните прокуратури и полиции да продължат в продължение на няколко месеца, преди да се стигне до резултати.

Срещите за обсъждане на методите, които ще се използват, ще бъдат водени от италианския прокурор Кармен Манфреда. Италианските прокурори, борещи се с мафията, са сред тези, които най-открито настояват за тази инициатива, като споделят, че престъпниците в страната им все по-често провеждат телефонни разговори по интернет, чрез което успяват да се измъкнат от подслушване по мобилните телефони.

В съобщение на "Евроджъст" обаче се казва, че Skype отказват да споделят информация за системата си за криптиране с държавните власти. Браян О'Шохнеси, шеф на отдела по комуникации в Skype, коментира това, като заяви, че компанията си сътрудничи технически и юридически с органите на реда, когато това е възможно. Той също така заяви, че от Skype са готови да работят с "Евроджъст".

Според документи, получени от Партията на пиратите (Piraten Party), организация, която се бори за защита на свободата в интернет, властите в Бавария също са опитвали да следят разговори по известната програма за телефонна комуникация в интернет, но не са стигнали до никакви резултати.

Skype е разработка на естонски програмисти от датско-шведска компания, която беше продадена на еВay през 2005 г. Програмата се използва от около 350 млн. потребители по света и до момента се смята, че е непроследима от разузнавателните служби.


Източник: http://www.dnevnik.bg/

producenta
05-10-2010, 22:48
Те няма да видят какво си пишете в скайп,но ще видят с кого си пишете

всеки знае командата run\cmd netstat -b -n

По същия начин и те могат да видят

DarkAngelOfHope
05-11-2010, 06:11
Ако да кажем лицето Х е стар познайник на полицията. Има съмнение, че се готви престъпление - обир на банка примерно. Службите издействат съдебна заповед за получаване на логове от Интернет доставчика на Х. Получават ги тези данни и оттам разбират, че Х доста често си е писал с някого, който има IP адрес 55.66.77.88 (примерно) - лицето У. Службите идентифицират къде живее У въз основа на IP адреса му и правят обиск. Намират доказателства, че се готви обир на банка "БурканБанк" АйДеДе. И го предотвратяват :)


Хубава история ама липсва лицето Й че да се заформи хубава банда и да стане ...обир, секс и полицейска работа :D

иначе като са мераклий да следят трафика ... поне пари за бензин няма да плащат да патрулират, а ще дебнат по Skype и другите подобни бандюгите да се хвалят на приятелчетата си по чата (и в book-a) кого са ограбили, кого са пребили, какви са бъдещите им творчески планове и т.н. Абе точно Българска работа, все едно че няма къде да ги вложат тия пари ами ще ми се занимават с интернет "пиратството" и ще ми ловят престъпници по Skype ...