PDA

View Full Version : Род и личност в "Преди да се родя"



dqdovute
05-11-2010, 13:16
Здравейте на всички , спешно ми трябва интерпретативно съчинение на тази тема: Род и личност в "Преди да се родя"
Имам план за тази тема , но просто не мога да го разработя :( :(
Моля ви помогнете , ако ще ви улесня мога да дам и плана ..

dqdovute
05-11-2010, 15:52
Хора помогнете .. спешно ми трябва :(

firestone224
05-11-2010, 16:09
Родовият свят и неговите повели
(това се отнася за ”Преди да се родя” и ”Дервишово семе”)

1.Увод: Темата за сблъсъкът между родовите повели и желанията на отделната личност е основа на много произведения.Те разглеждат избора на човека и правото му да има такъв,както е в разказа ”Дервишово семе” и повестта ”Преди да се родя”.
2.Теза:
МТ1: Човекът не е сам на тази планета – с него е семейството му,което го подкрепя и обича,което предстявлява неговия родов свят.от който той е неделима част.
МТ2: Но в родът има правила,които той изисква да бъдат спазвани,защото така е било векове наред,а желанията на отделната личност не се вземат под внимание,защото в стремежът си към оцеляване,родът потъпква личното мнение.Тази тема е разгледана в разказа ”Дервишово семе” и повестта ” Преди да се родя”.
3.Доказателствена част:
МТ1: Човекът не е сам на тази планета – с него е семейството му,което го подкрепя и обича,което предстявлява неговия родов свят.от който той е неделима част.
1.”Аз” формата – израз на достоверност,изповед
2.Хуморът и трагедията – двата начина на разказване
3.Представянето на рода в двете произведения – ирония и подчинение
”стар бубайка и баба”,”крив ли беше дядо – няма да го съдя”,”баба си познаваше дяда - не ме отвърза”,”като мнозина от нашия род,не бе от умните”,”гледаше баща ми с мазни очи и се уригваше на лучена чорба”,”хората нямат особено добро мнение за нашата почтена фамилия”,”ако бе по-интелигентен”
4.Подготовките за сватбата в двете произведения – кой ги подготвя
”вапцани…или сури?”,”друго питане не ме попита”,”тази зима ще те оженим!”,”баща ми никога нямаше да свърши сам тая работа”,”да почистят цялата къща”,”едно голямо изпитание… - да заколи кокошка”,”точеше баница”
5.Първата среща на младите
”без да смея нито да гъкна,нито булото и да сваля”,”Срам ме е”,”Искаш ли да поиграем на пумпал?”,”лична среща между баща ми и майка ми беше неизбежна”,”не му позволи да обели зъб на майка ми”,”В нейните очи…да му ”даде пътя”,”трябваше да поведе разговор с бъдещия си съпруг”
ИЗВОД: Подчинението на родовия свят и неговата представа за сватбата и семейството,са отхвърлени еднакво силно чрез сарказма и драмата.
Преходно изречение: Двата начина за отричане разкриват егоизма на родовия свят и повелите му – тяхна цел е не щастието на семейството,а продължаването му.

МТ2: Но в родът има правила,които той изисква да бъдат спазвани,защото така е било векове наред,а желанията на отделната личност не се вземат под внимание,защото в стремежът си към оцеляване,родът потъпква личното мнение.Тази тема е разгледана в разказа ”Дервишово семе” и повестта ” Преди да се родя”.
1.Мнението на младите и иска ли се то
”аз още не знам коя ще ми дойде за невеста”,”бъдещите съпрузи трябваше да се срещнат…и непременно да се харесат”,”бракът им бе предварително решенот техните родители”
2.Продължаването на рода – основна цел на сватбата
”кръв да има”,”заключиха майка ми и баща ми”,”той загуби цели два часа,докато се справи с безкрайните фусти на майка ми”
3.Хората,представени като работна ръка
”шеташе,метеше”,”старата ни къща бе огряла като слънце”,”майка ми ставаше по-рано от другите да опали фурната,да опече хляба и да приготви ядене за нивата”,”Майка ми се задъхваше…но никой не се сещаше,че е бременна”,”ще бъде по-добре,ако майка ми се окоти през зимата,когато няма работа”
ИЗВОД:Според повелите на рода,хората са третирани като работна ръка,а основната им цел е да продължат семейството.
4.Заключение: Нормите,определени от рода,ограничават човешкото мислене,превръщат го не в личност,а в робот,основната задача на който е да работи и да се размножава.

dqdovute
05-11-2010, 16:18
МЕРСИ МНОГО МНОГО .. :) :)
то тази тема отговаря и на моята независимо , че са малко различни , нали ?

dqdovute
05-11-2010, 18:18
никъде ли го няма това съчинение само и конкретно за " преди да се родя" бе мам*а му .. :-x :-x

firestone224
05-11-2010, 18:23
еми промени малко нещата и ще го позлваш и го ползваш за твоята тема.. :)

dqdovute
05-11-2010, 18:33
Това не ми е по силите .. мам** муууу :-x :-x :-x :-x :-x

firestone224
05-11-2010, 18:39
спокойно и аз не пиша домашни или нещо за класно по ЛИТ за класно..винаги търся нещо готово от нета и го научавам,както правят многото ми познати.. :D :grin: :) :smt040

dqdovute
05-11-2010, 18:46
е то хубаво .. и аз правя така , ама когато шибаната ти даскалка даде шибана тема , която я няма в интернет какво правим . :-x :x

firestone224
05-11-2010, 19:16
ами виж и аз съм пуснал нова тема от 3 дена,но никой засега не ми е писал за 3-те теми които ни даде госпожата...