PDA

View Full Version : Всичко за черните точки (комедони)



yyoonnii
05-14-2010, 13:51
Така първо здравейте на всикчки .
В раздел ``Козметика и диети`` най срещаната тема е за черните точки - проблем при всеки тийнерджър. Реших да направя темата, защото така поне малко раздела ще се облекчи от все едни и същи теми.
Вид кожи:

- нормална кожа - Нормална е кожата, която е с еднакъв цвят по цялото лице, няма видими пори, нито мазни участъци като на челото или брадичката. Еластична е и розовееща на цвят, а когато я стиснете леко между пръстите си, се възстановява почти мигновено.

- суха кожа - Неприятно суха при допир, дори грапава, понякога е възможно да се бели. В повечето случаи по-бледа, с фина и тънка повърхност.Изглеждаща опъната, лесно набръчкваща се при вредни влияния.

- смесена кожа - Суха на челото и по-скоро мазна на останалата част от лицето, с тенденция за неприятен „блясък” в областта около носа и брадичката.С разширени пори. Суха в областта на бузите през зимата

Решаване на проблемите за типове кожи:

- нормална кожа- Обикновена розова вода от аптеката е напълно достатъчна, за да премахнете замърсяванията от лицето си.
Не трябва да забравяте и ексфолирането, с чиято помощ ще премахнете най-горния слой клетки. Един път седмично, след като сте взели душ, е напълно достатъчно.
*За предпазване от слънцето добър слънцезащитен крем поне с фактор 15. *
За почистване на черни точки :
- измийте Вашето лице с антибактериален сапун (които да не направи вашата кожа суха). Редувайте Вашите продукти за ексфолиране -> Garnier 3in1, Nivea- visage young , Clean & Clear .
Незабравяйте и хидратиращи кремчета -> Dove ( също така и от серията на Nivea - visage young - control shine.)

- суха кожа - Сухата кожа е специфична - да се третира отвън и от вътре. За жените със суха кожа третирането от вътре е нужно да поглъщат много вода.
Какво да правите, за да поддъражате Вашата кожа в добро състояние:
Всеки ден използвайте тоалетно мляко на мазна основа.А също и тонизиращ лосион без съдържание на алкохол. Използвайте и дневен хидратиращ крем, както и хидратиращ фон дьо тен, който нанасяйте старателно преди да използвате какъвто и да е друг грим.
Важно е и отвреме-навреме (веднъж в седмицата минимум) да правите подхранващи маски, за да се засилят защитните сили на епидермиса срещу външни влияния.Ако имате време и желание, можете и да си правите масажи на лицето, като с леки и нежни движения втривате бадемово масло (две вечери в седмицата).
Тока което НЕ бива да правите :
След като сте измили лицето си, никога не оставяйте водата да изсъхне на него. Веднага подсушете с мека и чиста кърпа
Избягвайте продуктите „на водна основа” – доказано е, че вместо да хидратират кожата, те още повече я изсушават. Не използвайте никога продукти със съдържание на алкохол .

- смесена кожа- Смесената кожа е по-деликатна от всички останали типове, тъй като съчетава едновременно сухи мазни участъци.
Това което трабва да привам, за да поддържаме нашата кожа в добро състояние:
Купувайте продукти специално за третиране само на мазните участъци – т.е. с означение „за мазна кожа”. Един почистващ лосион за мазна кожа ще изчисти и свие разширените пори и ще нормализира състоянието на епидермиса. Използвайте тези продукти веднъж седмично през зимата и два пъти в седмицата през лятото. Така кожата ви ще стане свежа, гладка и здрава.
При подобрение използвайте само продукти за нормална и смесена кожа.
Добре избирайте и Вашите козметички продукти за смесената кожа, както казах по горе смесената кожа е по- деликатна от всички други кожи. Също така избирайте добре цвета на фон дьо тена спрямо Вашият цвят.

Това което НЕ бива да правите:
Не се излагайте на слънце без защитен крем, тъй като рискувате да подсилите лъщящите участъци с обилно зачервяване.Не мийте кожата на лицето със сапун.Не почиствайте кожата си с лосиони с високо съдържание на алкохол.

Сега малко инфо за черните точки и как да се справим с тях така, че нашата кожа да остане в добър вид .

При появата на черни точки по лицето всяка жена изпитва ужас дали ще се справи с тях или ще останат завинаги.

Появата на черните точки (комедони) е резултат от повишено отделяне на мазнини от кожата - образуват се при окисляването на тези мазнини. Те не винаги са следствие от некачествена козметика и неправилни грижи за кожата. Най-често причина за появяването им са особености в храненето, хормони и др. Но премахването им е възможно и нужно!

За начало, да разсеем някои митове за почистващите средства и за средствата стесняващи порите:

- първо, преди да затворите порите, те трябва да са почистени, така че средствата за стесняване на порите са последната стъпка в грижите за кожата ви;

- на второ място, почти всички средства за стесняване на порите са на спиртна основа, а спиртът дразни кожата, което води до по-интензивното отделяне на мазнини, а от тук и до повторно замърсяване на порите;

- трето, почистването на порите със скраб е просто механично, тъй като той не е в състояние да проникне в порите в дълбочина. В резултат на това почистване имате пори с чисти и тесни отвори, но с широки и пълни с мазнина дъна.

Какво да направите? Следвайте съветите на козметиците:

1. Вместо руж използвайте сенки за очи - те са по-добре изпитани и не запушват порите.

2. Правете си маска на базата на оризово нишесте и бяла глина - те са естествени абсорбатори.

3. Трябва да забравите за измиването със сапун и за почистването на кожата с тоник на спиртна основа, които не изсушават кожата, а стимулират работата на мастните и жлези.

4. Няколко пъти в седмицата е полезно да си правите парна баня (това, обаче, е абсолютно противопоказно, ако имате склонност към купероза). Във вряща вода капнете 1 капка масло от чаено дърво и 2 капки - здравец. Покрийте главата си с кърпа - дръжте лицето си на разстояние 30 cм над водната повърхност. Процедурата продължава 10 минути. После внимателно отстранете комедоните с помощта на пръстите си и две парченца памук.

5. Почиствайте лицето си с лосион от 2 с.л. минерална вода, 2 ч.л. отвара от невен, 2 капки етерично масло от кипарис, 1 капка палмароза. Поставете сместа в тъмна стъклена бутилка и го приберете на тъмно за 4 дни.

Други подходящи за грижите ви за проблемната кожа масла са розовото, лайка, здравец, хвойна, лавандула, сандалово дърво и пачули. Всички етерични масла имат способността да почистват порите в дълбочина и да ги стесняват.

6. 1-2 пъти седмично (при условие, че отсъстват възпалителни процеси по кожата ви) е препоръчително да правите следната маска: смесете 1 чаша фини овес ядки и 1 ч.л. сода за хляб. Разредете ги с мляко, докато се получи кашичка и нанесете върху лицето за 5-7 минути. След това с кръгови движения направете кратък масаж на лицето и измийте сместа.

7. Добавяйте към маските, кремовете, скраба, лосионите по 1 ч.л. салицилова киселина (тя разтваря мазнините).

Предпазване от черни точки : За да спрете образуването на черни точки е много важно да измивате лицето си редовно. По този начин ще отмиете натрупалия се по кожата прах и ще отстраните отмрелите епидермални клетки по кожата на лицето.

- Черните точки се получават и при употреба на някои козметични продукти. Поради тази причина за да се предпазите от появата на черни точки по лицето е жизнено необходимо крема за лице, който използвате да е съобразен с типа на вашата кожа !

- Намалете употребата на фондьотен и пудри. Кожата на лицето от тези козметични продукти силно се затруднява да диша в резултат, на което вие благоприятствате процеса на образуване на черни точки, но и не само на тях, а и на акне.

- Почиствайте лицето поне веднъж седмично със спиртен разтвор.

За премахването на черни точки: В обществото най-използвания метод за справяне с проблема черни точки е чрез изстискването им с пръсти. Ако и вие прилагате този метод е добре да знаете, че преди да започнете да третирате "лошите" черни точки е добре да си направите или компрес на лицето или водна баня това ще успокои лицето и кожата ще стани по мека и лесна за третиране. Пръстите също трябва преди да се започне операция черни точки да бъдат добре дезинфекцирани. Погрижете се за ноктите със спиртен разтвор. Изстисквайки черните точки се поява белезникаво червейче с черна точка на върха. Премахнатите черни точки могат понякога да създадат проблеми! При желанието си да ги премахнете може да запушите канал на някоя мастна жлеза и това да доведе до образуване на младежки пъпки - акне. След привършване на почистването на точките от лицето е добре да го дезинфекцирате, а след това да направите някоя маска за лице, която да успокои кожата.
Не злоупотребявайте с процедурите за почистване на черни точки. Препоръчително е в рамките на един месец да се почистват до 3 пъти.



Благодаря за отделеното време . Може да задавате Вашите въпроси тук, вместо да пускате теми за проклетите черни точки които ни съсипват кожата.

pipaloo
01-23-2011, 12:52
Здрасти :)) аз съм момче на 20 години моля за съвети :)) 1. значи аз имам някви много гадни черни точки ама подкожни на t зоната околко бузите и ако ги стиста стават по големи около 3 4 са ама ме дразнят не си личът ама... и ми е червеноо се едно съм имал пъпка и сам я изтискал е така ми е червено , вече 3 та седмица а най лошото е че и остават белези след това тия черни точки :( .
2. моога ли да си мия лицето с DOVE CREAMOIL кожата ми е смесена.
3.по някой път ми се бели кожата след баня от самата парна баня ли е ?
4.може ли от компа или от моастурбиране да се вдигат пъпки или от какво е възможно /ядене/ мръсен въздух / вода (чешмяна)
5. ако си момиче би ли ме харесала ако имам 3 4 пъпки по лицето , че черните точки не си личът толкоз :))
мерси предварително за отговорите :)))

abvgde93
01-23-2011, 15:27
Момче съм на 17,за миналото лято дерматолога ми предписа да слагам слънцезащитен крем Bioderma Photoderm AKN Mat 30,против черни точки.
Слага се на всеки 2 часа.Цяло лято се мазах с него,но сега пак съм целия в черни точки (чело,бузи,брада) Защо става така? :s

kalpazanka
01-23-2011, 17:01
^Защото от лятото досега са минали има-няма 5-6 месеца. Грижата за кожата е комплексна, не "на парче".

koni
01-24-2011, 19:48
Момчета за комедони не се ходи при дерматолог, а на почистване при опитна козметичка. Тя след като ви почисти може да ви препоръча терапии за вашия случай. Дерматолозите не се занимават с подобни дребни манипулации освен ако много са закъсали.