PDA

View Full Version : Може би гинекомастия?



WTH
05-14-2010, 23:51
Здравейте,аз съм момче на 16 години и едната ми ареола е подута усещам също така и някво съвсем малко под нея,но интересното,че не е през цялото време подута примерно сутрин е подута на обят вече е нормална после пак се подува вечерта се оправя и така.Това ми е така от 4-5 месеца.Когато бъда притиснат или ударен в гърдата изпитвам не много силна,но внезапна болка.Освем това сега ще ходя на ехограф да ме видят това ли е правилния преглед?.

bebity92
05-15-2010, 14:57
Възможната причина за това е,че през пубертета се развиваш и може би имаш чувствителни гърди незнам дали е това в предвид,че си момче. В периода на полово съзряване често възниква болезнено уплътнение на млечните жлези, което след това самопроизволно изчезва. Предлагам ти да отидеш при личния си лекар и той ще те насочи към съответния преглед,на ехограф или на каквото и да било.Успех! :)

WTH
05-15-2010, 22:12
Да де той лекаря ме прати не ехограф,все пак много благодаря много за успокоението.

bebity92
05-16-2010, 16:02
Успех,тогава. :)

ViperDaka
05-17-2010, 11:15
Извинете,но не исках да пълня форума с други теми.Аз съм момче на 15 год.Моят въпрос е дали гърдите при нас се развиват 1 по 1.В смисъл наблюдавам лявата си гърда и тя е леко по-издута от дясната.Като я пипна не усещам бучки и такива подобни работи и съвсем леко е чувството-не е болка.Това започна от около 2 месеца.Просто е с половин см. по-изпъкнала,докато дясната си е на същото диредже-прилепнала :?
Благодаря,предварително!

gynecomastia
07-03-2010, 12:14
Не е задължително гърдите да се развиват симетрично. Много момчета на твоите години имат гинекомастия само на едната гърда, казва се асиметрична гинекомастия (http://www.gynecomastia-bg.com/2009/07/definition-for-gynecomastia.html) (последната снимка). При теб предполагам , че е нещо много по-малко, защото човека на снимката е със сериозна гинекомастия.

batkodoki
07-03-2010, 18:13
Здравейте,аз съм момче на 16 години и едната ми ареола е подута усещам също така и някво съвсем малко под нея,но интересното,че не е през цялото време подута примерно сутрин е подута на обят вече е нормална после пак се подува вечерта се оправя и така.Това ми е така от 4-5 месеца.Когато бъда притиснат или ударен в гърдата изпитвам не много силна,но внезапна болка.Освем това сега ще ходя на ехограф да ме видят това ли е правилния преглед?.

да, ехографа е добър начин да се провери дали има видима патология или не!

по-принцип трябва обаче да е ясно, че тези ефекти са задължителни при прехода на ВСЯКО момче в мъж!
- изразяват се по различен начин: дискомфорт, болезненост на мамилите, подлежаща под ареолите "твърда бучка" особено болезнена при удар/стискане, "настръхване" и рязка изразеност на гръдните зърна ...и т.н. ...те край нямат...

физиологичният механизъм на това явление е отдавна познат и добре проучен, като вкратце същността му се изразява в простият факт, че хормонът, който отключва производството на сперма при момчетата е същият, който контролира развитието на млечните жлези.

в тази светлина тези ефекти са обичайни и обичайни и очаквани при ВСЯКО съзряващо момче, ако че степентта им на изява варира в мн широки граници. те по правило са преходни ефекти във фазата на съзряването и след месеци до година отшумяват без следа по правило!

прословутата Гинекомастия е резултат на същият този процес, но когато системта е "зациклила" на някой етап и вместо очакваното урегулиране на хормоналният баланс той не се получава и настъпват трайни изменения в тъканите.

много важно е да се отбележи: това "зацикляне" водещо до гинекомастия ВИНАГИ възниква на един добре подготвен терен в който крайностите са водещи!
- или момчето максимално е избягвало нормалната физическа активност за тази възрастова група;
- или обратното - се е занимавало прекалено вманиачено със "спорт", с всички съпътващи го неща, като прием на "безвредни" вещества за маса, укрепване, възстановяване, витамини ....etc боклуци....
- приема на наркотици, както и на някой лекарствени средства също може да отключи този процес.