PDA

View Full Version : Съвет за Вегетарианството



xxdinosaurxx
05-18-2010, 17:47
Здравейте, аз съм момиче на 14 и отскоро станах вегетарианка. И може ли някой да ми каже точно какви плодове и зеленчуци трябва да ям и колко често, защото ми казаха,че ако не приемам нужните вещества, ще се разболеяи наистина се притеснявам от това. Не мога да питам родителите си за съвет, защото те са твърдо против вегетарианството и затова моля някой да ми каже :( :-o


Предварително се извинявам, ако вече има такава тема :)

Canis_Dirus
05-18-2010, 17:53
Omega 3 мастни киселини, витамини от Б групата и достатъно витамин А можеш да си набавиш само от животински източници.
Разбира се не е жизнено важно да приемаш препоръчананото количество (което е силно занижено), но си носиш и последствията.

filmimilmi
05-18-2010, 17:58
Пробвай, но ти гарантирам, че много скоро идеята ще ти омръзне. А и за подрастващ организъм действително не е полезно минаването на толкова драстична диета освен ако не е по лекарска препоръка. :)

producenta
05-18-2010, 18:05
На 14 не е добре да има вегетарианство.Едно ,че организма ти се развива друго,че не е здравословно.Белтъчините,в ъглехидратите и мазнините се набавят само от месото.Не си мисли,че така се храниш здравословно,много грешиш.

shadow4e
05-18-2010, 18:18
Белтъчините,въглехидратит и мазнините се набавят само от месото.

:-o А в плодовете, млякото кашкавала какво има?

Според мен проблем има с витамините. В ета има много статии за кои витамии къде се съдържат и трябва да се съобразяваш да ядеш заместващи храни./няма смисъл да ги изреждам, по-добре сама си прочети/ Специално тези, които ти е написал Канис се съдържат и в продуктите с животински произход, както и на други места. Ако спреш само месото, едва ли ще имаш сериозни проблеми и със спазване на прием на витамите от други източници.
Можеш да се посъветваш и с диетолог. Аз лично не бих спряла месото.

Не съм много запозната, така че ако бъркам, някой да ме поправи. :)

producenta
05-18-2010, 18:52
Белтъчините,въглехидратит и мазнините се набавят само от месото.

:-o А в плодовете, млякото кашкавала какво има?
:)

като процент в растителните продукти има 90% целулоза другото е нищожно

semantics
05-18-2010, 18:56
Значи, две пържолки, между тях - филийка. Ако питаш за зеленчуци: вурстчета, но от Вестфалия, защото е по-богат на витамин В, за разлика от тези от Бавария, които са бедни на него.

Друго, което препоръчвам, е изклчючително витаминозното ППП (постно пълнено прасе).

Няма да сгрешиш, ако ме послушаш. Ако пък не ме, най-лесно и сигурно си купувай хапове с нужните вещества, че иначе наистина в даден скорошен момент ще ти писне.

Canis_Dirus
05-18-2010, 18:57
На 14 не е добре да има вегетарианство.Едно ,че организма ти се развива друго,че не е здравословно.Белтъчините,в ъглехидратите и мазнините се набавят само от месото.Не си мисли,че така се храниш здравословно,много грешиш.
Въглехидрати и ненаситени мазнини в месото няма. Ако в месото, което ти ядеш има въглехидрати - яко си се працакал с кранвирши нискокачествени колбаси.
Белтъчини има в бобовите например.

godframedme
05-18-2010, 20:15
Не е вярно, че вегетарианството не е здравословно за подрастващ организъм. То е съвсем нормално и здравословно за всяка една възраст.

Плодовете и зеленчуците е добре да се приемат в суров вид и яж на корем каквито плодове ти се ядат. Хапвай и сурови ядки (бадеми, орехи, лешници, кашу, тиквено семе, бразилски орех, макадамия...)
На обяд хапваш салата (най-добре от сезонни зеленчуци), сега е сезона и на неща като спанак, коприва, лапад, които са много богати на желязо и витамини от група B. Бобовите култури дават много протеини (боб, леща, нахут и пр.), а сусама е най-богатия източник на калций. Може да си купуваш сусамов тахан и да го комбинираш с доста вкусни неща. Калций има и в сушените плодове. Прави си сок от моркови, цвекло, ябълки, целина. За Б12 може да пиеш бирена мая, има една немска с Б12, която е много качествена. Не е нужно да пиеш постоянно, два пъти в годината по една опаковка е достатъчно. Също може да се експериментира с различни брашна и да се приготвят полезни тестени изделия, хлябове и сладкиши. Ако имаш повечеко парички можеш да купуваш разни по-скъпи неща от био-магазините, като различни растителни млека - лешниково, овесено, оризово, бадемово, от кашу и пр....

Omega 3 мастни киселини се приемат и усвояват най-лесно и качествено от лененото семе (в пъти повече, отколкото в рибата, месото или животинските продукти). Можеш да си купуваш ленено масло (ленено олио) и да си овкусяваш с него салатките. Ако ти е прекалено скъпо можеш да си купуваш ленено семе и да си го смилаш с кафемелачка и добяваш по една лъжичка в плодово мюсли.

Най-вредното нещо, което можеш да направиш като спреш месото е да започнеш да се тъпчеш с боклуци като пържени храни, тестени изделия и всякакви неща, които ядат средностатистическите месоядци в добавка към месото. Ограничавай тестените изделия и експериментирай с разнообразна и качествена храна. Недей да спираш хляба, но купувай хубави пълнозърнести и многозърнести хлебчета. Също има много хубави и евтини ръжени или пълнозърнести спагети. Всички витамини се усвояват много по-лесно и качествено от растителната храна, отколкото от животинската, проблемът обаче не е как да си набавиш полезните вещества, а как да ги запазиш и усвоиш в организма си. Неща като пържените храни, наблъсканите с консерванти, кока-колата, алкохолът и цигарите унищожават витамините, които приемаш с храната си и пречат на усвояването им.

Canis_Dirus
05-18-2010, 20:21
Лененото семе НЕ е пълноценен източник на омега 3 киселини. То доставя само алфа-линилеова киселина, която почти не се усвоява от организма. Затова и всички добавки с омега-3 киселини се рекламират с процентно съдържание на DHA и EPA, който са активните форми на омега-3 в човешкото тяло.
А Алфа-линолеовата се усвоява и превръща в активна едва на 5%.


Вече и на чернтото "бяло" ще кажете. Грам срам нямате!

Скоро ще почнете и ва витамин А в морковите да говорите :-x