PDA

View Full Version : Ще си имам зайче!!!



tinan91
05-19-2010, 11:55
Скоро ще си имам мини зайче :grin: , но досега съм гледала само котенце и затова искам да ми кажете повече за зайчетата. Ето това са някои от въпросите които се сещам че имам сега:
1. разбрах, че трябва да се хранят само с гранулирана храна и сено когато са малки, а след коя възраст може да се дават вече и зеленчуци и плодове
2. каква марка храна им копувате и какво количество е подходящо за различните възрасти (аз моето ще го взема на 2 месеца)
3. за водата ми е ясно, но може ли да му давам лакомства ( разбира се специални за зайци) защото видях че се продават някакви бисквитки със вкус на морков :-D
4. талаш на коя фирма взимате и сеното копува ли се или може и трева, която е престояла ден, два
5. клонки след коя възраст се дават и от кои дървета
А и ако някой знае добър ветринар в Люлин да ми препоръча :-)
Това е за сега, мерси предварително и поствайте снимки и на ваште зайовци :)

Hercule
05-19-2010, 11:59
Първо четеш как те отглежда животното, което искаш, след това решаваш дали ще се справиш и чак тогава купуваш.

ZipFail
05-19-2010, 12:00
Зайците са всеядни. В природата им е да оцеляват, ядат всичко,по много, без препочитания. Не им трябва специална къщичка за зайци, легло за зайци, лакомства за зайци и педикюр за зайци. Всичко ще му е полезно, стига да не е отровно. Гранулираната храна е оферта, понеже е евтина и хранителна за цената си(и има вкус на лайна, ама на заека не му пука 8-) ). Не се превземайте и не задушавайте домашните си любимци с прекалени грижи.

tinan91
05-19-2010, 12:18
чела съм , но искам мнение от някой който има опит и отглежда такова животно. А и не съм от тези хора които му виснат над главата 24 часа и ако се почеше веднага на доктор. Не гледам за първи път животно, знам че от прегрижване стават лошите неща, но все пак ми се искаше да знам основни неща като с какво се храни, не мога да разчитам че то ще си знае кое е полезно и кое не.

Hercule
05-19-2010, 13:31
http://forum.dog.bg/index.php?showforum=70

В дог.бг има всичко свързано с животните
не разчитай за всичко на този форум

Rounder
05-19-2010, 13:49
Зайците са всеядни. В природата им е да оцеляват, ядат всичко,по много, без препочитания. Не им трябва специална къщичка за зайци, легло за зайци, лакомства за зайци и педикюр за зайци. Всичко ще му е полезно, стига да не е отровно. Гранулираната храна е оферта, понеже е евтина и хранителна за цената си(и има вкус на лайна, ама на заека не му пука 8-) ). Не се превземайте и не задушавайте домашните си любимци с прекалени грижи.

Да но този който тя ще си взима не е див,и са супер нежни...и не са с толкова добра имунна система като на дивите и още минуси имат но...щом си решила

Vanish
05-19-2010, 14:28
http://incredimazing.com/static/media/2009/11/12/Coolstorybro/CoolStoryBro.jpg

kypo
05-19-2010, 17:29
зайчета само с ориз съм имал, много са хубави!

woshata
05-19-2010, 18:01
зайчета само с ориз съм имал, много са хубави!такива с лек загар, а :D

mimsssssss
05-19-2010, 18:31
И после идват в магазина и питат що ми умря зайчето... а иначе му давали моркови цяла седмица!

Декоративните зайчета не са като големите домашни зайци. Попитай човека от когото го купуваш каква храна да взимаш, иначе да сеното е най - добре.

sh3_1s_7h3_0n3
05-20-2010, 13:54
Искам декоративно прасенце, мамка му!!!! :? :? :? :?

tinan91
05-21-2010, 22:01
mersi, 6te popitam da, mai taka 6te e nai dobre :)

myNameIsImmortal
05-21-2010, 22:18
хахах интересни мнения, зайците са всеядни.. ъъ ориз ядът ли?! :lol:
както и да е..

Значи сега ще ти дам няколко съвета г/д да знаеш за какво става въпрос, след което вече си говори с ветеринар и с продавач-консултант в зоо магазина.

1во. Значи ако го гледаш в къщата, е хубаво в клетката да сложиш опилки/трици (ако не знаеш какво е това, накрадко остатъчен материал от дървообработката), и около клетката (под нея) сложи някакъв дебел картон, защото всеки заек има инстинкт да копае.. а ако почне да се пробва ще изхвърли доста от нещата които са вътре, говорим в период след който е удовлетворил биологическите си нужди ще стане неприятно и ваще ще те навикат..

2ро. Всички зайци, продавани в магазините са еднакви!!!!!!!
Можеш да ги храниш със заешки гранули, ако е малко зайчето 1во взимай малки на размери, като след това взимай големи. (Вече в магазина ще ти предложат какви да взимаш, ще ти обяснят колко се дозира и т.н. не ми се обяснява.
Можеш също да им даваш сено, но никога, повтарям никога прясна трева!!! Защото после ще пълниш джоба на ветеринаря.. развиват болести и т.н.. за които ще береш мъки.

3то. Чисти им често. Като видиш, че се е позамърсило изчисти, понеже от нечисто помещение (т.е. клетка) също хващат болести. Май болеста се казваше коксидиоза (не съм сигорен), като при нея си надуват коремите, стават тромави, отслабва им двигателната систама и умират бавно. Ако това ти се случи, 5 пъти в деня по 1 спинцовка в устата им слагаш да им даваш прясно мляко, и малко въглен от аптека (това съм го правил, понеже когато бях на море, и се прибрах имах 3 подути зайчета на по 1 месец където бяха.. и не ме питай колко съм се грижил за тях.. но само 2 ми оцеляха.

4то. Вода ако е малко зайчето е хубаво 1во 1 седмица да разтваряш в нея и SB3 а ако е болямо може и профилактично .. не слагай поилки, бля бля.. тва не е папагал да пие от поилка..
Зимаш 1 купичка, някъде 10/15 см висока и с ~30 см диаметър, за да не се малага нонстоп да му сипваш вода и го оставяш да си живее.

Може да му даваш понякога зелеви листа, ябълкови кори, но преди това трябва да си УМИТИ!!!
И също понякога слагай някое дръвце вътре, за да си остри зъбите.. защото имах 1 заек където му чупих зъбите с клещи, защото му бяха станали 2 см. и половина.. и не можеше да яде..

Дано да съм помогнал. :)

П.П. И гледай да се грижиш за зайчето ей :)
Аз в един период от време имах 47 заека и беше много яко, но вече ми поомръзнаха и повечето са във фризера 8-)

TheNewReligion
05-21-2010, 23:47
Първо четеш как те отглежда животното, което искаш, след това решаваш дали ще се справиш и чак тогава купуваш.