PDA

View Full Version : ...дори и с придружител, деца под 18 няма да могат да..



SpAcE_LaDy
05-22-2010, 14:25
Айде честито на печелившите..


На лица под 18 години ще бъде забранено да влизат в нощни заведения, в които се пуши, дори да имат придружител.

Това ще бъде записано в промяна в Закона за закрила на детето, която ще бъде приета вероятно до две седмици, съобщи председателят на парламентарната здравна комисия Лъчезар Иванов.

До идеята се стигна, след като депутатите гласуваха на второ четене промени в Закона за здравето, според които на

деца до 18 години се забранява да влизат в заведения, в които се пуши,

както и в обособените места за пушене в по-големите ресторанти.Глобата за нарушение е от 200 до 400 лв., а ако то е извършено от едноличен търговец, ще се налага имуществена санкция от 400 до 800 лв.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Депутатите обаче се усетиха, че няма логика да се забранява децата да посещават малките кафенета, в които се палят цигари, а в същото време да могат да ходят в нощни заведения, в които също се пуши.

В момента по Закона за закрила на детето

след 20 ч. дете, което не е навършило 14-годишна възраст, трябва да бъде с придружител на обществени места. За лица, навършили 14 години, но под 18, задължението е в сила след 22 ч.

Така се оказва, че след 20 ч., деца над 14 години могат да влязат навсякъде, дори и в заведения, в които се пуши, обясни Лъчезар Иванов. Например 19-годишен младеж може да каже, че придружава 15-годишната си приятелка.

С обмисляната поправка, дори и с придружител, деца под 18 години няма да могат да влизат в дискотеки, барове и игрални зали, където се пуши.

Изменението в Закона за закрила на детето е разписано като конкретен текст, който ще бъде предложен на вниманието на комисията по здравеопазването. Ще бъде изготвен допълнителен доклад и

утре парламентът може да продължи с гласуването

на второ четене на промените в Закона за здравето. Преди дебатите за влизането на деца в задимени заведения, депутатите приеха задължението

обособената площ за пушене да е по-малка

от половината от съответната обща площ. Вчера на второ четене беше прието и да се допуска тютюнопушене в кафенета и в ресторанти, но в обособени самостоятелни помещения.

Същото важи и за жп гарите, летищата, автогарите, местата за настаняване и средствата за подслон, плавателните съдове. Когато обаче заведението за хранене е с площ по-малка от 50 кв. м,

собственикът ще има право да избере

дали в цялото заведения няма да се допуска тютюнопушене или ще се допуска, без обособяване на самостоятелни помещения.

В заведенията за хранене и развлечения с изцяло нощен режим на работа се допуска тютюнопушене без обособяване на самостоятелни помещения.

В сградите, в които има помещения с обособени работни места, работодателите могат да определят със заповед специално обособени самостоятелни помещения, които са предназначени само за пушене.

Източник:
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2995231

SonataArctica
05-22-2010, 14:35
Т`ва никой нама да го спазва. И мога да кажа че адаша ми е супер тъп. -.-

d3sincet0y
05-22-2010, 14:41
Боже... нямало да може тийнейджърите да влизат на места, където се пуши... а взима ли се под внимание фактът, че повече от половината тийнейджъри пушат и без това??? това е поредната безмислица, защото дали ще излезеш навън, в някое заведение, където се пуши, или така или иначе ще си пафкаш цигарките, разлика няма... няма кой да го спазва това и рано или късно ще го отменят...

WaterLilly
05-22-2010, 14:56
Аха, сигурно. Да си вярват, че ще стане. С тоя закон ще ми е забранено да излизам от нас.

SpAcE_LaDy
05-22-2010, 14:57
Принципно аз съм ЗА да се забрани влизането на тийнейджъри под 18 години в нощни заведения, защото хич не ми е кеф да отида на някое парти и да гледам 14-годишно лапе надрусано колкото за 3ма.. вярвайте ми, АДСКИ грозна гледка е.. колкото за забраната за пушене на обществени места съм напълно ЗА отново, кофти е НЕпушачите да поглъщат дима на пушачите, защото на непушач този дим действа пъти по-гадно от на пушач..

по-добре е, че приемат тези закони и да всемат да налагат глоби, когато стане нещо подобно, не съм съгласна само за това с декларациите, ако е нотариално заверена декларацията и детето си има упълномощен придружител, не виждам причина да не може детето да влиза там, след като именно декларацията и печата на нотариуса ОСВОБОЖДАВАТ заведението от отговорност, в случай, че нещо се случи с детето.. отговорността тогава пада изцяло върху придружителя.

ecstazy
05-22-2010, 15:08
Жалко, че няма да се спазва, наистина. Ако зависеше от мене такива дупки като Амор и Анел нямаше да съществуват. Писна ми няк'ви ДЕЦА на по 13-14 години само там да ми висят и да се напиват като животни и да се таковат с няк'ви 18 годишни и после на скайпа "беше ЖеСтоКуУуУ УбиЧкЪм Въ ВсичКи И ТеБе МиЛоУуУ АмоР рЛзЗзЗ :-) " wtf...

SonataArctica
05-22-2010, 18:17
ecstazy, SpAcE_LaDy - ха - ха :razz: Ебаси якото. К`во да направя че има супер пропаднали и тъпи тийнове? Те не се виждат колко са смешни ама....

Пример: Аз, непълнолетен съм, Стъкито, непълнолетен. Ходим понякога в Розовото /бирария/ и правим шоу. Свирим на китари, барабани и бас с още двама става супер яко. И ние ко да напраим че тъпити тинейджъри висят там? Ние си правим кефа, като и на другите. Бирарията е рок и метъл само и ние като изсвирим няколко парчета навлизат мн. хора 8-) .

ПП - Правилото, за мене, просто трябва да забрани алкохола на малоетните. До сега съм пил само веднъж и то ечдна чашка водка където ме бяха черпили. :)

BrainlessROCKBABY
05-24-2010, 07:44
Аха, сигурно. Да си вярват, че ще стане. С тоя закон ще ми е забранено да излизам от нас.

ByK
05-24-2010, 07:51
Бе да ве...
до 18 години ще си седим по домовете ,ще гледам отчайващи сапунки или ще излизаме да се шляем по улиците ,вместо да се събираме по дискотеките..
Ако и това пък го приемат ще е върха.
Сигурна съм ,че няма да се спазва толкова , както не се спазва и вечерния час.. пхах :-o

producenta
05-24-2010, 08:21
оооо в сащ и много други страни да 21г след 22часа трябва да си с придружител,а алкохола е строго забранен.
Аз съм на мнение,че закона трябва да бъде приет!

Nakadah
05-25-2010, 09:48
ТВЪРДО ЗА!!!

shieldpro
08-18-2010, 16:25
точно така няма да стане ама пак ще си е по старо му всеки с когото и кадето си иска ще ходи

DaNGeRousLy
08-18-2010, 16:27
Ами то цигари и алкохол не трябва да се продават на лица под 18г. но ..


А и училище е едно от местата за пушене .. :-o

DaemonBoy
08-19-2010, 10:13
Хаха , радвам се , че съм 92 набор , хаха . Но съм убеден , че в повечето непропаднали дискотеки това ще се спазваХмм съмнявам се при положение, че те по този начин губят клиентела. Виждал съм обаче как след детска дискотека са изхвърляли непълнолетните 8-)

Vesk0u
08-19-2010, 22:35
Според мен е по-умно да гонят пушачите от там където ходят тийнейджърите, а не обратното...

lemonyheart
08-21-2010, 13:30
Ами то цигари и алкохол не трябва да се продават на лица под 18г. но ..


А и училище е едно от местата за пушене .. :-o

Точно. Аз не ходя по дискотеки (почти на 16 съм), но пак дишам дим на цигари от къде ли не. Според мен този закон никой няма да го спазва.

Paramour
08-21-2010, 14:53
На мен последния път не ми искаха 8-)

guinessgirl
08-23-2010, 19:37
освен да забранят да дишаме...

на мен лично 18 са ми искали не повече от 3 пъти нито в магазин,нито в заведение...при положение,че буквално всеки ден си купувам цигари и алкохол

*бала съм ги законите

loriee
08-24-2010, 15:24
Бе да ве...
до 18 години ще си седим по домовете ,ще гледам отчайващи сапунки или ще излизаме да се шляем по улиците ,вместо да се събираме по дискотеките..
Ако и това пък го приемат ще е върха.
Сигурна съм ,че няма да се спазва толкова , както не се спазва и вечерния час.. пхах :-o

+1 .. ш тряя седим по сладкарниците май :lol: ама не !! то и там се пуши .. :lol: абе тия нещо са много злее !! Ако нямаме 18 изобщо можем ли да ходим по заведения, като на повечето места се пуши .. ?! явно очакват да седим по пейките и да се разхождаме из градинките :? :?

mlakniwe2
08-24-2010, 15:28
Не пуша, не пия, не се дрогирам, не излизам никъде, SO....не ме ЕБЕ!!! :D

Vesk0u
08-28-2010, 14:35
Не пуша, не пия, не се дрогирам, не излизам никъде, SO....не ме е**!!! :D

Get a life!

Глупаво е да слагат такива закони, защото след като непълнолетните са по улиците по това време, значи родителите им са разрешили. Парламента се опитва да наложи забрана, която дори и самите родители не налагат...

scoobydors
08-29-2010, 08:02
Пълните глупости са тва. На дискотеки масово се ходи от 12-14 годишни, които дори не ги проверяват и с ги пускат ей така. Със, без придружител същите лайна.

k1r37o
09-17-2010, 10:07
"Парата над нещата" както се казва.Кой ще ги спре?


Не пуша, не пия, не се дрогирам, не излизам никъде, SO....не ме е**!!! :D

Лол, доста си... скучен. :?

Lexynnka
10-17-2010, 01:21
да ни забранят барабар и да дишаме кат нямаме 18 :booooomb:

mlakniwe2
10-17-2010, 07:28
Не ме Ибе :grin:

Paramour
10-17-2010, 11:13
да ни забранят барабар и да дишаме кат нямаме 18 :booooomb:

Може и това да стане :?

elenka3
11-06-2010, 15:51
[b]

[quote]На лица под 18 години ще бъде забранено да влизат в нощни заведения, в които се пуши, дори да имат придружител.

Това ще бъде записано в промяна в Закона за закрила на детето, която ще бъде приета вероятно до две седмици, съобщи председателят на парламентарната здравна комисия Лъчезар Иванов.

До идеята се стигна, след като депутатите гласуваха на второ четене промени в Закона за здравето, според които на

деца до 18 години се забранява да влизат в заведения, в които се пуши,

както и в обособените места за пушене в по-големите ресторанти.Глобата за нарушение е от 200 до 400 лв., а ако то е извършено от едноличен търговец, ще се налага имуществена санкция от 400 до 800 лв.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Депутатите обаче се усетиха, че няма логика да се забранява децата да посещават малките кафенета, в които се палят цигари, а в същото време да могат да ходят в нощни заведения, в които също се пуши.

В момента по Закона за закрила на детето

след 20 ч. дете, което не е навършило 14-годишна възраст, трябва да бъде с придружител на обществени места. За лица, навършили 14 години, но под 18, задължението е в сила след 22 ч.

Така се оказва, че след 20 ч., деца над 14 години могат да влязат навсякъде, дори и в заведения, в които се пуши, обясни Лъчезар Иванов. Например 19-годишен младеж може да каже, че придружава 15-годишната си приятелка.

С обмисляната поправка, дори и с придружител, деца под 18 години няма да могат да влизат в дискотеки, барове и игрални зали, където се пуши.

Изменението в Закона за закрила на детето е разписано като конкретен текст, който ще бъде предложен на вниманието на комисията по здравеопазването. Ще бъде изготвен допълнителен доклад и

утре парламентът може да продължи с гласуването

на второ четене на промените в Закона за здравето. Преди дебатите за влизането на деца в задимени заведения, депутатите приеха задължението

обособената площ за пушене да е по-малка

от половината от съответната обща площ. Вчера на второ четене беше прието и да се допуска тютюнопушене в кафенета и в ресторанти, но в обособени самостоятелни помещения.

Същото важи и за жп гарите, летищата, автогарите, местата за настаняване и средствата за подслон, плавателните съдове. Когато обаче заведението за хранене е с площ по-малка от 50 кв. м,

собственикът ще има право да избере

дали в цялото заведения няма да се допуска тютюнопушене или ще се допуска, без обособяване на самостоятелни помещения.

В заведенията за хранене и развлечения с изцяло нощен режим на работа се допуска тютюнопушене без обособяване на самостоятелни помещения.

В сградите, в които има помещения с обособени работни места, работодателите могат да определят със заповед специално обособени самостоятелни помещения, които са предназначени само за пушене.


+1

Fr3shxgirl
11-19-2010, 18:10
:D Това е голяма тъпотия. Аз като тинейджър съм ПРОТИВ! Значи все едно до 18 годишна възраст нямаме право да живеем. То така излиза! :? Вместо да се радваме на младостта ще стойм вкъщи и ще гледаме турски сапунки! :shock: Гнусно и отекчително!