PDA

View Full Version : Информацията в Интернет



Ety
05-25-2010, 18:09
Здравейте! Много искам да разбера вашето мнение по следния въпрос - как се ориентирате дали информацията в интернет относно здравни въпроси е достоверна или не? Факт е, че все повече хора използват Интернет като средство за информация относно здравословното си състояние и търсят съвети онлайн. Кое е от значение за надеждността на тази информация и подкрепа онлайн - посещаемост на сайта, сравнение с предишна и...нформация, която сте чели, дали сайтът се поддържа от професионалисти в областта или ... ?

LucasBoy
05-25-2010, 18:17
Ами преди всичко винаги проверявай всяка информация поне 2 пъти преди да предприемеш някакво действие. Зависи и от сериозността на проблема. Ако става въпрос за диета не е чак толкова голям проблем, но когато се стигне до медикаменти или някаква намеса в организма по какъвто и да било начин, по-добре да се търси или човек, който е лекар със сигурност или по-скоро да се търси съвет на лекат 1 в 1 - болница, поликлиника. Лично аз нямам доверие на форуми за намеса с лекарства и билки. Винаги се съветвам с лекар.

Lucho
05-25-2010, 19:26
Тук най-много да бъдеш насочен към кой доктор да отидеш. От това повече сигурно няма. Първото което е, никой лекар няма да виси тук и да отговаря, д-р "Тийн" бачка със СМС-и, а какво разбира той - никой не знае. В повечето случай тук пишат студенти по медицина или лица, прекарали някаква болест, или пък просто хора с повече познания в областта на медицината. Никой здравомослещ човек не би трябвало на 100% да вярва на написаното тук, по простата причина, че винаги има провокатори, които при мнения от рода на "Скъсах с гаджето, какво да правя?" или "Прекарвам болест след болест, не се издържа" те биха отговорили: "срежи си вените". Такива хора трябва да бъдат наказвани, колкото и да не е за вярване - има ги. Ама все пак има хора, пишещи в раздела, на които МОЖЕ да се разчита, така че на 35 до 45% можеш да разбереш какво ти е, НО АКО ТИ ИМА НЕЩО, а то е серизно - ОТИДИ НА ЛЕКАР незабавно :)

batkodoki
05-25-2010, 20:00
Тук най-много да бъдеш насочен към кой доктор да отидеш. От това повече сигурно няма. Първото което е, никой лекар няма да виси тук и да отговаря, д-р "Тийн" бачка със СМС-и, а какво разбира той - никой не знае. В повечето случай тук пишат студенти по медицина или лица, прекарали някаква болест, или пък просто хора с повече познания в областта на медицината. Никой здравомослещ човек не би трябвало на 100% да вярва на написаното тук, по простата причина, че винаги има провокатори, които при мнения от рода на "Скъсах с гаджето, какво да правя?" или "Прекарвам болест след болест, не се издържа" те биха отговорили: "срежи си вените". Такива хора трябва да бъдат наказвани, колкото и да не е за вярване - има ги. Ама все пак има хора, пишещи в раздела, на които МОЖЕ да се разчита, така че на 35 до 45% можеш да разбереш какво ти е, НО АКО ТИ ИМА НЕЩО, а то е серизно - ОТИДИ НА ЛЕКАР незабавно :)

понякога се удивлявам сам на себе си - какво все още ме задържа да съветвам, консултирам и лекувам пасмина способна ба напише горният пост !!!
гнусното е, че точно тази пасмина без етични задръжки пълни пощата на консултиращите тук квалифицирани лекари с безкрайни питания за несъществени въпроси!

НЯМА ПРОБЛЕМ да се оттеглим, отговарянето ТУК е товар и загуба на време за всеки от нас.

batkodoki
05-25-2010, 20:07
Здравейте! Много искам да разбера вашето мнение по следния въпрос - как се ориентирате дали информацията в интернет относно здравни въпроси е достоверна или не? Факт е, че все повече хора използват Интернет като средство за информация относно здравословното си състояние и търсят съвети онлайн. Кое е от значение за надеждността на тази информация и подкрепа онлайн - посещаемост на сайта, сравнение с предишна и...нформация, която сте чели, дали сайтът се поддържа от професионалисти в областта или ... ?

здр!

това е проучване с оглед КОМЕРСИАЛНО / ПЛАТЕНО създаване и/или функциониране на някой от многото такива сайтове, нали?!

поискайте горното инфо от Администратор , тази инфо се систематизира и отчита за всеки сайт собственост на Инвестор.......

Lucho
05-26-2010, 09:39
batkodoki, извинявай, но никога НЕ БИХ се доверил на информацията в интернет. Истинските прегледи се правят в лекарските кабинети. Не омаловажавам форума, ама всеки тук може да се представи за лекар и да говори небивалици. Затова - с едно наум. Не всичко което се пише тук е на 100% вярно. Кои сте лекарите тук във форума? Ще ми бъде интересно да знам. И ако може някакъв документ, който ви удостоверява :x 5 твои мнения прочетох от вчера до сега и в тях откроих две неща:
ПАЦИЕНТИТЕ ВИНАГИ ЛЪЖАТ и
безкрайни питания за несъществени въпроси!
. Има разлика между несъществуващ въпрос и "не знам отговора". А когато не можеш да опишеш нещо с медицински термини - измисляш си. Какво да кажа на момичето, което е пуснало темата? Да, тук всичко е вярно. Няма смисъл да ходиш на лекар - ние ще ти изпишем рецепта. А и малко хора биха седнали да чакат помощ от интернет. Просто отиваш на лекар и това е....

WaterLilly
05-26-2010, 10:17
Напълно съм съгласна с Lucho. Тук най-много да те насочат към лекар, да ти кажат, че се притесняваш за глупости, или да споделят как е протекло лечението на същата болест. Не виждам защо един лекар би си губил времето в подобен форум. Лекарска помощ се търси в болница, не в тийн форум.

kalpazanka
05-26-2010, 10:26
Здравейте! Много искам да разбера вашето мнение по следния въпрос - как се ориентирате дали информацията в интернет относно здравни въпроси е достоверна или не?
С логическа мисъл. Донякъде ми помага и фактът, че съм си мнителна/подозрителна и всичко подлагам на съмнение.


Кои сте лекарите тук във форума? Ще ми бъде интересно да знам. И ако може някакъв документ, който ви удостоверява
Още малко ще ни строиш до стената с вдигнати ръце.



ПАЦИЕНТИТЕ ВИНАГИ ЛЪЖАТ и
безкрайни питания за несъществени въпроси!
. Има разлика между несъществуващ въпрос и "не знам отговора".
Несъществен и несъществуващ въпрос са две отделни понятия.
Lucho, съветвам те да си гледаш даскалото и разработката на сайтове, а ако не ти изнася писането конкретно в този раздел, има още 23. ;)

batkodoki, прощавай, че се намесвам.

Lucho
05-26-2010, 10:40
Никой не строявам - само питам. И аз искам да знам - лекари ли пишат, студенти ли, хора с повече познания...кой....гледам си даскалото, гледам си сайтовете, ама кажете кой какво образование има от активно пишещите тук. Ще бъде полезно да знаем за всички ни.

darkPaladin
05-26-2010, 10:43
аз съм 2 професионална подготовка ама се признавам за обществено опасен :D

kalpazanka
05-26-2010, 10:46
Добре тогава, нека започнем от теб, след като се месиш в теми за апендикси и апандисити и говориш за усукани/завъртяни и какво ли не още. Не е ли лицемерно да хвърляш камъни в чужди градини и да призоваваш да нямаме доверие на информацията тук, да искаш ксерокопия от дипломи и студентски книжки едва ли не, а да се месиш в сериозни теми за инфекциозна мононуклеоза/ангини/алергии? А да не говорим за лечение на инф мононуклеоза какви си ги писал! Не е ли двоен стандарт?

Lucho
05-26-2010, 10:51
Добре тогава, нека започнем от теб, след като се месиш в теми за апендикси и апандисити и говориш за усукани/завъртяни и какво ли не още. Не е ли лицемерно да хвърляш камъни в чужди градини и да призоваваш да нямаме доверие на информацията тук, да искаш ксерокопия от дипломи и студентски книжки едва ли не, а да се месиш в сериозни теми за инфекциозна мононуклеоза/ангини/алергии? Не е ли двоен стандарт?

Пациенти - много. Диагнози - много. Намесвам се там, където знам. Нямам диплома, не съм и студент, но не ми пречи да коментирам това, в което съм сигурен. Когато имам познания в дадена област, се меся, но не твърдя, че съм специалист. Просто исказвам мнение. Яд ме е, че се обиждат потребителите и се класифицират като "лъжци". Това не ми хареса. за другото - ок.

kalpazanka
05-26-2010, 10:54
Не ти харесва, че се класифицират потребители като лъжци. Я ме светни кой на 21 години ще е магистър по медицина и ще специализира даже! Или на 21 години дерматолог дава отговори на въпроси в Козметика и диети. Сърбали сме им попарата и продължаваме да я сърбаме. Такива се познават, но не го правим на проблем.
Че се лекувала инф мононуклеоза с не знам си кво и обривът бил алергия, дрън-дрън. Но си замълчах тактично, нали? Можеше и ти да го направиш. ;)

darkPaladin
05-26-2010, 11:47
аз като не съм запознат с една болест си мълча

пп
няма лекар който да знае за всяка болест винаги е добре да се консултира с учебника,защото една негова грешка може да струва много

Lucho
05-26-2010, 18:07
Не ти харесва, че се класифицират потребители като лъжци. Я ме светни кой на 21 години ще е магистър по медицина и ще специализира даже! Или на 21 години дерматолог дава отговори на въпроси в Козметика и диети. Сърбали сме им попарата и продължаваме да я сърбаме. Такива се познават, но не го правим на проблем.
Че се лекувала инф мононуклеоза с не знам си кво и обривът бил алергия, дрън-дрън. Но си замълчах тактично, нали? Можеше и ти да го направиш. ;)

Не. Добре сме запознати всички със здравната система - малко останаха тези лекари, които да те разберат - повечето ти се карат или не ти обръщат внимание....колко ни е хубава здравната система всички знаем, ама извинявай, някой, който дори не е лекар, да идва във форума и да казва "вие тук хората, които пускате теми с въпроси сте лъжци", това вече не го приемам. Няма едно мнение за лекуването на дадена болест, а както самата ти каза - тук още никой не е лекар - може би студент, може би ученик, може би пациент, може би някой с повече знания...гадното е, че "знаещият" се кара на питащият и го класифицира като "лъжец" :x Единствено това не одобрявам. Тази политика в отговорите на някой от форумците отговарящи в раздела. Иначе не подценявам знанията на никому. Евала дае, че изобщо сяда някой и се занимава. Хубавото на този раздел е, че ако не може да помогне на някого /което се случва рядко/ поне може да му се каже към какъв тип мекар да се обърне.

ПП - Обривите често идват от алергии. Затова написах така. Даже доколкото помня написах "може" да е от алергия. Но това не означава, че 100% е така. Просто дадох някакво предложение, а самата питаща не пожела да поясни повече....такаче не виждам проблема.

ПП2: Май няма особен смисъл повече да се обръща внимание на тази тема...

ImmortalSportFreak
05-26-2010, 22:09
А и малко хора биха седнали да чакат помощ от интернет. ....
.. ааа някои толкова мразят;притесняват се или ги е страх да ходят на лекар че чакат да им помогнат в нета - дори като им кажем "отиди на лекар" той/тя отговаря - "няма да стане в никакъв случай ! " о.О и не са малко тези случаи :-o :lol: :? :?

kalpazanka
05-27-2010, 10:59
а както самата ти каза - тук още никой не е лекар
Ако ще ме цитираш, поне ме цитирай правилно!


ПП - Обривите често идват от алергии. Затова написах така. Даже доколкото помня написах "може" да е от алергия. Но това не означава, че 100% е така. Просто дадох някакво предложение, а самата питаща не пожела да поясни повече....такаче не виждам проблема.
Те точно в този случай е грешка да се дават АБ от групата на пеницилините, защото дават обрив, който може да се сбърка с алергия. Препоръчват се макролиди като профилактика на евентуално насложила се бактериална инфекция.


ПП2: Май няма особен смисъл повече да се обръща внимание на тази тема...Мда, най-малкото защото сте пропуснали една много важна подробност от правилата на форума- не се поставят диагнози и не се предписват лекарства /с изключение на тези, които не са по лекарско предписание/!

Sisi7u
05-27-2010, 11:17
мисля, че е излишно да коментираме ..
от някакъв сайт .. можеш да получиш само косвен съвет ..
ако не те прегледа компетентен човек/в случая лекар/
няма как да стане ..
ние тук само можем да дадем съвети или да споделим преживяни такива операции болести и т.н. ...
все пак ... не можем да направим рентген или пък кръвни изследвания ..

винаги е НАЙ-ДОБРЕ да се отиде на лекар ..
но и при лекаря има възможност да не ти помогне 8-)

rrrawrrr
05-27-2010, 11:32
По едно време ме беше хванала параноята, че имам куп болести, съдейки по симптомите описани в разни статии. Съветвам те да не вярваш сляпо на твърденията в интернет,а ако имаш здравен проблем се да се консултираш със съответния лекар.