PDA

View Full Version : Ваксина против туберкулоза?



Braceface
05-27-2010, 12:18
Може би темата ще ви се стори глупава, но аз съм много наплашена.. Знам, че тази ваксина се бие на всеки 10 години или нещо подобно.. На 17 години, следващата е на 25.. Но аз в момента съм на 17, и съм изпуснала срока за ваксината, и не искат да ме ваксинират.. чак когато съм на 25. Ами ако се разболея? Турбекулозата толкова лесно се разнася.. по света всяка година умират 1,6 млн. души по света (според чичо Google).. Не водя здравословен живот и се притеснявам, че като нищо мога да я лепна.. Няма ли някакъв начин?

kalpazanka
05-27-2010, 12:28
BCG се прави след липса на реакция при пробата на Манту.
От поста ти не става ясно правили ли са ти пробата или не.

Braceface
05-27-2010, 12:37
Имам някакъв далечен спомен, че са ми били манту, ако не се лъжа, но да съм била 6-7 клас, не по-голяма.. защото през последните 2-3 година не съм ходила дори и на лекар, не съм имала причина. И изведнъж ми казват, че съм пропуснала някакъв срок и че я нямам тази ваксина, и че не могат да ми я бият, чак на 25 години..... Турбекулозата мога да я лепна толкова лесно: било то от храна, човек, даже и от въздуха..... И сега какво, да живея 8 години в страх ли? :lol:

kalpazanka
05-27-2010, 12:40
Заповядай имунизационния календар
http://www.pramed.com/imuniz_kalendar.htm

Braceface
05-27-2010, 12:44
Да, погледнах го.. Значи последните неща, които са ми били, са били когато съм била на 12 години..... Последните две ги нямам. И не искат да ми ги бият. Но не мога да разбера, аз още не съм навършила 18 години, какъв е проблема, ако ми ги бият сега...... дали сега, дали миналата година, каква е разликата :^) ?

darkPaladin
05-27-2010, 12:44
може и в момента да имаш бактерията Mycobacterium tuberculosis
но може да не се разболееш.И по добре си прави имунизациите,защото ако имаш причинителя на туберкулоза може да се разболееш след някое заболяване,а това няма да ти хареса.

Поначало не всеки с туберколозни бактерии в кръвта се разболява,може да ги имаш,но да не се разболееш зависи от начина ти на живот и от имунната система.

ПРАВИ СИ ИМУНИЗАЦИИТЕ И ПИТАЙ ЛИЧНИЯ ТОЙ ЗНАЕ КАКВО ДА ПРАВИ

kalpazanka
05-27-2010, 12:46
Да, погледнах го.. Значи последните неща, които са ми били, са били когато съм била н 12 години..... Последните две ги нямам. И не искат да ми ги бият.
По какви причини не искат? Имаш висока температура/кашлица/подути ЛВ или изобщо някакви признаци на възпалителен процес?
Не разбра ли, че не си изпуснала никакви срокове?
Даже ти докопах и стария имунизационен календар http://www.bg-mamma.com/articles/full/135

Braceface
05-27-2010, 12:53
Не знам, лекаря ми дори не ме е виждал.. Майка ми днеска е ходила да провери за въпросната ваксина и той и е отговорил, че е твърде късно, че съм изпуснала срока и не може да ми бие ваксината, чак когато стана на 25 години..

darkPaladin
05-27-2010, 12:57
смени си личния явно не си взема при сърце работата

Braceface
05-27-2010, 13:02
Не знам, не можело, тази ваксина се биела когато съм била на 17 години в 10 клас, а сега съм също на толкова, но съм 11... след 3 месеца правя 18 и доктора ми не иска да ми я бие... и аз цял ден плача, защото наистина се притеснявам, че заради невниманието си от миналата година, ще съжалявам в близките..

darkPaladin
05-27-2010, 13:09
Не знам, не можело, тази ваксина се биела когато съм била на 17 години в 10 клас, а сега съм също на толкова, но съм 11... след 3 месеца правя 18 и доктора ми не иска да ми я бие... и аз цял ден плача, защото наистина се притеснявам, че заради невниманието си от миналата година, ще съжалявам в близките..

никакви срокове не си изпуснала личния ти е идиот

ImmortalSportFreak
05-27-2010, 16:27
смени си личния явно не си взема при сърце работата++

Когато е трябвало , той би трябвало да ти се обади на телефона и да те извика за ваксина!
Успех и дано се прехвърлиш на свестен ОПЛ ;)

L0ST
05-27-2010, 18:15
Не ми се четат мненията ви, НО заминавай да ти бие ваксината... Имам познати изпатили си след такова пропускане... и то сериозно пострадали, тейче заминавай да те имунизира...

kalpazanka
05-28-2010, 10:22
От първи юни можеш да си смениш личния лекар /тъй като си непълнолетна, под формата трябва да се подпише мама или тати ;) / и като излезе в началото на юли обновената пациентска листа, заминавай да ти се направи Манту.

amk933
05-28-2010, 14:02
И аз мисля, че няма да е лошо да си смениш личната и да отидеш да ти го направят. :) Аз също съм тази година, но няма да отида...Не, защото ме е страх, просто не виждам смисъл...

mArMaLaDkA
05-28-2010, 16:50
и аз цял ден плача, защото наистина се притеснявам, че заради невниманието си от миналата година, ще съжалявам в близките..

възможно е да подхождам твърде несериозно към въпроса, ама тва не е ли пълна лигавщина? чак такова драматизиране...

не е същото, но пък на мен са ми бити редовно имунизациите, а всички бележки и т.н. са ми изгубени и де факто, все едно до 4 клас не съм ходила на имунизация. :-o Няма ми ги в здравната книжка, нито в документите на личната. Което пак е някакво глупаво.

aMnEsIa_
05-29-2010, 07:05
Манту се бие на 17-годишна възраст и е задължително. Наистина е по - добре да си смениш личната :)

kalpazanka
05-29-2010, 08:36
и аз цял ден плача, защото наистина се притеснявам, че заради невниманието си от миналата година, ще съжалявам в близките..

възможно е да подхождам твърде несериозно към въпроса, ама тва не е ли пълна лигавщина? чак такова драматизиране...
И аз това се опитвам да й намекна. Не е задължително при липса на ваксина да няма имунитет. Затова я врънкам да направи първо Манту и да се прецени след това по реакцията дали ще се слага БЦЖ.

amk933
05-30-2010, 07:49
А и дори да няма имунитет и се разболее, може да се излекува, защото туберкулозата е лечима от много години...Така че за какво тоя страх? На мен освен, че ми писна от всякакви имунизации, сега заради други лекарства ми е забранено поне до догодина да ми се бият ваксини. Да се гръмна ли? Хич не ми пука...карай по-спокойно! :)

kalpazanka, мислиш ли, че ваксините вредят повече, отколкото помагат? Защото покрай мен поне всички лекари казват, че една ваксина може да те опази от дадена болест, но ще ти отслаби имунитета срещу 10 подобни. :D Какъв е извода - ако се имунизирам срещу свински грип, шансът да умра от птичи се увеличава... 8-)

kalpazanka
05-30-2010, 07:55
amk933, привърженик съм на задължителните имунизации и ваксинации. Особено при завръщането на полиомиелита не бих рискувала един ден здравето на детето си. Също ти давам и един /актуален за мен предвид възрастта ми/ пример- ако нямам необходимите ваксинации срещу рубеола, ще се притеснявам през цялата бременност да не би от нейде да долети този вирус и да трябва да се справям с дилемата дали да прекъсвам бременност или да гледам увредено дете, защото и такива живи случаи познавам. Може да не се ваксинирам срещу свински/птичи/кози/овчи/кучешки грип и ХаПеВе, да речем, но задължителните имунизации и ваксинации си ги правя.
А относно терапията на ТВС имаш ли понятие от страничните ефекти? Аз лично предпочитам да си спестя подобни перипетии заедно с висенето по диспансери с едно бодене веднъж на 5 години. ;)
Относно лечимостта на ТВС- в Испания има от няколко години multi drug резистентен щам. ;)

amk933
05-30-2010, 15:01
Знам за последиците от туберкулозата, защото баба ми е била болна...

Но има болести, които не са се мяркали от години...за какво ми е ваксина за тях. На мен ми е бито само БЦЖ. Никакви от тия ТД, Диф-Тет-Кок, Морбили-паротит-рубеола не са ми бити или поне не знам да са ми бити. Като се порежа само ми бият противотетанус и това е горе-долу...

Рубеолата не е ли изчезнала от България преди доста време? :-o

Braceface
06-26-2010, 05:24
възможно е да подхождам твърде несериозно към въпроса, ама тва не е ли пълна лигавщина? чак такова драматизиране...

Не е проява на лигавщина, притеснена съм и не смятам, че драматизирам.... :D Не съм някоя "кифла", която обича да преувеличава. Никога не съм се страхувала от нищо, като знам колко хора имат разни фобии - я от високо, я от игли.. За първи път в живота си се притесних за себе си, за здравето си, и се замислих за безотговорните си действия.. :? Имам слаба имунна система, отвратителен начин на живот, пък и с моя късмет....... Плюс това, ми предстои операция след няколко месеца; в болниците има какви ли не болести и не блести от чистота.. може да се случи всичко, да се появят някакви усложнения, човек никога не знае ; )