PDA

View Full Version : Вярващите ще ми обяснят ли нещо?



gandalfepi4
05-30-2010, 19:31
Здравейте, предполагам че всички сте запознати с т. нар. apologists (не знам как се превежда точно), хора които "дооправят" някои кусури в библията-40 деца убити от бог стават зли младежи (въпреки че възрастта в която ставаж "мъж" според библията е 13), потопа е метафора, бог "всъщност" не е завистлив както сам казва, Иисус като казва че ТРЯБВА да си бием децата и да ги убиваме според "перфектния и вечен" закон няма това предвид и тн.

Та вчера си дочетох библията и попаднах на следния пасаж от Откровение:

18Аз свидетелствувам на всекиго, който слуша думите на пророчеството в тая книга: Ако някой притури на тях, Бог ще притури върху него язвите, написани в тая книга,

19и, ако някой отнеме от думите на тая пророческа книга, Бог ще му отнеме дела от дървото на живота и от светия град, които са описани в тая книга.

Това не означава ли че НЕ трябва да се правят точно гореописаните неща a книгата да се чете буквално както са правили хората винаги до сега?

ПП Под "пророчества" всъщност не се визират предсказания, преведно е малко двусмислено. На английски е "неща" (things), мисля че ако го видите пасажа преведен и така ще добиете по-пълно разбиране за смисъла


18For I testify unto every man that heareth the words of the prophecy of this book: If any man shall add unto these things, God shall add unto him the plagues that are written in this book.


19And if any man shall take away from the words of the book of this prophecy, God shall take away his part out of the Book of Life and out of the Holy City, and from the things which are written in this book.

ППП Питам само за да видя какво е мнението ви по въпроса, а не за да споря на логиката ви :)

Esaiam
05-30-2010, 21:55
Зравей!
Защо си настроен толкова отрицателно към Бога? Не си ли си се замислял, че щом Бог ни е създал, то Той има и пълна власт над нас. Той не ни е създал просто за да си намери занимание. Един ден сигурно и ти ще искаш да имаш деца, ние всички сме синове и дъщери на нашия Господ. Той не ни е създал роботи, а ни е дал свободна воля. Не сме създадени, за да грешим и накрая да бъдем наказани. Всъщнот наказанието идва от самите нас, ако сме праведни ще имаме и благоволението Му, ако ли не Той ще се отрече от нас и ще ни остави сами да се погубим. Всъщност 10-те Божии заповеди не са заповеди, това са препоръки. Бог ни е толкова възлюбил, че ни дава тези съвети, ако мога до го нарека, за да имаме духовен мир и така непрекъснато да се радваме в Него и да Го прославяме.

Господ ни прати всичко това описано в Библията, за да ни научи на добро. Бог Отец прати Своя възлюбен син в човешко тяло, за да изяви себе си на света, да ни покаже себе си:

Никой никога не е видял Бога; Единородният Син, който е в лоното на Отца, Той Го изяви- Йоан 1:18

И без противоречие, велика е тайната на благочестието: - Тоя, "Който биде явен в плът, Доказан чрез Духа, Виден от ангели, Проповядан между народите, Повярван в света, Възнесен в слава".

А за какъв перфектен закон говориш? Няма вече закон. Навремето евреите са нямали това, което ние имаме. Вече не е нужно да се принасят всеизгаряния и какво ли още не- ние сме изкупени чрез Христовата кръв и единственото, което е нужно е вяра, послушание, покаяние, смирение пред авторитета на Бог.
А Той ни е предупредил какво ще се случи в последно време, и ето, свидетели сме вече. Ще има какви ли не хора и какви ли не лъжливи учения. Казал ни е да не им вярваме. Ако познаваме истински Бог това няма да се случи. Но всички лъжеучители ще бъдат съдени и всички, които не са устояли ще бъдат пратени на съд:

Откровение 3:12
Който победи, ще го направя стълб в храма на Моя Бог; отгдето няма вече да излезе вън; и ще напиша на него името на Моя Бог, и името на града на Моя Бог, новия Ерусалим, който слиза от небето от Моя Бог; ще напиша и Моето ново име.

А от къде ти дойде това на акъла, че Бог е завистлив, а Исус казва да бием децата си? Извинявай но това са глупости. Ако имаш въпроси заповядай в сайта, от който съм и аз- "Приятели на Библията". Ще бъдеш добре дошъл, там можеш да научиш много неща, ако имаш желание Не е нужно да си вярващ. Ние не хапем.

Чао!

gandalfepi4
05-30-2010, 22:08
не можеш да си представиш колко ме изкушаваш ама нали обещах че няма да изказвам мнение в тази тема :D виж, или ми отговори на въпроса или си прочети библията:

23:13 Withhold not correction from the child: for if thou beatest him with the rod, he shall not die.

23:14 Thou shalt beat him with the rod, and shalt deliver his soul from hell.

1.Exodus 20:5
You shall not bow down to them or worship them; for I, the LORD your God, am a jealous God, punishing the children for the sin of the fathers to the third and fourth generation of those who hate me,
Exodus 20:4-6 (in Context) Exodus 20 (Whole Chapter)
2.Exodus 34:14
Do not worship any other god, for the LORD, whose name is Jealous, is a jealous God.
Exodus 34:13-15 (in Context) Exodus 34 (Whole Chapter)
3.Deuteronomy 4:24
For the LORD your God is a consuming fire, a jealous God.
Deuteronomy 4:23-25 (in Context) Deuteronomy 4 (Whole Chapter)
4.Deuteronomy 5:9
You shall not bow down to them or worship them; for I, the LORD your God, am a jealous God, punishing the children for the sin of the fathers to the third and fourth generation of those who hate me,
Deuteronomy 5:8-10 (in Context) Deuteronomy 5 (Whole Chapter)
5.Deuteronomy 6:15
for the LORD your God, who is among you, is a jealous God and his anger will burn against you, and he will destroy you from the face of the land.
Deuteronomy 6:14-16 (in Context) Deuteronomy 6 (Whole Chapter)
6.Deuteronomy 32:16
They made him jealous with their foreign gods and angered him with their detestable idols.
Deuteronomy 32:15-17 (in Context) Deuteronomy 32 (Whole Chapter)
7.Deuteronomy 32:21
They made me jealous by what is no god and angered me with their worthless idols. I will make them envious by those who are not a people; I will make them angry by a nation that has no understanding.
Deuteronomy 32:20-22 (in Context) Deuteronomy 32 (Whole Chapter)
8.Joshua 24:19
Joshua said to the people, "You are not able to serve the LORD. He is a holy God; he is a jealous God. He will not forgive your rebellion and your sins.
Joshua 24:18-20 (in Context) Joshua 24 (Whole Chapter)
9.Ezekiel 8:3
He stretched out what looked like a hand and took me by the hair of my head. The Spirit lifted me up between earth and heaven and in visions of God he took me to Jerusalem, to the entrance to the north gate of the inner court, where the idol that provokes to jealousy stood.
Ezekiel 8:2-4 (in Context) Ezekiel 8 (Whole Chapter)
10.Nahum 1:2
[ The Lord 's Anger Against Nineveh ] The LORD is a jealous and avenging God; the LORD takes vengeance and is filled with wrath. The LORD takes vengeance on his foes and maintains his wrath against his enemies.
Nahum 1:1-3 (in Context) Nahum 1 (Whole Chapter)

kokolan
05-30-2010, 22:20
Всъщност всеки може да си вземе Библия и да си я променя както си иска, но от това се възползват сектите. Библията е канонизирана=> не подлежи на промяна.
Въпроса за закона явно не сме си го изяснили :D .

gandalfepi4
05-31-2010, 10:00
за кой закон говориш?

Esaiam
05-31-2010, 12:56
Притчи 3:11-12

Сине мой, не презирай наказанието от Господа, И да ти не дотегва, когато Той те изобличава,
Защото Господ изобличава оня, когото люби, Както и бащата сина, който му е мил.


Притчи 23:13
Да не ти се свиди да наказваш детето, Защото, ако и да го биеш с пръчка, то няма да умре.

Притчи 23:14
Ти, като го биеш с пръчката, Ще избавиш душата му от ада.

Когато се налага по- добре пръчка, отколкото в огненото езеро.

Но и...

Притчи 17:26
Не е добре да се глобява праведния, Нито да се бие благородния, за справедливостта им.

Притчи 19:25
Ако биеш присмивателя, простият ще стане внимателен; И ако изобличиш благоразумния, той ще придобие знание.

Няма какво друго да се коментира.


Аз Господ, твоят Бог, съм Бог ревнив, Който въздавам беззаконието на бащите върху чадата до третото и четвъртото поколение на ония, които Ме мразят,
а показвам милости към хиляда поколения на ония, които Ме любят и пазят Моите заповеди.


„Този стих показва най-общо последиците, които носи греха на поколенията след нас. Грехът оказва влияне и поразява не само съгрешилия, но също така и невинни хора около него, като например една майка наркоманка може да стане причина детето да се роди с недъзи и цял живот да страда, без да има вина.
Всичко това показва колко ужасен е грехът и как не трябва да гледаме с лека ръка на него.“


Бог е готов винаги да ни прости и да ни приеме отново при себе си, ако се разкаем за постъпките си, но това не означава, че няма да има последици от грешките ни.

И да Бог е ревнив, но защото държи на нас, когато Го предадем Той страда за нас. Той иска единствено да бъдем добре. Когато вършим нещо против Неговата воля ние не можем да осъзнаем напълно последствията, но Той може.

gandalfepi4
05-31-2010, 14:49
моля те спри де ме изкушаваш. бих желал само да ми се отговори на въпроса "е ли апологетиката забранена или не". благодаря предварително.

Esaiam
05-31-2010, 15:47
Ето какво открих в Internet за апологетиката:


Апологетика (от гр. ἀπολογία, апология – „защита“), е наука, която е свързана със защитата на някакво мировъзрение, по-специално на християнската религия с научни, логически аргументи. В различните християнски църкви се говори за "православна", "католическа", "протестантска" и др. апологетики. В рамките на апологетиката се формулират фундаменталните твърдения на християнското богословие, системно се излагат доказателствата за истината на християнската вяра, аргументирано се отхвърля критиката от други философски системи. Апологетиката има за цел да обобщи знанията на всички науки, за да обоснове една разумна защита на християнската вяра с аргументи извън Библията.

Апологетиката е една от главните учебни дисциплини в православните духовни учебни заведения. В Богословския факултет на Софийския университет има две катедри. В първата е застъпена библеистика, история, изучаване на езици и др., а във втора катедра (Систематическо и практическо богословие) - догматическо богословие, патрология, апологетика, нравствено богословие, етически системи, история на религиите, християнска социология, философия, психология на религията, инославни изповедания, нехристиянски религиозни движения, християнско изкуство, литургика, пастирско богословие, омилетика, катехетика и др.

Още в Новия Завет, в 1 Петрово 3,15 се казва „Но почитайте със сърцата си Христа като Господ, като бъдете винаги готови да отговаряте (ἀπολογίαν) на всекиго, който ви пита за вашата надежда. През 2 и 3 век най-важните защитници на християнската вяра са апологетите Юстин, Климент Александрийски и Тертулиан.


Ако правилно съм разбрал същността на апологетиката не виждам нищо лошо.



Интересно ми е защо се вълнуваш всъщност от такива неща, като не си вярващ?

gandalfepi4
05-31-2010, 15:56
извинявай, сега виждам че съм си задал въпроса малко обърквщо-в самото начало на темата питах за тези хора които променят неща в библията/дават смисъл който не е изначално там и дадох няколко примера за това.

а иначе се интересувам от интерес ( :D ) не е нужно за да вярваш в стар трек или рамбо за да ти е интересно нали?

Esaiam
05-31-2010, 16:15
Ам, разбира се! Щом проявяваш интерес лошо няма.

SolusChristus
05-31-2010, 19:19
Апологетите нищо не променят в Библията.

Къде се споменава възръстта на възмъжяването в Библията?

Също така къде се споменава, че не си отговорен за греховете си преди тази въздраст?

Говориш наизуст в момента, гандалфе.

gandalfepi4
05-31-2010, 19:44
не солус, не говоря наизуст. според еврейските (хората написали библията) разбирания ставаш мъж на 13, едно поколение трае 40 години и тн. ако не знаеш това го напиши в гугъл и виж кой от двама ни е прав. а специално за апологетите (сигурен ли си че така се транслитерира все пак?) знам за доста случаи в които променят смисъла на писаното в такъв какъвто не може да се види ако не го търсиш специално (и не говоря "риба" да означава "кит", а сериозни неща)

ще дам пример с историята дето 42 "деца" наричат един пророк "плешивко" и господ ги избива. говорихме даже и с тебе по тази тема преди.

23И от там той възлезе във Ветил; и като се качваше по пътя, излязоха из града малки деца та му се присмиваха, като му казваха: Качи се, плешиве! качи се, плешиве!

24А той, като се озърна назад и ги видя, прокле ги в Господното име. И излязоха из дъбравата две мечки та разкъсаха от тях четиридесет и две деца.

и на английски е "little children " а пък ти (ако не ме лъже паметта) ми изкара някаква логика че са били не малки деца, както пише, ами някакви тийнейджъри хулигани/гангстери докато ако четеш нормално се вижда ясно че става въпрос за индивиди под (вероятно много под)
13 години които нито го заплашват нито атакуват (той ги дори не ги е забелязал докато не му подвикват). това за мен си е живо "добавяне" на смисъл, който оригинално не присъства в писанието в което пише че бог избива "малките деца" вместо да им прости, да им покаже любов или нещо новозаветно. ТОЧНО за това ми е въпроса, ако можеш да и дадеш конкретен отговор можем да считаме темата за приключила :)

SolusChristus
06-01-2010, 03:21
Възпрепятствали са го. 8-)

gandalfepi4
06-01-2010, 11:17
ПАК ГО НАПРАВИ! точно за това говорех. те не са му били на пътя и не са му пречили на нищо друго освен на егото, когато той е помолил бог да ги избие (и "да" на стария ти въпрос, човек не е отговорен за действията си на крехка възраст понеже (доказано е) мозъкът му не е развит нормално, това се разпознава и в съдебните системи).

да не говорим че по тази ти логика ако аз съм на хуманитарна мисия и хлапетиите от някаква детска градина ми подвикнат че имам космат гръб ще имам право да се обадя на шефа да им пусне ракетен удар ма това е оффтопик.

защо "добавяте" смисъл. те НЕ са го възпрепятствали по НИКАКЪВ начин-нито са го бутали, нито са го замеряли с камъни, нито курец. единственото което пише че са правели е че са му подвикнали някаква детска глупава шега и НИЩО повече. защо изопачаваш смисъла на написаното? не искам извинения за добрината на бог и правото му да убива малки деца просто ми е любопитно защо ТИ и други правите ТОЧНО това което изрично пише да не се прави (или ако съм объркал нещо моля те поправи ме).

моля те дай ми ясен и кратък отговор и да се свършва с тая пуста тема. ако нямаш обяснение така кажи и готово, ще го приема без проблеми :)

ПП и все ак ти беше ли ме убеждавал че става въпрос за тийн-гангстери или помня погрешно :-o

ExtremeLife
06-01-2010, 19:21
Вярно е, че в библията има много грешни твърдения, поне според мен. Аз чесно казано съм вярваща, но не съм се интересувала много от библията(дори не съм я чела цялата)....и така това, което искам да споделя е 4е братовчека ми ми е разправяла разкази от библията, в които се твърди, че когато настъпи краят на света бог ще прибере добрите души, а лошите ще остави на земята със сатаната....!!!
Не знам какво мислите, но на мен това ми звучи абсурдно....и много ме дразни факта, че християните отричат прераждането, кармата или преминаването отвъд границите(или може би само донякаде, но определено имат някакво ограничено мислене) :?

gandalfepi4
06-03-2010, 10:19
Е след като не мога да получа отговор на този си въпрос ще задам друг(не пускам нова тема за да не флуудвам форума излишно):

Защо в библията има толкова инцест и инбриидинг? Според нея бог е накарал хората да си ебът децата доста яко поне два пъти (адам и ева/ след потопа) и има няколко други по-слаби случая от типа на дъщерите на Лот го изнасилват и тн. Та две неща:

1. Защо бог няма нищо против това (за нас това е незаконно, неморално и научно доказано вредно физически и психически) и защо дори не го споменава в 10-те "съвършени" заповеди?

2. Ако това е факт защо нямаме доказателства за това в генома (който доста яко противоречи и на хронологията и на генеалогията на библията) а ако е просто метафора за нещо друго (и това е важно за мен) не е ли първородния грях невъзможен-няма Адам и Ева ерго няма нещо което да свързва всички човеци с някаква грешна изначална природа?

Ако съм интерпретирал или разбрал нещо погрешно съм отворен за критика. :)

gandalfepi4
06-04-2010, 17:10
аммм... някой?

Esaiam
06-04-2010, 17:49
...и много ме дразни факта, че християните отричат прераждането, кармата или преминаването отвъд границите(или може би само донякаде, но определено имат някакво ограничено мислене) :?

Ще започна отзад напред:

Първо религията не е някаква прищявка, щом те "дразни" факта, че християнската религия отрича прераждането и там другите глупости, значи не си подходила по точния начин към вярата. Бог има план за човеците и това е възкресението, а не прераждането. Всички хора ще бъдат възкресени, и праведните, и грешните. Едните за вечен живот, другите за съд.

А сега за грабването. То е част от Второто пришествие и няма да бъде тайно за никого. Вярващите ще бъдат добре подготвени за това, както Ной знаеше за потопа, а другите не подозираха нищо и до последният момент вършеха своите си неща, тоест не Божиите.
Очакваме следното да се случи:

А не желаем, братя, да останете в неизвестност за ония, които умират, за да не скърбите както другите, които нямат надежда.
Защото, ако вярваме, че Исус умря и възкръсна, така и починалите в Исуса Бог ще приведе заедно с Него.
Защото това ви казваме чрез Господното слово, че ние, които останем живи до Господното пришествие, няма да предварим починалите.
Понеже сам Господ ще слезе от небето с повелителен вик, при глас на архангел и при Божия тръба; и мъртвите в Христа ще възкръснат по-напред;
после ние, които сме останали живи, ще бъдем грабнати заедно с тях в облаците да посрещнем Господа във въздуха; и така ще бъдем всякога с Господа.
И тъй, насърчавайте се един друг с тия думи.
1 Солунци 4:13- 18

Както казах вече, грабването е част от Второто пришествие- Христос ще слезе от небето и ще възкреси мъртвите в Него.

"После ние, които сме останали живи, ще бъдем грабнати заедно с тях в облаците да посрещнем Господа във въздуха; и така ще бъдем всякога с Господа."
Останалите живи вярващи се вземат заедно с възкресените на небето.

"Но когато Христос се върне за да царува, на земята ще има вярващи, които все още няма да имат прославени тела, а ще се женят и ще раждат деца през хилядолетието."
Оттук става ясно, че има и втора смърт, както първо и второ възкресение. Тези, които възкръснат по време на първото възкресение няма да умрат при втората смърт. Тези, които не са участвали в първото възкресение по време на Второто пришествие ще бъдат възкресени при второто възкресение и ще бъдат окончателно унищожени.






А за оня ден и час никой не знае, нито небесните ангели, нито Синът, а само Отец.
Матей 24:36

Esaiam
06-04-2010, 18:26
Е след като не мога да получа отговор на този си въпрос ще задам друг...



Честно казано не знам Бог да е карал някого да върши грях или пък да го изкушава. Случаят с дъщерите на Лот не е изключение. Бог не е подбуждал никого да върши беззаконие.
А защо си мислиш, че случаят с Лотовите дъщери е останал безнаказан?

Адам и Ева не бяха създадени, за да вършат това, което им бе забранено, но това не значи, че Бог не е знал какво ще се случи.


Намери ми стихове, в които е описано как Господ кара някого да върши нещо нередно.

gandalfepi4
06-04-2010, 19:33
благодаря за отговора, на твоя въпрос: ако под "нередно" разбираш инцест-Той създава Адам и Ева оборудвани с полови органи и липсата на други хора автоматично води до кръвосмешение при 2-рото поколение човеци, това малко индиректно де. после Той ДИРЕКТНО казва на Ной и семейството му да се "плодят" (изход9:7), а за Лот и дъщерите му грам не мисля че има наказание, ако ти знаеш за такова моля те кажи ми, явно съм в грешка.

и все пак това което ме интересува най-много е


2. Ако това е факт защо нямаме доказателства за това в генома (който и доста яко противоречи и на хронологията и на генеалогията на библията) а ако е просто метафора за нещо друго (и това е важно за мен) не е ли първородния грях невъзможен-няма Адам и Ева ерго няма нещо което да свързва всички човеци с някаква грешна изначална природа?

ако ми дадеш отговор на това бих го оценил високо :)

Esaiam
06-05-2010, 12:12
Имам отговор на въпроса ти. Дано те задоволява. Един мой приятел ми помогна.

Първоначално създаването на семейства от кръвни роднини не е било грях. Целта е била хората да напълнят земята. Хората са били създадени с по- съвършени тела от сега, но постепенно с навлизането на греха се променя и физиката на човека. Кръвосмешението започва да е забранено. Има много стихове.

Бог говори, че за всеки грях (грях буквално означава "да пропуснеш целта") ще има и последици. В това трябва да сме сигурни. Защо обръщаш повече внимание на по- малко важните неща като случая с Лотовите дъщери. Не е важно дали последиците от греха ще са описани или не в Библията, важно е че ще има такива. Затова са и 10- те заповеди, както вече казвах, за да се чувства добре човек, та да бъде винаги с Бога.

filmimilmi
06-05-2010, 13:16
@Esaiam, а не ти ли се струва по-вероятно това да е просто притча? Просто изглежда нелепо. :) :)
http://vbox7.com/play:123e07c2

Esaiam
06-05-2010, 14:05
Аз съм вярващ човек и знам, че всичко в Библията е истина.

Защото който има, нему ще се даде, и ще има изобилие; а който няма, от него ще се отнеме и това, което има.
Затова им говоря с притчи, защото гледат, а не виждат; чуят а не слушат, нито разбират.
На тях се изпълнява Исаевото пророчество, което казва: "С уши ще чуете, а никак няма да разберете; И с очи ще гледате, а никак няма да видите.
Защото сърцето на тия люде е задебеляло и с ушите си тежко чуват, и очите си склопиха; Да не би да видят с очите си, и да чуят с ушите си, и да разберат със сърцето си, и да се обърнат, и Аз да ги изцеля".
А вашите очи са блажени, защото виждат, и ушите ви, защото чуват.
Матей 13:12-16


Големият взрив по- приемлив ли е? :)

filmimilmi
06-05-2010, 15:12
@Esaiam, а динозаврите? :) Ако Библията проследява цялата история от създаването на света до сега, то по някое време не е ли било редно да се спомене и за тях? "...Пътят пред Исус и учениците му бил блокиран от огромен гущер, който не помръдвал защото в лапата му се била забила треска. Всички се страхували да продължат, но Исус се доближил смело до гиганта, махнал треската и излекувал раната му, а после гущерът му станал приятел и в знак на благодарност качил Него и учениците му на гърба си и ги повозил до града..." :)
Естествено едва ли вярваш в динозаврите, все пак щом Библията не споменава нищо за тях, то останките им същестуват, но със сигурност Бог ги е поставил единствено, за да тества нашата вяра. Да, Той трябва наистина да е голям шегаджия. Заравя следи в земята, за да може по-късно ние да ги открием и да бъдем заблудени, но така грешниците да бъдат отсяти по-лесно, за да няма голяма опашка пред перлените врати на Рая в деня на Страшния съд. Ако си вярвал в гигантските гущери, значи си се усъмнил в Библията, следователно отхвърлил си думите на своя Господ и мястото за теб е в Ада да си мислиш във вечността докато си подложен на ужасна агония как си бил толкова заблуден...
Объркващо е, нали? За това идеята ми е, че по-скоро трябва да гледаш на Библията просто като сборник от притчи, които съчетават в себе си просто малко история и малко фантастика, така че успешно да докоснат елементарното съзнание на хората преди няколко века. Но все пак на мен ми се струва кощунство не отричането на Библията, а отричането на науката. Никой учен не казва, че цената на тази книга е нищожна в сравнение с откритията, които човечеството прави, а просто че всяко нещо рано или късно губи своята актуалност. В момента "Книгата на книгите" просто няма същата тежест в ежедневието ни, каквато например е имала за хората през средновековието. Не говоря нищо лошо против 10-те Божи заповеди, те не те учат на нищо лошо, но казвам единствено, че не е необходимо да защитаваш по фанатичен начин абсолютно всичко написано в нея заради страховете си, че ще бъдеш наказан ако се съмняваш. А какво лошо има в това да изпитваш съмнения в актуалността на нещо? Времената се менят, с това се изменя и самата религия. Църквата е просто бюрокрация във връзката на човек с Бог, а щом тя променя своите принципи, то защо не се актуализира и съзнанието на вярващите. Не може вечно да си мислим, че сме направени от кал, нали? Така както одеждите на монахините се изменят заедно с модата и е приемливо роклите им да не се влачат по земята, а да разкриват част от краката им, примерно стигат до колената им, а все пак до преди 1-2 века това е било неприемливо защото се е считало, че това води към похотливост, но ценностите се изменят и вече е съвсем приемливо.
http://pcstorebg.files.wordpress.com/2009/07/image132.png :oops:
Щом самата църква се отмята от някои от принципите си, то тогава какъв е смисълът да се твърди, че всички слова в Библията са актуални и сега? Има много неща, с които просто няма как да се съгласиш в 21 век, но това не означава, че си по-голям грешник от обикновения вярващ. Според мен важното е да живееш добре, да се стараеш да си добър човек, но не с цената на фанатизма на една идея. Вярно, колкото по-голям фанатик си, толкова по-строго се придържаш към основните 10 принципа, но дори да не вярваш във всичко вменено като "Божии закони", това не ти пречи да живееш воден от доброто. Нима трябва да се плашиш от Ада и това да те кара да вярваш в Исус и категорично да го приемаш за своя спасител? Какво ти пречи да си съгласен с нещата, които се приписват за част от негово учение, но без да си съгласен с божествения му произход, а само с това, че просто е в името на по-здравословен живот за всички е хубаво да живееш според някакви правила, които са това, което в крайна сметка ни отличава от животните. :) Също така не смятам, че вярващите са разбрали всичко по правилен начин. Нима смятате, че Исус ще дойде за втори път на Земята докато всеки носи на врата си кръст? По-скоро ще си каже "Разбрали са ме напълно погрешно, още не ми е време да се върна. Може би ако всички почнат да носят рибки, но за момента за нищо на света няма да се върна!" Все едно от всякъде да те сочат със червени светлинки от мерниците на снайперисти. 8-)
Малко се поувлякох. 8-) Както и да е. :)

Esaiam
06-05-2010, 16:00
В голямо заблуждение си. Динозаврите са съществевали, има и доказателства. Според Библията хората и животните са произлезли едновременно, а не за милиарди години разлика.
Вярата ми достатъчно е укрепнала, за да могат подобни въпроси да променят мисленето ми. Нали знаеш- търсете и ще намерите. Какво си мислиш ти за нещата не ме интересува, бих могъл да отговарям на въпросите ти, но не виждам смисъл.


Битие 1:21-28

И Бог създаде големите морски чудовища и всяко одушевено същество, което се движи, които водата произведе изобилно, според видовете им, и всяка крилата птица според вида й; и Бог видя, че беше добро.
И благослови ги Бог, казвайки: Плодете се, размножавайте се и напълнете водите в моретата; нека се размножават и птиците по земята.
И стана вечер, и стана утро, ден пети.
И Бог каза: Да произведе земята одушевени животни, според видовете им: добитък, влечуги и земни зверове, според видовете им; и стана така.
Бог създаде земните зверове според видовете им, добитъка - според видовете му, и всичко което пълзи по земята, според видовете му; и Бог видя, че беше добро.
И Бог каза: Да създадем човека по Нашия образ, по Наше подобие; и нека владее над морските риби, над небесните птици, над добитъка, над цялата земя и над всяко животно, което пълзи по земята.
И Бог създаде човека по Своя образ; по Божия образ го създаде; мъж и жена ги създаде.
И Бог ги благослови. И рече им Бог: Плодете се и се размножавайте, напълнете земята и обладайте я, и владейте над морските риби, над въздушните птици и над всяко живо същество, което се движи по земята.

filmimilmi
06-05-2010, 17:43
@Esaiam, за разлика от теб, аз те разбирам и никъде не съм ти казал, че си заблуден. Знам, че ако загубиш онова, което си обичал, обикновено си свършен и затова уважавам упоритостта, с която вярващите като теб боравят. Без вяра те са свършени, но това не се отнася за тези от нас, които не са вложили толкова много време в една идея, която накрая да обикнем до такава степен, че да не може да се откажем от нея. В случая ти се струва, че е немислимо да отговаряш на някои въпроси, но аз не искам и да те карам насила. Щом не желаеш, все едно. Но от тази тема не се интересуваме само аз и ти, а тук четат много хора. Нима трябва да оставиш погрешното впечатление у хора, които няма да те разберат така както аз те разбирам и да допуснеш те да си кажат, че всъщност ти си поредният заблуден, а от там да не искат да са като теб и да отхвърлят вярата си като по този начин неволно се простят с възможността перлените порти на Рая да им се отворят? :) Не държа толкова на отговорите ти, колкото на това да видя просто как действа начинът ти на разсъждения. Какво ти пречи така както аз се постарах да ти поставя логични въпроси и ти да се опиташ да ми отвърнеш с някакви разсъждения? Знам, че с Християни е немислимо да водиш философска дискусия, но все пак разделът е както за религия, така и за философия. За момент си представи, че ти е позволено да пофилософтваш, отпусни се и просто отговори на зададените ми въпроси в предишния пост така както пожелаеш. На мен лично ми е интересно, следователно не съм толкова заблуден колкото се опитваш да вмениш на останалите с това нападение срещу мен. 8-) Никъде не бях толкова груб колкото теб, за да се защитя. А и нали в крайна сметка ако спорът не разжда истината, то поне ни пречиства от недостатъците ни стига някой да ни покаже къде грешим. Кажи ми къде греша например.

Esaiam
06-05-2010, 19:37
Не, ти си заблуден. И не само ти, а всички, които отричат Бога, Който най- пълно е разкрил на света Себе Си чрез Библията. И не си мисли, че се правя на интересен като се опитвам да пиша тук. И аз съм заблуждаван от Сатана и много пъти падам и допускам грешки, но откакто съм вярващ винаги съм желал да бъда с Бог, колкото и грехове да съм натрупал. С голамо желание бих споделил това, което знам, дори и това, което не знам за Бог, просто си мисля, че когато питаш нещо не би трябвало да е с цел отричане на неща, които не разбираш. И аз съм бил невярващ, но сега не мога и не искам да си представя живота без Бог и се опитвам да устоявам на изкушенията, които животът ми поднася.
Колкото повече напредва науката, толкова повече ще се убеждаваме в съществуването на Бога, но ще има и такива, които ще злоупотребяват с нея.
Аз не вярвам в Господ защото ме е страх от Ада, а защото преди време с Божията помощ видях света по различен начин. Колкото и да искам не мога да се страхувам истински от Ада и си мисля, че няма да се уплаша толкова от Сатана. Ще се уплаша, ако Бог се отрече от мен, ще се уплаша, ако Го разочаровам непоправимо.
Ти казваш, че не всичко записано в Библията е актуално и днес, но това е защото не си опознал достатъчно Божията личност, а Духа не е в теб. Аз не парадирам, че съм такъв и винаги съм казвал на моите приятели вярващи, че аз не съм като тях, че имам много грехове. Но се опитвам да се поправя и ще направя всичко, за да бъда с Господа.

Накара ме ревностно да защитавам Бог, за което ти благодаря. Аз съм просто човек и не съм въобще по- различен от теб, просто защитавах разбиранията си.
Исус наистина идва, но никой не е казал точно кога. Казвам, че идва скоро, защото вече настъпиха последните времена:



Юда 1:18-23

В последно време ще има присмивачи, които ще ходят по своите нечестиви страсти.
Тия са, които правят разцепления, плътски, които нямат Духа.
А вие възлюбени, като назидавате себе си във вашата пресвета вяра и се молите на Светия Дух,
пазете себе си в Божията любов, ожидайки милостта на нашия Господ Исус Христос за вечен живот.
И към едни, които са в съмнение, бивайте милостиви;
други спасявайте, като ги изтръгвате из огъня; а към други показвайте милост, със страх, като се гнусите даже и от осквернената от плътта дреха.

Ти от кои си, искаш ли да вярваш в Бога и какво ти пречи това да се случи?



Даниил 12 глава

1 И в онова време великият княз Михаил, който се застъпва за твоите люде, ще се подигне; и ще настане време на страдание, каквото никога не е бивало откак народ съществува до онова време; и в онова време твоите люде ще се отърват, - всеки, който се намери записан в книгата.
2 И множеството от спящите в пръстта на земята ще се събудят, едни за вечен живот, а едни за срам и вечно презрение.
3 Разумните ще сияят със светлостта на простора, и ония, които обръщат мнозина в правда като звездите до вечни векове.
4 А ти, Данииле, затвори думите и запечатай книгата до края на времето, когато мнозина ще я изследват, и знанието за нея ще се умножава.
5 Тогава, като погледнах аз Даниил, ето, стояха двама други, един на брега отсам реката, и един на брега оттам реката.
6 И единият рече на облечения в ленени дрехи човек, който бе над водата на реката: До кога ще се чака за края на тия чудеса?
7 И чух облеченият в ленени дрехи човек, който бе над водата на реката, когато издигна десницата си и левицата си към небето и се закле в Оня, Който живееше до века, че това ще бъде след време, времена и половина време и, че всичко това ще се изпълни, когато ще са свършили да смажат силата на светите люде.
8 И аз чух, но не разбрах. Тогава рекох: Господарю мой, каква ще бъде сетнината на това?
9 А той рече: Иди си, Данииле; защото думите са затворени и запечатани до края на времето.
10 Мнозина ще се чистят и избелят и ще бъдат опитани; а нечестивите ще вършат нечестие, и никой от нечестивите не ще разбере; но разумните ще разберат.
11 И от времето, когато се премахне всегдашната жертва, и се постави мерзостта, която докарва запустение; ще има хиляда и двеста и деветдесет дни.
12 Блажен, който изтърпи и стигне до хиляда и триста и тридесет и петте дни.
13 Но ти си иди догдето настане краят; и ще се успокоиш, и в края на дните ще застанеш в дела си.


Наистина ще дойдат и вече са дошли такива, които ще вървят против Бога. Църквата би трябвало да помага на хората да достигнат да Божията благодат, но днес ставаме и свидетели на друго, защото са настъпили последните времена. Но ние трябва да победим:



Откровение 3:11-13

Ето ида скоро; дръж здраво това, което имаш, за да ти не отнеме никой венеца.
Който победи, ще го направя стълб в храма на Моя Бог; отгдето няма вече да излезе вън; и ще напиша на него името на Моя Бог, и името на града на Моя Бог, новия Ерусалим, който слиза от небето от Моя Бог; ще напиша и Моето ново име.
Който има ухо, нека слуша що говори Духът към църквите.

Да, нищо не ти пречи да живееш вършейки добрини, но ако знаеш за Бог и страниш от Него съдбата ти ще бъде като на всички, които са вършили беззаконие.



За да повярваш в Бог трябва да бъдеш смирен и ако нещо не разбираш трябва да попиташ и да помолиш Бога да ти даде отговор. Не бъди прибързан, доверявай се на истините записани в Библията и знай, че Бог е достатъчно могъщ, за да опази Своето Слово и да дари на нас хората.


Ако има нещо да питаш, моля заповядай. Понягога се доста разпалвам, но всъщност търся хора, които могат да ме разберат. Прости ми, ако не съм те разбрал правилно. Не искам да обидя никого.

MochaOnMyLips
06-05-2010, 20:02
Хора, извинете за грубия коментар, ама нямате ли си по-добра работа от това да четете Библията и после да се заяждате един с друг?

Esaiam
06-05-2010, 20:20
Никой не се заяжда. Първоначално подходих доста прибързано и се поразпалих, но се извинявам на filmimilmi. Сега си пишем приятелски, поне аз така правя. :mrgreen:

filmimilmi
06-05-2010, 23:10
@Esaiam, радвам се, че откликна на поканата да си говорим. Ще ти задавам въпроси, които просто няма как да облеча в по-кратки мисли защото искам да избегна вероятността да не ме разбереш и да си помислиш, че боравя с груб скептицизъм и "тествам" търпеливостта ти. Извинявам се предварително, че не умея да съм кратък.

Първо. Казваш, че Бог ти се е разкрил, но това е станало едва след като дяволът го е направил първи. (Все пак твърдиш, че си бил изкушаван първо от Сатаната, а едва след това от идеята да следваш Бог) И искаш да ми кажеш, че всеки път когато си правил грешки някой ти е шепнел в ухото "Отмъсти си! Излъжи! Открадни! Смачкай го!"... и прочее примери. Човек има свободна воля и сам избира какво да прави. Нима когато правиш нещо нередно трябва да обвиниш дявола е виновен? Всеки се води от разума, който да кажем, че му е подарен от Бог. А това е Неговата воля - сами да можем да правим разлика между добро и зло. А сега ми кажи, какво може да се противопостави на Божията воля? Нищо, нали така? 8-) Следователно замисли се дали Сатаната или нещо друго действително има някаква сила, за да наложи своята воля върху твоята, която всъщност е тази на Бог - ти да действаш със Собствената си воля. Според мен всички ние сами сме си отговорни за решенията, които взимаме без зли сили да ни принуждават, макар и да е много удобно след като си убил някого да кажеш например, че вината е в дявола, който те е обладал в момента, в който си решил да натиснеш спусъка и всъщност не си знаел какво правиш и ако жертвата не може да ти прости, то поне можеш да измиеш донякъде съвестта си.

Второ, казваш, че сега с помощта на Бог сега живееш много по-добре. Не знам какво е миналото ти, но може би религията ти е помогнала просто то да не те преследва. Научил си се да живееш по-здравословно, може би в църквата си намерил приятели, които да ти помагат, но нима мислиш, че всъщност през всички изпитания, които си преминал ти е помагал Бог? Да завършиш училище, да си вземеш изпитите, да разрешиш конфликтите си със семейството? Ако е така какво друго е било Бог за теб освен надежда, която ти е вдъхвала увереност по време на изминатия път?

Трето. Защо си сигурен, че в Библията са точните думи на Бог? Защото в нея пише така? Много те моля, нека не намесваме тази книга повече в дискусията. Аз не искам цитати, ако ги търся, сам ще ги намеря, но не смятам, че те доказват нещо. Търсим истината вътре в нас, не в сборник с жестоки притчи. Всяка религия си има свое произведение, което твърди, че в него е цялата истина, а всичко друго са лъжеучения. Всяко от тези учения си има хора защитаващи неговата бюрокрация - църкви, синагоги, джамии... Нека се спрем само на самата вяра и как тя реално е оправдана защото всеки може да твърди, че неговата религия е най-праведна, че е променила живота му и Бог му е разкрил, че това е правилният ибор. При наличие на толкова много учения с твърдоглави последователи, как точно успя да разбереш, че си не си сбъркал в това, което си избрал да последваш? Аргумента, че животът ти се променя след като приемеш Бог в сърцето си го използва всяка религия, но Бог е един, нали? Следователно ако приемеш "със сърцето си" (в кавички защото просто не съм сигурен как точно става) погрешната истина, а тя уж трябва да е само една, то вече си имаш такава, за която си се сграбчил и друга, било то и истинската истина, не ти и трябва... Та накратко, как разбра, че си направил правилния избор за себе си, но без да се позоваваш на източници като Библията. Отговори сам за себе си, искрено, така както го чувстваш.

Четвърто. Какво значи Духа да е в мен? Нали човекът е съчетание от дух, душа и тяло. Никой вярващ обаче досега не е успял да ми обясни дори каква е разликата между Дух и душа. Единственото, което знам е, че това е чувство, което можеш да усетиш единствено ако се молиш да те "навести". Но в крайна сметка, както вече казах по-рано, нима след огромно количество отделено време сам няма да пожелаеш да се оттървеш от съмненията си, за да не ти се струва търсенето напразно и просто да заявиш "почувствах го!" в желанието си да се оттървеш от досадното търсене и просто да се примириш с това, което си "намерил".

Пето. Какви чувства изпитваш докато се молиш? Ако се молиш за нещо, което в крайна сметка получиш не защото си се молил, а защото паралено с това си работил, за да го получиш, то отново ли трябва да приписваш заслугата не на себе си, а на Бог и да му благодариш, че всъщност ти е показал пътя или да намериш още нещо, за което да си му признателен? А какво се случва когато отговорът, който получиш е неудовлетворителен? Какво би казал на майка с дете, която го е загубила по нещастно стечение на обстоятелствата, а през цялото това време единственото, за което се е молила всеки ден, от сутрин, преди всяко ядене, до вечеря преди лягане, семейството й да е живо и здраво? Ще кажеш, че Бог е милостив, но я е наказал за нещо защото след смъртта детето й не изпитва болка защото вероятно е в обятията на Господ, а тя трябва да премисли върху всичко, за което вероятно е съгрешила защото най-голяма болка изпитва всъщност тя. А и всичко влиза в Божия план и нищо не било случайно?... Да, осъзнавам, че въпросът ми е малко труден, но ти какво смяташ? Не е ли молитвата просто един от начините, които религията използва, за да затвърдиш вярата си в конкретната идея с множество повторения, които всъщност не ти помагат и не променят Божията воля?

Шесто. Защо мислиш, че всички, които не са съгласни с думите на твоя Бог (Библията) се отричат от истинския Него? Не мисля, че има причина да го наричаш така "отричат Бог". Това, че не вярваш буквално в книга като Библията нима означава, че не можеш да уважаваш от научна гледна точка онова, на което дължиш съществуването си? Ако Вселената действително си има архитект, то аз силно се съмнявам, че целта му е да ни съди и да е подготвил две специални места за нас "Ад и Рай", след като мисията ни на Земята приключи. Ние сами трябва да се съдим за грешките си, а истинският морал идва не под принудата на страха "вярвай или те очакват мъки там където краят продължава вечно..." Всяка религия обещава облаги на онези, които я последват и заплахи за онези, които и се противопоставят, а също така и описват боговете си като милостиви. Но в крайна сметка кой би се отказал от вечен живот в Рая, кой би загубил доверие в тази красива идея? Нима хората губят вярата си когато Бог им доказва, че е милостив? Представи си за всички онези хора, които няма как да повярват, че Той е милостив. Нима човек може да загуби вяра когато животът му предлага всичко, не той я губи когато му се предлага твърде малко какво да го убеди в това, че Създателят му го обича...

Седмо. Съжалявам, вече изчервам търпението ти докато стигнеш до края на поста ми сигурно, но уверявам те, тези дискусии ме вълнуват и изобщо не гледам повърхностно на тях. :)

пп. Тук водих дискусия с друг представител на вярата ти и към него също задавах подобни въпроси. Ще се радвам да проследиш и разговора ни, както и да зачекнеш въпросите, които съм отправил към него.
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?p=7038039#7038039
Най-вече въпросите, които съм поставил в това си мнение.
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?p=7043320#7043320

Ако те затруднява да отговориш на всичко това, то направи го когато си свободен и имаш време. Още веднъж сe извинявам за това, че не съм достатъчно кратък, както и за това, че може би съм отегчил някого, но тези дискусии винаги ме разпалват. :)

пп2. @Esaiam, приятна църква утре! (днес) 8-)

gandalfepi4
06-06-2010, 06:55
ам, essiam, пич, много сори ама грешиш яко-НЕ МОЖЕ да е имало някакви хора с различен геном защото учените дооста отдавна са ни намерили прародителите. и на всичкото отгоре те датират отпреди 150 000 за жената и 80 000 за мъжа-или библията е метафорична или просто лъже, не може 10 коренно различни метода за датировка да грешат чак толкова много че и да дават еднакъв резултат даже. пък и периоди в които популацията се е смалявала драстично че има има НО грам не съответстват на библията (само един и индивидите са били към 15 000 преди 70 000 години) при много животни например си има бахти яките последствия от по-малък (и все пак много повече от 10-ната души след потопа и адам§ева) такъв(леопардите, морските слонове или бизоните напр.).


пък и дори и да е имало нещо като адм и ева и ной и прочее те ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА да са с невероятно преебано поколение каквито и гени да са имали. това се отнася и за животинските и растителните видове м/увпрочем.


http://en.wikipedia.org/wiki/Inbreeding#Results

сори, изгеждаш като добър човек ама си има причина дори и ватикана да не го отрича това. четох в ансърсиндженесис какво мислят по въпроса и се разплаках от смях, може да мислиш за цялото нещо като метафора ако те утешава :)

ето малко инфо:

http://news.nationalgeographic.com/news/2002/12/1212_021213_journeyofman_2.html

http://www.springerlink.com/content/u028167j12517707/

http://www.amnh.org/exhibitions/permanent/humanorigins/history/

ето и за малкото индивиди от вид:

http://en.wikipedia.org/wiki/Population_bottleneck

а да: ако това е метафора къде е първородния грях???

Esaiam
06-06-2010, 10:53
Първо
не казвам, че Бог ми се е разкрил. Аз продължавам да Го търся, въпреки изкушенията от страна на Сатана. И да, Дявола е виновен за всяко зло, както е виновен и за внасянето на греха в човешкия свят чрез Адам и Ева.
Господ е създал човека със свободна воля, ние не сме роботи, Той не е целил това. Напротив свободната воля, с която сме дарени ни позволява сами да взимаме решения. Ти сам казваш, че нищо не може да се противопостави на Божията воля, но волята на Бог е аз сам да се преборя с трудностите и накрая да изляза победител, а не победен. Йов беше винаги праведен на Бога, но Той позволи все пак на Сатана да го изкушава и по този Начин Бог му показа, че нищо и никой не може да застане между човека и Бога.


Второ.
Ако трябва да го погледнем по друг начин, то сега аз не живея по- добре от преди. Непрекъснато осъзнавам грешките си и непрекъснато се убеждавам, че съм безсилен сам да се справя с тях. Днес се чувствам сигурен и спокоен, открил съм, че има и други неща, за които да живея. Днес се чувствам по- слаб от преди, но знам, че не съм сам. Когато вярваш в Бог ти виждаш непрестанно как Той се намесва в живота ти, макар и не по начина, по който ти си мислиш. Когато вярваш разбираш, че Бог цели единствено ти да си добре.


Трето.
Да, всяка религия си има своята книга, своите си храмове и пр., но на вярващите в Исус Бог се е разкрил най- пълно. Евреите и мюсюлманите също вярват в нашия Бог, но те не познават Бога по начина, по който ние можем да го направим. На нас Бог ни се е разкрил най- пълно, чрез Своя Син и ни показа, че Бог е любов.
Много труден бе процеса на приемане на Бог за мен. Когато човек започне да си задава логични въпроси относно съществуването си, той започва и да сортира логичните от нелогичните отговори, които идват след това. От краен привърженик на науката се превърнах в краен привърженик на Божието Слово.
Всеки сам избира да вярва или не. И за двете би могъл да си намери логични обяснения. Вярвам в Библията, защото тя е уникална, защото всички пророчества в нея са се сбъднали, сбъдват се и предстои да се сбъднат.


Четвърто.
Бог постави дух в човешкото тяло и то оживя, така се образува живата душа. Духът и тялото са едно цяло. Духът е синоним на послушание на Божията воля, а плътта- синоним на непослушание.
Но аз имах друго в предвид. За мен Духа да не е в теб означава, че Святия Дух, който е второто лице на Бога не е променил светогледа ти, тоест не си се докоснал до истината и не си я приел като начин на живот. Всички библейски пророци са били вдъхновявани от Святия Дух, за това и техните творби са боговдъхновени.
Не казвам, че Святия Дух е в мен.


Пето.
Бог е Всемогъщ. Той е Всевиждащ и Всезнаещ. Той знае всички мои мисли и оттук следва, че няма нужда да се моля. Но не е така. Господ иска, чрез молитва да осъзная греховете си, да Му се доверя, да пожелая да се променя. Когато Бог види, че имам желание да променя нещо в себе си, тогава Той ще ми помогне. Но това не значи, че ще откликне на всяка моя молба. Има неща, които няма как да променя, те са част от Божия план за всеки един от нас и тогава ние трябва да се примирим с Божията воля. Невярващия казва: "Ето, това го постигнах с много труд", а вярващия: "Да, това го постигнах с Божията помощ", защото той е осъзнал, че всичко, което е станало е станало така защото Божията воля е била такава.
Молитвата ти помага да разбереш колко силно зависим си от Бог и че без Него не можеш да постигнеш нищо.


Шето.
Целта на Бог не е да отидат грешните в Ада, а напротив- да се разкаят за греховете си. Но понеже човек е създаден със свободна воля, това няма как да стане напълно. Тези, които са се разкаяли ще живеят в Рая, а другите ще умрат. Аз не мисля, че ще има такива, които ще се мъчат вечно в Ада. Тези, които отиват там просто ще умрат.
Да обичаш Бога е безкрайно лесно, когато си задоволен от всичко, но да обичаш Бога, когато нямаш нищо... това вече е обич, която е устояла на всичко и всички. Нея никой не може да ти отнеме.






"Вярваш ли поради друга причина освен обещанието за "спасението" си?"

- Вярвам в истината, а не в обещания.




"Колко хора правят добро от сърцето си, а не просто защото се стараят да спазват "договора", който са сключили своеобразно с Бог?"

- "Върши зло- очаквай го, прави добро- надявай се".
Християнинът не върши добро, защото така трябва, а защото е изпитал Божията добрина върху себе си и иска да помогне на всички, които са в някакво затруднение. Истинският християнин знае, че всяко зло си има и последици. Исус ни каза да обичаме тези, които ни мразят. За всекиго е лесно да обича, тези които го обичат. Нали?




"Защо има хора вярващи в това, което за вас са "лъжеучения", а те не са по-малко убедени от вас самите в това, че са се докоснали до самата истина?"

- Винаги е имало такива и ще има. Библията ни изрично предупреждава да се пазим от лъжеучители и казва по какво да ги разпознаем. Поради уникалността на Библията аз съм сигурен, че съм на прав път.
Знам, че този отговор не те задоволява.

Esaiam
06-06-2010, 11:02
Има църкви, които смятат седемте творчески дни от Битие, всъщност за периоди от милиони години, а не за период от 24 часа всеки. Аз лично не съм привърженик на това мнение. Споделям еднакви виждания с тези от Църквата на адвентистите от седмия ден.

MochaOnMyLips
06-07-2010, 06:47
@gandalfepi4 По въпроса с Адам и Ева и тяхното поколение - имаше една много готина статия в NGM, в която ставаше въпрос точно за Праисторическата Ева (т.е. че действително първата жена е била една). За съжаление сега адски много ме мързи и няма да ссе хвана да я търся, но можеш и сам да се разровиш, ако ти е любопитно. И аз много се учудих, докато я четох.

gandalfepi4
06-07-2010, 18:38
ъммм... аз точно за нея писах? "ева" е отпреди 150000, а "адам" от 80000. те не са свързани а точно обратното (поне за мен едни 70-ина хилядолетия разлика във възрастта са лек проблем... особено когато опре до секс). изхождайки от тези факти изглежда че:

а-библията не е буквална

б-имало е други хора освен адам и ева (което противоречи на написаното леко) и бог е решил да ги обрече на най-ужасната съдба да си преебът своите и тези на децата си (до безкрайност+ коляно) души като позволява на адам и ева-шните потомци да се месят с тях

в-библията (о не, не мога да повярвам) лъже понеже е сборник от митове на цигани отпреди 4000 години

и според мене поне две от горните са верни

Esaiam
06-07-2010, 19:00
Много ми е чудно защо при наличие, че си си отговорил на всичките тези въпроси много преди аз да го направя все пак ги задаваш. Знаеш ли какво си мисля? Мисля си, че елементарното уважение към събеседника ти отсреща изисква да се отнесеш поне малко по- почтително към нещата, в които той вярва.

gandalfepi4
06-08-2010, 08:39
не ме интересува ако ще и да вярваш в мечо пух. просто се интересувам (както вече и казах 2 пъти) как по-точно се намества това вярване в реалността.

пример-в стария закон има ебати извращенията а самият исус го определя като вечен и перфектен-----това се обяснява с "изказванията на исус не са ясни изобщо( :lol: ) НО ако интерпретираме действията му тук и там по този и онзи начин можем да заключим че има вероятност той да е имал наум нещо ново"

та същото ми е и с генома на хората, просто ми е интересно а това само по себе си е един тип уважение щото те питам а не ти се смея в лице... монитора че вярваш в нещо което няма дори и далечна връзка с действителността или нещо такова. повтарям-просто си питам а не обиждам :)

Esaiam
06-08-2010, 09:50
в-библията (о не, не мога да повярвам) лъже понеже е сборник от митове на цигани отпреди 4000 години

и според мене поне две от горните са верни

Хм, мен не си ме пряко обидил.

gandalfepi4
06-08-2010, 11:30
добре, съгласен съм. това наистина е обидно за циганите. аз не знам за някой циганин да е избил 42 хлапета щото са го нарекли плешивко, нито за такъв който си е жертвопринесъл децата, нито за такъв който е избил половин египет и своите собствени хора щото не са му отговаряли на изискванията, нито за такъв който е смятал че ако покаже на овце шарени пръчки те ще родят шарени агнета, нито такъв който иска десетки кожички от пишки в замяна на дъщеря си.

това наистина е обидно. аз пък бих желал да не ми се и припомня че един от най-великите учени е бил алхимик, че друг е вярвал в 5-те елемента, че друг е смятал че душата се съдържа в пинеалната жлеза, че първооткривателите на технологията са били полуголи диваци играещи си с огън, ръбести колела и остри камъни.

виж в историята на всички има лоши хора и не ти прави чест да игнорираш този факт. ако аз кажа че прабългарите не са били войнствени и диви номади ще лъжа и ще съм жалък като македонец който твърди че кирил и методий са македонци.

много християни сами си казват че тогавашните времена са били диви и а хората неграмотни и дори без съвест (по някаква причина) ако нарека митовете на тази сган сбор от културни и алтруистични истини ЩЕ ти хареса но ще е толкова вярно колкото и твърдението че луната е по-голяма от слънцето.

аз съм откровен със себе си и хората които уважавам и приемам недостатъците им,защо ти не можеш да направиш същото а държиш те да се ползват с уважение което не биха получили ако бяха живяли в днешно време??

ПП ВСИЧКО което изброих за учените и хората от стария завет е истина

Esaiam
06-08-2010, 14:35
Или не си разбрал това, което си писал или не знам. Ти клеветиш авторите на книгите от Библията, а не всички хора по принцип живели по това време. Поне така аз разбрах. Бог е избирал едни от най- праведните по онова време, за да запишат Словото Му. Иначе, че е имало и много разврат сред израиляните не споря.
Виж, не ми се играе на тази игра кой какво е казал, и как го е казал, и с каква цел го е казал. Не съм такъв човек, та непрекъснато да дебна и да се правя на много интересен като от време на време подмятам по някоя мъдрост от Библията. Търся нормален разговор, а не спорове и нападки, с които никой не би могъл да убеди другия в своята си логика и начин на мислене.
Нищо лично, просто не искам да остават нещата недоизяснени.

А и циганите също са хора. Нали не си расист:

твърдо против. такива убеждения са необосновани и деструктивни*

*"Против или за расистите сте?" :)

gandalfepi4
06-08-2010, 15:53
йее, някой помни написаното! :grin:

ми да и циганите са хора :D използвах го като нарицателно за да подчертая варварството им (жертване на дете за едното нищо за мен е непозволимо). не ми пречи на мирогледа, имам си много добър приятел дето е хомо и не ми пречи да го наричам педал (просто не го правя със злоба)

не виждам какво съм клеветил-всичките деяния (а не изказвания) които описах са варварски за мен и това ми стига да имам слабо мнение за тях (защото, съгласи се, не казах зли, безчовечни, кръвожадни зверове или нещо от този род). ако ти (както един велик и добър библейски автор) си убиеш детето как ще те запомнят а?

но наистина, съгласен съм че и времената са били такива. :)

само дето ако най-добрите тогавашни люде са били такива кръвници не мога и да си представя другите

но как да е де. не за това питах а за да генетиката, противоречието ѝ на библията и в какво вярвате в този случай-това ме интересуваше и по тази тема искам да знам вашето мнение (на набожните) на други въпроси и моето си ми стига, сам съм си отговорил и дали ти или някой друг мисли различно не ме засяга много поради простата причина че не е важно :D

Esaiam
06-09-2010, 13:24
Не ми стана ясно за какво говориш. Сигурно за този случай:


Битие 22 глава

След тия събития Бог изпита Авраама, като му рече: Аврааме. А той рече: Ето ме.
И рече Бог: Вземи сега единствения си син, когото любиш, сина си Исаака, та иди в местността Мория и принеси го там във всеизгаряне на един от хълмовете, за който ще ти кажа.
На сутринта, прочее, Авраам подрани та оседла осела си и взе със себе си и двама от слугите си и сина си Исаака; и, като нацепи дърва за всеизгарянето, стана та отиде на мястото, за което Бог му беше казал.
На третия ден Авраам подигна очи и видя мястото надалеч.
Тогава рече Авраам на слугите си: Вие останете тук с осела; а аз и момчето ще отидем до там и, като се поклоним, ще се върнем при вас.
И взе Авраам дървата за всеизгарянето и натовари ги на сина си Исаака, а той взе в ръката си огън и нож; и двамата отидоха заедно.
Тогава Исаак продума на баща си Авраама, казвайки: Тате! А той рече: Ето ме, синко. И рече Исаак: Ето огъня и дървата, а где е агнето за всеизгарянето?
И Авраам каза: Синко, Бог ще си промисли агнето за всеизгаряне. И двамата вървяха заедно.
А като стигнаха на мястото, за което Бог му беше казал, Авраам издигна там жертвеник, нареди дървата и, като върза сина си Исаака, тури го на жертвеника върху дървата.
И Авраам простря ръката си та взе ножа да заколи сина си.
Тогава ангел Господен му викна от небето и рече: Аврааме, Аврааме! И той рече: Ето ме.
И ангелът рече: Да не вдигнеш ръката си върху момчето, нито да му сториш нещо; защото сега зная, че ти се боиш от Бога, понеже не пожали за Мене и сина си, единствения си син.
Тогава Авраам, като подигна очи, видя, и ето зад него един овен вплетен с рогата си в един храст; и Авраам отиде, взе овена и го принесе всеизгаряне вместо сина си.
И Авраам наименува това място Еова-ире; и според това се казва и до днес: На хълма Господ ще промисли.
Тогава втори път ангел Господен викна на Авраама от небето и рече:
В Себе Си се заклевам, казва Господ, че понеже си сторил това нещо и не пожали сина си, единствения си син,
ще те благословя премного и ще умножа и преумножа потомството ти като небесните звезди и като пясъка на морския бряг; и потомството ти ще завладее портата на неприятелите си;
в твоето потомство ще се благословят всичките народи на земята, защото си послушал гласа Ми.
И тъй, Авраам се върна при слугите си, и станаха та отидоха заедно във Вирсавее; и Авраам се настани във Вирсавее.

А след тия събития, известиха на Авраама, казвайки: Ето, и Мелха роди чада на брата ми Нахор:
първородния му Уза, брата му Вуза, Камуила Арамовия баща.
Кеседа, Азава, Фалдеса, Едлафа и Ватуила.
А Ватуил роди Ревека. Тия осем сина роди Мелха на Нахора Авраамовия брат.
Тоже и наложницата му, на име Ревма, роди Тевека, Гаама, Тахаса и Мааха.



Бог стори така, за да изпита Авраам. Слет това Той изрично забрани на израиляните да принасят човек в жертва.
Бог не е виновен за това, че те след това принасяха човешка жертва на езическите богове, по които се бяха подвели.

А и не бъркай пророците с обикновените хора. Те са били едни от най- праведните и са слушали Божия глас.

gandalfepi4
06-09-2010, 15:26
АХАХАХААХААААА!! ЮХУУУУ! ТОВА Е ЕДИН ОТ НАЙ–ГОТИНИТЕ МОМЕНТИ В денят (уви :( ) МИ! :grin: :grin: :grin: пич, сериозно, чел ли си библията или не?? :D

кога съм казвал нещо за бедният авраам... не помня да съм споменавал и едно име когато изреждах горните деяния на пророци НО това не ти дава право да мислиш че съм толкова тъп че да пиша нещо за което не съм поне що-годе сигурен. за ефтай говорех, пич, за ефтай :lol:

в "съдии" (11 май беше) се говори за "най-достойния" пич живял някога, който (както ти каза че е забранено) жертвопринася дъщеря си, след като обещава на бог че ще заколи в негово име първото нещо което излезе от къщата му (сигурно се е надявал на тъщата, ама тя защо ще го посреща незнам) ако му даде да победи забравих кой.

бог НЕ ГО СПИРА,бог НЕ му казва че не е нужно, бог НЕ прави така че да излезе от къщата му котката, кучето, заблудена овца ИЛИ БРОНЕНОСЕЦ ТЪЙ КАТО Е БОГ И МОЖЕ ДА ПРАВИ КАКВОТО СИ ПОИСКА, а оставя бедната му дъщеричка да отнесе брадвата и да бъде изггорена в негово име и после казва че той е един от най-готините и достойни люде живеели някога и че винаги ще има място до неговият трон :)


не се занимавай с мен че ще почна и с 2-те мечки които избиват 42 "малки деца" понеже бог ги е изпратил, след като са нарекли един пич "плешивко", ще ти докажа че вярваш в пълния кръвник (който между другото избива около 3 милиона души в библията за разлика от сатаната, който избива 10(по време на бас между него и господ)) и тогава ще си нещастен. а не искам това и те предупреждавам, лош съм, няма да се спра да ти покажа истината ако продължаваш.

това прозвуча излишно драматично ам се надявам да си схванал основната мисъл 8-)

Esaiam
06-09-2010, 16:26
Все пак не съм пророк и не чета мисли, та да знам кой за какво си е помислил. И да, чел съм Съдии, но двайсетината стиха за дъщерята на Ефтай не са ми непрекъснато в главата.
А ти къде прочете, че Бог иска Ефтай да убие дъщеря си? Ефтай си е виновен, не Бог. Но нека обвиняваме Господ за всичко само защото така трябва, просто защото не винаги мислим какво вършим. По тая логика Той е виновен и за убийствата, и за изнасилванията и за не знам какво още, на което сме свидетели днес.
А на Съдии се презполага, че авторът е Самуил.

А щом не искаш да се занимаваш с мен- добре!

gandalfepi4
06-09-2010, 17:15
хехе, че то само един си трепе детето бе :D

както и да е това което за мен е важно е че историята гласи че той убива детето си в името господне. ще ти помогна да видиш нещата през моите очи-ако някой тръгне да убива (когото и да било) в мое име ще го спра. ако всезнаещия и всеможещ бог обаче е решил да не се занимава с това то явно одобрява, хипотеза която се потвърждава от прекрасното му мнение за този кръвник по-късно.

ти би ли спрял някой който си мисли че искаш той да убие човек?

ако не го спреш (а си имал знанието, силата и времето) не си ли поне частично виновен?

една дума е щяла да я спаси едно "не", "недей", "спри" което не е било казано защото... ???

Esaiam
06-09-2010, 23:34
Марк 14:35-36

И като отиде малко напред, падна на земята; и молеше се ако е възможно, да Го отмине тоя час, казвайки:
Авва, Отче, за Тебе всичко е възможно; отмини Ме с тая чаша; не, обаче, както Аз искам, но както Ти искаш.

Я колко е безпощаден Бог, не се смили дори над Сина Си.



Второзаконие 23:21

Когато направиш обрек на Господа твоя Бог, да не забравяш да го изпълниш; защото Господ твоят Бог непременно ще го изиска от тебе, и неизпълнението му ще ти се счете за грях.

Нямало е как Бог да го спре, иначе това, което е казвал за оброка ще се приеме несериозно, а Бог не изкушава никого и не кара никого да върши грях. Всеки си има глава на раменете и всеки ще отговаря един ден за постъпките си.

gandalfepi4
06-10-2010, 06:20
иисус е син на бог? ти да не си еретик нещо, иисус/св.дух/отца е бог, не са в някакви роднински връзки :?

в цялата саможертва излиза че бог се жертва НА себе си ЗА ДА умиротвори пак себе си, понеже е решил да сложи супер-дупер-ултра-мега опасно, невинно изглеждащо дърво в ЦЕНТЪРА на средата която двама голи тийнейджъра трябва да обитават трилиони, октилиони, гъзилиони години и после е невероятно изненадан и огорчен като вижда че ДРУГО негово творение ги е подмамило да ядът от него ВЪПРЕКИ че е всезнаещ и знае МНОГО добре какво ще се случи (а това означава че любимата свободна воля отлита през прозореца-ТОЙ НИ Е СЪЗДАЛ ТАКИВА ЗНАЕЙКИ ЧЕ ЩЕ СЕ ОСЕРЕМ-по свой собствен избор, можел е да създаде създание със силен или слаб дух и избира първото, можел е преспокойно да не слага там дървото щото никой не го е бил по главата да го прави) понеже не е способен да прости??

която пък саможертва резултира в това че "жертвата" след 3 дни СТАВА БОГ, БРАТЧЕ И АЗ ИСКАМ ТАКАВА ЖЕРТВА!!

Esaiam
06-10-2010, 08:59
Йоан 17:1-2
Това като изговори Исус, дигна очите си към небето, и рече: Отче настана часът; прослави Сина Си, за да Те прослави и Сина Ти,
според както си Му дал власт над всяка твар да даде вечен живот на всички, които си Му дал.


Всеки, който слуша гласа на Отец е Негов син. А Исус дойде на земята, за да открие Отца на света и да даде надежда за вечен живот на хората.
Бог е в триединен образ (Отец- Син- Свят Дух), който е вечно съществуващ и неразделен, с една божествена природа и отделно съществуване.
Исус е богочовек и докато беше на земята нищо човешко не му бе чуждо.


Матей 28:18
Тогава Исус се приближи към тях и им говори, казвайки: Даде Ми се всяка власт на небето и на земята.

ZipFail
06-10-2010, 11:59
gandalfepi4, намерих едно доста интерно четиво, дето отговаря на повечето ти въпроси, не знам доколко може да му се вярва, ама е интересно като теория, хубаво е да му хвърлиш един поглед.. :)

http://nde-bg.net/blog/betty-eadie/

gandalfepi4
06-10-2010, 21:01
ох, ама разбира се! сега ми се изясни онова от исляма за "ако видиш християнин на улицата, бутни го като се разминавате!" и онова за избиването на "неверниците" пак там и най-вече на евреите

http://www.youtube.com/watch?v=Zm49T82PUyc

чак сега ми влезе в кухата чутура защо ацтеките са изкормили живи толкова хиляди хора на пирамидите си заради своите богове, а пък по-близките ни юдейски религиозни пичове толкова козички

чак сега разбрах защо в никоя религия не се казва простото и напълно достатъчно:

"създадох ви със замисъл, който не можете да разберете сега. злото в света е наложително но след време ще си заслужава. вярвайте в думите ми защото кой друг ще знае *кварки, теорията на относителността, птицечовки в австралия*"

добре че беше тази жена, която ОПРЕДЕЛЕНО не е луда, за да ми се отворят очите за красотата и смисъла на


http://curezone.com/upload/parasites/eye_worm.jpg

еххх, благодаря ти бети, вече усещам любовта.

колко ли биха се зарадвали и паразитите, които ядът езиците на живи риби като разберът че са създадени със смисъл

http://www.cryptozoology.com/forum/images/20071178500327_small.jpg

добрината на божият план е толкова явнa щом си отвориш съзнанието и най-накрая осъзнаеш съвършенството на паразитите които карат инфектираните да се самоубиват

http://www.youtube.com/watch?v=EWB_COSUXMw

ох, добре че беше тази мормонка да ми каже че всички души на хора са създали земята... заедно с почти празна сфера с диаметър от 15 000 000 000 светлинни години която може само и единствено да ни унищожи във всеки момент


http://blogs.mie.utoronto.ca/roller/moradian/resource/PaleBlueDot.jpg

какво абсолютно знание ни дават религиите и каква мъдрост, доброта и морал

http://scrapetv.com/News/News%20Pages/Politics/Images/9-11-Twin-Towers.jpg


http://www.exposingchristianity.com/More_Torture.gif




а сега наистина-тенк ю зип, ит уаз веrи фъни :D

ZipFail
06-11-2010, 08:21
Това, че на някои хора им се струва лошо, не го прави такова :)

gandalfepi4
06-11-2010, 09:13
ъммм... това е шега нали?

ZipFail
06-11-2010, 11:57
Абсолютно не 8-)
Ако имаше някъв висш замисъл, едва ли нашите доста малки мозъци биха били достатъчно развити, че да бъде разбран напълно и правилно :)
Това, че на теб ти се струва грешно, не значи че то е такова всъщност, както кучето ти не разбира защо гледаш телевизия и ходиш на работа перимерно ;)

Не взимам страна в спора, просто разсъждавам логично..

gandalfepi4
06-11-2010, 14:30
щом разсъждаваш логично значи правиш всичко добре 8-)

и има някои неща които смятам че разбирам-ненапразно сложих и примери за животни горе. толкова много ужасяващи неща им се случват и няма смисъл. напиши "паразити" в гугъл и гледай к'во става (ако не си ял), нещата които се случват на хората наистина могат да се интерпретират като някакви изпитания или нещо такова но при животните въпросът е друг. те нямат философия утеха, само агония и страдание-къде МОЖЕ да е смисълът за малкото агне в чието око има червей който го изяжда, къде може да е смисълът при насекомото парализирано от паяк за да бъде изядено живо или за това парализирано от оса и оставено като развъдник за ларвите ѝ, или за рибите от чиито очи се подават яйцата на паразитите които живеят вътре? мога да продължавам още дълго.

за мен би могло да се каже че има смисъл ако беше като комиксите/компютърни игри/филми/книги и тн-там персонажите които преживяват нещо гадно се мотивират от него. при животните и МНОГО хора това не е така. знаеш ли че хората на ернан кортес са хващали местните, размазвали са мъжът от бой и са се изреждали на жена му пред очите му? знаеш ли че много деца умират по унизителни начини, често без грам човешка намеса

http://www.environmentalgraffiti.com/featured/most-horrific-parasitic-worms/10497

това няма смисъл в РЕАЛНИЯ живот, лесно е да кажеш така ако граше на компа или четеш религиозна книжка защото не си го ипитвал на собствен гръб, но когато се родиш с невероятно деформирани гениталии какво правиш?

а че може и все пак да има някакъв смисъл може наистина но не е божествен тогава, точно това епикур го е оправил доста отдавна и не разбирам защо религиозните фанатици не могат да си го набият в тъпите чутури когато ясно, просто и завършено приключва с въпросът има ли бог или не

Или Бог иска да премахне Злото и не може:
то тогава Бог е слаб, което не е вярно,
или може и не иска:
то тогава Бог е злонравен, което му е непознато,
или не го иска и не е в състояние:
то тогава той е слаб и злонравен едновременно, тоест не е Бог,
или той го иска и е в състояние, което единствено приляга на Бога:
Тогава откъде идват злините и защо не ги премахва?

ZipFail
06-11-2010, 21:01
Точно това казвам.
За нас може и да няма смисъл, може дори за никой човек да няма смисъл, но това не го прави общовалидно, може дори за Вселената да няма смисъл, а просто да се е получило така в следствие на свободната воля и еволюцията, примерно :) ( за самите паразити това си е доста смислено занимание, бдв :> )

Доста далече сме от нивото да бъдем истински интелигентни създания, така че да ни бъде предоставена истината и да бъде разбрана от 1-2 килограмовите ни мозъци, които използваме по има-няма 20 мин на ден(при това не всички).
Ако има някаква свръхсила, която да е във всичко, навсякъде, по всяко време, то това е наистина разум и разбиране с огромни размери, и е почти невъзможно да бъде осмислено от доста еволюционно низши същества като нас ;)
То е като да хванеш една котка от улицата и да се опитваш да и обясниш законите на квантовата мехника - трудна задача :)


А пък хората винаги ще правят свинщини, защото просто имаме свободна воля, колкото са гениите, толкова са изродите, баланса си е наред според мен..

За Бог в християнския смисъл на думата няма да коментирам, щото дори и християните не са наясно какво искат той да представлява.8-) А и всичко може да е "метафорично и всъщност изобщо не са имали това впредвид", така че всеки си го възприма както му е угодно и според ситуацията. То е като да се биеш с водопад, ти си хабиш силите, той си тече..

Esaiam
06-11-2010, 22:36
Това няма смисъл...


Еклесиаст 1 глава
Думите на проповедника, Давидовия син, цар в Ерусалим:
Суета на суетите, казва проповедникът; Суета на суетите, всичко е суета.
Каква полза за човека от всичкия му труд В който се труди под слънцето?
Едно поколение преминава, и друго поколение дохожда; А земята вечно стои.
Също и слънцето изгрява, и слънцето захожда, И бърза да отива към мястото гдето трябва да изгрява.
Вятърът отива към юг, И се връща към север; Вятърът постоянно обикаля в отиването си, И пак се връща в своите кръгообращения.
Всичките реки се вливат в морето, И пак морето не се напълня; На мястото гдето отиват реките, Там те непрестанно отиват.
Всичките неща са досадни, - Човек не може да изкаже до колко; Окото не се насища с гледане, Нито се напълня ухото със слушане.
Каквото е станало, това е, което ще стане; И каквото е било извършено, това е, което ще се извърши; И няма нищо ново под слънцето.
Има ли нещо, за което може да се каже: Виж! това е ново? То е вече станало във вековете, които са били преди нас.
Не се помнят предишните поколения; Нито ще се помнят послешните, грядущите, поколения, Между ония, които ще идат подир.
Аз проповедникът бях цар Над Израиля в Ерусалим;
И предадох сърцето си да издиря И да изпитам чрез мъдростта Относно всичко що става под небето. Тежък е тоя труд, който Бог е дал на човешките чада За да се трудят в него.
Видях всичките дела, що се вършат под слънцето; И, ето, всичко е суета и гонене на вятър.
Кривото не може да се изправи; И това, което е недоизпълнено, не може да се брои.
Аз се съвещавах със сърцето си и рекох: Ето, станах велик, и съм умножавал мъдростта си Повече от всички, които са били преди мене в Ерусалим; Да! сърцето ми е имало голяма опитност в мъдрост и знание.
И предадох сърцето си, за да позная мъдростта, И да позная лудостта и безумието. Познах, че и това е гонене на вятър.
Защото в многото мъдрост има много досада; И който увеличава знание увеличава и печал.






Доста далече сме от нивото да бъдем истински интелигентни създания...


Йоан 16:12
Имам още много неща да ви кажа; но не можете да ги понесете сега.

gandalfepi4
06-12-2010, 08:43
Точно това казвам.
За нас може и да няма смисъл, може дори за никой човек да няма смисъл, но това не го прави общовалидно, може дори за Вселената да няма смисъл, а просто да се е получило така в следствие на свободната воля и еволюцията, примерно :) ( за самите паразити това си е доста смислено занимание, бдв :> )

Доста далече сме от нивото да бъдем истински интелигентни създания, така че да ни бъде предоставена истината и да бъде разбрана от 1-2 килограмовите ни мозъци, които използваме по има-няма 20 мин на ден(при това не всички).
Ако има някаква свръхсила, която да е във всичко, навсякъде, по всяко време, то това е наистина разум и разбиране с огромни размери, и е почти невъзможно да бъде осмислено от доста еволюционно низши същества като нас ;)
То е като да хванеш една котка от улицата и да се опитваш да и обясниш законите на квантовата мехника - трудна задача :)


А пък хората винаги ще правят свинщини, защото просто имаме свободна воля, колкото са гениите, толкова са изродите, баланса си е наред според мен..

За Бог в християнския смисъл на думата няма да коментирам, щото дори и християните не са наясно какво искат той да представлява.8-) А и всичко може да е "метафорично и всъщност изобщо не са имали това впредвид", така че всеки си го възприма както му е угодно и според ситуацията. То е като да се биеш с водопад, ти си хабиш силите, той си тече..

напълно споделям мнението ти по всички въпроси 8-)

gandalfepi4
06-12-2010, 09:05
a ти есиаме защо не ми цитираш например:

И Бог каза на Мойсей-"Не таи в сърцето си гняв, всички хора сте братя и сте равни. Обичайте се и се разбирайте, вашата връзка е най-важна."

Борете се срещу злото и неправдата, те са за да ви изпитат!

Цикълът на жената и спермата на мъжа не са кой знае какво, не се коркайте като се случи ами се поизмийте малко.

Бъдете добри към животните и ги убивайте хуманно само за храна.

Педерастията е биологична ОК?

Не е добра идея да убиваш някого защото се е подстригал, носил различни дрехи, садил зеле при компирите или изпраскал жената на съседа.

Не се поробвайте, всички хора са братя.

Има един голям остров на който има животно което прилича на птица и на бозайник-то е там за ташак, много му се радвам.



та защо не пуснеш нещо такова? дали защото няма? и какво си мислиш че правиш като ми пуснеш


Имам още много неща да ви кажа; но не можете да ги понесете сега.

аз малоумен ли съм че да не мога да понеса и простото загатване ако не цялата истина?

ми ето ти малко от пълните глупости в библията, които РАЗБИРА СЕ са само и единствено метафора за нещо друго, приликите с по-стари митове не са важни, нито астрологическите значения, нито фактът че другите религии като казват глупости грешът а твоята като казва глупости няма точно това предвид

http://www.skepticsannotatedbible.com/science/long.html

Esaiam
06-12-2010, 09:56
Добре, така е както ти казваш. Прав си... за себе си.
Повече няма да пиша в темата.

gandalfepi4
06-12-2010, 10:54
твоя воля. въпреки че не ми отговори на въпросите благодаря че се включи в темата все пак, заради тебе разбрах че в библията има:

614 абсурдности

401 несправедловости

197 зверства

586 нетолерантности

455 противоречия

356 научни грешки

202 бъгави закони свързани със секс

и още други не-толкова интересни неща 8-)

(и все пак много ми е забавно-и една десета само от тези неща да са верни "перфектното" божие слово бъка от явни и прости грешки)

gandalfepi4
06-12-2010, 10:55
а да-и 202 ПРОВАЛЕНИ предсказания :D

http://www.skepticsannotatedbible.com/proph/long.html

Kaley
06-12-2010, 19:45
не са провалени, а все още неизпълнени.

Библията 'бъка от грешки' за тези които мислят по грешен от страна на християнството начин.. или за тези които просто така им изнася.

gandalfepi4
06-12-2010, 20:03
ох, стига с тоя фейл когато никой не те пита. дори знаеш ли за какви неща става въпрос а?

"зловредния пудел" засяга най-явните

http://www.youtube.com/user/malignantpoodle#p/u/5/d186Tn4He2I

KumchoValcho
06-13-2010, 07:05
Имам собствени вярвания и виждания за света. :)