PDA

View Full Version : Каква професия да избера, свързана с икономика?



playfootball6
05-31-2010, 17:00
Сега ще кандидатствам в икономическата гимназия в града. Чудя се обаче каква спрециалност да избера, защото ми казват, че счетоводство и контрол е най-добрата, но на мен ми се струва скучно счетоводството. Другите специалности са икономика и мениджмънт и банково дело. Чух, че икономика и мениджмънт е най-лесна от тях, а счетоводство и контрол-най-трудната.
Ще ми се да работя нещо, свързано с икономиката, но не точно счетоводител. Интересни за ми рекламата, мениджмънта, маркетинга, нещо свързано с финанси или инвестиции. Борсите и нещата, свързани с тях, също ми доста интересни. Ще може ли някои от Вас да ми каже кое е най-добре платеното от горепосочените и има ли значение връзката между специалността в средното образование, със специалността във висшето, ако и двете са в направление икономика? Например сега ако уча счетоводство и контрол, във висшето да уча мениджмънт или маркетинг?
Благодаря предварително и извинявайте, ако съм объркал раздела.

ArrowsOfDeath
05-31-2010, 17:10
Счетоводството наистина е скучно (поне за мен), но пък, ако осчетоводяваш няколко фирми, се изкарват нелоши пари. Иначе ако учиш сега счетоводство и после го продължиш във ВУЗ, първата година просто ще си преговориш материала, който вече си взел (така ми каза учителката ми).
А относно борсата - интересна ти е или ти се струва интересна?

playfootball6
05-31-2010, 17:21
Струва ми се интересна, но не знам с какво точно се работи човек, занимаващ се с това. Ако учиш нещо за борсите после ще можеш да играеш, или да работиш за други хора?

yakuza_
05-31-2010, 17:27
Аз уча в момента счетоводство и контрол в ИУ във Варна, като първа година няма още никакво счетоводство, но и на мен не ми се вижда много интересно, а или иначе играя в демото на форекс пазар (с виртуални пари) където работата е малко на хазарт в момента ...

Dopeass
05-31-2010, 19:01
това, че влезнах в училище с икономика бе най-голямата ми грешка. Най-най-най-най голямата ми грешка и единственото нещо в живота ми, за което не мога да спра и няма да спра да съжалявам докато съм жива.

Briseis
05-31-2010, 20:41
аз завърших икономическа гимназия и всичко, научено през годините, ми е адски полезно дори в ежедневието.

за специалност бих те посъветвала счетоводство и контрол. с нея има най-сигурна реализация, нищо че излизаш по-тесен специалист. всички останали, които са изброени, също включват изучаване на счетоводните операции.

Pliok0019
05-31-2010, 20:52
В училище ни казват, че счетоводителите, въпреки че се водят 'по-тесни специалисти' са по-успешни, защото имат знания и в областта на икономиката и банковото дело.

Лично аз винаги съм го намирала за адски скучно, но след част от стажа ми в една счетоводна къща, разбрах че не е толкова зле.

Иначе моята специалност в НФСГ е икономика и мениджмът. Имахме възможност да избираме между нея и предприемачество и мениджмънт. В учебната програма няма особени различия, освен икономическата информатика.

kypo
05-31-2010, 21:49
счетоводството е голяма простотия и суха материя, много ме дразнеше

ако учиш това в училище несъмнено много ще си помогнеш за университета, щото в икономическите специалности ще ти е*ат майката от счетоводство,икономики и статистики. обаче ти ще си наясно с нещата

а счетоводители винаги трябват и ще си намериш лесно работа по време на следването в университета. не като мен да гледаш като препариран в дебрите на счетоводството и тия разчети "животни за разплод" и тн глупости.

strangler
05-31-2010, 21:54
Ох, тази тема ще е култова.

term0t0
05-31-2010, 21:59
Всеки един със завършено средно образование 5.00 и нагоре може да стане счетоводител,така че авторе 'мноу си тъп,сашье'

SuperBadSuperFresh
05-31-2010, 22:02
Ами аз съм 10 клас "данъчна и митническа администрациа".Честно казано мисля че "счетоводна отчетност" май беше по-добре,ана и сега уча счетоводство.Може и интересно да е,ама ти трябва много концентрация,така че ако не можеш да си в концентрация повече от 40 мин.,откажи се.Иначе тия в банковото дело ги мързи всички,така че не мога да ти кажа много 8-) "Икономика и мениджмънт,"какви точно предмети съдържа,знаеш ли?

yakuza_
05-31-2010, 22:02
Всеки един със завършено средно образование 5.00 и нагоре може да стане счетоводител,така че авторе 'мноу си тъп,сашье'
Уби ми надеждата :lol:

term0t0
05-31-2010, 22:04
Всеки един със завършено средно образование 5.00 и нагоре може да стане счетоводител,така че авторе 'мноу си тъп,сашье'
Уби ми надеждата :lol:работата не е сложна,трябва да се запознаеш с разните закони и етц. и да можеш да смяташ :razz:

strangler
05-31-2010, 22:04
Избива ме на садизъм, честно..

yakuza_
05-31-2010, 22:08
Всеки един със завършено средно образование 5.00 и нагоре може да стане счетоводител,така че авторе 'мноу си тъп,сашье'
Уби ми надеждата :lol:работата не е сложна,трябва да се запознаеш с разните закони и етц. и да можеш да смяташ :razz:
Дипломата ми беше 4.80 и нещо и ти я смъкват разни измислени предмети дето трябва да ги сложат в графа избираеми.

kypo
06-01-2010, 06:11
Каквото и да учиш, ако си тъпак - ще го издухаш. После ще се вееш с една изпразнена от съдържание диплома и ще се излагаш, като говориш тъпотии - като батко ви куро
и какви тъпотии говоря? па и се излагам...когато станеш изпълнителен директор като мен, едва тогава ще имаш право да даваш коментари за мен 8-) тъй рекох! 8-)

kypo
06-01-2010, 06:41
еми дадоха ми 8-) са ядене и пийнье на корем, жени на уй 8-)
аз живеем на кредит, карам кола на кредит, кога ще ги връщам не съм мислил, е тва е да си шеф 8)

playfootball6
06-01-2010, 15:09
Благодаря на всички за отговорите, макар че някои не бяха по темата. Все пак някой знае ли коя от професиите, свързани с икономика, има най-добро заплащане? И ако сега уча счетоводство и контрол, а после маркетинг или мениджмънт ще има ли някакъв проблем? Също така дали професиите свързани с маркетинг(пазарите) и реклама са добри?
За реклама говоря от икономическата страна, не за дизайн и такива работи.

yakuza_
06-01-2010, 15:18
Няма да има проблем според мен, като цяло всеки даскал в университета вика, че това дето сме го учили в даскало няма особенно значение. Просто реши с какво би се занимавал, аз лично не бих избрал нито марк. нито менидж. и двете не са ми инт.