PDA

View Full Version : За бойните изкуства и спортове



smeshnik
06-01-2010, 16:17
Така...
Нека тези, които тренират да споделят как ги промениха бойните изкуства или спортове, с които се занимават. Как подхождат към тях, каква част от живота им се те. С каква цел ги тренирате? Достатъчно средства ли се отделят за тях от държавата?

Мен лично изключително много ме промениха. Когато се записах преди 3 години за първи път имах целта да се науча да се бия (разбирайте го на улицата) лека по лека започнах да трупам самочувствие, но и мисленето ми се промени коренно. Нямах желание да се бия по улиците, исках всичко, което тренирам да е просто един спорт и едно себеусъвършенстване... концентрирах се в това да ставам все по-добър и по-добър , в залата и на ринга, а това , че може да ми помогне до голяма степен на улицата си остана просто един + към всичко друго, на което се научих. Станах по уравновесен, спокоен, концентриран и уверен в себе си. Минах през Карате, Кик бокс и в момента тренирам бойно самбо и всичко това ми даде толкова много като дисциплина и вътрешно спокойствие... Единственото ми желание да се бия беше на ринга с цел усъвършенстване и спорт. Приех го като едно задължение, което се превърна в навик... За някой хора тези спортове са само насилие, но не знаят през какво са минали бойците, които гледат да се "бият" по ринговете. Не знаят на какви психически и физически натоварвания са подложени и колко са изтърпяли. Респект към всички сериозно трениращи.


Това беше от мен. Интересно ми е другите, които се занимават с бойно изкуство или спорт да споделят как им е повлияло. Съжалявам, ако има друга такава тема, но не намерих нищо подобно.

redbul2
06-01-2010, 16:43
Ми това са доста агресивни спортове.Затуй на времето са били забранени. И само полицаите и военните части за бързо реагиране са имали право да тренират бойни спортове.Пък иначе нека се бият на ринга.Който бие го бият другите и щом ги кефи да шамарят някого и да ядат после шамари от другите,що пък не? :-D

smeshnik
06-01-2010, 20:08
Ми това са доста агресивни спортове.Затуй на времето са били забранени. И само полицаите и военните части за бързо реагиране са имали право да тренират бойни спортове.Пък иначе нека се бият на ринга.Който бие го бият другите и щом ги кефи да шамарят някого и да ядат после шамари от другите,що пък не? :-D

Нещата изобщо не се свеждат до това някой да те "шамари" или ти да "шамариш" някой, но всеки си има собствено мнение :)

Mitkoni
06-01-2010, 20:28
Тренирам карате от 3 години и половина.Бях спрял,но започнах отново.Станах по-самоуверен.

someonerandom
06-01-2010, 21:02
За мен положителните ефекти от БИ (или спотрове,но в днешно време понятията се застъпват) са по-добро физическо състояние,самочувствие,и естествено изначалната цел на бойните изкуства-да можеш да се биеш :D Освен това може би ставаш по-спокоен,изразходваш излишната енергия на тренировката.
До автора:Извинявай за офф топика,обаче я обясни разликата между бойно и спортно самбо,че така и не намерих кой да ми каже :D .Предполагам,че в бойното има неща,забранени в състезателния правилник,обаче искам малко подробности 8-)

Chacho
06-01-2010, 23:13
Ми аз съм тренирал 4 години карате като малък, после 3 години, но с почивки таекуондо. Вътрешната хармония, за която ти говориш, е налице. Нямам какво да доказвам на улицата, изключително спокоен съм и не ме пречупват никакви житейски проблеми. Научих се да се изправям дори когато падам много тежко, както се вика, като се озовеш на дъното да се изкатериш. Научиха ме да съм вечно усмихнат, да съм борбен и да съм благодарен за това, което съм. Хората, с които се запознах и с които тренирах съм сигурен, че доживот ще ги помня. Бойните изкуства ми дадоха и вярата в себе си, която вече нищо не може да сломи. Физическата подготовка и умението да се защитавам останаха второстепенни бонуси. Уменията вече знам, че не са за лична изгода. Откровено мога да кажа, че бойните изкуства ще останат съществена част от живота ми завинаги.

ПП: Който вижда БИ-тата само като безсмислени шамари е много лошо заблуден. Много се радвам за автора, че е пуснал хубавата тема и че размишлява по този начин. Поздрави!

ZipFail
06-02-2010, 00:26
След постовете на smeshnik и Chacho няма какво повече да добавя, абсолютно напълно 100% подрепям :)

smeshnik
06-02-2010, 10:03
someonerandom

В самбото е само борбра и хвърляния. Нямаш прави на удари с ръце и крака, нямаш право на удушаващи техники. Бойното самбо е по-освободено, но дори и по професионалните състезания носят каски и протектори.
Иначе самбото е създадено като система за самозащита (САМБО - самоотбрана без оръжие) на руски не мога да ти го кажа, но няма голямо значение. Използва се и до сега в подготовката на доста армии и спецчасти. Това, което аз тренирам е бойно, но състезателния варинат, просто защото в България този за самозащита не се практикува. По-скоро се практикува под различно име и с доста смесена техника.По-късно развито като състезателен спорт, който пък от своя страна се разграничава на самбо и бойно такова.
пп. Радвам се, че темата ми ви харесва. Продължавайте да коментирате :)

kris4ety14
06-02-2010, 12:10
Ако бойните изкуства са толкова помагащи, ей готова съм да тръгна ако ще веднага и аз на някое. Не ми пука колко ангажимента ще имам, просто си знам, че трябва да си постегна психиката.

Заради семейни проблеми, които се изостриха преди 5 г. се затворих тотално в себе си и станах изключително студена към другите хора. Тоест се превърнах в нещо, което не съм искала да ставам. Сега ситуацията в семейството ми е тип "лазене по дъното". Няма къде да се пада по-надолу, обаче и промяна нагоре няма да има. Спасяването е поединично, затова "избягах" от вкъщи да уча в друг град с цел да съм далеч от семейната атмосфера. Последиците си казват думата и още не мога да се вдигна на крака. Да, има леки, хубави промени, но има още доста да поработя, за да стана това, което искам. Искам да преодолея лабилността, която явно придобих от майка ми. И не, не ми е лесно да пиша тези редове, защото винаги съм бягала от мисълта да призная пред себе си това.

Та кое бойно изкуство е подходящо, ще помогне да си върна стабилността, която ми липсва от толкова години?

smeshnik
06-02-2010, 12:20
Това е много относително. Зависи какво ти харесва на теб...
Виж за карате,таекуон-до, айкидо... има много, просто виж какво ти допада :)

redbul2
06-02-2010, 16:13
Нещата изобщо не се свеждат до това някой да те "шамари" или ти да "шамариш" някой, но всеки си има собствено мнение :)

Все пак smeshnika не можеш да отречеш че си започнал бойните изкуства като побойник. :) После с времето си натрупал повече мускули и умения да пребиеш някого.Натрупал си и самочувствие.Можел си да пребиеш почти всеки в даскало и на улицата.И тогава си се променил.Вече ти било скучно да разбиеш носа на някой слабак.Решил си да не цапаш ръцете си като размажеш някоя "муха". :) Търсил си нови по-силни усещания.Вече много повече те е кефило да напердашиш някой по-атлетичен и корав пич.Което моментално е вдигало самочувствието и настроението ти до небесата.И чувството ти за превъзходство над другите.Не е ли така? :D

smeshnik
06-02-2010, 16:26
1во.Не съм започнал като "побойник", а като човек, който иска да се научи да се защитава. Исках да се чувствам уверен в себе си, ако се наложи да се защитя аз, приятел, роднина. Попринцип не съм човек, който обича да се бие ... явно прекалено много мисля за последствията, както за мен, така и за противника.
2ро. Наистина натрупах и продължавам да трупам умения, които ме правят по уверен, но има неща, които никога не бих направил в реална ситуация. Страх ме е да правя някои удари,хвърляния,ключове на улицата, а пък да не говорим,защото знам, че адреналина ми се е качил на максимум.
3то. Никога не съм "разбивал носа на някой слабак", защото както ти казах не обичам да се бия... Успявал съм да се измъкна от конфликтни ситуации с думи и добро държание. Имало е и моменти, в които това не е достатъчно и се налага да се биеш, за да оцелееш (както искаш ме разбирай). Имал съм случаи, в които буквално съм бил в позиция да потроша оня срещу мене, но не съм го правил, защото все пак сме ..деца.. поне аз бях и другия също...
Ако искаш вярвай, но нито един път в живота ми не съм скачал аз първи - никога. Честно казано и да набия някой по-атлетичен няма да съм особено горд с това, а пък и в уличния бой не всичко се свежда до тренировките и нещата, които си тренирал в дадено бойно изкуство.
За чувство за превъзходство... да, може би го имам, но това е по-скоро нещо вредно, защото можеш да подцениш противник в дадена ситуация.

Поздрави
:smt006 :smt006

smeshnik
06-02-2010, 16:46
@kris4ety14

Прочетох това, което си написала с малкия шрифт.
Едва ли бойните изкуства ще ти помогнат да превъзмогнеш изцяло този проблем, но мога да ти гарантирам, че ще станеш по уравновесена и самоуверена => по-отворена към другите хора. Ако попаднеш на добър треньор и поговориш с него може много да ти помогне. При всички положения ще постигнеш едно вътрешно спокойствие и една увереност в самата себе си. Ако ходиш редовно да тренираш ще се концентрираш върху това и ще забравиш за проблемите си, които в последствие могат да изчезнат. Мога да ти препоръчам айкидо, защото в него са застъпени освен физическите тренировки и духовните в голяма степен. Хубаво е за самоотбрана и общо взето е по меко бойно изкуство, което го прави предпочитано сред момичетата пред другите БИ.

Успех. Ако има още нещо неясно питай.

kris4ety14
06-02-2010, 18:04
Благодаря, започнах проучването кое е подходящото и като поразпитам насам-натам ще реша и ще пиша тук :) .

smeshnik
06-02-2010, 18:33
http://daobg.com/index.php?showforum=54
разрови се тук. има доста информация.. успех в избора

HHristov
06-02-2010, 19:41
Най-лесно е да решиш какво ти се прави :) Дали искаш да се бориш или да удряш. След това избери какъв точно стил : джудо, самбо, БЖЖ, бокс, кикбокс и т.н. Като си харесаш почваш да търсиш зала и така :)
Един треньор може да те посъветва за доста работи :)

CCCPSambo
07-02-2010, 16:11
за огромно съжаление на мен ми се налага да използвам бойните си умения спещу големите гъзарчета дето знаят да приказват само, обаче ми е тъпо защото те не могат да се бият и само знаят да прямпат и да те унижават ако проявиш някаква толерантност тай че всички колеги трениращи БИ първо им покажете че са слаби после се изгаврете с тях.

P.S Не оставяйте някой да накърнява достойнството ви по никакъв начин

Ако е женско ко ще шампион да е оставете го да ви набие нема ко лошо да ви стори

yahhooo
07-02-2010, 18:52
Във 2-3 клас бях доста добър с съучениците и един бияч започна да ме тормози.Няколко пъти ме наби, а и тогава даваха много карате филми и като ги гледах как един каратист пребива по 4-5 човека си викам да се запиша на карате. Записах се, след време всички започнаха да ме респектират, а и побойника незнайно защо ме остави. После спрях да тренирам, сенсея ни отделяше на 2 групи и обръщаше внимание на по-напредналите, а нас ни тренираше един пич който беше с 3 кю. След време започнах да правя глупости ( като ми спираха интернета аз си зимам от съседа мак адрес и ип,после ме хванаха и ми сложиха една солена глоба, алкохол и т.н.) Нашите видяха, че започнах да пропадам и ме накараха да се запиша на нещо. Записах се пак на карате обаче в друг клуб. Станах като нов човек, бях по-нахъсан, не се събирах с гаменчетата и дигнах оценките (малко ама пак е нещо :lol: ) Сега тренирам за здраве, дисциплина.

smeshnik
07-02-2010, 19:27
Има ли някой, който се занимава с БЖЖ или нещо от този род за обмяна на опит 8-) Мога да помогна със страйкинг и малко джудо :D

пп. Продължавайте да коментирате в темата :)

vaseto0o
07-02-2010, 20:25
Ами 3 години тренирах карате, горе долу станах по-дисциплиниран, научих се да търпя на болка преди бях голям глезльо, сега не чак толкова :D
Когато почнах физическото ми състояние беше плачебно, сега съм много доволен...
Преди 1 месец спрях, просто ми омръзна ката, махане с ръце тва онова... нямаше много спаринг след като минаха състезанията... Боя не е атрактивен няма захвати и удари в главата... Записах се на мма, сега съжелявам ... че не го направих по - рано :grin:
Страхотно е, дава самочувстиве уча се на страйкинг и борба на земята...
Като изключим бойните умения, съм доволен от това че
-се запознавам с нови хора, намирам приятели с общи интереси
-запълване на времето, израсходване на силите които няма къде другаде да изразходя
-добра форма
-двигателна култура
-малко бонус самочувствие
това е, нищо ново което да не сте казали ;)

smeshnik
07-03-2010, 13:49
Трябва ми човек, занимаващ се с БЖЖ (граплинг) 8-)

vaseto0o
07-03-2010, 22:14
Трябва ми човек, занимаващ се с БЖЖ (граплинг) 8-)
В залата тренирам микс файт -> по принцип е вале тудо, но го разделяма не кик бокс и БЖЖ... Само че не мога да ти помогна защото на земя тренирам от 3 седмици :D
www.submissions101.com мн як сайт майна :smt006
Иии за кво ти трябва тоя занимаващ се с граплинг, отиди в някоя зала и ще намериш колкото искаш :grin:

Terorist
07-03-2010, 22:49
...

smeshnik
07-04-2010, 06:03
vasetooo, тренирам самбо и там има и бой на земя, но ми трябват доста тренировки, за да стигна нивото на другите поне за граплинга :)
благодаря за линка!
terorist, на мен ми трябва човек да ми ги покаже... смисъл тренирам отскоро и знам много малко техники за земята, а на тренировките ми не се набляга само на това и ще напредвам доста бавно :)

Terorist
07-04-2010, 07:18
...

smeshnik
07-04-2010, 07:32
ние си правиме борби и то много даже, но просто аз знам 3-4 неща, които както знаеш стават при определени ситуации и може да има дадена ситуация, в която да мога да направя нещо друго, но като не го знам :)
иначе за показването няма проблем :)

Terorist
07-04-2010, 07:38
...

smeshnik
07-04-2010, 09:24
от около 2месеца тренирам бойно самбо на Спартак, клубът се казва my combat sambo, треньори са Румен и Росен Димитрови, а иначе преди това тренирах 2 години кик бокс и 3-4 месеца джудо

Terorist
07-04-2010, 21:13
...

HHristov
07-05-2010, 09:05
smeshnik, тренираш в една от най-добрите да не казвам може би най-добрата зала по самбо в България :) затова не бързай по-добре да можеш 2 100% заучени техники отколкото 20 не обработени

smeshnik
07-05-2010, 12:13
HHristov, Росен използва същите думи 8-) по-добре една техника, но добре научена, отколкото 20, които не можеш да направиш и е така...
Малко по малко ше ги научавам и прилагам.

Благодаря ви за помощта :) Ако има нещо, с което и аз да помагам споделете :)