PDA

View Full Version : Test DAF (Deutsch als Fremdsprache)



gofeto917
06-01-2010, 16:09
Казвайте, има ли тук някой, който е държал този изпит, някой който иска да го държи в бъдеще, споделете оценки. За тези дето не учат немски туй е международен изпит по езика, провежда се и важи в цял свят до живот и се влиза с него в Германия, също и немска фиология мисля, че можеш да кандидатсваш при хубави оценки.

JackSparrow
06-01-2010, 17:10
аз сега съм осми клас и уча немски. ще влизам в ДСД група и оттам нататък не съм наясно много какви сертификати, какви чудесии се правят. ако има някой компетентен, нека сподели личния си опит. :)

gofeto917
06-01-2010, 17:25
DSD мисля, че пак е за цял живот като ДАФ, ама в нашето училище направиха таква група , обаче чааак тази година, а ние като сме 12 клас и нямаше възможност да го държим, та затова държах ДАФ, ако търсиш всепризнат сертификат по немски точно ДАФ е изпита, който трябва да държиш според мен :). За ДСД мисля, че ще ти обяснят точно какво и как се прави по време на часовете :)

Unendlich
06-01-2010, 17:38
Преди няколко дни държах изпит за ДСД групи в моето училище. Очаквам резултатите тази седмица. На нас ни обясниха, че ДСД-то също е признато в цяло свят и когато го представяш не държиш изпит по езика. :)

ohluv
06-01-2010, 17:39
С взет даф 8)

gofeto917
06-01-2010, 17:45
Аз вчера си получих резултатите от ДАФ 5,5,4,4. Иначе съм чувал, че при ДАФ или ДСД не държиш изпит по езика, тоест то си е така де. Ама в Германия ако имаш 3ки на ДАФ е почти невъзможно да влезеш където и да е, дори и една 3ка, трябва да има изключително търсене на кадри в специалноста, че да те пуснат.

Unendlich
06-01-2010, 17:51
Нямам желание да уча в чужбина, но все пак мисля, че ДСД-то ще ми е един плюс :)

gofeto917
06-01-2010, 17:57
Определено ще е, такива сертификати никога не са излишни и не малко пари можеш да си докараш с тях, ако ги използваш като хората :)

Unendlich
06-01-2010, 18:09
Ами да. Пък и защо да не го взема, след като училището ми го провежда безплатно, а ако искам да го правя отделно, трябва да отида в институт на Гьоте, да платя над 200 лева. Трябва да използваме удобния момент. :)

gofeto917
06-01-2010, 18:13
Ма то е пълна простотия да не се опиташ да го вземеш, при положение, че е без пари, аз се ръснах общо 750 лева за курсове и изпит и ми беше супер спекано преди да дойдат резултатите.

fear4o
06-02-2010, 09:42
Unendlich къде учиш? Колкото до DSD(Deutsch Sprachdiplom) в немските езикови гимназий има такива паралелки който са с по-засилено изучаване на езика от нормалните и в края на 12 клас учениците от тези парарелки държат изпит по немски език и ако го вземат имат доживотен сертификат за владеене на езика!

gofeto917
06-02-2010, 10:04
Предполагам, че учи в Пазариджик Немската гимназия "Бертолт Брехт" ако не се лъжа. Тази година на изпита на ДАФ в Пловдив имаше ученици от там :)

maimunata1
06-02-2010, 11:16
gofeto917 Кажи ви впечетленията си от Дафа дето си го държал като ниво на сложност Какво ти се падна на Писмения и соътветно на устния имаше ли проблеми

АЗ уча Немски от около 3 години по курсове и прочие и смятам догодина да се явявам на ДАФ. ЕДна учителка дето ни заместваше по немски (В училище гто уча като втори чужд език ТОЕСТ нщо). Почна да ми говори че испита бил напрактика невземаем ако не си пминал през ЕЗИКОВА гимназия.

Така ли е наистина

Видях че си го държал в Пловдив. Готвили се с някакви уроци. Предполагам че в ПУ се прави записването. Каква е таксата и искат ли да им представяш някакви документи за брои часове по немски щото немога да намера от никоде ако има такова условие.1000 часа немски нямам.

Благодаря предварително

gofeto917
06-02-2010, 12:21
gofeto917 Кажи ви впечетленията си от Дафа дето си го държал като ниво на сложност Какво ти се падна на Писмения и соътветно на устния имаше ли проблеми

АЗ уча Немски от около 3 години по курсове и прочие и смятам догодина да се явявам на ДАФ. ЕДна учителка дето ни заместваше по немски (В училище гто уча като втори чужд език ТОЕСТ нщо). Почна да ми говори че испита бил напрактика невземаем ако не си пминал през ЕЗИКОВА гимназия.

Така ли е наистина

Видях че си го държал в Пловдив. Готвили се с някакви уроци. Предполагам че в ПУ се прави записването. Каква е таксата и искат ли да им представяш някакви документи за брои часове по немски щото немога да намера от никоде ако има такова условие.1000 часа немски нямам.

Благодаря предварително това, че теста бил невземаен ако не си учил в езикова са пълни глупости ;). Примери много. В моята сесия имаше един от математическата дето го взе със 4 4ки и това е много добър резултат. На писмения графиката беше за практиката на студентите в германия и самия проблем, че много плащат там за практика през последните семестри и и бяха дадени данни за различните предмети и кой колко му се плаща, колко хора карат тази рактика и подобни, абе общо взето ако си карал курсове за ДАФ без проблем ще го напишеш. На устния нямаше проблем при мен, 4 задача беше за магазините, защото нали те там по празниците абсулютно всичко затваря, както и събота и неделя работят много малко и ме питаха, дали да се промени това, графиката на 3- та задача беше за това кой студент къде живее, къде иска да живее, а графиката от 6 та задача беше за свръх теглото. Това с бройката часове е пълна глупост също, просто в сайта те питат, за да могат после графики да правят с тези данни :Д. Като сложност моя изпит не беше от най - сложните ( смисъл, че нямаше гадни графики, защото съм правил просто ужасни неща на курсовете). Но въпреки всичко много хора не го взеха с достатъчно високи оценки, мога да кажа, че освен учене трябва и мааалко късмет. Ако ще го го караш в Пловдив ти препоръчвам горещо курсовете на ПУ, а не Заксен, защото преподавателите са адски добри, пишат учебници, вече 10 години мисля, че готвят за ДАФ и знаят за какво иде реч. В моя курс имаше момче, което го учеше като втори и език и си го взе изпита, е не го взе с достатъчно високи оценки за Германия, но за Австрия са идеални, освен това то на курса си личи, кой колко го знае и това момче го знаеше горе- долу колкото мен немския за даф, а аз съм го учил 5 години в езикова гимназия. Отново казвам, че това, че ако не си учил в езикова изпита е невземаен е пълен мит, просто немския в езиковата и немския за ДАФ имат малко общи неща :Д И друго се сетих като почнеш да се готвиш за ДАФ, ще трява да забравиш думи като Sch

Unendlich
06-02-2010, 14:53
Предполагам, че учи в Пазариджик Немската гимназия "Бертолт Брехт" ако не се лъжа. Тази година на изпита на ДАФ в Пловдив имаше ученици от там :)

Точно така, в ЕГ "Бертолт Брехт" съм. :)


fear4o, училището ни има лиценз да провежда този изпит и го прави (все още). Чуват се слухове, че в близките години няма да го провеждат, НО само слухове. Не знам още колко училища извън София го провеждат този изпит (за 91-во и 73-то съм сигурна).

changess
06-02-2010, 19:23
В "Бертолт Брехт" беше националният кръг на билингвалната тази година. 8-)
А Даф-а и аз съм го държала. По мое мнение изпитът изобщо не отразява знанията по езика, само някакви заучени фразички. Не е трудно да се вземе, дори и да не си от езикова гимназия.

gofeto917
06-02-2010, 21:19
В "Бертолт Брехт" беше националният кръг на билингвалната тази година. 8-)
А Даф-а и аз съм го държала. По мое мнение изпитът изобщо не отразява знанията по езика, само някакви заучени фразички. Не е трудно да се вземе, дори и да не си от езикова гимназия. И е така и не е, изпита е изключително целенасочен и е направен да тества дали владееш немски перфектно, а дали можеш да мислиш, участваш в дискусии и да взимаш становище по даден проблем, аз лично забелязах, че няма нещо от този изпит, дето да не ти свърши работа, защото е направен да те накара да мислиш, като тях и да подготви по - добре за тяхната образователна система във висшите училища.

changess
06-03-2010, 12:37
В "Бертолт Брехт" беше националният кръг на билингвалната тази година. 8-)
А Даф-а и аз съм го държала. По мое мнение изпитът изобщо не отразява знанията по езика, само някакви заучени фразички. Не е трудно да се вземе, дори и да не си от езикова гимназия. И е така и не е, изпита е изключително целенасочен и е направен да тества дали владееш немски перфектно, а дали можеш да мислиш, участваш в дискусии и да взимаш становище по даден проблем, аз лично забелязах, че няма нещо от този изпит, дето да не ти свърши работа, защото е направен да те накара да мислиш, като тях и да подготви по - добре за тяхната образователна система във висшите училища.
Мой ред е да кажа: И е така и не е така. Аз се нагледах на хора, които не могат да вържат свястна приказка на немски, научават мустерчета наизуст и минават с четворки. Отидох в Германия и осъзнах, че говоримият ми немски хич не е на нивото, което даф-а отбеляза.
8-) Но пък и ми е ясно, че по- добър, глобален изпит по немски едва ли може да се измисли.

fear4o
06-03-2010, 20:28
Всъщност трудно ще се научиш да говориш свободно даден език само с курсове и уроци, най-добрия учител е личния опит в смисъл, че когато прекараш известно време в държава в която се говори дадения език повече ще научиш разговорният му вариант!

gofeto917
06-03-2010, 20:30
Това е така, но нали за да те приемат в някой университет там, ти трябва този сертификат, не толкова да покажеш колко знаеш немски.

mrfahrenheit
06-03-2010, 21:38
Това за заучените фразички не е точно така.Човек трябва да си изгради една много стабилна основа и чак тогава да започва да надгражда със знания ,приспадащи към определен модел.От самия изпит може да се съди за знанията на ученика , въпреки че практиката в немскоговоряща държава не може да се сравнява със самото учение.

changess да не би да имаш четири петици :)

fear4o
06-04-2010, 23:26
Това е така, но нали за да те приемат в някой университет там, ти трябва този сертификат, не толкова да покажеш колко знаеш немски.
Не говоря за университет!
Говоря ти за обикновен живот в държавата!

shpek_perelik
07-29-2010, 15:24
Учил съм няколко годинки немски - ще мога ли да се справя сам с изпита TestDaf (http://www.naukaiznanie.com/testdaf/) или е по-добре да се запиша на курс? :-o :-o :-o

changess
07-29-2010, 16:55
Това за заучените фразички не е точно така.Човек трябва да си изгради една много стабилна основа и чак тогава да започва да надгражда със знания ,приспадащи към определен модел.От самия изпит може да се съди за знанията на ученика , въпреки че практиката в немскоговоряща държава не може да се сравнява със самото учение.

changess да не би да имаш четири петици :)

Мне, имам една четворка.

Шпек перелик, ако можеш се запиши на някакъв интензивен курс, да те запознаят с формата. Ако не, си вземи учебник и по него, макар че ще ти е по- трудно сам.

ПП: Абе, някой случайно да е държал toefl?

gofeto917
07-29-2010, 18:32
По - добре курс, изпита е доста коварен особено устния за мен си беше истинско чудо, че го взех с 4-ка, простооо в тая зала като заговорят 10 човека и като времето за мислене е много малко, пък и писмения им е много специфичен, трябва някой да те научи как да разсъждаваш, за да напишеш аргументативната част, иначе четенето и слушането и сам би се справил, там много упражнение трябва.

Sarge
07-29-2010, 19:10
Наистина е по-добре да се отиде на курсове. Има някои тънкости, които трябва да се имат предвид, когато се държи изпита. И не, изпита далеч не е лесен-четенето и слушането са добре, но после писането е тегаво-1 час да напишеш свързан и аргументативен текст, като вземеш под внимание увод, преход увод-теза, теза, преход теза-доказателства, след това пак предох доказателства-fazit и накрая заключение. Вярвайте ми, един час не е предостатъчен, трябва отлично да си структурираш мислите. Говоренето само по себе си не е трудно, но проблема е , че ще си изтощен от предните части(то си има и почивки, при това големи между отделните части, а ако си по-крайна група при говоренето също). А за това, че всички говорят по едно и също време-ДО ТРЕНИНГ Е! В Гьоте институт примерно има идеални условия за подготовка, ама друг е въпроса, че малко хора ги използват. Аз имах лошото предчуствие, че съм се издънил, но изкарах три 5ци и една 4ка. Така че смело напред-изпита е постижим, само трябва да си седнете на задниците! То и това ще ви очаква ако отидете да следвате в Германия-там подарени изпити НЯМА ;)

Marionnette
04-17-2011, 14:25
Здравейте! Ходя на курсове по немски език и завършихме ниво А 1.Бих искала да ви попитам кога се взима ТестДаф и дали преди него трябва да покриваш някакви по-ниски нива като А1 А2 А3 ? В момента мога ли да получа някакъв сертификат или трябва да стигна до по-високо ниво? :)

Unendlich
04-17-2011, 14:39
Marionnette, TestDaF обхваща ниво B2-C1, което е наистина много сериозно ниво (тук да вметна, че ниво А3 няма). Не знам каква е системата ти в курсовете и дали трябва да покривате другите нива преди това или може когато си готова директно за B2-C1. В момента можеш да получиш сертификат (посети сайта на Гьоте институт в България и там има повече информация), но просто А1 и А2 за минималните и не мисля, че ти е нужен сертификат точно за тях. :)

scrooper
04-17-2011, 15:48
А курсовете в Гьоте Институт специализирани за тест DAF ли са, или човек може да се подготви и за DSD при тях? Въобще има ли курсове, специално за DSD?

Unendlich
04-17-2011, 15:58
scrooper, можеш да се подготвиш за абсолютно всеки тест по немски при тях - дали за DaF, DSD или някой друг.

anonymous708973
04-17-2011, 16:34
[quote=gofeto917] И друго се сетих като почнеш да се готвиш за ДАФ, ще трява да забравиш думи като Sch

Unendlich
04-17-2011, 17:48
aras97, казах, че можеш да се ПОДГОТВИШ, а не да ПОЛОЖИШ. Е, естествено само хората от София и Пловдив могат да се подготвят в Гьоте институт, че на другите ни е по-далечко. :)

Unendlich
04-17-2011, 18:33
Доколкото знам подготовката в Гьоте институт е една от най-добрите, които може да получи някой курсист. Щом за толкова други тестове може, явно и за този е възможно. Дори да не се води подготовка специално за DSD, със сигурност ще те подготвят много добре. :)

rgi1234
04-17-2011, 19:15
[quote=PinkPan7her][quote=gofeto917] И друго се сетих като почнеш да се готвиш за ДАФ, ще трява да забравиш думи като Sch

scrooper
04-18-2011, 13:04
http://www.sofia.diplo.de/contentblob/475098/Daten/958436/DSD_Schulen_in_BG.pdf
Никой извън тези училища не може да положи ДСД. Съответно няма и институция, която извън въпросните гимназии да осъществява официално подготовка за ДСД. Ходенето на уроци е друга история. :D

Възхищавам се колко си информирана. Никога не бих предположила, че си набор '97!

Иначе тези може да са ви от полза:

http://leistungsklasse.wordpress.com/ -страхотен сайт, направен от вече завършило момиче

http://www.auslandsschulwesen.de/cln_091/nn_1454986/Auslandsschulwesen/DASAN/DSD/Modellsaetze/DSDII__B2C1/node.html?__nnn=true -примерни ДСД- тестове

http://zaedno.de/forums/viewforum.php?f=31 -за който ще следва в Германия

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=29559&hl= още тестове

http://wikis.zum.de/dsd/index.php/Materialien още ДСД

http://www.deutschessprachdiplom.eu/ последно :Р

BOOBpld
04-19-2011, 17:13
По мои лични наблюдения... трудно ще вземете DSD-то ако не сте занимавали доста упорито с немски.... Не ги знам точно тези курсове какви са, за които говорите, но ако подготовката не е специално насочена за изпита много трудно ще го вземете....

От миналата година /когато аз го държах/ се въведе и ниво B2 за тези, които не могат да покрият напълно С1. Аз го взех по всички компоненти с С1, но повече от половината, от моя клас не успяха...

anonymous708973
04-19-2011, 18:37
[quote=rgi1234][quote=PinkPan7her][quote=gofeto917] И друго се сетих като почнеш да се готвиш за ДАФ, ще трява да забравиш думи като Sch