PDA

View Full Version : Питанка за ваксини при кучета



Outlaw87
06-03-2010, 13:29
Догито ми е родено на 3 Май 09
http://img717.imageshack.us/i/dmc0002e.jpg
http://img715.imageshack.us/i/dmc0003.jpg
Кога трябва да правя следваща ваксина и каква? Ами след нея?

Вътрешното обезпаразитяване как се правеше, че съм забравил;

Мс

babity
06-03-2010, 15:21
Когато кучето е малко, след щателно обезпаразитяване, му се слагат три ваксини. Вадиш паспорта, гледаш кога е слагана третата или последната (защото в някои случаи се налага ваксините да се повторят) и на същата дата (малко закъснение не е фатално) го водиш за годишна ваксина. След това си хващаш ред веднъж годишно да го ваксинираш. Това е задължителното. Освен това има и други ваксини, които се поставят по желание на стопанина, но аз лично не те съветвам да ги ползвате без необходимост.

Вътрешно обезпаразитяване се прави с хапчета. Препоръчвам Празимек Д, освен ако кучето ти не е от породите, които имат непоносимост към активните съставки (снимките на твоето не се отварят, но на кутийката/листовката ги пише). Относно периода, на който се дават хапчетата, съм срещала много и противоречиви мнения, така че не мога да твърдя с точност. Моите кучета ги обезпаразитявам всеки месец.

shadow4e
06-03-2010, 15:28
Всеки месец ли?! Моето на половин година. Довечера като се прибера ще прочета какво пише на листовките на хапчетата, че ме разтревожи. Последните пъти взехме други и да не би на тях да пише на всеки месец и да си разболея звяра.

babity
06-03-2010, 15:35
Всеки месец ли?! Моето на половин година. Довечера като се прибера ще прочета какво пише на листовките на хапчетата, че ме разтревожи. Последните пъти взехме други и да не би на тях да пише на всеки месец и да си разболея звяра.

Не се стряскай! Както казах мненията на ветеринарите са различни и често си противоречат по този въпрос. Хапчетата за вътрешно обезпаразитяване товарят черния дроб и особено за бебета не е препоръчително да се дават прекалено често, особено Празимек пък. Той не е полезен за палетата и въпреки не особено здравословната си формула е единствения препарат на пазара, който предпазва от дирофилариоза (паразит в сърцето на кучето, който се пренася от насекомите през лятото). Чувала съм да казват, че се дава хапче през 6 месеца, през 3 месеца или 45 дни са най - често срещаните мнения. Периода се смята според това за колко време едно яйце на една тения би могло да се развие и да достигне полова зрялост в организма на животно. Целта на честото обезпаразитяване е този цикъл да се прекъсне и да се изчисти животното преди гадовете да почнат да се размножават в него. Може и да има някакви нови хапове с остатъчно действие, просто на мен такива не са ми известни.

play23
06-03-2010, 15:42
На моето му даваме на 2 месеца, ветеринара каза 3, ама ние от край време си му даваме от 2 и няма проблем а и хапчетата май са доста по-слаби от това което се спомена в темата.

Outlaw87
06-03-2010, 20:08
Не мисля, че има смисъл да се обезпаразитява вътрешно толкова често. Най-малкото това си е ангажимент да ходиш да купуваш, това са пари пък и си е химия защо да товарим животното ;]
Относно периода на мойта ваксинационна и здравна книжка пише "препоръчително поне на всеки 3 месеца" !

Кучето ми е голдън. Какво хапче да му взема за вътрешно обезпаразитяване?

Hercule
06-03-2010, 20:23
Не мисля, че има смисъл да се обезпаразитява вътрешно толкова често. Най-малкото това си е ангажимент да ходиш да купуваш, това са пари пък и си е химия защо да товарим животното ;]
Относно периода на мойта ваксинационна и здравна книжка пише "препоръчително поне на всеки 3 месеца" !

Кучето ми е голдън. Какво хапче да му взема за вътрешно обезпаразитяване?

А когато кучето ти се разболее от болест(забравих името), защото било пари, и не си го обезпаразитил?
Какво става тогава?

май не си готов за куче

първо се чете

babity
06-03-2010, 23:50
Не мисля, че има смисъл да се обезпаразитява вътрешно толкова често. Най-малкото това си е ангажимент да ходиш да купуваш, това са пари пък и си е химия защо да товарим животното ;]
Относно периода на мойта ваксинационна и здравна книжка пише "препоръчително поне на всеки 3 месеца" !

Кучето ми е голдън. Какво хапче да му взема за вътрешно обезпаразитяване?

Цестал, Дронтал, Бихелдон, каквото ти душа сака, изборът е голям. За да си най - сигурен отиди в най - близката клиника и питай на място. Хапчетата струват между 70 ст и 1,40 за таблета, а съветът към тях е безплатен. ;)