PDA

View Full Version : България над всичко?



antifashionshit
06-03-2010, 21:17
(темата беше вдъхновена от някакъв индивид, който се оплакваше от турци и цигани, и му бяха заключили темата, та идеята е тук да се направи една обща и по-цивилизована дискусия.)

напоследък много ми се навъдихте такива дето разпространяват тази сентенция/лозунг(или каквато е правилната дума) или пък заемат позиция на националисти граничеща с нацизъм. имам въпрос към народа. какво е 'България над всичко!!!' за вас? философия в живота или 'мързелива подкрепа' към родината?

а според мен не помагаме на България с такива надписи и заявления по форуми, скайп и такива работи. смятам, че можем да уважим нашата родина като бъдем достойни хора и помагаме на ближния(брата българин, нали?), като мислим в преспектива и не гледаме как да прекараме другия.

доста от хората, които разправят наляво-надясно 'България над всичко', просто си седят на задника, псуват, недоволстват, от време на време прекарват някой типично в стил Хитър Петър и в крайна сметка не правят нищо по въпроса да направят света едно по-добро място. по-отворените от тях от време на време понабиват и по някой циганин, ей така, за разнобразие.

идеята ми е, че вместо да дрънкаме неща от рода на 'България над всичко', можем да се стегнем малко, да не цапаме и потрошаваме местата, където сме били, да не ментим човека до нас при всяка възможност, защото впоследствие и ние ще бъдем изментени, да си помагаме и подкрепяме, защото не си ли помагаме един на друг, няма кой да ни помогне. и т.н.

p.s. яко съм във филма...

Hercule
06-03-2010, 21:30
Тази тема не ми се чете точно сега, утре
Но другата, защо да не се толерират такива теми?
Ако беше за българи написана, щеше да си е отворена.

DimovB
06-03-2010, 21:34
абсолютно прав си и абсолютно се съгласявам с тебе

autista88
06-03-2010, 21:51
Ти ся кво очакваш като го казваш тва? ТЕ сложим на трон и да ти се поклоним?

filmimilmi
06-03-2010, 22:50
Описваш някакви крайности. Всъщност досега не съм срещал човек, който да е крайно горд или крайно да мрази страната ни. Знаменца и лозунги в чата или по-скоро нищо, все тая е според мен. :) Държавата ни си има проблеми като всяка друга и лека по лека заедно мисля, че ще ги преборим. А до тогава какво лошо има в това дори да има хора, които реално се включват само на думи? По-добре пък от колкото всеки да си каже "безсилни сме"...

antiWHAT
06-03-2010, 23:48
най-големите националисти са във Вбокс7 и импулс, пишат BALGARIA NAD SI4KO I ZA NEIA S6TE UMRA PO NAJ MA4ITELNIA NA4IN!!!! ;(

LadyDi
06-04-2010, 05:11
най-големите националисти са във Вбокс7 и импулс, пишат BALGARIA NAD SI4KO I ZA NEIA S6TE UMRA PO NAJ MA4ITELNIA NA4IN!!!! ;(
Или да постнат гордо чалга-стихотворение, което твърди, че българите са най... а в същото време, дори не успяват да го изпишат грамотно...

cherinka
06-04-2010, 07:30
Снощи гледах "Големият избор" по бнт сат и ми направиха впечатление думите на момичето, което след това спечели, че човек след смъртта си ако е декларирал органите му да идат за донорство, това излиза по-евтино на държавата, отколкото 1 година хемодиализа, и че човек, когото е имал нужда от орган, след това ще е здрав, жизнен, работоспособен, ще плаща данъци и т.н.
Искам да питам автора какво за него е
да си помагаме и подкрепяме, защото не си ли помагаме един на друг, няма кой да ни помогне. и т.н. освен това, което написах горе, защото както казах наистина ми направиха впечатление тези думи, а и от малка съм се замислила да декларирам, че си давам органите след смъртта...

techCandy
06-04-2010, 08:52
Думи, които са изпразнени от съдържание, защото зад тях се крият обикновено различни интереси...

А и винаги ми е било интересно да попитам - "над всичко" - кое е всичко - индивида?
- любовта?
- човечността?
- честността?
- морала?

-пържените яйца?

Гледам да не употребявам заучени лафове, както и гледам да не прекалявам с празните приказки, които не се припокриват с действията ми.

Верно! И аз винаги съм се чудела какво се има предвид под това "над всичко". Харесало им как звучи. В момента, в който почнеш да му задаваш въпроси почва да се оплита в собствените въздухарски твърдения. Мен пък много ме кефят Levski Sofia Nazis или нещо в тоя стил, пак пишеше "България над всичко", междувременно, там някъде измежду тия велики мисли беше написано и "Levski Sofia Hooligans". Значи какво се получава сега, хем много обичаш България, хем си футболен хулиган и трошиш, а на всичкото отгоре и намесваш Левски в цялата тая история... о.О

woshata
06-04-2010, 09:02
8-) Мда, на връщане в тролея се чува "Чупете, всичко е държавно" обаааче иначе всички са националисти и се борят за доброто на родинатата. Аййде ако обичате :booooomb:

semantics
06-04-2010, 09:31
Големият проблем е, че много повече мразим другите, отколкото обичаме себе си. Иначе казано, когато не обичаш себе си, е трудно да обичаш и другите, особено когато са намесени и доста други фактори.

Това важи както за псевдонационалните индивиди, които са просто жалки хулиганчета, така и за цялото българско общество.

tuzaro
06-04-2010, 10:56
стар модератор с нов ник или чисто нов модератор??

alexandr0v
06-04-2010, 11:19
стар модератор с нов ник или чисто нов модератор??

Това е Raybeez a.k.a JimmyGestapo 8-)

SunSmile
06-04-2010, 11:33
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs658.snc3/32520_1334860729439_1168687433_30786669_3716670_n. jpg




8-)

Wildchildd
06-04-2010, 12:30
С изрази като "България над всичко" трябва да се борави внимателно, и по-точно, да ги казваш само когато наистина го мислиш.Така е и с почти всичко друго де.

xWandereRx
06-04-2010, 13:11
като стана министър на образованието ще оправя държавата, не се притеснявайте 8)

SunSmile
06-04-2010, 13:32
^ всички станали министри 'оправят' държавата :-D

SolemnityOfDeath
06-04-2010, 15:43
8-) Мда, на връщане в тролея се чува "Чупете, всичко е държавно" обаааче иначе всички са националисти и се борят за доброто на родинатата. Аййде ако обичате :booooomb:

++

Не може да агитираш за единство и отговорно социално поведение (и човешко), а в същото време да сееш безредици.

Общо-взето наблюденията ми над изричането на тази фраза са тъжни - или в крайно пиянство са произнесени тези думи, или като просто допълнение, което да запълни словесната празнина на протест/събиране/честване.

jghgh
06-04-2010, 19:55
За криворазбран национализъм има много доказателства - по улиците, във форумите.

Не вярвам някой мен да ме признае за националистка и истинска българка, при положение че не се мъкна с отрепки и нямам тениски на Кръв и чест. Жалко, а? 8-) Добре, че и нямам апетити за подобни названия.

Истинските патриоти и загрижени за родината хора, обикновено не парадират с това. Те, за разлика от позите, не са крещящи, не употребяват силни думи, а вкарват все пак някакво значение в умерената си реч.
Те не са изпълнени с омраза, а по-скоро с любов и грижа.
Те обикновено мислят идеи, планове, опитват се да влеят от чувствата си у другите, а не отвращават населението с насилнически, безполезни, и даже вредни, прояви.

Забелязала съм, че тия дето се тупат в гърдите какви са патриоти (в болшинството си криви метъли или обръснати момчета, които не се осмелявам по никакъв начин да нарека, за да не обидя трети) просто са много шумни и силни на думи, но истинските им ценности са да се напият здраво, а гръмките им идеи за национално благоденствие са свързани задължително с насилие, бой над тоя или оня, драскане на графитчета, насаждане на омраза и т.н. Мислите им са празни, а думите им са просто заучени букви. Липсва дълбочина. Всъщност за каквото и да става дума, независимо дали за субкултура, или за някаква мания, тия, дето много вряскат и се правят на запалени, винаги излизат пълни пози, неразбиращи в дълбочина това, в което уж вярват.

Да се върнем на модерните националисти, бъркащи борбеността и гражданската упоритост за правда с агресията и безплодното насилие. В голямата си част дори те не се интересуват кой знае колко от история и политика, а просто са научили нещо, което до безспир повтарят, надъхвайки се колко е зле, колко е нечестно, а ние, българите, колко сме велики и изстрадали и т.н.

За мен това е глупаво. Един патриот/националист трябва да осъзнава и треските за дялане на собствения си народ, не само да го възхвалява, но също и поне да предлага някакво разумно действие за отклоняване на лошите черти на собствения си народ, да канализира идеите си в някаква обществена проява с възпитателен характер, не просто драскане по стени или биене на тоя/оня. Как хора като Добри Войников са поставяли пиеси на неграмотните българи с цел да ги възпитат и просветят, а не са биели наляво и надясно? А задачата им е била дори по-трудна, предвид, че пред тях е имало неграмотно, неможещо да чете и пише, консервативно, 5 века поробено от назадничава империя население! Тръгнах по друг път, но искам да кажа, че творците по онова време (Друмев, Войников, пък и писателите също) не са пиели бира по цял ден, избивайки агресия по кошове, цигани или стени (все безполезни действия), а са се занимавали със сериозна просветна дейност.

Съвременният патриот/националист обаче - нъцки. Рядко той е обществено полезен. В голяма степен на него му липсват интелект, желание за научаване на нови неща, свързани с нашата и чуждата култура и т.н, но как иначе, като това е толкова 'смотано'. Всеки втори тук, независимо дали ще е пишман българин или откровен чалгар, не се интересува от абсолютно нищичко. Първите уж се, но съвсем бутафорно, или пък се оплитат по чужди тенденции. Помня как тук един форумец, който мисля че се води загрижен за Б-я, кореше друг, като му написа пост "Pride. Loyalty. Honour... etc, ти притежаваш ли всичко това?" и се замислих ... ХА! Сериозно ли бе? Някакви филми, в които уважаващ се българин (патриот) не би следвало да влиза.. или ако ще влиза, поне да си ги превежда на езика, да ги побългарява поне малко..


В корените на истинския патриотизъм за мен е любовта към родното, култа към наши традиции и култура, а не към чуждите, "щото е яко", и о-боже-колко-ме-кефят-лонсдейл. Тва измества фокуса от нас, българите.


Тва е моето мнение за това какви трябва да истинските патриоти. В две думи - разумни, грамотни хора.

autista88
06-04-2010, 20:26
За пореден път изкарахте нещата патриот=националист=нацист =скинар=вандал=хулиган=пиян ица/наркоман=филмар. Сички трябва да се слагат под общ знаменател, а?

jghgh
06-04-2010, 20:40
^оф, кво се правиш на надъхан, а?

Къде видя общия знаменател?
Просто в темата се обсъдиха нещата от живота, от улицата.


Ако "патриот" като понятие е n, то всеки условно може да носи характеристика n, но ние си говорим за масата "патриоти" и за това дали те изобщо са такива.
Не знам за кво си чупих пръстите да пиша уточнения какво е патриот на думи и какво е истински патриот според мен, след като ти виждам поста, А?

Стига си се надъхвал и тия приказки за общия знаменател ква работа вършат, не знам.. да доказват за малцинството от хора извън знаменателя или да се правим на много широкоскроени, които за всеки съдим поотделно? Бе'и. И без друго най-малко съм използвала в с и ч к и под знаменател. Четете малко.



ПП. Ти сам си написал за израза "Б-я над всичко", а изразът не е употребяван от кой да е. (хаха, въпреки, че напоследък и пълните дегенерати, които не участват в клубове/сдружения/субкултури също си пишат такива в скайповете, нищо че после въртят гъзеца на чалга, системно)

Serseri91
06-04-2010, 21:25
jghgh, хубави разсъждения :) харесва ми начина ти на мислене и изразяване.

Иначе темата се развива много интересно. :booooomb:

ZipFail
06-04-2010, 21:29
Абсолютно подкрепям мнението ти. Пълна, изчерпателна, правилна и обмислена позиция. На 110% процента съм съгласен с теб. Един проблем трябва да бъде разбран, обмислен и решен кардинално, агресивните и временни от днеска за утре мерки показват само липса на мозъчна дейност и неконтролирани хормони у някои хора.
Евала за доброто мнение. :)

Serseri91
06-04-2010, 21:41
http://vbox7.com/play:be4d5f6a
Вижте коментарите.
Ето примери много ^^

Един се гордее с песента, но пише "песТни" и пише на латиница :-D

"песента е уникална няма смисал от субтитри " - за аватар си е сложил знамето на България с надпис "България над всичко"
:razz: :razz:

golf_3_vr6_turbo каза:
Това е една песен която ще остане завинаги в сарцата :lol:

Още един - "Настръхвам от тази песен.Поклон пред памета на сички български войни дали живота си за МАЙКА БЪЛГАРИЯ!" - Ми ... :-|

"супер песен кат бях малак се разревавах" - WTF :shock:



... има ли нужда от коментар ?

Still1ME1Still1HERE
06-05-2010, 12:59
Защо мислите, че човек трябва да е грамотен, за да е патриот?

Да, дори над пържените яйца :)

Still1ME1Still1HERE
06-05-2010, 13:12
Защо мислите, че човек трябва да е грамотен, за да е патриот?

Да, дори над пържените яйца :)


Защото е обидно да пишеш на латиница - нали си патриот, прочети от къде произлиза тази дума.



ПП. Аз яйца не ям, но... над абсолютно всичко?

Сигурен съм, че всички Опълченци са знаели да четат и пишат правилно ;) Писмеността е начин за комуникация. Нищо повече. Един професор може да е готов да изпорти всичко, но може някой от цитираните по - горе хора да се взриви и да направи бунт. За мен грамотността няма значение.


Да.

SunSmile
06-05-2010, 13:39
Темата и споровете ви са много безсмислени.
Всеки има право да си мисли и да бъде патриот толкова, колкото сам прецени. А доколко другите ще го приемат е друг въпрос.
да се опитвате да убеждавате другите в 'правотата' на собственото си мнение е най - малкото глупаво :)

Still1ME1Still1HERE
06-05-2010, 14:01
Така, явно ще трябва отново да повтарям и да го пиша кратко, ясно и подробно, за да успея да достигна до по-високите интелектуални нива.
Едно е да си неук, особено в конкретните времена, когато образованието е било абсолютен лукс.
Друго е да си неграмотен днес и да показваш пълно неуважение към народните будители и собствените си предци, пишейки неграмотно ИЛИ НА ЛАТИНИЦА, докато имаш възможност за безплатно и задължително образование - основно и средно. Ако такъв човек ми се тупа в гърдите какъв е патриот - ще го подмина с презрителна усмивка.



ПП. Готов си да убиеш майка/брат/син? Готов си да извършиш геноцид в името на България? Готов ли си да се откажеш от Нея?

Никой ли не е способен просто да обича държавата си и да работи в полза на обществото и народа й, без да се въвлича в някакви крайни филми и да ми говори, че "Левитан" е над всичко?
Да, донякъде, даже почти изцяло си прав. И все пак, ниастина писмеността е средство за комуникация. Ако си готов на саможертва за благото на ближния. Все пак тези хора са израснали в таква среда. Ако училището беше по - строго, щеше да е различно. Сигурен съм, че някои от тях си мислят - за какво ми е да уча, като не ми е нужно, щом мога да направя нещо за благото на другия и без да съм чел. Патриотизмът е различен, ползва различни оръжия. Един е въоръжен с лист и химикалка, друг със здрави ръце за работа, а трети с непоколебим кураж да направи всичко. Не е задължително да имаш и трите.

Да. Дори самоубийство, но за него не още, освен ако не е наложително - в смисъл, ако се налага бих го направил, но не още. Имам още някои неща, които трябва да свърша, преди да съм готов на това ;)

Still1ME1Still1HERE
06-05-2010, 14:13
За мен - има 2 неща, за които човек има мисъл да живее:

1. Да направиш поколение;
2. Да допринесеш с нещо за доброто на другите.

Целта оправдава средствата. Ако се налага да забравя за известно време човешкото в мен, за да допринеса за глобална човещина, то нека е така. Нека убия един, за да знам, че няма да умрат и страдат много други.

Still1ME1Still1HERE
06-05-2010, 14:31
Когато човек каже, че "целта оправдава средствата"- това за мен е знак, че започва да губи човешкото в себе си. Тази реплика е супер цинична и обидна - само подобните на Сталин, Хо Ши Мин, Хитлер, Франко, Пол Пот и подобните са действали на този принцип и не е донесъл нищо добро според мен...

Обичащият човек не може да пренебрегне последиците, които неговите действия ще имат извън постигането на дадената цел.Зависи от целта. Ако успея да накарам хората да по - добри и по - обичливи, то си е заслужавало. Ако премахна или променя независимо с какви средства всеки, който тормози, убива, изнасилва и носи алчност,злоба и завист в себе си, то нека съм всякакъв. Ще видя смъртта, за да видя животът.

SunSmile
06-05-2010, 15:10
Проблема е не дали е патриот, а дали просто и патриотизма не се е превърнал в една маска, която надяваме, докато говорим празни приказки, които не прилагаме на практика.

Да, всеки има право да се мисли за патриот, но не означава, че е такъв. Аз може да се мисля и за кокиче, но не съм... :(


^ Радвам се, че си ме разбрал много правилно.
Едно е да си Нещо, друго е да си мислиш, че си 'нещо' :wink:

Still1ME1Still1HERE
06-05-2010, 17:54
Проблема е не дали е патриот, а дали просто и патриотизма не се е превърнал в една маска, която надяваме, докато говорим празни приказки, които не прилагаме на практика.

Да, всеки има право да се мисли за патриот, но не означава, че е такъв. Аз може да се мисля и за кокиче, но не съм... :(Сългасен съм тук. Но имай предвид, че за да сложиш такъв проблем под дискусия, трябва да си готов да предложиш някакво решение, иначе няма смисъл. Тук идва друг проблем - няма какво да направим в случая, не и поотделно. Всеки 4/5 носят маски. Това е факт, дискутирането е излишно. Ако не се обединим, то няма какво да направим.


Аз не съм точно патриот. Патриотизмът се бори само за група хора - хората в държавата. Трябва да се борим за всички по целия свят. Е, разбира се, Държавата като за начало е добър избор. България над всичко звучи малко като Аз над всички ;) Пак преебаваме другите, които не са българи. Естествено, в момента, ако ще умирам за държава, то ще е за България, а не за Франция, примерно. Надявам се по - нататък да няма държави и да съм готов да рискувам себе си за хората, като цяло :)

jghgh
06-05-2010, 18:38
Хубава дискусия вярно.


Под "грамотен" имах предвид човек с обща култура, с обширни интереси и т.н. Може би не "грамотен" е правилната дума, но имах предвид човек с достатъчно интелект.
Няма герой от българската ни история който да не е такъв. Може да не е можел да пише и чете, но винаги е бил умен човек, интелигентен, напредничав. В този смисъл казвам аз "грамотен", но може би сбърках с употребата на думата : ]


Много ми хареса изречението,

Един е въоръжен с лист и химикалка, друг със здрави ръце за работа, а трети с непоколебим кураж да направи всичко.
но ми се струва, че не може да си само борче.
Страстта, с която защитаваш някоя кауза, идва от познанието. Познанието за какво се биеш,жертваш и т.н.

Приеми, че някой, който само недоволства от правителството, би бил леко смешен на протест за сваляне на въпросното. (например)
Особено ако само знае, че "нещо" не е наред, но не му е ясно какво точно.
Пък има такива де. Сякаш от малки ги учат само да цъкат, но без да се интересуват или да участват.
Хора, които със сигурност нито гледат ТВ, нито четат въобще някви материали, често се изказват "О, ами то тук всичко е зле, не сА учудвам.." или "Ми то политиците всичките до един дол дренки" и заемат някакви позиции, които дори не са разучили. (обикновено крайни, ако въпросните люде не са дълбоко апатични)
Пример за човек, който ВЪОБЩЕ не се интересува от политика/история: "Аее Волен Сидеров да се качи там, да на опрай" Без майтап че има и такива случаи, чули-недочули!


Подобни люде само биха изложили някаква добра кауза. Заради тях често хубавите идеи биват опорочени, очернени, зле разбрани и т.н. Говоря принципно!, а не само за 'скиновете', които с проявите си отблъскват населението от "патриотизма" и даже създават благоприятна почва всички паразити в Б-я да бъдат показани като жертви и онеправдани, а цялото население да бъде заклеймено като расистко, което има предразсъдъци и все още не е достатъчно ЕВРО или толерантно. Ха де.


Осведоменост, осведоменост, хора! Това трябва на българите като цяло. Обща и емоционална интелигентност, интереси някакви. И не само по сухите науки. Социология малко също би влязла в сила, (народо)психологийка. Никое чудо не се случва само с едно (генерално) действие, например премахване на еди-кой-си от властта, гонене на паразитите от държавата и т.н. Има за работа и сред самите нас. Сами трябва да го осъзнаем, да се развиваме, защото "упадъкът на една държава почва от домовете на хората" + да се озъртаме кога ни правят на маймуни и пр.
Доколко будни сме?



пп. И аз не бих направила "всичко" заради Б-я. Както каза Ray, просто си обичам държавата, стремя се да запалвам и други по това.

Serseri91
06-05-2010, 19:12
Ял съм бой от група "патриоти", защото пред тях заявих, че обичам България и за това произхода ми не е от значение, а просто, че я обичам, защото това е моята родина.
Просто си търсеха някой небългарин, когото да набият.
Та се чудя, ако бях охулил родината пак ли щях да ям бой :-o

Това става преди ... 2-3 години.

Still1ME1Still1HERE
06-05-2010, 19:20
Така съм по - съгласен. Но не можах да оставя такова заядливо мнение относно, кой как написал България над всичко. Всеки от тях може да иска или се бори за нещо и да си харесва странта, като някои от тях ще са готови на някакъв вид саможертва, едва ли на всичко, но все пак. Кой не иска боклуци, кой нещо друго. Не е нужно да занеш историята, че да разбираш и да искаш на тебе и на другите да им е по - хубаво в собствената ни страна. Много неща не са наред. Не всички знаят всичките. Да отидеш на протест за сваляне на правителството, не означава, че знаеш проблема на млекарите, но може да знаеш този на рибарите или пенсионерите. Проблеми бол. Не могат всички сами да се осъзнаят. Трябва някой да ги обеди в нещо. Сам човек - много трудно. Както казах, трябва обединение.

Still1ME1Still1HERE
06-05-2010, 19:23
Ял съм бой от група "патриоти", защото пред тях заявих, че обичам България и за това произхода ми не е от значение, а просто, че я обичам, защото това е моята родина.
Просто си търсеха някой небългарин, когото да набият.
Та се чудя, ако бях охулил родината пак ли щях да ям бой :-o

Това става преди ... 2-3 години.Не че нещо, но пак щеше да ядеш бой :) Те такива трябва да се разстрелят :) Еби ги, мани ги тея боклуци.

Serseri91
06-05-2010, 19:35
Ял съм бой от група "патриоти", защото пред тях заявих, че обичам България и за това произхода ми не е от значение, а просто, че я обичам, защото това е моята родина.
Просто си търсеха някой небългарин, когото да набият.
Та се чудя, ако бях охулил родината пак ли щях да ям бой :-o

Това става преди ... 2-3 години.Не че нещо, но пак щеше да ядеш бой :) Те такива трябва да се разстрелят :) е** ги, мани ги тея боклуци.

Именно, това са псевдо-патриотите за които говорим.

shadow4e
06-05-2010, 19:59
Псевдопатриотизмът е много модерен покрай мачовете. Наизваждат се едни знамена, крещи се колко е велика България и същите тези хора на 2-ри юни не само че не спират, а и гледат останалите с насмешка. А любимото ми е организирано посещение на някое място, за което говорят колко е велико и в следващия момент отиват на полянката на 50 метра разстояние "да се почерпят" и оставят свинщина след себе си.

Обичам България, но не бих направила всичко за нея. Хубаво е, че времената са такива в момента, че не е нужно да умреш и да убиваш заради родината си, а можем да направим други неща, които да допринесат за една по-хубава България.

Still1ME1Still1HERE
06-06-2010, 07:24
А не трбява ли, по план, като работиш за държавата, всъщност да работиш за хората? Този "Левитан" би трябвало да е един голям патриот. Или се лъжа?

SilentGrey
06-06-2010, 08:34
Такива теми в общественото пространство се появяват във време, в което някой си играе с термините и с огъня едновременно. Във времена на най-различни кризи, предимно на идентичността в държавите със слаби и неуверени в себе си и възможностите си народи се появяват партии, които под воала и романтичната окраска на патриотизмите и национализмите от края на 19-ти век започват да омайват различни обществени, социални прослойки.
Уличния и кръчмарския патриотизъм, ergo, също е нечий проект. Той не изпада ей така от главата на бай ти Райчо, който е решил да прочете за хъшовете.
Неграмотността също изиграва важна роля и е в основата на всяка една успешна манипулация.

офтопик и послепис : патриотизма и родолюбието не познават страна в политическото пространство /лява или дясна/.

Still1ME1Still1HERE
06-06-2010, 11:55
Излиза, че първоначалният замисъл на "България над всичко" е бил еквивалентен на "Всичко за българите". Първоначалното му възникване не е било проблем. Проблемът всъщност идва, очевдино, по - късно. Същността му е, че в момента "характера на България" се оформя от интересите на група хора - политиците, а не както е било по първоначален замисъл, от идеите и целите на народа като цяло. За мен е ясно, че сам трудно мога да постигна някаква промяна. И тъй като дискусията е интересна и срещам общ език, ако искате може да се съберем и обсъдим едно и друго :) Оставям Вие да прецените дали искате да се организираме. Ако не друго, то поне, мисля че изяснихме проблема.

Всичко хубаво от мен :)

SilentGrey
06-06-2010, 20:08
Не. Не прави никакви подобни аналогии. Всъщност изразът България над всичко е точно копие на популярния от средата на 20в. немски мото-израз от Третия райх "Deutchland Uber Alles" и нищо повече.

Ако искате да си говориме за български патриотични и националистки изрази, които са изконни и имат национално значение тогава трябва да обсъдим

1. "Мизия, Тракия, Македония" /романтичната българска мечта за национално обединение на землището на българската патриаршия/

2. "Бог, нация, организация" /изконната връзка между революционните организации, нацията като общностен модел и Господ Бог/

3. "България на три морета" /Паисиевия метод на поглеждане към светлото минало - в случая Симеоново време/

и пр. и пр.