PDA

View Full Version : Проблеми с общуването, страх от отхвърляне..



FilmiranM
06-04-2010, 16:18
Здравейте, момче на 15 съм.
Изпитвам..страх 8-) когато ми се налага да разговарям с непознат връсник
Просто на момента се паникьосвам и не знам какво да кажа, дали да се усмихвам, как да са ми ръцете (в смисъл дали да си ги сложа в джобовете, или пък да си ги скрътя) защото си мисля, че изглеждам странно и т.н. Просто ей такива неща ми минават през главата постоянно, не знам как да се отпусна. Адски неуверен съм.
Нямам много общи теми с хората на моята възраст, аз съм просто различен. Винаги съм бил с по-различен вкус, имам си свои философии за живота, по-различни мнения и гледни точки, които повечето нямат и ме е страх да си изказвам мнението, за да не ми се присмеят някак си, не знам..
Не знам как да се "оправя", да се отпусна и т.н. Имам социална фобия, поне според статия, която четох :lol:

Искам да изразявам себе си в живота, а вместо това съм затворен в черпуката си, защото ме е страх от критики и т.н. НЕ искам да ми пука какво мислят другите за мен, а понякога мнението на другите за мен е по-важно и от моето собствено

Може ли съвети? Има ли други като мен? Хах

SmilezZz
06-04-2010, 16:26
Просто Бъди Себе Си..Не му мисли какво впечатление ще напправиш,важното е ти да се отпуснеш и да бъдеш самоуверен..
Да не те е страх от това,да изказваш и защитаваш своето мнение..Ти си си ти и както ти уважаваш мнението на другите,и те ще уважават твоето..Бъди сигурен в себе си..
Научи се да се приемеш такъв,какъвто си и да не ти пука много..И отново ти казвам - Бъди себе си и не се опитвай да се правиш на някой друг

FilmiranM
06-04-2010, 16:29
SmilezZz, много ти благодаря за отговора, но.. Аз искам да бъда уверен, смел, да бъда себе си, просто не знам как. Имам желанието да бъда смел да изразявам мнението си, искам да обичам и приемам себе си такъв, какъвто съм, но не знам как, не се получава както и да опитвам..
Точно това е, питам ви как. как как как хах.

SmilezZz
06-04-2010, 16:40
Точно тука е проблема !!! Няма някакво специално правило,за да се промениш и да се приемаш такъв,какъвто си...Трябва да имаш наистина силна воля и да си казваш:
- "Аз съм си такъв..Който ме харесва,харесва - който не,не..Аз съм си аз,никой друг не може да застане на моето място..Никой няма това,да бъде аз...."
Но всъщност - нали знаеш,че никой не е перфектен..Всеки си има свои недостатъци..Спри да си "натякваш" това,че си нещо по-малко от другите..Всички сме еднакви..Един може това,друг не може..И най-важното е - всички сме хора

filmimilmi
06-04-2010, 16:56
Как да се отпуснеш ли? Ами пий бира. :) И изглежда, че ти пренебрегваш останалите, а не обратното. Ако в действителност имаш интересни теории за живота, споделяй ги с останалите и тъкмо това може да те направи интересен. Как ще те приемат останалите вече няма значение, важно е да оставяш следа в спомените им. На едва 15 си. Самотата ти няма да е вечна. Ще си намериш хора, които да те харесат и да ти станат приятели. Сигурно тези теми ги пускаш защото изпадаш в някаква депресия, че лятната ваканция наближава, а няма да имаш приятели, с които да се забаваляваш през това време, така както връстниците ти, но това няма да е последното ти лято. Потърси си занимание, запиши се на някакъв спорт, а когато новата учебна година започне представи една съвсем нова версия за себе си пред съучениците си. Ако желаеш смени стила си на обличане, смени прическата си... въобще направи нещо с визията си, за да се подготвиш за една напълно нова за теб роля... :) А и сигурен ли си, че в училище нямаш приятели? Не ти пречи да пишеш по скайп на някого и да бъдеш организатор на някаква среща през лятото. Едва ли ще ти откажат, все пак до някаква степен си "мистерия" и биха желали да те опознаят и в друга светлина. Лятото е подходящо за всичко.

FilmiranM
06-04-2010, 17:09
Как да се отпуснеш ли? Ами пий бира. :) И изглежда, че ти пренебрегваш останалите, а не обратното. Ако в действителност имаш интересни теории за живота, споделяй ги с останалите и тъкмо това може да те направи интересен. Как ще те приемат останалите вече няма значение, важно е да оставяш следа в спомените им. На едва 15 си. Самотата ти няма да е вечна. Ще си намериш хора, които да те харесат и да ти станат приятели. Сигурно тези теми ги пускаш защото изпадаш в някаква депресия, че лятната ваканция наближава, а няма да имаш приятели, с които да се забаваляваш през това време, така както връстниците ти, но това няма да е последното ти лято. Потърси си занимание, запиши се на някакъв спорт, а когато новата учебна година започне представи една съвсем нова версия за себе си пред съучениците си. Ако желаеш смени стила си на обличане, смени прическата си... въобще направи нещо с визията си, за да се подготвиш за една напълно нова за теб роля... :) А и сигурен ли си, че в училище нямаш приятели? Не ти пречи да пишеш по скайп на някого и да бъдеш организатор на някаква среща през лятото. Едва ли ще ти откажат, все пак до някаква степен си "мистерия" и биха желали да те опознаят и в друга светлина. Лятото е подходящо за всичко.Едва ли теориите ми точно ще ме направят интересен сред 15 годишните ми познати, примерно :/
Да, действително ме е страх, че лятото ще съм си сам пред компютъра, както всяко лято
Всяко начало на учебната година си мисля, че тази учебна година ще е разлина, аз ще бъда различен и т.н. Но всичко се повтаря и повтаря..

ecstazy
06-04-2010, 18:40
Не знам какво да ти кажа, запиши се на някакъв спорт примерно или не знам. Аз съм в някакво сходно положение и ако зависеше от мен, примерно бих се записала на волейбол. Ама точно сега не мога поради финансови причини, така че.... Отпусни се, примерно за общуването се упражнявай в интернет, така мисля че ще се освободиш от тези твои притеснения

WaterLilly
06-04-2010, 18:59
Аз също съм притеснителна пред хора, които не са ми много близки, и единственото, което ми помага, е да спра да мисля. Напълно. Просто спираш всички разсъждения и мислиш за някоя песен или нещо такова (като същевременно слушаш, де). Не знам дали е правилен начин да се преодолее, но на мен ми помага.

ecstazy
06-04-2010, 19:03
Межодругото ако аз бях на мястото на хората, с които общуваш, с удоволствие бих изслушала твоите философии за живота. Много обичам да разсъждавам в/у такива неща, особено когато човека, с когото говоря ме разбира и споделя моите интереси ;)