PDA

View Full Version : Бременна съм



perli4kaa
06-05-2010, 07:54
Здравейте

Бременна съм в първия месец,искам да попитам мамите какви тестове трябва да се направят.Те са за да се разбере дали е здрав плода нали?

TheBeliever
06-05-2010, 16:28
Първо - Честито! Надявам се да е желано.
Сега по въпроса - гинеколога ти ще ти назначи нужните тестове. Доколкото знам от сестра ми, в първите месеци няма кой знае какви изследвания, освен ако не чувстваш неразположение извън нормалните граници. Имаше и някакви билкови хапчета, спомагащи за задържането на плода. Но за това по-добре се консултирай с лекар.

kalpazanka
06-06-2010, 09:56
Ако гинекологът ти е съвестен, би трябвало да те насочи към генетична консултация и скрининг /бива ранен и късен/. Иначе към 4-5 г. с. започваш с УЗД- имаш право на два по ЗК и хематологични изследвания. Отделно ще те мерят и теглят при консултациите.
Фолиева отпреди забременяването ли пиеш или след като разбра, че си бременна?

Neopitom3na
06-27-2010, 12:27
а на колко години си?

perli4kaa
06-30-2010, 08:57
на 21 съм

Nadelina
07-01-2010, 07:18
Честито! :) Предполагам, че дори да не е било очаквано, е желано малкото съкровище. А иначе като отидеш на гинеколог, той ще ти обясни всичко, което трябва да направиш.

kalpazanka
07-01-2010, 08:57
^Може и да не й обясни. Пълно е с такива, които не насочват към пренатална само защото майката няма 35/40 години.

pamii
07-22-2010, 10:00
Честито!

PhotographyGirl07
07-22-2010, 12:03
II. Права и задължения на потребителите
6. Да не публикуват теми и постове съдържащи само и единствено емотиконка, +1, цитат на предишна публикация, отговори, които с нищо не помагат на автора на темата, или едносрични и безсмислени отговори. Не се допуска цитиране на пост с повече от три "вмъкнати цитата".
kalpazanka

zornicata
07-24-2010, 22:32
Ранни антенатални грижи /до 28-мата гестационна седмица/.

ПЪРВА ВИЗИТА След като жената разбере, че е бременна, а това при наличните съвременни тестове за бременност, обикновено се случва в съвсем начална бременност, тя трябва да посети женската консултация, за да се направи първи преглед и изследвания и да се регистрира за периодично наблюдение. Обикновено първото посещение е най-продължително. При него се снема пълна анамнеза /жената се разпитва/ за минали и настоящи заболявания, за наследствени заболявания.

Измерват се: ръст; тегло; АН /артериално налягане/.

Извършва се първото УЗИ /ултразвуково изследване/. При него трябва да се дадат отговори на няколко въпроса:

* дали бременността е вътрематочна,
* дали е едноплодна или многоплодна бременността,
* има ли жив ембрион със сърдечни пулсации,
* дали няма някаква патология на бременността /напр. гроздовидна бременност/.

Рутинните лабораторни изследвания при първото посещение са:
1. ПКК /пълна кръвна картина/;
2. Кръвна група и Резус фактор /ако не са направени преди забременяването/;
3. Резус /анти Д/ антитела – при Резус отрицателни жени;
4. Антитела срещу хепатит В;
5. Васерман /изследване за Сифилис/;
6. Антитела срещу Рубеола. Жените, които нямат имунитет срещу Рубеола могат да заболеят по време на бременността от това заболяване, а такъв случай се съветва бременността да бъде прекъсната, поради високият риск за плода. Жените без имунитет би трябвало да се имунизират с антирубеолна ваксина и три месеца да се предпазват от забременяване;
7. Урина – стандартна;
8. Микробиологично изследван на вагинален секрет;
9. Изследване за Хламидия;
10. Токсоплазмоза;
11. Цитонамазка от маточната шийка, с цел профилактика на рака на маточната шийка – ако такова изследване не е направено през последната изминала година.

Допълнителни лабораторни изследвания:
12. Електрофореза на Хемоглобина за диагноза на Таласемията – вид наследствена анемия.
13. CMV /цитомегаловирус/;
14. Генитален херпес.

Въз основа на събраните данни е възможно да се направи оценка на състоянието на жената и да се преценят евентуалните рискове.

perli4kaa
08-04-2010, 13:17
Много ви благодаря на всички :-) :-)