PDA

View Full Version : Математика - Системи



chocolatedidi
06-06-2010, 18:29
Здравейте,по-принцип се справям със системите но със модулните не съвсем. Утре ще ми оформят годишната оценка и имам 2 задачи да реша,от тях ми зависи оценката.

Това са задачите:

1) |2-x|<3

2) |2x-1|>2

Luscious_Heart
06-06-2010, 19:01
Алл, тия съм ги забравила.

1) |2-x|<3
=> 2-x < 3
x > 3-1
x > 2

Или: 2-x>-3 /.(-1)
-2 + x < 3
x < 5

x Z (2;5)

Z с чертичка май беше пак знак за притежание!! :)

2) |2x-1|>2
2х-1>2
2x>3
x>1.5
ili
2x-1<-2
2x<-1
x<-0.5

=> май става x Z (-bezkr; -0.5) U (1.5; +bezkr.)
Ох, не знам доколко са верни!
:lol:

Luscious_Heart
06-06-2010, 19:03
Хора, поправете ме, ако греша. И извинявайте. :D

chocolatedidi
06-06-2010, 19:06
Мнооого,ама найстина много ти благодаря :-) :-) :-)

EndlessVoid
06-06-2010, 19:30
Модула не трябва ли да се разглежда като ситуация с + и - :-| По спомени се сещам, че когато знакът в модула е отрицателен, модулът имаше 2 възможности. Първата, когато е с полужителен знак и втората - с отрицателен. Но може и да се бъркам :D С тая висша математика съвсем не съм в крак с нещата :D

ecstazy
06-06-2010, 19:34
Модула не трябва ли да се разглежда като ситуация с + и - :-| По спомени се сещам, че когато знакът в модула е отрицателен, модулът имаше 2 възможности. Първата, когато е с полужителен знак и втората - с отрицателен. Но може и да се бъркам :D С тая висша математика съвсем не съм в крак с нещата :D хмм не е така ;) когато модулът е положителен - има 2 решения. Когато е =0 има 1 решение, а когато е отрицателен няма решение ;)

Luscious_Heart
06-06-2010, 19:45
Модула не трябва ли да се разглежда като ситуация с + и - :-| По спомени се сещам, че когато знакът в модула е отрицателен, модулът имаше 2 възможности. Първата, когато е с полужителен знак и втората - с отрицателен. Но може и да се бъркам :D С тая висша математика съвсем не съм в крак с нещата :D
Не. Бъркаш се. Знака на израза в самия модул съвсем не е от значение. Все пак и неизвестно има, кой го знае колко ще излезе... Знакът се гледа на стойноста в другата част от неравенството. :P

ecstazy, значи съм права, така ли? 8-)

Авторке, радвам се, пак заповядай. :) Между другото кой клас си? Ние тия май в 7 клас ги учихме.

ecstazy
06-06-2010, 19:56
значи Z не помня за какво беше, ? подобен е за Х къде принадлежи. Нас ни улесниха че Z е като зоро (и пак не мога да се сетя за к'во беше знака) а ? е като евро.

Към задачата. Второто неравенство си е вярно, да. Само накрая не е както трябва.

х>1,5
х?(1,5; + ∞)

или

х<-0.5
х?(- ∞; -0.5)

;) иначе ние тези неравенства ги учихме 8 клас 1ви срок, не знам сиг щото сме по новата програма :D

Luscious_Heart
06-06-2010, 20:17
^ Ами аз крайния запис не го помня как се правеше в различните случаи. Това, което написах за втората задача на момичето, се водеше интервал, обединен с друг. А знакът обърнато U означаваше пресичане на интервали, не само на прави в геометрията.
А Z и Е са еквивалентни, когато става въпрос за ТОЧКА, ПРИНАДЛЕЖАЩА НА ПРАВА.
Това би трябвало да се сещаш. :) :)

EndlessVoid
06-07-2010, 05:37
Модула не трябва ли да се разглежда като ситуация с + и - :-| По спомени се сещам, че когато знакът в модула е отрицателен, модулът имаше 2 възможности. Първата, когато е с полужителен знак и втората - с отрицателен. Но може и да се бъркам :D С тая висша математика съвсем не съм в крак с нещата :D хмм не е така ;) когато модулът е положителен - има 2 решения. Когато е =0 има 1 решение, а когато е отрицателен няма решение ;)

Да, сетих се как се решаваха :D Мерси за корекцията :D