PDA

View Full Version : Как да се науча да правя по-точни преводи ?



make_you_mine
06-11-2010, 12:53
от английски на български и от български на английски ? Работата е там,че в повечето случаи мога да преведа добре буквално нещо,но се затруднявам,когато трябва да предам цялостния смисъл, някак правя преводите примерно от български на английски с българския словоред, а това не е много правилно или пък е ? И също от английски на български ми е малко трудно... някакви идеи ? Освен да чета книги,да гледам повече филми... да уча думи... Друго ?

badblood
06-11-2010, 13:42
ами просто прочети израза или изречението и се опитай да го свържеш по смисъл а буквалният превод понякога издиграва лоша шега защото някои изрази нямат буквален превод а точноопределен но също и е нужно да знаеш малко изразчета на английски, м ако имаш книжки на английски също помага почни от някакви по-елементарни или гледай филми без субтитри превеждай си песни или пък гледай преводи ей такива. Въобще е нужно малко време и постоянство докато свикнеш защото език не се помни толкова лесно иска се и практика.
успехчета :-o :) :D

LoupGarrou
06-11-2010, 17:46
Мym, не знам какво да ти кажа. Моите преводи се считат за "сносни" (да не кажа по-силна дума) за знанията, които имаме в училище. Moже просто да имам някаква предразположеност към ученето на чужди езици, но знам какво е да има неща, които ти се струват неестествени и не можеш да правиш с лекота.

Лично аз никога не се замислям какво точно означава изречението, всъщност още щом прокарам поглед имам представа как трябва да се преведе. Понякога ми се налага да се замисля, коя точно дума да използвам или комбинация от думи, за да уловя точния оттенък, ако на чуждия език думата е с по-силно/по-слабо чувство или значи нещо по точно определен начин.
Когато превеждаш отпусни се, импровизирай (е, не казвам съвсем да си измисляш). Е, някои учители могат да не оценят ентусиазма ти и да смятат, че буквалния 'превод' е по-добре, когато всъщност има друго значение, но ... да не ти пука ...

Слушай музика, гледай филми със субтитри, без : ) ! Успех !