PDA

View Full Version : Какво представлява философията (като предмет за изучаване) ?



oneto
06-12-2010, 21:45
Някои по-големи запознати с предмета философия. Нуждая се от мнение... :) 7 клас съм и ще кандидатствам, но забелязах, че в едно училище предлагат и философия, но тъй като не съм го изучавала ми е чудно за какво става дума...

diksi
06-12-2010, 21:53
Философията е хуманитарна наука.. За някои е лека и приятна за други - скучна и тъпа. В предмет философия се размишлява върху по-нетрадиционни теми..Когато някой философ се изрази повечето не го разбират..

:neutral: Това знам за този предмет, тъй като и аз не го изучавам още..

Едит - Видях, че искаш мнението на по-голям от нас. Емии сори :)

L0ST
06-12-2010, 21:54
Какво изучава - не мгоад а ти кажа... Но аз знам, че за мен ще е адски неприятен, защото знам кой ще ми преподава... :?

oneto
06-12-2010, 21:57
ами не знам аз питах понеже ми стана интересно. А според вас 22 хубаво училище ли е?

diksi
06-12-2010, 22:04
Това не мога да ти кажа.. Всичко си зависи от хорака, които ще са там..
Бтв - Сашко, :D ти не учеше ли вече философия, как така не зн кво се учи... :lol:

L0ST
06-12-2010, 22:18
психология и логика уча... но и философия скоро ще уча...ддз кой клас :lol:

diksi
06-12-2010, 22:33
Пфф егати ш`````то.. Тия измислени предмети кой ги е вкарал в учебната програма?! O_o Айдe психология хубаво, ама логика wtf?!

L0ST
06-12-2010, 22:41
нали ще ставаш математичка бе... :lol:

oneto
06-12-2010, 22:42
Еми по попринцип е хубаво да имаш логика, ама си права че чак и предмет да има е малко преувеличено .. ;X

diksi
06-12-2010, 22:44
То логиката си е даденост бе.. :lol: :lol: Абе ще стана.. Ще видиме колко ще стана.. :lol:

oneto
06-12-2010, 22:46
Ами вие на по колко сте ?? \:D/

diksi
06-12-2010, 22:59
[-o< Аз съм на по 14



:razz:

oneto
06-12-2010, 23:07
Кандидатстваш ли ?

diksi
06-12-2010, 23:08
Даа.. Обаче дай на ЛС, че станаха мнг спам..

victimofpain
06-13-2010, 06:01
по логика не се учи точно това, за което си мислиш :Д
Та по темата философия се учи в 11 клас, общо зето си зависи от учителя по какъв начин ще подходи.Но в повечето случаи ще говорите за някои известни философи, но през по-голямата част от времето вие ще философствате :Р Смисъл ще ви бъдат задавани интересни и актулни теми, които да дискутирате.Според мен е доста интересно и полезно.

diksi
06-13-2010, 11:31
по логика не се учи точно това, за което си мислиш :Д
Та по темата философия се учи в 11 клас, общо зето си зависи от учителя по какъв начин ще подходи.Но в повечето случаи ще говорите за някои известни философи, но през по-голямата част от времето вие ще философствате :Р Смисъл ще ви бъдат задавани интересни и актулни теми, които да дискутирате.Според мен е доста интересно и полезно.

Еее, значи философията е яко нещо :P

KumchoValcho
06-13-2010, 11:35
Нямам търпение да уча и философия и психология <3

SadBoy93
06-13-2010, 14:15
Много зависи кой ти преподава. Темите поне на мен са ми интересни, но ако не съвпаднат с нейното мнение, успехът бързо пада. Нашата преподавателка смята, че философията значи знание на всичко и интерес към всичко. На тестовете и по контролни излизат безумия от рода на "Как се казва мечката на д-р Соколов от романа на Иван Вазов "Под игото"?" на тест по психология. Ако ѝ зададеш въпрос, ти казва да си потърсиш отговора сам. На изпитване може да те попита за най-малоумната и незначителна подробност от нещо, което не е преподала, и за капак да ти смъкне срочната оценка с една единица за това. Едно момче имаше доклад за българското знаме и се представи супер. Тя го попита куде се вее знамето и той пропусна едно две места - в резултат го прати на поправителен. Оценките се оформят според какво ѝ казват звездите а имам оценки 6,6,6,6,5,5,6,5 и заедно с една, която има 3,4,4,4,6,5 имам 5 за годината и малки шансове за 6!!!! Въобще, може да е супер, но дали е супер яко или супер гадно, много зависи. Лично аз влизам без всякакво желание в тоя час. Дано все пак ти хареса.

Amazingskill
06-13-2010, 14:33
Нямам търпение да уча и философия и психология <3

+ И аз нямам търпение особено за философия.. наще все ми казват, че съм бил философ.. дядо ми беше добър философ също. В чужбина имахме нещо подобно още от 7ми клас !! :shock:

mrtn
06-13-2010, 16:32
Философията или тоя философски цикъл са ми толкова безинтересни, че направо няма и на къде.
А сега ще ти разскажа за философията на кратко: Наука за мъдростта, така се тълкува. Ще учите гледни точки на философите през различните епохи, ще учите медоти ан философията, има една таблица трябва да се знае.. също учиш за скептицизъм, прагматизъм, екзистенциализъм и тем подобни. Също ще пишеш философски есета, тоест пишеш есе на някоя мъдрост казана от някой философ. И ще водите спорове, това беше най-интересното в точ час.. и съм се смял със сълзи. :razz: :grin:

ecstazy
06-13-2010, 16:56
Не съм чела всички мнения та да ви питам нали психология и логика в 11 клас става филолофия ако не се лъжа? Иначе аз нямам търпение също, просто този предмет ми се струва адски интересен. Дано учителката само да е добра. Хайде да ставам 9-ти клас вече 8-)

kris4ety14
06-13-2010, 18:37
От коментарите правя извод, че философията е готина наука 8-) , особено частта с обсъждането на актуални теми (по история също правихме подобен експеримент наскоро и беше мноого интересно - бяхме разделени на партии и даскала незнайно защо ме бутна при социалната. Е, сигурно има защо, може би като съм разказвала уроците да съм изразявала подобни принципи :-o )

А какво е приложението на тази наука :-o след това ?

DieselBlood
06-13-2010, 18:55
Ужас,като чета и лошо ми става.Мразя всичките такива предмети-Етика и Право,Психология и Логика и тем подобни.

Nikolaybg
06-14-2010, 06:25
Приложението на философията е само едно- да разбереш кой си, защо си дошъл на този свят, защо има страдание и нещастие, какъв е смисълът на живота. Най-важните въпроси, които си задаваме. Не че в час ще получите отговор, но ще разберете, че не сте сами във въпросите си.
Философията в час е изброяване и зубрене на теории; философията в реалния живот е да се замисляш над нещата, за да преодоляваш проблемите си. Казвам му "философска терапия".

oneto
06-14-2010, 09:44
Ами честно казано звучи ми добре ... :)