PDA

View Full Version : Помощ от писатели за писатели...



casey
06-13-2010, 12:35
Направих тази тема, за да може тези, които срещат трудности в писането да споделят проблемите си и да получат отговори.
Ето го и моят проблем:
Винаги съм обичала да пиша (предимно разкази). Но от скоро се опитвам да напиша нещо по-мащабно. Не става дума да за издаване на книга искам да напиша нещо като кратък роман, само за мен и евентулно след години (ако още ми се занимава) да го редактирам, да го коригирам и т.н.
Обаче постоянно се сблъсквам със следната трудност и предварително благодаря на дръзналия да ми помогне... :)
- Досадното "-каза тя", "-каза той учудено" и т.н. След пряката реч на героите обикновено следва нещо подобно. Е, веднъж два пъти мога да го употребя, колкото и тъпо да звучи, но в романа има много диалози между героите, а те са млади хора и след всяка реплика като "Как си?" или "Какво се е случило?" трябва да се чудя какво да напиша. А без нещо такова ми изглежда страшно празно. Та прибегнах към това да описвам действията им докато казват това, което имат да казват, но звучи страшно тъпо през целия разговор някой да суче кичур коса, да почуква по масичката или нещо подобно. Та вие какво правите в подобни случай. По-добре ли е нищо да не напиша? Очаквам помощ...

П.П. Съжалявам за правописните грешки и други такива...

Sham
06-13-2010, 12:48
Въпрос на личен избор е. Дали ще използваш тиренце и "каза"(има и много нюанси на думата, имай го предвид), дали ще преразказваш пряка реч, или ще оставиш диалозите да стоят като драматургичен текст, насред разказа.;
//с четенето преценяваш за себе си кое, кога, къде и как;

kireca
06-17-2010, 15:17
хмм ... аз попринцип пиша песни , стихотворения и др такива но имам 1 малка книжка (40стр.) и примерно за това което казваш може да напишеш така: Утре ще ходим ли на кино - каза петка докъто гледаше някъде в облаците
ами да , освен ако не искаш да правим нещо др. - и отвърна със трептящ глас митко

не е задължително да използваш каза и т.н. :)