PDA

View Full Version : Математика..



Shadowsogirl
06-14-2010, 18:32
Не, не намерих темата, в която всички питат. Да, търсих я.
Реших, че е важно да започна с това. :D
Не мога да реша една задача. Не, че ще умра, ако не я реша, ама ще съм благодарна, ако някой я реши, защото не мога да го обясня тва решение, и това е, а учителката гледа всяка малка подробност просто..

Равнобеднеият трапец ABCD е описан около окръжност. Ако ъгъл BAD е равен на 30 градуса и средната основа на трапеца е 20см, радиусът на окражността е?

То хубаво, радиуса го разбрах колко е, ама как се стига до там?

wali00
06-14-2010, 19:13
5 ли се получава :?

Chacho
06-14-2010, 21:27
Не, не намерих темата, в която всички питат. Да, търсих я.
Реших, че е важно да започна с това. :D
Не мога да реша една задача. Не, че ще умра, ако не я реша, ама ще съм благодарна, ако някой я реши, защото не мога да го обясня тва решение, и това е, а учителката гледа всяка малка подробност просто..

Равнобеднеият трапец ABCD е описан около окръжност. Ако ъгъл BAD е равен на 30 градуса и средната основа на трапеца е 20см, радиусът на окражността е?

То хубаво, радиуса го разбрах колко е, ама как се стига до там?

От това, че окръжността е вписана => а+b=2c

От това, че средната отсечка => a+b=2.20=40

Значи 2c=40, c=20

Спускаме височината от DH към AB. Oт триъгълник AHD (правоъгълен с ъгъл 30 градуса) => DH = АD/2 = c/2 = 20/2 = 10

DH=2r => r=10/2 = 5cm

Shadowsogirl
06-15-2010, 03:49
^
Много благодаря.

wali00
06-15-2010, 10:17
Не, не намерих темата, в която всички питат. Да, търсих я.
Реших, че е важно да започна с това. :D
Не мога да реша една задача. Не, че ще умра, ако не я реша, ама ще съм благодарна, ако някой я реши, защото не мога да го обясня тва решение, и това е, а учителката гледа всяка малка подробност просто..

Равнобеднеият трапец ABCD е описан около окръжност. Ако ъгъл BAD е равен на 30 градуса и средната основа на трапеца е 20см, радиусът на окражността е?

То хубаво, радиуса го разбрах колко е, ама как се стига до там?

От това, че окръжността е вписана => а+b=2c

От това, че средната отсечка => a+b=2.20=40

Значи 2c=40, c=20

Спускаме височината от DH към AB. Oт триъгълник AHD (правоъгълен с ъгъл 30 градуса) => DH = АD/2 = c/2 = 20/2 = 10

DH=2r => r=10/2 = 5cm


йеее, знаех си.. и все пак мерси Чачо.. уверих се, че ми е вярно.. :D