PDA

View Full Version : Прекомерното изпотяване и начини за борбата с него.



ivaylo1990
06-14-2010, 22:22
Здравейте. Почти на 20 съм, мъжко, 87 кг, 188 см., и от около 2 години имам ужасен проблем с изпотяването. Започна по-миналото лято по това време, предполагам че (може би) е от един евтин L-карнитин, който си бях взел за отслабване. Пих го 1 месец и го спрях после, защото нямаше ефект. И оттогава започнаха проблемите (или около това време). Каквато и физическа активност да правя (дори и ходене навън), целия съм вир вода. Няма значение дали е през зимата или лятото, пак е същото. Не съм ходил на лекар, защото мисля/мислех, че проблема е от наднормено тегло - бях 110 кг допреди 1 година, но сега съм 25 кг надолу и все още няма промяна. Настъпи лятото и стана още по-зле :(
Заради този проблем сведох социалните си контакти до минимум, просто ми е неудобно каквото и да правя, да съм вечно потен. Просто ми е гадно така, дори и момиче не мога да си хвана, защото се притеснявам от този проблем.
Тези, които имат подобен проблем знаят за какво говоря.. Въпроса е как да го контрирам.. Дали е възможно ако стана с идеална фигура и стопя възможно най-много мазнини ще спре потенето? Дали има смисъл да ходя на лекар, като вече знам къде е проблема? Хиперхидроза се казва състоянието и доколкото знам няма ефикасно лечение.
Просто искам да си върна живота обратно... Как да го направя?

WaterLilly
06-15-2010, 06:26
1. Одорекс - не е полезен, но много хора казват, че им помага. Поразтърси се за информация и си прецени дали мислиш да го пробваш.
2. Възможно е да е от теглото, така че продължавай да сваляш (бавно и здравословно!) кила. Сигурна съм, че много се е изписало по темата, така че ще намериш някаква диета, която не вреди (аз викам на диета всичко, което се различава от обикновеното хранене, но то май си е хранителен режим), и ако го съчетаеш със спорт, фитнес или каквото движение решиш, ще има резултати.
3. Въпреки че е възможно да е от теглото, няма да е зле да идеш на лекар. Може да се дължи на нещо друго и ти така да си търпиш, да отслабнеш, и да е все същото.

Unabomber
06-15-2010, 12:02
2. Възможно е да е от теглото

Ти имаш ли представа как изглеждат 87 килограма на 1.88 височина ?
Човека е напълно в нормата, килограми спрямо височина.
Щом проблема не се е решил като е отслабнал, значи е другаде.

batkodoki
06-16-2010, 23:18
Здравейте. Почти на 20 съм, мъжко, 87 кг, 188 см., и от около 2 години имам ужасен проблем с изпотяването. Започна по-миналото лято по това време, предполагам че (може би) е от един евтин L-карнитин, който си бях взел за отслабване. Пих го 1 месец и го спрях после, защото нямаше ефект. И оттогава започнаха проблемите (или около това време). Каквато и физическа активност да правя (дори и ходене навън), целия съм вир вода. Няма значение дали е през зимата или лятото, пак е същото. Не съм ходил на лекар, защото мисля/мислех, че проблема е от наднормено тегло - бях 110 кг допреди 1 година, но сега съм 25 кг надолу и все още няма промяна. Настъпи лятото и стана още по-зле :(
Заради този проблем сведох социалните си контакти до минимум, просто ми е неудобно каквото и да правя, да съм вечно потен. Просто ми е гадно така, дори и момиче не мога да си хвана, защото се притеснявам от този проблем.
Тези, които имат подобен проблем знаят за какво говоря.. Въпроса е как да го контрирам.. Дали е възможно ако стана с идеална фигура и стопя възможно най-много мазнини ще спре потенето? Дали има смисъл да ходя на лекар, като вече знам къде е проблема? Хиперхидроза се казва състоянието и доколкото знам няма ефикасно лечение.
Просто искам да си върна живота обратно... Как да го направя?

диагноза "хиперхидроза" в Медицината - няма, моето Момче!

има такъв симптом и той винаги е свързан с нещо друго, което е и основната диагноза налагаща лечение.

прекомерното потене наааааай-общо показва неравновесие м/у двата дяла симпатикусовият и парасиматикусовият на НС.

кое го предизвиква? - на практика всичко: механиката ни е ясна до биохимично клетъчно ниво. конкретната причина рядко става известна.

ivaylo1990
06-21-2010, 12:32
Tогава откъде се появява този проблем?
Не знам дали при мен е така, ама симптомите са подобни.
Това за симпатикусовият и парасимпатикусовият дял не го разбрах. Може ли малко по-подробно?

redbul2
06-21-2010, 16:34
Мазнините са висококалорично "гориво" и при топенето им се отделя двойно повече енергия (и топлина) в сравнение с протеини и въглехидрати. Симпатиков и парасимпатиков дял са двата дяла на автономната,тъй наречена вегетативна нервна система. Която не се поддава на волеви контрол от самият човек. Тя чрез тези два дяла регулира важни функции в човешкото тяло. Като например скоростта,бързината на сърдечния ритъм,тонуса и диаметъра на кръвоносните съдове.Оттам и кръвното налягане.А също и потенето,по-силно или по-слабо.Пий повече студени сокове от цитрусови плодове.Обличай се максимално икономично.И като ти стане много топло,просто сядаш неподвижен на сянка за 5-10 минути и ще премине.

Thinkinman
06-22-2010, 15:52
Мога да ти предложа три неща, които биха оказали някакъв ефект, като две от тях биха подобрили състоянието ти, а третото, надявам се, би те "излекувало".

1. Въпреки, че не е полезно да се яде солена храна, подсолявай я малко повече отколкото си свикнал (НО НЕ ПРЕКАЛЕНО). Солта, до някаква степен ще намали потенето!

2. Трябва да изравниш вътрешната си температура на тялто с тази, която е в средата около теб. За целта, когато е топло, пий по-топли напитки (като чай, топла вода, какао, горещ шоколад и т.н.), когато е студено обратното. (Естествено не прекалявай с много високите или ниски темп. на напидките.)
Това е много полезно за организма. В жегите недей да пиеш студено или ледено, гледай да пиеш топло или горещо. Звучи странно, но реално така температурата на организма ти ще се изравни с външната и ще намали потенето малко или много. Не спирай да пиеш течности - най-добре вода (както казах хладка и желателно топла в жегите). Минимум по 2 литра на ден. По една пълна чаша вода през час е супер!

3. Състоянието ти може да е на нервна почва, да се дължи на някакъв вид стрес, депресия или подобни психически смущения. Другият вариант е да си физически нездрав.
Ако не стигнеш до решение на проблема... въпреки, че дори и да стигнеш (за което стискам палци), ще те посъветвам да започнеш да изучаваш и практикуваш ЧИГУН. Сигурен съм, че с редовна практика, воля и желание, ще има голям ефект, защото както спомена този проблем е възникнал в късен етап от живота ти, тоест не е вроден. Това значи, че има причина за появяването му, която би трябвало да може да се отстрани. Дано този съвет не бъде възприет като някакъв вид реклама от модераторите на форума. Купи си част първа и втора на книгата "Естествен чигун" от д-р Ван Циенцюн. Двете книги не са обемни, нито скъпи и са доста юзър френдли ;] Ето малко инфо > hanlin.hit.bg/Books/estestven_chigun_1_chast.htm

Колкото и да ни е неприятно, полезно е човек да се поти, както и да ходи често до тоалетната по малка нужда - така изкарваме токсините от телата си!

Red_Hair
06-22-2010, 17:43
ууу хиперхидроза е прекалено смела диагноза,едва ли е чак толкова обилно и често това потене.не казвам че не е възможна,но така е безсмислено да се предполага.изследванията могат да бъдат достатъчно показателни какво е и да се вземат съответните мерки.но ако наистина това е правилната диагноза много лошо защото до колкото съм чувал от познати лекари операцията на симпатикувите нервни центрове е сложна и не дава винаги 100% успех,а другия вариант йонофореза ще спре изпотяването само на крайниците :)

BladeDancer
06-22-2010, 18:49
2. Възможно е да е от теглото

Ти имаш ли представа как изглеждат 87 килограма на 1.88 височина ?
Човека е напълно в нормата, килограми спрямо височина.
Щом проблема не се е решил като е отслабнал, значи е другаде.

Отслабване не значи сваляне на килограми а сваляне на мазнините.

mehasnoname
06-23-2010, 19:44
Пичове и аз го имам този проблем откакто влезнах в пубертета ( сега съм на 19). Изчел съм доста , пробвал съм доста и успях докъдето е въможно да контролирам потенето.

Потя(х) се отвсякъде - чело , длани , подмишници , гръб , корем , крака абе леш . Работата е там , че при всеки човек причините за потенето могат да са различни. При едни могат да се дължат на заболяване наречено хиперхидроза. При други може да е от пубертета ( 70% от децата 11-20 години имат прекомерно изпотяване) , при трети може да се дължи на заболяване наречено social anxiety . В следствие от страха от общуване с хората или от определени действия симпатиковата нервна система се включва при стреса и емоционалното напрежение. Също има вариант да е от конкректни храни и напитки.

Трябва да помислите кога точно се потите и къде за да разберете на какво може да се дължи. Ще ви споделя някой методи които да пробвате , при всеки човек действат различно , някой по отделно други накуп.


1.Обикновенни антиперспиранти и деодоранти няма да ви помогнат. По-горе бяха писали за Одорекс. Пробвайте първо него, активната му съставка е алуминиев хлорид, при останалите антиперспиранти е tetrachlorohydrex ( не го знам на български какво е съжалявам).
2.Има една и-нет книга "Stop sweating and start living" , в нея се твърдеше , че автора е намерил начил за спиране на потенето по естествен начин . В книгата е описана следната рутина : Когато влизате да си вземете душ , не използвайте сапун за местата на които
се потите, вместъ това търкайте с гъба люфа около 1 минута и изплакнете с вода , после подсушете добре.
3.Друг начин за справянето на потенето при дланите и краката е iontophoresis-а ( http://en.wikipedia.org/wiki/Iontophoresis ).
4.Градински чай. по 400мл. на ден разделено на 4 дози през деня.
5.Преустройка на менюто ви и начина ви на хранене.Вкарайте повече плодове.
6.Яко вода. веднага щом почнете да се потите , изпийте едно малко шише студена вода. В тея жеги си е задължително във вас да имате вода непрекъснато.
7.Ако сте с наднормено тегло , може да помислите за отслабане с няколко килограма . Може и това да е проблема.

Има и още , но в момента само за тея се сещам , бях чел за едни хапчета с glycopyrrolate , бях ги срещал в нашите аптеки в лекарство за прекалено уриниране.. но е с рецепта , а да тръгнете да убеждавате личния си лекар , че потенето ви не е нормално няма да стане. Тотална апатия и невежесто откъм този проблем.


Пробвайте всичко , да знаете , чв има голяма вероятност да е от възрастта , но може и да е хиперхидроза. Може и оперативна намеса ( ботокс , хихургическо остраняване на потните жлези)
но не се препоръчват от никой лекар защото верояността да започнете да се потите от друго место е огромна.Сега се потя само подмишниците и то доста малко. Потенето намаля с 90%, на фона на
огромни потни петна до пъпа е направо за празник :Д:Д..

Моята рутина включва следното : Наблягам на плодове , редовно спортувам , упражнения за дишане и одорекс + certain dri (може да си го поръчате от ибей , пак е като одорекса , но има по-голямо количество
алуминиев хлорид)+ бебешка пудра + разни део стикове за през деня. РЕзултата варира спред това колко съм нервен. При мен проблема идва от главата.Замисляли ли сте се, потите ли се докато сте във вас ? ИЛи сред
хора които познавате отдавна или ваши роднини ? Поне аз в тролея се потя повече отколкото докато тренирам :Д...

Малко разхвърлено мнение , но се надявам да помогна на повече хора , знам какъв ад може да е ... Физически вреда няма.Но хората с този проблем се затвярат в себе си и избягват социални контакти
оттам развиват страх от общуване и оттам идва и прекомерното изпотяване. Може всичко да е в главата ви ! Или пък просто да е генетично .. поразпитайте родителите си дали и те не са имали този проблем

Smile. Ако не сте разбрали нещо , питайте. Ще се радвам да помогна на когото мога !.