PDA

View Full Version : Dual-Boot VMware ESXi и Windows 7 / 2008



ludikalinki
06-17-2010, 07:36
Здравейте,
Чудех се някой от вас дали се е занимавал с виртуализация? По-точно ESXi, който се инсталира директно върху желязото и е безплатен продукт?
В работата търкаляме доста сървъри, използващи ESXi като виртуален хост и Windows 2008 R2 като гост, но не сме се опитвали да правим буутване на две операционни системи.
Целта е както сте се досетили сигурно да мога да избирам какво да тръгне при стартирането на машината. Ако някога ми се прииска да поиграя нещо ще си пусна седмицата. Иначе ще тръгне ESXi.
Снощи търсих евентуални решения и като най-удачно ми се струва да се инсталира върху USB. Настройвате компютърът да буутва първо от USB-то и готово. Ако искате да буутне Windows просто махате флашката и хоп... :)
Инструкции - тук ( http://www.techhead.co.uk/how-to-create-a-bootable-vmware-esxi-usb-pen-drive ). Аз смятам да пробвам метод 3.
Въпроси? Коментари? :)

L0ST
06-17-2010, 12:20
Еми баш да съм се знаимавал с виртуализация - не... Но имам няколко виртуални машини в случай, че ми потрябват - инсталирани win xp, linux и win server 2k3...

Но не мисля, че говорим за едно и също нещо. Попринцип виртуализацията при мен е през пусната ОС, а ти говориш за пускане на ОС от флашка?

ludikalinki
06-17-2010, 12:43
Да, но в случая ESXi макар да е Линукс дистрибуция не е пълна операционна система.
Аз пробвах преди няколко часа, работи без никакъв проблем. Пъхате си USB стика в компа (пробвах на лаптоп и десктоп), слагате инсталационния диск на VMWare, стартирате от него, следвате инструкциите, и когато се появи списъкът с устройства си избирате флашката.
След това от BIOS-а променяте редът на стартиране (boot order), на първо място слагате USB Drive, на второ можете твърдия диск или CD-то. Ако искате да тръгне виртуалния хост - държите флашката включена. Ако не искате - просто я вадите :D
Има си своите предимства да използвате виртуализация, работеща директно върху метала. Изисква доста по-малко ресурси в сравнение с използване на Windows за хост ОС, и VMWare Server (или HyperV) като виртуална платформа.