PDA

View Full Version : Много гаден проблем :(



Everytime
06-19-2010, 19:21
Значи проблема ми е следният,мисля че не е от уиндолса защотото днес е преинсталиран..Та така,като започна да даунлоадвам с Utorrent след определено време компютъра ми забива и показва син екран..The windows has shut down your computer to prevent damage ... или пък KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR
ако някой знае как мога да оправя това нещо нека да постне в темата или пък да ми пише по скайп/лично съобщение,кой както му е удобно :)

doomkillerr
06-19-2010, 20:51
Син екран се показва, когато има някаква хардуерна грешка или конфликт между хардуера и инсталирания на РС-то софтуер. Спомни си какво последно си правил и инсталирал на компютъра или пробвай с някакви тестови програми хардуера (процесор, памет и т.н.) :)

bonjovi
06-20-2010, 18:27
И на мене ми правеше подобен проблем със син екран и нещо там за Демич смених захранването и се оправи сичко

Everytime
06-21-2010, 22:16
ами уиндолса е на 3 дни.. вероятно са чарковете :S

но ще провам със захранването :)

и btw понякога от мозила като даде дон'т сенд и ми засече и пак син екран

Tempest
06-21-2010, 22:24
ъм... то може уиндоуса ти да е на 2 часа, ама пак да ти прави проблеми.. все пак това е Уиндоус ;) Все пак направи тестове, както казаха, на част от компонентите, може от там да изскочи проблема ;)

Everytime
06-21-2010, 22:28
някой ми беше казал че има диск с който проверяваш хардуера на пц-то и изчислява грешките.
От къде мога да се сдобия с такъв ? :)

ludikalinki
06-22-2010, 14:58
то може уиндоуса ти да е на 2 часа, ама пак да ти прави проблеми.. все пак това е Уиндоус
Windows е операционна система. Сама по себе си тя е стабилна и бърза.
Обаче тя е средата, в която работят различни приложения, които могат да причинят срив. Също така компютърът има компоненти, които се управляват от драйвери. Ако някой драйвер не е написан грамотно или създаде някакъв конфликт с ядрото на системата, се получава BugCheck, Blue Screen of Death и т.н.
Аз предполагам, че се касае за проблем с някой драйвер. Има начин да се разбере какво точно е причинило синия екран и ако излезе, че е драйвер, просто да се обнови.
Първо, трябва да разберем каква е истинската причина за синия екран. Може да го направим като проверим логът на събитията - Event Log. Най-лесният начин за неговото стартиране е чрез Start - Run - eventvwr.msc
Ако си с ХР трябва да видиш три вида логове - Application, Security, System. Те са основните, възможно е да има и допълнителни.
В случая се интересуваме от System. Цъкаш от дясно на System, и в левия панел се показват различните събития. Те са подредени по дата и час.
Нас ни интересува Source – Event Log. Обикновено когато компютърът се изключва по нормален начин в лога се записват 3 събития едно след друго, Type – Information, Source – Event Log:
The Event log service was stopped.
Microsoft (R) Windows (R) 5.02. 3790 Service Pack 2 Multiprocessor Free.
The Event log service was started.

Ако обаче поради някаква причина системата не е изключена правилно, първото събитие ще гласи:
The previous system shutdown at 11:04:11 AM on 6/22/2010 was unexpected.
И видът на събитието ще е Error. Това показва, че нещо се е случило. Сега остава да разберем какво точно.

Погледни малко по-нагоре от Event Log service was started. Трябва да има събитие с източник Save Dump и съдържание приблизително такова:

The computer has rebooted from a bugcheck. The bugcheck was: 0x0000009c (0x00000000, 0x808977a0, 0xf2000040, 0x00000800). A dump was saved in: C:\WINDOWS\MEMORY.DMP.

Ето и какво точно се е случило.
Сега остава да намерим и виновника :)
Първо нека потърсим в Google Error 0x9c
И първото съвпадение води към сайта на Майкрософт:
http://support.microsoft.com/kb/329284
This behavior occurs because your computer processor detected and reported an unrecoverable hardware error to Windows XP.

Хардуерна грешка. Дотук добре.
За да разберем точно кой компонент се е скапал трябва да анализираме файла Memory.dmp. Това става чрез Debugging tools for Windows.
Стартираме WinDbg, отваряме Crash Dump-a, и анализираме. Резултатът е:

FOLLOWUP_IP:
e1e5132+85f7
ba05d5f7 8b98c0000000 mov ebx,dword ptr [eax+0C0h]

SYMBOL_STACK_INDEX: 3

SYMBOL_NAME: e1e5132+85f7

FOLLOWUP_NAME: MachineOwner

MODULE_NAME: e1e5132

IMAGE_NAME: e1e5132.sys

Търсим отново и се оказва, че e1e5132.sys е драйвер за Интелска мрежова карта. Отваряме сайта на производителя и сваляме последните драйвери.

Какво можеш да направиш? Виж първо Event Log. Имаш ли събитие Save Dump? Ако да – виж точно къде е записан дъмп файла. В зависимост от това какви са настройките той може да бъде Small, Kernel, Complete. Ако има такъв файл, можеш да го качиш някъде, аз ще го сваля и погледна.
Ако няма такъв файл не е лошо да включиш създаването му в случай на повторен син екран. Това става като натиснеш десен бутон на My Computer – Properties, Advanced Таб, бутонът Settings на Startup and recovery. Нещо подобно на http://2.bp.blogspot.com/_nldKmk1qZaA/SsqmYZ_4I1I/AAAAAAAAAi0/BAh32JzwUbs/s1600-h/2008memorydump3.GIF
Small е достатъчен в повечето случаи. Но за по-сигурно ако не е включено нищо направи го на Kernel и рестартирай.