PDA

View Full Version : Читанка.инфо vs МВР



Canis_Dirus
06-23-2010, 05:42
Господата от МВР отново се разбили опасна престъпна група. Става дума за известният сайт читанка.инфо. От години на въпросния сайт са предоставяни за безплатно сваляне литературни произведения. Главатарят на бандата - Сървъра се е криел в помещение в печатница в София. При задържането си той не е оказал съпротива.
Хвала на нашето МВР.
Хвала и на разпространителите на новините. Те са отново обективни и безпристрастни.
Препратки към няколко новинарски сайта съобщаващи за тежкия удар над организирана престъпност:
http://dnevnik.bg/bulgaria/2010/06/22/921068_mvr_se_pohvali_s_razbita_virtualna_knijarni ca/
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=6289&sectionid=16&id=0000102
Особено съм доволен от вестник 24 часа:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=521111

Ето така нашето МВР се бори с престъпността в България. Предлагам на всеки член на НСБОП да се подари по един шлем със саламандър и написано 451°F!

Предлагам също така докато се възстанови сайта и сървърите му се преместят в чужбина, или стане част от някои от големите световни онлайн-библиотеки (от медиите да проверят, каква е разликата между библиотека и книжарница) да подкрепите сайта и улесните достъпа до произведенията в него като си свалите статичната версия от тук:
http://thepiratebay.org/torrent/5642424
http://zamunda.net/details.php?id=225551
Лично до сега не съм свалил нито едно произведения от там, но МВР просто плачат за това.
Изявленията на опасните престпъници можете да прочетете тук:
http://identi.ca/chitanka
http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=157728

По случай поредната успешна акция под наименованието "Четящите" от МВР си устроиха скромен празник с малко аутодафе.

http://www.youtube.com/watch?v=s4_j4c7Bop0


P.S.
Междувременно са се появили опасни рецидивисти, които са възобновили престъпната дейност.
http://chitanka.ebni.me/
http://chitanka.gdbop.com/

Skillett
06-23-2010, 08:04
АХАХАХАХАХ колко са смотани :lol: Поклон, НСБОП само така ! Героите извършили тази героична дейност, достойна дори да се възпее, заслужават да бъдат наградени с ордени и медали за изключителни прояви.. браво, браво..

yakuza_
06-23-2010, 08:14
Да се готвят сладкарниците използващи вносен шоколад !
А мъжа, на управителката, се е изказал доста в коментарите в сайта на 24 часа 8-)

tuzaro
06-23-2010, 08:24
"Вадиме ли го" :lol: :lol:

bEbsI
06-23-2010, 09:13
"Според закона за авторското и сродните права, имаш право да възпроизвеждаш книги, ако не печелиш от това. С други думи, ако си копирам книга от теб и не ми поискаш пари за това, ГДБОП могат да ме хванат за ксерокса." Освен това читанка си я има - http://chitanka.gdbop.com/ . ;) .

semantics
06-23-2010, 09:22
Канисе, да оставим иронията за момент.

Какви са ти аргументите за създаването на тази тема?

Canis_Dirus
06-23-2010, 10:00
Канисе, да оставим иронията за момент.

Какви са ти аргументите за създаването на тази тема?

Популяризирането на читанка.инфо най-малкото.
А защо не и желанието да накарам някого да си поразмърда мозъка, как действат държавните структури и чии интереси защитават.

amk933
06-23-2010, 10:02
Ако беше автор и с това си изкарваше хляба надали щеше да си много доволен, че цялата ти работа е публикувана в интернет и всички има достъп до нея за без пари. За мен не е редно.

Blab
06-23-2010, 10:11
^ авторските права са валидни до 70 години след смъртта на автора.
в Читанка 'нови' автори не съм забелязала, по-скоро библиотечни, отдавна излезли от пазара.
вече друг е въпросът, че българските издателства си умират да издават автори, чиито права са изтекли, дори без да поръчват нов превод, за да им излезе съвсем без пари. е, шанс.
Канис добре е посочил основния проблем - разграничаването на книжарница от библиотека. Онлайн библиотека трябва да има, особено българска. (Ще ме разберат хора, които са изгубили години в издирването на даден текст.) От толкова 'кътане' накрая ще изчезнат доста книги, а в крайна сметка, словото е, което остава след всички ни.

Canis_Dirus
06-23-2010, 10:11
Ако беше автор и с това си изкарваше хляба надали щеше да си много доволен, че цялата ти работа е публикувана в интернет и всички има достъп до нея за без пари. За мен не е редно.
Всеки автор, които е поискал творчеството му да бъде свалено от сайта, му е оказвано съдействие и е сваляно. Някой автори така потънаха в неизвестност.
Работата е там, че в сайта имаше на 99% творби с изтекли авторски права, както и собствени преводи (които са собственост на преводача, който ги е качил).
Интересното е, че никой няма да тръгне да чете цял роман на ПЦ, но мнозина са започвали дадено произведение на ПЦ, а после са си купували книгата. Дори един доста нашумя автор така е станал известен. След слабото представяне на първата му книга "Алхимикът", той я качва безплатно по торентите и днес е прилично богат. Казва се Паулу Куелю.

amk933
06-23-2010, 10:21
^Знам кой е Паулу Куелю и знам, че е написал "Алхимикът". :D

Моето лично разбиране е, че трябва да си подкрепяме българското и да си купуваме книгите. Не да ги търсим без пари из нета. А и това, че автор е умрял не значи, че никой няма права над творбите. Според закона за авторското право, правата се прехвърлят на наследниците на автора.

А, Канисе, в голяма грешка си, че хората не четат онлайн. Аз познавам разни индивиди, които са изчели цели романи от сорта на "Властелина на Пръстените" в .pdf формат. Да ти не би го направил, нито аз, но си има хора за всичко. :)

DimovB
06-23-2010, 10:23
По тв новините казаха, че злодеите са сканирали книгите и са ги пускали за даунлоуд в сайта. Аз не съм останал с впечатлението, че в сайта се разпространяваха сканирани заглавия. Всичките книги, които съм чел от там, бяха изписани ръчно. За какво престъпление става въпрос? Т'ва са абсолютно смешни акции против невинни хора с цел да се симулира няква дейност от страна на МВР. Просто е жалко.

bEbsI
06-23-2010, 10:45
Пазарът на книги е под всякаква критика в бг и то не защото има електронна библиотека.Тя е следствие.

iLovePussyJuice
06-23-2010, 11:19
^Знам кой е Паулу Куелю и знам, че е написал "Алхимикът". :D

Моето лично разбиране е, че трябва да си подкрепяме българското и да си купуваме книгите. Не да ги търсим без пари из нета. А и това, че автор е умрял не значи, че никой няма права над творбите. Според закона за авторското право, правата се прехвърлят на наследниците на автора.

А, Канисе, в голяма грешка си, че хората не четат онлайн. Аз познавам разни индивиди, които са изчели цели романи от сорта на "Властелина на Пръстените" в .pdf формат. Да ти не би го направил, нито аз, но си има хора за всичко. :)Ти ми купувай книги, аз ще ги чета...имаме ли сделка? :-o

Sham
06-23-2010, 11:47
А и това, че автор е умрял не значи, че никой няма права над творбите. Според закона за авторското право, правата се прехвърлят на наследниците на автора.
защо говориш наизуст?

Canis_Dirus
06-23-2010, 12:40
^Знам кой е Паулу Куелю и знам, че е написал "Алхимикът". :D

Моето лично разбиране е, че трябва да си подкрепяме българското и да си купуваме книгите. Не да ги търсим без пари из нета. А и това, че автор е умрял не значи, че никой няма права над творбите. Според закона за авторското право, правата се прехвърлят на наследниците на автора.

А, Канисе, в голяма грешка си, че хората не четат онлайн. Аз познавам разни индивиди, които са изчели цели романи от сорта на "Властелина на Пръстените" в .pdf формат. Да ти не би го направил, нито аз, но си има хора за всичко. :)
Само да те светна, че авторите получават супер мизерни хонорари, а книгите в България са на ужасно завишени цени, особено за покупателната способност на населението. Познавам хора, които четат онлайн, но това е защото просто нямат средствата да си купят книга.
Авторкосто право важи до 60-70 години след смъртта на автора.

Rolisten
06-23-2010, 13:03
А и това, че автор е умрял не значи, че никой няма права над творбите. Според закона за авторското право, правата се прехвърлят на наследниците на автора.
защо говориш наизуст?чак сега ли забелязваш ,че въпросният индивид отдавна е загубил способността си да мисли самостоятелно ? 1-2 поста да му прочетеш стигат за съответните заключения. Никога няма и да се осъзнае

SunSmile
06-23-2010, 13:35
Пуснаха Маргина и да не им е скучно се чудят кво да правят, за да създават впечатления, че много работят ....

SolemnityOfDeath
06-23-2010, 15:45
Любимият ми сайт е това; толкова много и ценни неща има вътре. Повечето, които съм ползвал оттам отделно си ги имам в книжен вариант.

Според мен това е и идеята. Книгите не са като музиката в пиратския й вариант - тегаво е да четеш труд от 800 страници на компютъра си. Неудобно е. Читанка по-скоро беше или да провериш набързо и да се запалиш по книгата от някаква общо впечатление, или да потърсиш нещо по по-бързия начин вместо да се ровичкаш из самата книга. Аз примерно така съм търсил цитати и някакви ключови моменти, вместо да търся из библиотеката, после из книгата и т.н.

Акцията е безумно дебилна и поредно демонстриране на 'дейност', която всъщност е бездействие. За мен читанка вместо да пречи на авторите им прави стабилен ПР, поне в мое лице има такъв ефект; а и в лицето на мои познати. Миръри на един сайт се правят лесно - затварянето на читанка по публичен начин прави супер лесно мирърването на 2, 3, 4 сайта със същото съдържание, което и става.

Изкупителни жертви по глупав начин. Самите издателства са замесени в непомалки глупости (случаят с Маркес, ениуан?), така че това е просто показност за медиите, които да си пълнят тиражите с поредния 'скандал'.

dudit00
06-23-2010, 16:32
Абсолютно против акцията. Но съм много щастлива, защото в момента базата на Читанка.инфо е доста теглен торент.. И очакваното се случи. Библиотеката е въстановена. Всъщност нищо от нещата, които екипът прави за сайта, НЕ Е незаконно!!

dudit00
06-23-2010, 16:38
http://kachi-snimka.info/images/opt1277307508q.jpg :D :D

amk933
06-23-2010, 17:56
А и това, че автор е умрял не значи, че никой няма права над творбите. Според закона за авторското право, правата се прехвърлят на наследниците на автора.
защо говориш наизуст?

Колко ги обичам такива заяжданици...Не знам кой говори наизуст, но май не съм аз:
Чл. 32. (1) След смъртта на автора авторското право преминава върху неговите наследници по завещание и по закон съгласно Закона за наследството.

(2) Авторското право се наследява до изтичане на срока на времетраенето му.

dudit00
06-23-2010, 18:13
А и това, че автор е умрял не значи, че никой няма права над творбите. Според закона за авторското право, правата се прехвърлят на наследниците на автора.
защо говориш наизуст?

Колко ги обичам такива заяжданици...Не знам кой говори наизуст, но май не съм аз:
Чл. 32. (1) След смъртта на автора авторското право преминава върху неговите наследници по завещание и по закон съгласно Закона за наследството.

(2) Авторското право се наследява до изтичане на срока на времетраенето му.
Дори така да е няма нарушение. Имат право да разпространяват книгите.

Pliok0019
06-23-2010, 18:20
На мен пък ми омръзна непрекъснато така обективните ни медии да отразява събития, свързани с толкова тежки и гнусни престъпления, извършени от рецидивисти. Не знам какво се случва напоследък - счупени ръце, он-лайн библиотеки... Все тежки престъпления, заслужаващи 5-10 години затвор.

Искам да чета за нещо по-свежо, извършено от невинни граждани, които МВР галят с перце, а правораздавателните органи наказват с условна присъда - поръчкови убийства, корупция по вишите етажи на властта и прочее.

Canis_Dirus
06-23-2010, 18:34
Колко ги обичам такива заяжданици...Не знам кой говори наизуст, но май не съм аз:
Чл. 32. (1) След смъртта на автора авторското право преминава върху неговите наследници по завещание и по закон съгласно Закона за наследството.

(2) Авторското право се наследява до изтичане на срока на времетраенето му.

В същия закона пише:

Чл. 24. (Изм., ДВ, бр. 77 от 2002 г.)
(1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:
9. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г.) възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;
10. възпроизвеждането на вече разгласени произведения посредством Брайлов шрифт или друг аналогичен метод, ако това не се извършва с цел печалба;"

В читанката никога не е имало и една реклама, а за смс-и не са и помисляли. Майн якои хора не помнят случая с Труд, когато свалиха сайта безмонитор.ком на един сляп, които точно по чл. 10 разпространяваше книги за слепи, които няма как иначе да се сдобият с тях.
Просто МВР изпълнява поръчки на определени лица, които се известни с любовта си към пурите и евтините сензациики.
Повече няма да си купя и една книга от издателствата на ВАЦ и ВГБ.

KiLLeR_InSTiNkT
06-23-2010, 19:28
Благодаря, до сега не знаех за читанка.инфо, но след тази "невероятно опасна акция" с удоволствие ще започна да влизам в това сайтче.

Хвала за борбата с престъпността! Медал заслужават направо за храбростта си тези момчета. Браво!

Lestat357
06-23-2010, 19:35
Имаше една поговорка: "Глух хирург упойка не използва', уместна ми се струва.

Има страшно много книги, които ги няма на пазара поради различни причини. Отделно, че четенето на хартия не винаги е най-удачен вариант особено ако пътуваш много. Усещането от една книга на хартия е толкова коренно различно, че надали са много изобщо посетителите на този сайт (чели редовно), които не са си закупили после голяма част от любимите автори. Да си направиш библиотека си е доста скъпо удоволствие. Този сайт не съм го посещавал (аз така не мога да чета, защото не ми е удобно пред монитора), но пък вече помагам с каквото мога в piratebay. Ето го отново този линк: http://thepiratebay.org/torrent/5642424 .

Няма да развивам локуми със спестените дървета и т.н. По принцип авторските права се заплащат, разбира се. Има подобни сайтове, които няма да е грешка да бъдат свалени. Обаче дори в София, базата на Столична Библиотека е под всякаква критика. Имам сигурно 10-та членска карта за там. В плачевно състояние са много от екземплярите, системата е бавна и мудна. Нека вдигнат таксите, но да закупят нови екземпляри и да пипнат малко материалната база, че се излагаме.. Това, за да стане подобни сайтове не трябва да ги има. Този конкретен сайт обаче с нищо не е нарушил чии да е авторски права! Това е.

Предполагам вече са освободили арестуваният сървър, който според последни данни се оказва, че не бил основен, а само за форума. Аматьорски изпълнения. На Явор Колев поредните идиотщини..

amk933
06-23-2010, 19:39
Не съм казвал, че е незаконно. Казах, че за мен не е редно. В Америка, ако не цитираш един ред от произведение, те изритват от училище/колеж, какво остава да си ги публикуваш с добри намерения на сайта - ще плащаш на авторите докато умреш. Давам Америка за пример, защото ми е ясно там как стоят нещата; в Западна Европа предполагам, че е подобно.

Това, че читанка не е книжарница е ясно. Медиите да се научат кое какво е. То и за арестуваните от побоя в трамвай 20 се изписаха 90% глупости във вестниците...

Моето мнение е, че законът трябва да се промени и без изричното съгласие на носителите на авторското право или без изтекли 70 години от публикуването, такива произведения не трябва да се качват безплатно в интернет. Ако аз пишех и ми ги пускаха без пари, нямаше да се радвам особено.

И да случая с в.Труд и слепия човек наистина не съм го и чувал.

Ясно е, че законът ни явно позволява публикуването на такива материали, ако не е с цел печелба. Аз ще разпитам на каква база е смъкнат сайта, защото отдавна не вярвам на телевизиите, знаейки какво се случва всъщност и какво се казва по тв-то и тук ми се струва, че имаме поредния случай на грешна-предадена информация.

Pliok0019
06-23-2010, 19:57
amk933 голям си бил капацитет, американче.

SolemnityOfDeath
06-23-2010, 20:30
http://liternet.bg/publish3/mtzvetkova/chitatelite.htm

Много добра по мое мнение статия.

Canis_Dirus
06-24-2010, 07:29
Искам само да напомня, че ВАЦ и издателска къща Труд не за първи път правят подобни неща. По тяхно искане са свалени творбите на няколко български класически автора като Елин Пелин от слово.бг. Това с цел да им се продава сайта знам.бг, който е меко казано отвратителен.
Искам да напомня и за една по-стара тяхна акция. Срещу сайта безмонитор.ком. Подробностите тук:
http://semkiibonbonki.blogspot.com/2006/06/blog-post_04.html

ВАЦ и ИК Труд няма да получат и стотинка от мен за тяхно издание. Периодичния им печат е под всякаква критика, а книгите им ще си ги купувам ако трябва на двойни цени на старо, или в оригинал на 1/3 от цената.

Canis_Dirus
06-24-2010, 08:01
Мисля, че MTV трябваше да се обърнат към Явор Колев по този случай. Интересно, как ще коментира това amk993. Какви нарушения на авторското право се допускат в САЩ.

http://dnevnik.bg/tehnologii/2010/06/24/922140_sobstvenikut_na_mtv_izgubi_kljuchovo_delo_s reshtu/

Срамота. Дали е понеже на власт е Обама? А ако беше Bush?

amk933
06-24-2010, 09:51
Мисля, че MTV трябваше да се обърнат към Явор Колев по този случай. Интересно, как ще коментира това amk993. Какви нарушения на авторското право се допускат в САЩ.

http://dnevnik.bg/tehnologii/2010/06/24/922140_sobstvenikut_na_mtv_izgubi_kljuchovo_delo_s reshtu/

Срамота. Дали е понеже на власт е Обама? А ако беше Bush?

И к'во има да му коментирам? Нито познавам доказателствата по случая, нито нищо. Още повече, че Гуугъл не е виновен, че потребителите си качват клипчета от МТВ. Най-малкото 90% от тях ги изтриват, точно, защото е кражба на интелектуална собственост. Нормално е да изпуснат някой.

А ти си професорствай, няма лошо. Аз ти казвам как е и и да ми намериш 15 частни случая на оправдани, мога да ти намеря хиляди, ако не милиони на осъдени. Ти пробвай да си изплагиатстваш (т.е. да не го цитираш подобаващо) нещо в университета без да го цитираш и гледай как ще ти бият в шута. Или си тегли торенти, ама гледай да не те изненада някой от ФБР на вратата и после да се чудиш откъде ти е дошло. В момента точно има планове за още по-строги закони, което не го виждам накъде ще стане. :?

PS: Не знам дали си влизал в questia.com но това също е онлайн библиотека(тази ползваме в училище) и ми е много чудно защо е платена? :?

theImmoral
06-24-2010, 09:53
Обичам МВР. Винаги правят това, което трябва. Най - сетне свалиха този ракоподобен сайт, който погубваше младежт........ Чакай, май се обърках.
Защо? Не разбирам, наистина, защо свалиха един полезен и ограмотяващ сайт? Нека сега МВР насочат силите си към реалните библиотеки и тяхната нелегална работа. Нямам думи, а това рядко се случва.
Този сайт беше ли навредил на някой? Имаше ли оплаквания, освен може би от някоя голяма корпорация? Не мисля.

Canis_Dirus
06-24-2010, 11:17
И к'во има да му коментирам? Нито познавам доказателствата по случая, нито нищо. Още повече, че Гуугъл не е виновен, че потребителите си качват клипчета от МТВ. Най-малкото 90% от тях ги изтриват, точно, защото е кражба на интелектуална собственост. Нормално е да изпуснат някой.

А ти си професорствай, няма лошо. Аз ти казвам как е и и да ми намериш 15 частни случая на оправдани, мога да ти намеря хиляди, ако не милиони на осъдени. Ти пробвай да си изплагиатстваш (т.е. да не го цитираш подобаващо) нещо в университета без да го цитираш и гледай как ще ти бият в шута. Или си тегли торенти, ама гледай да не те изненада някой от Аз съм ОЛИГОФРЕН на вратата и после да се чудиш откъде ти е дошло. В момента точно има планове за още по-строги закони, което не го виждам накъде ще стане. :?

PS: Не знам дали си влизал в questia.com но това също е онлайн библиотека(тази ползваме в училище) и ми е много чудно защо е платена? :?
В такъв случай се получава като торентите. Всеки гледал незаконно клипче, или качил такова е престъпник и трябва да бъде осъден да плати обежщетение.
Четенето и употребяването на чужд текст в научен труд са две коренно различни неща. Нали се сещаш, че едното спада в раздел библиотека, а другото е вече възпроизвеждане с научна цел. Няма никакъв проблем да цитирам даден автор, но не и да си представям неговия труд за мой. Това се прави със съвсем друг умисъл. За второ всъщност пак не се плаща. Библиотеката в университета съдържа тотици хиляди заглавия и е безплатна. Че даже и има няколко дестки хилияди, които мога да сваля на моето си пц и да чета. Та с какво нашата библиотека е по-различна от читанка.инфо?
Торенти си тегля. Да те светна в Европа тегленто на торенти не е престпъление, а само качването. Странно защо тогава и показните дела срещу потребителите спряха - защото видяха, че няма смисъл. Осъзнаха, че не може да се прилага остарял бизнес модел над най-новите технологии.
Ако отидеш в библиотеката и си ксерокопираш цяла книга и си я четеш в къщи пак копче не могат да ти кажа. Проблем е ако я продадеш на приятел. Ако я подариш - нищо не могат да ти кажат.

Ще ти дам и прост пример. Ел. Еленков съди 24 часа за неправомерн ползване снимка. Това беше защото 24 часа е печатно издание с комерсиална цел, не са посочили източника и тн.

И както ХарлиФланаган ти каза, изобщо не си разбрал функцията на ютуб и вече бившата на МТВ и защомузикалните компании яко се прецакаха по този въпрос.

yakuza_
06-24-2010, 11:39
Обичам МВР. Винаги правят това, което трябва. Най - сетне свалиха този ракоподобен сайт, който погубваше младежт........ Чакай, май се обърках.
Защо? Не разбирам, наистина, защо свалиха един полезен и ограмотяващ сайт? Нека сега МВР насочат силите си към реалните библиотеки и тяхната нелегална работа. Нямам думи, а това рядко се случва.
Този сайт беше ли навредил на някой? Имаше ли оплаквания, освен може би от някоя голяма корпорация? Не мисля.
Всъшност е имало от 2-3 места оплаквания.

raduna
06-25-2010, 09:37
Супер тъпо, сега видях, че я няма....Плюс това кого толкова ощетяват, като в читанка почти всички нови книги, които ги има в книжарниците и се продават в момента, ги няма и не ги качват.
(тук има и тази част от закона, която Canis Dirus вече е постнал)




Днес разбрахме, че вчера chitanka.info е била свалена след акция на ГДБОП. След като преглътнахме буцата на огорчението и подтиснахме вълната на гняв, която ни заля, пихме една студена вода и се позачетохме за случая. Повечето големи интернет медии споменаваха за акция, за пресичане на пиратска дейност, която е нанасяла в продължение на поне две години щети за милиони лева на издателски къщи, автори, печатници и прочие. Шестчленна престъпна група.

Подобни материали са типичен пример за дезинформация. Защо сега ще обясним.

1. Цитат от Закона за авторското право и сродните му права:

Чл. 24. (Изм. – ДВ, бр. 77 от 2002 г.) (1) Без съгласието на носителя на авторското право и без заплащане на възнаграждение е допустимо:
9. (изм. – ДВ, бр. 99 от 2005 г.) възпроизвеждането на вече публикувани произведения от общодостъпни библиотеки, учебни или други образователни заведения, музеи и архивни учреждения, с учебна цел или с цел съхраняване на произведението, ако това не служи за търговски цели;
10. възпроизвеждането на вече разгласени произведения посредством Брайлов шрифт или друг аналогичен метод, ако това не се извършва с цел печалба;
11. предоставянето на достъп на физически лица до произведения, намиращи се в колекциите на организации по смисъла на т. 9, при условие че се извършва за научни цели и няма търговски характер;

2. Да видим сега. Читанка може да се третират като неправителствена организация с идеална цел – тяхната мисия е да се превърнат в най-голямата и добре поддържана електронна библиотека за България. Преди около 5 години имахме щастието да разменим едно – две писма с Борислав, на когото е идеята да направи това. Защо го прави? Защото обича книгите и иска българите да четат повече, за пари и дума не е ставало.

Дезинформация: Хората, които не са взели една стотинка от реклами (просто нямат реклами на сайта, това е), а вместо това в продължение на години дават от собствените си доходи за развитието на една идея са описани като шестчленна престъпна група. Дефиниция за организирана престъпност (или престъпна група) от укипедия цитираме:

Организираната престъпност е тежка проявна форма на престъпност, редом с тероризма.

Характеризира се с устойчивост на криминалната деятелност, осъществявана от криминални организации (организирани групи и/или престъпни асоциации), които имат йерархична структура, материална и финансова база, както и взаимовръзки и в повечето случаи зависимости с правителствени или управленски лица и/или органи, осъществявани на основата на корупционни механизми и практики.

По този начин група от 6 човека загрижени за културното развитие и образованост на населението са представени като потенциално опасни елементи. Да не дава Господ да ги осъдят – тогава това ще остане в досието им за цял живот.

3. Щети за милиони левове. Винаги, когато ни кажат нещо подобно, първото нещо е да се запитаме – как за Бога направите тази калкулация? За да се установи с приблизителна точност подобна сума е необходимо да се извършат редица анализи – например да се направи списък с всички заглавия в читанка, след това да се проверят всички сигнали, постъпили от „ощетените“ по случая страни, да се направи справка с тях какви авторски права са нарушени книга по книга, да се изчисли към днешна дата какви щети са нанесени (като се вземе в предвид дата на публикуване на книгата в читанка, сравни се с дата на издаване на книгата и т.н.), да се обединят резултатите и тогава да се обяви точна сума. Това разбира се е сравнително малоумен емпиричен метод, за да са валидни тези резултати трябва да се извършат доста повече дейности от описаните.

Дезинформация: От психологична гледна точка, когато се каже „милиони“ това предполага поне два милиона лева. Съзнанието на обикновения българин е достатъчно време плакнато в дезинформационната супа и милиони = това значи мноого пари. Щети, милиони, ощетени компании – това са внимателно подбрани дезинформационни похвати за да се представи групата от ентусиасти като престъпна организация.

4. Цитираме още една българска медия – dnes.bg.

При предприетите действия на покрив на обществена сграда в София антимафиотите открили сървъра, на който е поддържан сайтът. Сървърът бил поставен в специална кутия и по този начин достъпът до него бил затруднен.

Дезинформация: Наричателното антимафиоти, които извършват акция подсъзнателно асоциира групата като мафиоти. Специална кутия, затруднен достъп – описание, което предразполага читателя за умишлена злонамереност от страна на „дигиталните книжни плъхове“.

5. Още един цитат от същата медия – текстът е идентичен в поне още 10 новинарски сайта, но за това после.

Само преди месец служителите на ГДБОП предотвратиха незаконно разпространение на книги без съгласието на правоносителите в Русе. Тогава бе задържан 26-годишен, който чрез сайт продавал срещу SMS на цена от 4,80 лева сканиран вариант на произведенията.

Дезинформация: Вмъкването на подобна информация/препратка в края на новината е с една единствена цел – подсъзнателно асоцииране на двете дела (които нямат нищо общо по смисъла на извършваните действия – цитирания текст се отнася за криминално действие, докато в случая с читанка според закона няма нарушение – виж т.1).

6. 90% идентичен текст на статиите относно читанка в повечето медии, като news.bg, webcafe.bg, novinar.net, dnes.bg, и т.н.

Дезинформация: Простичка и удачна техника – щом навсякъде има една и съща информация, то тя явно е 1) Важна – по всички медии е, 2) Истина – всички пишат едно и също. Тук кредит получават по-неизвестни или независими медии, които позволиха собствен коментар и анализ на това, което се е случило.

7. Виртуална библиотека с „пиратски заглавия“. По данни на спецполицаите чрез нелегалния сайт, който е действал повече от две години, са нанесени щети на българската култура и книгоиздателска дейност за милиони левове.

Тотална Дезинформация: Позиционирането на легалната институция „библиотека“ и обвързването ѝ с думата „пиратски заглавия“ е дезинформационна техника, близка до тази, описана в т. 4 и 5. Националната библиотека е институция, която се субсидира от държавата, принципът на действие е идентичен с този на виртуалната библиотека – една книга може да бъде прочетена 10, 20, 30 пъти. Разликата е, че в единия случай книгата е била закупена от някой, преснета в електронен вариант и общодостъпна, в другия – че се купуват две-три копия от книгата за нуждите на библиотеката. Заглавията са пиратски, без да се споменава разбира се огромния брой автори, които доброволно са предоставили произведенията си за безплатно ползване. Вместо това имаме коментар за щетите нанесени на българската култура. Момент, българска култура не е ли всъщност нивото на образованост, начетеност и познания на населението. Нима разпространяването на книги ощетява културата, вместо да я повишава?



Това приятели е пример за дезинформационна агитация от национален мащаб – разбира това е наше скромно мнение, като разсъждаващи хора, които не приемат поднесени наготово новини и гледни точки. Допускаме, че е възможно да грешим и ако е така ще се радваме на вашата критика, стига да е конструктивна.

Причината за публикуването на този дезинформационен (според нас) материал са най-вече финансови интереси от страна на монополистите в пазарната ниша на книгоиздаването, предполагаме съчетани с желанието на управляващите да отбележат точка в борбата с „организираната криминална престъпност“ и „интернет пиратството“ пред ЕС. Косвен ефект от дезинформационния материал – проблеми за ентусиастите, посветили се на каузата да разпространяват книги без да искат нищо в замяна, продължаване на всеобщото затъпяване на населението, истинска загуба за културата (ако затворят читанка няма да се купуват повече книги, а най-вероятно просто ще четем по-малко), разочарование на интелигенцията в България и повишаване на онова депресивно, задушаващо чувство че сме под контрол на нечий интерес. Разбира се, това е отново според нас, като не претендираме, че не бъркаме в преценката ни.

Според нас: Без публичност на информацията за акцията на ГДБОП щеше да се вдигне доста шум, сега обаче, поради зле скалъпената дезинформация, скандалът и общественото внимание са неизбежни. И истинският минус за инициаторите на това грозно дело е, че хората които застават зад читанка са … начетени.
http://spam.bg/?p=21

Ryapoff
06-25-2010, 10:16
http://chitanka.gdbop.com/
Не се сдържаш(колев, не е реклама горното, да не ми спреш интернета!!!).
По темата. Будали. Взели сървъра с речника и форума - пример за качествено планирана акция, дала учудващо добър резултат и разтърсила обществото с това, колко неподозирана сила се крие в ГДБОП. Та това са такива престъпници, Маргините бледнеят пред тях, явно са доста по-опасни, 'щото тия двамата братя ще ги хванат за кура най-вероятно, а създателите на читанка - може и затвор да отнесат. Нещо не ми се връзва, предполагам не само на мен. Сега очаквам политическа цензура на форумите и блоговете. Предлагам цензуриращият огран отново да е ГДБОП, а по форумите да се подвизава само като ГД или само като БОП, както решат. За аватар предлагам снимка на явор колев, по-точно на главата му в анфас, със сложени слънчеви очила. 'Щото нали много работа вършат и да не слънчасат, горките.

theImmoral
06-25-2010, 15:44
Тези 2-3 оплаквания от кого са?
Труд и разни други онлайн книжарници, нали? Това е за да им купуваме надценените стоки. Книгите в оригинала си се намират за по 3-4 лева. Във България стават 16 лева. Как става това? Превода струва повече от самата книга ли, какво?

Rolisten
06-27-2010, 18:00
http://www.segabg.com/online/IMG/6289/0005-large.jpg

jghgh
06-27-2010, 18:32
Тези 2-3 оплаквания от кого са?
Труд и разни други онлайн книжарници, нали? Това е за да им купуваме надценените стоки. Книгите в оригинала си се намират за по 3-4 лева. Във България стават 16 лева. Как става това? Превода струва повече от самата книга ли, какво?

Нищо чудно да почнат да бойкотират книжарниците на старо ..т.е. уличните сергии.


Ако отидеш в библиотеката и си ксерокопираш цяла книга и си я четеш в къщи пак копче не могат да ти кажа. Проблем е ако я продадеш на приятел. Ако я подариш - нищо не могат да ти кажат.

А читанка не е продавала!!!

Bloodlust
07-01-2010, 14:57
Познайте кой се присъедини към списъка с медии, възхваляващи дейността на ГДБОП: http://www.teenproblem.net/s/20374.html

Да ни е честито :)

Rolisten
07-01-2010, 15:45
твърде много млади посещават този форум (вече ), за да бъде оставен без нечия външна намеса(разбирай манипулация тип БТВ),не че това е първият случай , но който гледа - вижда

Canis_Dirus
07-01-2010, 17:33
Още една причина да са ми блокирани "новините" на сайта 8-)

raduna
07-02-2010, 14:39
Много ме изненада тая статия, още малко и ще ни набият. Ние сме отвратителни, подкрепяме пиратите и заради нас държавата куца горката с двата крака...пффф. На картинката трябваше да сложат едно размахано пръстче.